Stalowe wkłady kominowe

Bezpieczny i sprawny komin

W czasach, gdy źródłem ogrzewania najczęściej były kotły na węgiel i koks, do odprowadzania spalin wystarczył komin murowany, który szybko się nagrzewał, a dzięki stałemu dopływowi ciepła nie wykraplała się w nim para wodna. Dziś, gdy nowe domy rzadko ogrzewa się węglem, a istniejące piece wymienia się na kotły gazowe lub kondensacyjne, konieczne jest zamontowanie specjalnego wkładu kominowego. O to, dlaczego jest to tak ważne, zapytaliśmy Ewę Chlebek z firmy Komin-Flex.

Po co stosować wkłady kominowe?
Ruch powietrza, czyli tzw. ciąg kominowy wewnątrz komina spowodowany jest różnicą temperatur na jego wlocie i wylocie. Im większa jest różnica temperatur, tym większy jest ciąg kominowy.
– W nowoczesnych urządzeniach grzewczych dąży się do maksymalnego wykorzystania ciepła spalania paliwa, co skutkuje obniżeniem temperatury spalin. Z kolei niska temperatura spalin wpływa znacząco na skuteczność działania siły ciągu kominowego, a także zwiększa ryzyko skraplania wilgoci znajdującej się w spalinach – wyjaśnia Ewa Chlebek.
Skropliny powstające w wyniku kondensacji wilgoci zawartej w spalinach zawierają szkodliwe i bardzo agresywne związki chemiczne, działające destrukcyjnie na niezabezpieczone kominy ceramiczne (szczególnie zaprawy cementowe). Dlatego, jeśli decydujemy się na montaż czy wymianę urządzeń grzewczych z zasilanych paliwem stałym na kotły gazowe lub zastępowanie kotłów gazowych atmosferycznych na urządzenia kondensacyjne, koniecznie musimy zabezpieczyć komin ceramiczny przed niszczącym wpływem skroplin.
– W tym celu stosuje się stalowe, kwasoodporne wkłady kominowe, które wprowadzone do szachtu jako wkładka ochronna przejmują funkcję klasycznego komina. Pozwalają też one zwiększyć efektywność pracy instalacji grzewczo-spalinowej – komentuje Ewa Chlebek.
Takie stalowe wkłady kominowe można instalować zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i przy renowacji czy wymianie instalacji grzewczej. Szeroki asortyment różnego typu wkładów pozwala na taki dobór produktu, aby jego montaż przebiegł szybko i sprawnie.

 

stalowy wkład kominowy wkład kominowy ze stalifot. Komin-Flex

 

Jak dobrać komin?
Wyposażenie komina w nowoczesny, stalowy wkład przynosi nie tylko realną korzyść, jaką jest efektywna praca instalacji grzewczej. Trzeba pamiętać, że niesprawny czy niedopasowany do typu ogrzewania system kominowy zagraża bezpieczeństwu mieszkańców całego budynku.
– O wyborze systemu kominowego decydują m. in. warunki lokalne i możliwości techniczne obiektu oraz zdolność instalacji do dostarczenia niezbędnej ilości powietrza spalania, a także skuteczność odprowadzania spalin – mówi Ewa Chlebek.
Ważne jest też, aby przy wyborze systemu zwrócić uwagę na oznakowanie umożliwiające identyfikację poszczególnych elementów, określające przeznaczenie i parametry możliwego zastosowania oraz znak CE, dopuszczający wyroby do stosowania w budownictwie na podstawie wydanych deklaracji. Tylko spełnianie przez producenta najsurowszych wymogów, jak również właściwy montaż i regularne czyszczenie spowoduje, że nie będziemy musieli obawiać się jakiejkolwiek awarii.
– Wszystkie wyroby, jakie oferuje nasza firma, posiadają wymagane w kraju i Unii Europejskiej certyfikaty i deklaracje, co daje użytkownikom pewność, że otrzymują produkt sprawdzony, przetestowany i bezpieczny – podkreśla Ewa Chlebek.

