System kominowy stalowy czy ceramiczny?

Pojawienie się na rynku nowoczesnych, ekologicznych urządzeń grzewczych 5 klasy i Ecodesign wymusiło zmiany w zakresie konstrukcji i materiałów stosowanych do budowy kominów odpowiedzialnych za odprowadzanie spalin. Tradycyjne kominy ceramiczne czy z cegieł szamotowych technologicznie nie są już w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawiają przed nimi kotły najnowszej generacji. Z kolei kominy ceramiczne nowszego typu (z izolacją z wełny mineralnej), choć są w stanie bezpiecznie odprowadzić spaliny z produkowanych obecnie urządzeń grzewczych, to jednak również mają swoje wady. Przede wszystkim, w porównaniu do systemów kominowych stalowych, są one nie tylko droższe, ale również znacznie cięższe oraz trudniejsze w montażu. Z tego powodu większość inwestorów decyduje się właśnie na kominy stalowe, które są lżejsze, tańsze, a zarazem – tak samo trwałe i solidne. Ponadto – co również nie jest bez znaczenia – zainstalowane na zewnątrz budynku nadają mu nieco industrialnego, surowego charakteru, który jest dziś jednym z najpopularniejszych trendów w architekturze.

W ofercie firmy Kominus znajdują się systemy kominowe stalowe przeznaczone do różnego rodzaju urządzeń grzewczych – również do najnowocześniejszych, zasilanych ekologicznymi paliwami, jak pellet, a także do kotłów kondensacyjnych.

fot. Kominus 

Rury czarne do kotłów na pellet

Gamę proponowanych przez producenta rozwiązań otwierają rury czarne przeznaczone do wykonywania przyłączy kominek-komin z palenisk opalanych ekologicznymi paliwami stałymi (pellet, drewno kawałkowe). Wszystkie elementy systemu są wykonane ze stali o grubość 2,0 mm, która pomalowana jest czarną, żaroodporną farbą.

Atutami tego stalowego systemu kominowego są prosty montaż (połączenia kielichowe ściskane), szeroki zakres średnic, a także małe opory przepływu i ograniczenie osadzania sadzy dzięki gładkim powierzchniom elementów. Dla bezpieczeństwa użytkowania instalacji ogromne znaczenie ma także szczelność połączeń między poszczególnymi elementami systemu oraz połączeń z przewodami ceramicznymi, bez konieczności stosowania dodatkowych uszczelnień. W razie potrzeby rury można skracać bez ryzyka utraty możliwości ich łączenia z innymi elementami.

Stalowe systemy kominowe KZS, KZD do kotłów na pellet

Kominus jest też producentem systemów kominowych stalowych, które przeznaczone są do ekologicznych kotłów na pellet. Są to systemy kominowe KZS (jednościenny) oraz system izolowany KZD.

Pierwszy produkowany jest w trzech grubościach ścianek (0,5 mm, 0,8 mm oraz 1 mm). Dzięki zastosowanej konstrukcji kielichowej uzyskuje się bardzo szczelne połączenia, a montaż przebiega szybko i sprawnie, również dzięki niewielkiej wadze rur i kształtek. Tego typu stalowy system kominowy można montować również w istniejącym budynku, umieszczając wkład kominowy w szachcie, a dopasowanie odpowiedniego rozwiązania umożliwia szeroki zakres średnic. Ścianki elementów nagrzewają się szybko, co przyspiesza uzyskanie jednorodnego ciągu i zmniejsza skraplanie kondensatu. Gładka powierzchnia elementów ogranicza natomiast osadzanie sadzy oraz zmniejsza opory przepływu.

KZD to z kolei izolowany stalowy system kominowy, który dzięki warstwie izolacji, może być zamontowany na zewnątrz budynku poza szachtem. Izolacja o grubości 50 mm zapobiega oziębianiu ścianek komina, przez co nie dochodzi do schłodzenia spalin, co zaburzałoby ciąg kominowy. System przeznaczony jest do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na pellet z otwartą komora spalania. Produkowany jest on w dwóch grubościach ścianek (0,8 mm oraz 1 mm). Podobnie jak w systemie KZS – zastosowana konstrukcja kielichowa pozwala szczelnie łączyć poszczególne elementy dzięki zakończeniom czop-mufa.

fot. Kominy Ardeli

KK, KKD – stalowy system kominowy do kotłów kondensacyjnych

Z myślą o kotłach kondensacyjnych i pracujących w nadciśnieniu, które opalane są gazem lub olejem opałowym, firma Kominus opracowała jednościenny system rur i kształtek KK. Są one wykonane ze stali kwasoodpornej, która jest odporna na działanie kondensatu powstającego w procesie spalania. Producent zatroszczył się też o szczelność systemu, w którym w połączeniu mufa-nypel (czop) zastosowano silikonowe uszczelki, uniemożliwiające wydostawanie się spalin i kondensatu z przewodu kominowego. Jednościenny stalowy system kominowy instaluje się w istniejącym szachcie, przez co świetnie sprawdzi się w przypadku wymiany instalacji. Jeśli natomiast system odprowadzania spalin z kotła kondensacyjnego ma zostać poprowadzony na zewnątrz budynku, to najlepszym rozwiązaniem jest Kominus KKD – dwuścienny, izolowany wariant systemu kominowego, w którym zastosowano izolację o grubości 30 mm. Dzięki temu kondensat spływający do kotła nie schładza się, gdy temperatura na zewnątrz spada, a w efekcie nie dochodzi do zaburzenia ciągu kominowego.

Przewody powietrzno-spalinowe do kotłów kondensacyjnych

Kominus jest też producentem przewodów powietrzno-spalinowych KP, czyli systemu rur i kształtek, które przeznaczone są do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych z zamkniętą komora spalania oraz z kotłów kondensacyjnych. Ze względu na fakt, że przewody wewnętrzne tego systemu są szczególnie narażone na szkodliwe działanie kondensatu, są one wykonane ze stali kwasoodpornej. To właśnie przez nie odprowadzane są spaliny z urządzenia grzewczego. Z kolei powietrze niezbędne do przeprowadzenia procesu spalania zasysane jest przestrzenią między płaszczem powietrznym a spalinowym. Atutem konstrukcji, w której zamiast dwóch przewodów zastosowano jeden, dwufunkcyjny przewód, jest znaczna oszczędność miejsca.

System KP, podobnie jak inne systemy kominowe ze stali, dostępny jest również w wersji z izolacją z wełny skalnej o grubości 30 mm (Kominus KPD), co zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu ścianek komina.

fot. Kominus 

Elastyczne systemy kominowe do niestandardowych szachtów

Konstrukcja niektórych budynków wymaga zastosowania innego rozwiązania niż prosty przewód kominowy. W szachtach o nietypowym kształcie najlepiej sprawdzają się kominy elastyczne wykonane ze specjalnej stalowej taśmy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich złączek z uszczelkami, rura elastyczna nie wymaga centrowania i zapewnia trwałą szczelność całego systemu. Elastyczne przewody kominowe, opatentowane przez firmę Kominus, dostępne są w wersji jedno- (Uniflex®, Maxiflex®) i dwuściennej (Maxidualflex®), a także dodatkowo wzmocnionej (Profiflex®).

Choć atuty systemów kominowych stalowych trudno przecenić, o ile oczywiście są one prawidłowo dobrane i zamontowane, nie oznacza to, że kominy ceramiczne, zwłaszcza systemowe, nie mają zalet. Buduje się je z gotowych modułów, które łączy się zaprawą lub kitem kwasoodpornym o wysokiej wytrzymałości na wysokie temperatury. Dzięki temu, że dostępne są jako prefabrykat, ich montaż przebiega zdecydowanie szybciej niż klasycznych kominów np. z cegieł szamotowych. Z uwagi na fakt, że kominy ceramiczne dostępne są też w wersji 2w1 (z kanałem powietrznym i ze spalinowym), świetnie sprawdzą się do kominków i kotłów – zwłaszcza na paliwa stałe – zamontowanych w kotłowniach.

Systemy kominowe stalowe są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, bo różne ich warianty, dobrane odpowiednio do źródła ciepła i spalin przechodzących przez przewody, sprawdzą się praktycznie we wszystkich dostępnych na rynku urządzeniach grzewczych na różne paliwa. Są też bezkonkurencyjne jeśli chodzi o łatwość montażu, a także atrakcyjną cenę. Dzięki temu, że można instalować je w istniejącym szachcie, są doskonałym wyborem podczas modernizacji.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kominus.com.pl

32-015 Kłaj k. Krakowa, ul. Łężkowice 112, woj. małopolskie
tel. +48 12 284 27 73,