Czy piec na pellet się opłaca?
Pellet to naturalne, czyste i ekologiczne paliwo, pochodzące w 100% z drewna, które powstaje w procesie prasowania pod dużym ciśnieniem trocin i wiórów na granulat o średnicy 6-8 mm. Ponieważ nie zawiera w sobie żadnych dodatków typu kleje czy lakiery, a jednocześnie jest pełnowartościowym materiałem opałowym, doceniane jest również przez te osoby, które bardzo stawiają na ekologię. Nic dziwnego, że wraz ze wzrostem popularności tego paliwa, nieustannie poszerza się też oferta rynkowa producentów pieców na pellet, a ogrzewanie pomieszczeń przy ich użyciu to obecnie jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów uzyskania energii cieplnej dla budynków jednorodzinnych.
Szerokie spektrum różnego rodzaju urządzeń znajdziemy na przykład w ofercie firmy Laminox. Są to wydajne, bezpieczne, ekologiczne i bardzo ekonomiczne urządzenia grzewcze, które osiągają maksymalną sprawność 94%. Estetyczny wygląd i nowoczesna stylistyka sprawia, że bez trudu dopasujemy rozwiązanie do charakteru wnętrza – niezależnie od tego, czy urządzone jest ono w stylu rustykalnej przytulności czy nowoczesnego minimalizmu.

 

piece na pelletfot. ŻAR WIK

 

Ekopiece pracują w pełni automatycznie, co dotyczy zarówno rozpalania, jak i wyłączania, programowania cyklów pracy na cały tydzień, termostatu pokojowego, przez co ich codzienna eksploatacja jest bardzo łatwa, a dzięki dostarczonemu w standardowym wyposażeniu pilotowi również komfortowa. Wszystkie piece na pellet posiadają mechaniczny wyrzut spalin. Ich instalacja jest ponadto wyjątkowo prosta, bo urządzenia Laminox nie wymagają one podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego. W ofercie firmy znajdziemy piece na pellet powietrzne (od 7 kW do 16 kW), piece kominkowe na pellet wodne (od 14 do 28 kW) oraz piece na pellet wodne, w których przygotujemy też ciepłą wodę użytkową.

 

piece na pellet piece na pelletfot. ŻAR WIK

 

Który wkład kominkowy wybrać?
Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego pieca/ kominka musimy zastanowić się, jak duża ma być widoczność na ogień, czy chcemy podłączyć urządzenie do systemu centralnego ogrzewania, czy chcemy więcej akumulatora cieplnego, otwartego ognia, czy decydujemy się na wkład kominkowy bez płaszcza wodnego czy z technologią wody.

 

piece na pelletfot. ŻAR WIK

 

Jeśli zależy nam na tym, aby cieszyć się dużym widokiem ognia, to warto przyjrzeć się kilku modelom wkładów kominkowych do zabudowy marki Schmidt z serii Lina (o mocach od 5 do 14,5 kW). Mają one prosty przód i szybę ze szkła, z szeroką gamą różnych uchwytów do wyboru i z różnymi wykonaniami przednimi. Dostępne są także wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.
Jeszcze lepszy widok zapewnią nam wkłady kominkowe Ekko, gdzie nawet trzykrotną widoczność na płomień gwarantuje kwadratowy przód i kąt szyby w różnych wariantach wykonania. Seria Ekko produkowana jest w mocach od 7 do 10,5 kW, a wkłady oferowane są także z technologią wody. Wkład Ekko o mocy nominalnej 9 kW osiąga sprawność na poziomie >80%, emisja pyłów wynosi
<1250 mg/Nm³ (w przypadku tlenku węgla) i <40 mg/Nm³ (w przypadku popiołu). Wkład spełnia warunki niemieckiej normy BlmSchV2 oraz posiada certyfikat Ecodesignu, który jest potwierdzeniem najwyższej jakości urządzeń grzewczych.

 

piece na pellet piece na pelletfot. ŻAR WIK

 

Linia Pano marki Schmidt to wkłady kominkowe, których płyta komory spalania ma kształt graniastosłupa, a w związku z tym daje jeszcze lepszą widoczność ognia. Nietuzinkowy kształt i różne szerokości i wysokości szyb wkładów kominkowych Pano nadają im niepowtarzalny charakter i oryginalny wygląd, dzięki czemu kominek może stać się stylistyczną dominantą wnętrza.
W eleganckich i stylowych aranżacjach sprawdzą się z kolei wkłady kominkowe (z lub bez płaszcza wodnego) z linii Ronda, które mają stylowo zaokrąglony przód i zakrzywioną szklaną szybę. Oferta obejmuje modele o klasycznym designie, jak i bardziej awangardowe, wśród których znajdziemy np. wkłady kominkowe z szybami unoszonymi do góry, a także wkłady 180°, które zapewniają doskonałą widoczność płomienia ze wszystkich stron. Minimalna sprawność wkładów kominkowych Schmidt wynosi 80%

Piece wolnostojące na drewno i paliwa stałe
Wysokie ceny oleju opałowego i gazu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na spalanie drewna, które często wygrywa z konkurencyjnymi źródłami energii cieplnej. Drewno stanowi odnawialne źródło energii, a jego spalanie dla celów grzewczych korzystnie wpływa na środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że na rynku nie maleje popyt na piece do spalania drewna, węgla i innych form paliwa stałego.

 

piece na pellet piece na pelletfot. ŻAR WIK

 

W ofercie firmy ŻAR WIK znaleźć można również tego typu urządzenia – są to wysokiej jakości piece wolnostojące Charnwood, przystosowane do spalania drewna i węgla. Dzięki zaawansowanej technologii czystego spalania, wysokiej sprawności i mocy oraz niskiej emisji spalin, urządzenia te plasują się w czołówce pod względem efektywności i ekonomii.
Urządzenia Charnwood obejmują kilka typoszeregów, zaprojektowanych z myślą o różnych stylistykach wnętrz. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy stylowych, eleganckich wnętrz, do których kierowana jest kolekcja luksusowych pieców na drewno Tor. Potrójne, delikatnie profilowane panele szklane zapewniają wyjątkowy widok ognia nie tylko z przodu, ale również z boków pieca, a zaawansowany system spalania gwarantuje wysoką sprawność i optymalną kontrolę procesu spalania. Z kolei do osób, które stawiają na przytulne, klimatyczne aranżacje rustykalne, kierowana jest kolekcja pieców wolnostojących Bembridge, dostępne w pięciu kolorach.

 

piece na pellet piece na pelletfot. ŻAR WIK

 

Kolekcja Island trafi z pewnością w gusta tych klientów, którzy poszukują rozwiązań o prostych klasycznych formach, zaś piece Cove to kwintesencja współczesnego designu, gdzie pojedyncze, delikatnie profilowane drzwi zapewniają wyjątkowy i niepowtarzalny widok ognia, a wysoce zaawansowany system spalania wysoką sprawność i optymalną kontrolę procesu spalania.
Użytkownicy, którzy chcą połączyć piękno pieców wolnostojących z funkcją centralnego ogrzewania mogą wybrać również jeden z modeli urządzeń z płaszczem wodnym. W przeciwieństwie do kotłów opalanych gazem, olejem lub zasilanych prądem elektrycznym piece wolnostojące są proste w instalacji, stanowią pewne źródło energii, a dzięki stałej cyrkulacji powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach eliminują proces kondensacji pary wodnej, w związku, z czym wywierają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników.
Tak jak wszystkie piece Charnwood, również modele z płaszczem wodnym wyposażone zostały w system czystego spalania i czystej szyby (kurtyna powietrzna), który zapewnia wysoką sprawność, oszczędność paliwa i nieprzerwany widok żywego ognia, bez względu na rodzaj stosowanego paliwa.
Średnia wartość sprawności pieców Charnwood wynosi 84%.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.piecnapelet.pl, www.schmid-kominki.pl, www.kominki.koszalin.pl

75-120 Koszalin, Ul.Szczecińska 5 , woj. zachodniopomorskie
tel. 943471774, 502363296,