Jaki komin do kotła kondensacyjnego sprawdzi się najlepiej?

Odprowadzanie spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania

Motorem napędowym dla rozwoju technologii – obok rosnących wymagań konsumentów – są zmieniające się przepisy. Dotyczy to zwłaszcza takich produktów, które wywierają wpływ na środowisko i zasoby naturalne. Ścisłe regulacje dotyczące zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych wprowadza też UE. Efekt? Od 26 września 2015 r. producenci mogą produkować tylko wysokoefektywne kotły kondensacyjne oraz niektóre rodzaje dwufunkcyjnych kotłów z otwartą komorą spalania, o parametrach precyzyjnie określonych przepisami. Do nowych regulacji musieli dostosować się też producenci systemów kominowych, poszerzając swoją ofertę o kominy do kotłów kondensacyjnych.

Rok 2013 był dla producentów kotłów (a także dla ich użytkowników) przełomowy. To właśnie wtedy przyjęto dwa rozporządzenia: dyrektywę ErP, określającą wymogi ekologiczne, jakie musi spełnić urządzenie grzewcze wprowadzane na rynek UE oraz dyrektywę ELD, która przyporządkowuje urządzenia grzewcze do poszczególnych klas energetycznych (podobnych do tych, jakie są wyszczególnione na etykietach energetycznych naklejanych na artykuły AGD: A, A+, A++ itp.).
W myśl nowych przepisów nie można już produkować do niedawna popularnych w naszym kraju kotłów atmosferycznych gazowych z otwartą komorą spalania. O ile kwestia ekologiczności nowoczesnych urządzeń nie jest argumentem najistotniejszym dla przeciętnego Kowalskiego, to jednak warto pamiętać o tym, że zmiana przepisów jest bodźcem do zakupu nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń. W dalszej perspektywie taka inwestycja po prostu się opłaca, bo szacunkowy okres zwrotu nakładów wynosi ok. 5-6 lat. Aby jednak instalacja była możliwa, konieczna jest też modernizacja systemu spalinowego i wybranie komina do odprowadzania spalin z kotła kondensacyjnego. Właściwy dobór komina do kotła kondensacyjnego i dobrze zaprojektowany system odprowadzania spalin zagwarantuje nie tylko bezproblemową eksploatację, ale i nie wpłynie negatywnie na sprawność kotła.

 

odprowadzanie spalin z kotła odprowadzanie spalin z kotłafot. Komin-Flex

 

Komin do kotła kondensacyjnego – jaki wybrać?
Dobór komina do kotła kondensacyjnego i systemu odprowadzania spalin nie jest trudny, jednak wymaga rygorystycznego przestrzegania instrukcji producentów kotłów w zakresie obliczenia oporów przepływu spalin przez przewód spalinowy oraz powietrzny, zaopatrujący kocioł w powietrze spalania. W instrukcjach podane są też zazwyczaj maksymalne długości przewodów powietrznych i spalinowych.
Czego się wystrzegać? Przede wszystkim krótkich przewodów powietrznych w układach rozdzielonych, czerpiących powietrze bezpośrednio zza ściany, bo nie tylko obniżają one sprawność kotła (który musi dodatkowo ogrzać powietrze), ale i mogą spowodować zamarzanie wymiennika. Błędem jest też takie odprowadzanie spalin z kotła z zamkniętą komorą spalania, które nie umożliwia swobodnego spływania kondensatu, bo jego zaleganie w przewodach może doprowadzić do uszkodzenia uszczelek. W przypadku kotłów instalowanych w pomieszczeniach mieszkalnych konieczna jest też sprawna wentylacja wywiewna, zapewniająca spełnienie wymaganych norm bezpieczeństwa.
Zgodnie z przepisami budowlanymi, a w szczególności z warunkami technicznymi, przewody spalinowe powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Ponieważ w przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia ze spalinami mokrymi, a w przewodach występuje nadciśnienie, to powinny być one ponadto wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, a połączenia poszczególnych elementów muszą być dodatkowo uszczelnione. Wszystkie wymienione  powyżej  warunki spełniają profesjonalne systemy ze stali kwasoodpornych i nierdzewnych firmy Komin-Flex, która jest producentem stalowych systemów kominowych.