 

stalowe wkłady kominowerys. Komin-Flex

 

Wkłady do kotłów wentylatorowych
KOMIN-FLEX od 20 lat oferuje na rynku wyroby kominowe ze stali kwasoodpornych. Wysoka przewodność cieplna i odporność na działanie spalin specjalnych stali kwasoodpornych sprawiają, że wkłady kominowe Komin-Flex są najlepszym i najwygodniejszym systemem zabezpieczenia kominów ceramicznych służących do odprowadzani spalin z urządzeń grzewczych, w tym kotłów na paliwa stałe, gazowe lub olejowe z zamkniętą komorą spalania, kondensacyjnych, jak i nie kondensujących.
Firma oferuje szeroki zakres wymiarowy średnic i różnorodne, typowe elementy.
– Modułowa konstrukcja wzbogacona szeregiem kształtek, elementów wsporczych oraz podłączeniowych pozwala na stosowanie naszych systemów spalinowych i powietrzno-spalinowych praktycznie w każdych warunkach zabudowy kotła. W zależności od projektu przewody mogą być prowadzone wewnątrz (kominy SPS, WSPS), jak i na zewnątrz budynku (SPS IZOL) – podkreśla Ewa Chlebek.
Wszystkie systemy jednocześnie dostarczają powietrze z zewnątrz do komory spalania oraz odprowadzają spaliny z kotłów kondensacyjnych. Szczelność połączeń elementów zapewniają specjalne ukształtowanie gniazda (mufy), które producent dodatkowo wyposażył w uszczelki. Tak wykonana  instalacja kominowa poprawia efektywność pracy kotła i bezpieczeństwo użytkowania.

 

elementy wkładu kominowego elementy wkładu kominowegorys. Komin-Flex

Systemy oferowane przez Komin-Flex są też łatwe w montażu, zwłaszcza te prowadzone wewnątrz komina, a ich instalowanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Aby jednak mieć pewność szczelności instalacji oraz bezpieczeństwa użytkowania, takie prace najlepiej zlecić firmie, która posiada autoryzację producenta.

Z szeroką ofertą systemów kominowych i wentylacyjnych firmy Komin-Flex można zapoznać się na stronie: www.kominflex.com.pl

 

43-200 Pszczyna, ul. Górnośląska 1, woj. śląskie
tel. (32) 210 11 92, (32) 210 11 44,


Liczba odwiedzin: 1568 | Data publikacji: 2014-11-28

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


10.05.2017 | Kominki
Kominek czy piec wolnostojący w domu to...
22.11.2016 | Systemy kominowe
Konieczność modernizacji lub budowy przewodów kominowych w...
22.11.2019 | Systemy kominowe
Nie każdy komin może znaleźć zastosowanie w...
13.11.2018 | Systemy kominowe
Na rynku systemów kominowych do wyboru są...
11.10.2017 | Systemy kominowe
Motorem napędowym dla rozwoju technologii – obok...
Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś,...
15.04.2016 | Systemy kominowe
Odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych oraz doprowadzanie...
21.10.2019 | Systemy kominowe
Wybór jednostki grzewczej to nie wszystko. Niezwykle...
23.10.2018 | Systemy kominowe
Od 28 lat firma Wadex specjalizuje się...
Kompletne systemy budowy ścian, kominów czy kanałów...
09.06.2015 | Ogrzewanie
Wybór sposobu ogrzewania to jeden z najtrudniejszych...
Cegła to jeden z najstarszych znanych człowiekowi...
Choć drewno uznawane jest za jeden z...
16.11.2020 | Systemy kominowe
Odprowadzenie spalin z kotła gazowego jak też...
02.02.2017 | Systemy kominowe
Jednym z podstawowych kryteriów, które mają wpływ...
25.08.2020 | Systemy kominowe
Ricom energy produkuje systemy instalacji, będące wewnętrznymi...
24.02.2016 | Grzejniki
Właściciele niewielkich domków i mieszkań wiedzą, jakie...
19.01.2018 | Systemy kominowe
Coraz więcej słyszymy o czujnikach smogu, o...
09.05.2019 | Systemy kominowe
System kominkowy Schiedel Kingfire to rynkowa nowość,...
12.10.2020 | Systemy kominowe
Zaostrzające się przepisy precyzyjnie regulują kwestie norm,...
21.09.2020 | Ogrzewanie
Czy przyjemnym i naturalnym ciepłem promieni słonecznych...
Titanium, czyli tytan. Metal bardzo wytrzymały, a...
03.11.2016 | Systemy kominowe
Choć w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. dolnośląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: wkłady kominowe, stalowy wkład kominowy, systemy kominowe, system kominowy, kominy, komin
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy