Jaki komin do pieca wybrać – murowany, ceramiczny czy stalowy?
Wśród dostępnych rodzajów kominów inwestorzy mają do wyboru: komin stalowy, komin ceramiczny oraz komin murowany. Które rozwiązanie jest najlepsze? Tradycyjny komin murowany wymaga solidnego fundamentu, który wykonuje się z betonu lub – rzadziej – z pełnych cegieł. Trzeba również zwrócić uwagę na jakość materiałów oraz jakość wykonania komina, aby zachować jego całkowitą szczelność, a także zapobiec niszczeniu pod wpływem kondensatu. Ceramika jest ogniotrwała, ale to ciężki i kosztowny materiał, a samo wybudowanie komina – niezwykle praco i czasochłonne. Dlatego najczęściej inwestorzy decydują się na nowoczesny komin stalowy. Jest on bardzo trwały, nie ulega szybkiej degradacji (jak komin murowany), nie jest ciężki i skomplikowany w budowie (jak komin ceramiczny). Sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach komercyjnych czy przemysłowych.

Warto pamiętać również o tym, że wybór komina powinien odbyć się już na etapie projektowania domu, dzięki czemu zapewnimy bezpieczeństwo w użytkowaniu systemu. Jednak nowoczesne kominy stalowe można dobudować również później, np. w trakcie modernizacji systemu grzewczego. Co jest ich kolejną zaletą.

 

fot. Komin-Flex

Kominy izolowane firmy Komin-Flex
Na polskim rynku jednym z wiodących producentów kominów stalowych jest firma Komin-Flex, oferująca wysokiej jakości izolowane kominy dedykowane do różnych typów kotłów.
– Nasze kominy produkowane są ze szlachetnych stali kwasoodpornych – opowiada pan Piotr Cembala, prezes firmy Komin-Flex – Dzięki temu są bardzo trwałe. Co więcej, nie wymagają one ceglanego przewodu kominowego oraz fundamentu.

Jaki komin do pieca na drewno?
Komin do pieca na drewno powinien być przede wszystkim przystosowany do wysokich temperatur spalin, jak dwuścienny komin izolowany SLIM firmy Komin-Flex dedykowany do palenisk na paliwo stałe (nie tylko drewna, ale także pelletu), gdzie temperatura spalin jest wyższa niż 160°C. Komin, a dokładniej jego wkład i płaszcz zewnętrzny zostały wykonane z cienkościennych elementów ze stali kwasoodpornej–austenitycznej gat. 1.4301.
– Materiał ten zapewnia niską bezwładność cieplną komina i wyprowadzenie rosy poza jego obręb. Dzięki temu komin pracuje w trybie suchym – opowiada pan prezes, Piotr Cembala – Do tego zastosowaliśmy izolację termiczną w postaci wełny mineralnej o grubości 30 mm, która zapewnia całkowite bezpieczeństwo i funkcjonalność komina.

 

kominy stalowe

fot. Komin-Flex

Komin stalowy SLIM dostępny jest standardowo w średnicach: 130, 150, 180, 200, 225, 250, 300 mm oraz w średnicach niestandardowych: 350, 400, 450 i 500 mm (w takim wypadku koszt komina wyceniany jest indywidualnie). Konstrukcja elementów daje po zamontowaniu trwały i solidny komin, który może stanowić samodzielną budowlę – wspartą na niezależnych konstrukcjach wsporczych lub być mocowany do ściany domu specjalnymi obejmami.

Jaki komin do pieca na ekogroszek?
Od lipca 2018 roku wszystkie kotły węglowe na rynku muszą spełniać wymogi dyrektywy ecodesign i mieć najwyższą – 5 klasę jakości. Ze względu na specyfikę tych urządzeń grzewczych należy dobrać do nich komin, który będzie właściwie zaizolowany, odporny na niskie temperatury spalin oraz posiadający sprawny i drożny system odprowadzania skroplin. Odpowiednim rozwiązaniem z oferty firmy Komin-Flex jest izolowany komin stalowy SLIM EKO wykonany z najlepszych gatunków stali nierdzewnych (kwasoodpornych) o grubościach adekwatnych do trudnych warunków pracy. Co istotne, komin SLIM EKO odpowiada europejskim normom EN 1856-1.

– Kominy SLIM EKO są nowoczesnym rozwiązaniem do odprowadzania spalin z kotłów 5 klasy na paliwo stałe – opowiada prezes Komin-Flex, Piotr Cembala – Konstrukcja kominów oraz użyte do ich produkcji materiały są idealnie dostosowane do trudnych warunków pracy, jak: niskie temperatury spalin, duża ilość agresywnego kondensatu powstającego ze skroplin, zwiększone zapotrzebowanie na ciąg kominowy wynikające z wyższych oporów przepływu spalin przez kocioł czy modulowana praca kotła. Wysoką wytrzymałość zapewnia wkład kominowy wykonany ze stali kwasoodpornej gatunku 1.4404 o grubości 8 mm.

Jaki komin do pieca gazowego?
W przypadku komina do pieca gazowego bardzo ważne jest kupno systemu wykonanego z kwasoodpornego materiału. Ogrzewanie na gaz wiąże się bowiem z powstawaniem agresywnego kondensatu oraz ryzykiem pożaru sadzy. Dlatego firma Komin-Flex poleca w tym wypadku kominy izolowane KF oraz SPS IZOL, które są niepalne i zapewniają bezpieczną temperaturę ścianek – bez wględu na temperaturę spalin.

Kominy izolowane typu KF to tradycyjne kominy podciśnieniowe, których charakterystyczną cechą jest wysoka sztywność i szczelność systemu – ze względu na kielichowy sposób łączenia elementów oraz dodatkowe łączenia za pomocą zacisków montażowych, które tworzą przewód o długości 100 mm. Elementy wykonane zostały ze stali kwasoodpornej o grubości 0,5 mm, 0,8 mm i 1 mm z izolacją termiczną z wełny mineralnej o grubości 50 mm.
– Zaletą tego rodzaju komina jest także wysoki opór cieplny, umożliwiający jego instalację w najcięższych warunkach atmosferycznych – dodaje prezes firmy Komin-Flex.

 

kominy stalowe producent

fot. Komin-Flex

Do kotłów wentylowanych z zamkniętą komorą spalania dedykowane są kominy izolowane SPS IZOL. Wykonane na bazie wkładów kominowych SPS, których szczelność elementów gwarantuje zastosowanie uszczelek wykonanych ze specjalnego materiału odpornego na działanie produktów spalania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom elementy mogą pracować przy nadciśnieniu do 200 Pa. System uzupełnia izolacja z wełny mineralnej oraz płaszcz kominowy wykonany ze stali kwasoodpornej.

 

komin stalowy izolowany

fot. Komin-Flex

– Wybierając komin stalowy izolowany użytkownik zyskuje gwarancję wysokiej jakości i długiej żywotności produktu – podkreśla pan Piotr Cembala – Warto jednak pamiętać, aby użytkować go zgodnie ze wskazówkami producenta, pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz przeprowadzać coroczne przeglądy.

Z ofertą producenta zapoznasz się na stronie: www.kominflex.com.pl

43-200 Pszczyna, ul. Górnośląska 1, woj. śląskie
tel. (32) 210 11 92, (32) 210 11 44,