 

odprowadzanie spalin z kotła odprowadzanie spalin z kotłafot. Komin-Flex

 

Ostatecznie więc jaki komin do kotła kondensacyjnego wybrać? Wszystko zależy od umiejscowienia kotła względem konstrukcji budynku i technicznych parametrów wybranego urządzenia. Możliwe są układy rozdzielne (SPS), współosiowe (WSPS) lub też systemy kominów izolowanych SPS IZOL.
Pierwszy z nich – działający w układzie rozdzielnym wkład kominowy SPS firmy Komin-Flex umożliwia odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnego poprzez osobne przewody spalinowe, a powietrze doprowadzane jest z wentylatora do kotła oddzielnym przewodem. W systemie WSPS powietrze niezbędne do spalania doprowadzane jest do kotła przewodem powietrznym, w którym koncentrycznie umieszczony jest przewód spalinowy (tzw. „rura w rurze”). W systemie kominów izolowanych SPS IZOL odprowadzenie spalin z kotła z zamkniętą komorą spalania odbywa się przewodem zlokalizowanym na zewnątrz budynku. Warto przy tym pamiętać, aby w żadnym z tych rozwiązań nie odprowadzać spalin bezpośrednio za ścianę budynku. Mokre spaliny nie tylko niszczą elewację, ale i mogą przedostawać się do domu, dlatego najlepszym wyjściem jest układ systemu spalinowego z wyrzutem ponad dachem.

 

odprowadzanie spalin z kotła odprowadzanie spalin z kotłaWkład kominowy SPS i WSPS firmy Komin-Flex.

 

W systemie nadciśnieniowym, w jakim działają kotły kondensacyjne, zupełnie inaczej niż w instalacji podciśnieniowej kotłownia nie musi być umiejscowiona w sąsiedztwie komina. Nie trzeba więc budować wydzielonego pomieszczenia na kocioł, który wraz z instalacją spalinową i wentylacyjną stanowi zamknięty układ energetyczny niezależny od pomieszczenia. Ponieważ jednak w takiej sytuacji przewody spalinowe przechodzą przez pomieszczenia mieszkalne, muszą one spełniać rygorystyczne wymagania odnośnie niepalności i szczelności. Tylko wówczas zapewnią skuteczność działania (m.in. poprzez szybkie wytwarzanie odpowiedniego ciągu kominowego), a także bezpieczeństwo eksploatacji. Dlatego warto stawiać na sprawdzone wyroby renomowanych producentów i nie ryzykować, instalując systemy niskiej jakości.

Z ofertą firmy można zapozna się na stronie: www.kominflex.com.pl

 

43-200 Pszczyna, ul. Górnośląska 1, woj. śląskie
tel. (32) 210 11 92, (32) 210 11 44,


Liczba odwiedzin: 4561 | Data publikacji: 2017-10-11

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


06.06.2021 | Energia ekologiczna
Dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu grzewczego niejednokrotnie...
16.11.2020 | Systemy kominowe
Odprowadzenie spalin z kotła gazowego jak też...
12.10.2020 | Systemy kominowe
Zaostrzające się przepisy precyzyjnie regulują kwestie norm,...
25.08.2020 | Systemy kominowe
Ricom energy produkuje systemy instalacji, będące wewnętrznymi...
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
Rosnąca sukcesywnie popularność odnawialnych źródeł energii nie...
27.01.2020 | Piece, kotły
Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami o tym,...
12.04.2019 | Piece, kotły
W Polsce coraz więcej mówi się o...
19.01.2018 | Systemy kominowe
Coraz więcej słyszymy o czujnikach smogu, o...
24.08.2017 | Ogrzewanie
Przywykliśmy już, że przekazy medialne każdej zimy...
Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś,...
02.02.2017 | Systemy kominowe
Jednym z podstawowych kryteriów, które mają wpływ...
22.11.2016 | Systemy kominowe
Konieczność modernizacji lub budowy przewodów kominowych w...
Kompletne systemy budowy ścian, kominów czy kanałów...
20.01.2016 | Piece, kotły
Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo...
03.12.2015 | Piece, kotły
Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy. Aby zapewnić...
15.11.2013 | Piece, kotły
W sezonie grzewczym rośnie zainteresowanie wszelkimi nowinkami...
15.04.2016 | Systemy kominowe
Odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych oraz doprowadzanie...
22.11.2019 | Systemy kominowe
Nie każdy komin może znaleźć zastosowanie w...
21.10.2019 | Systemy kominowe
Wybór jednostki grzewczej to nie wszystko. Niezwykle...
13.11.2018 | Systemy kominowe
Na rynku systemów kominowych do wyboru są...
28.11.2014 | Systemy kominowe
W czasach, gdy źródłem ogrzewania najczęściej były...
09.05.2019 | Systemy kominowe
System kominkowy Schiedel Kingfire to rynkowa nowość,...
23.10.2018 | Systemy kominowe
Od 28 lat firma Wadex specjalizuje się...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. dolnośląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: spaliny z kotłów, kominy do kotła, system kominowy, systemy kominowe
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy