Ceramika budowlana – co to jest?

Od niepamiętnych czasów ludzie do budowy domów używali cegieł – materiału solidnego, świetnie odprowadzającego parę wodną, dobrze izolującego. Również dla współczesnego rynku cegła wciąż pozostaje jednym z najczęściej wykorzystywanych budulców, jednak technologia pozwoliła nam pójść kilka kroków naprzód. Czym jest ceramika budowlana dziś? Otóż wciąż powstaje ona z naturalnego materiału – gliny. Aby jednak podnieść jej parametry, już na etapie przygotowania surowca do gliny dodawane są różne dodatki, np. trociny drzewne, które w trakcie obróbki termicznej w piecu, w temperaturze bliskiej 1000°C wypalają się, pozostawiając w czerepie ceramicznym mikropory. Proces ten nazywamy „poryzacją”. Właśnie w taki sposób powstaje ceramika budowlana Thermopor w firmie LEIER, dzięki czemu izolacyjność termiczna wyrobu finalnego poprawia się znacząco, bez utraty jego właściwości ekologicznych, dźwiękochłonnych czy zdolności do odprowadzania pary wodnej.

Budowa ścian – kompletny system ceramiki budowlanej

Pustaki to materiał, dla którego rynek nigdy nie znalazł lepszego zamiennika, dlatego są one wciąż najpowszechniejszą metodą wznoszenia budynków. Tę popularność zawdzięczają oczywiście świetnym właściwościom termoizolacyjnym, stabilności i odporności na ogień oraz na oddziaływanie czynników fizycznych i chemicznych. Wymagający konsumenci wśród zalet ceramiki budowlanej wymieniają też naturalność materiału, który ma zdolność regulowania wilgotności wewnątrz budynku, a co za tym idzie – utrzymuje korzystny dla zdrowia i samopoczucia człowieka mikroklimat.

Wszystkie te walory doceniają też klienci, którzy zdecydowali się na zbudowanie domu z wykorzystaniem pustaków najnowszej generacji firmy Leier.

ceramika budowlana leier

fot. LEIER

W ofercie firmy znajdziemy pełną paletę produktów ceramicznych niezbędnych do wzniesienia domu. Ceramika budowlana Thermopor P+W to kompletny system murowania na zamek w postaci piór i wpustów, przeznaczony są do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, nośnych i nienośnych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Pustaki z tego typoszeregu oferowane są w ośmiu wielkościach.

Z kolei pustaki Thermpor AKU sprawdzą się wszędzie tam, gdzie stawiane są szczególnie wysokie wymagania odnośnie izolacyjności akustycznej, a więc zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w różnego typu biurowcach.

LEIER jest też producentem ceramiki tradycyjnej, oferując różnego typu pustaki ścienne (np. MAX 220 czy pustaki typu U, przeznaczone do wznoszenia ścian zewnętrznych z dociepleniem, wewnętrznych, nośnych, samonośnych i wypełniających).

o istotne, ceramika budowlana Thermopor jest łatwa w obróbce i murowaniu – standardowe narzędzia tnące typu piły tarczowe i taśmowe są w zupełności wystarczające. Klienci firmy LEIER doceniają też komfort budowania płynący z prostoty projektowania i dopasowywania do siebie poszczególnych, w pełni kompatybilnych elementów.

ceramika budowlana leier

fot. LEIER

Który system kominowy wybrać?

Podczas budowy domu trzeba podjąć też ważną decyzję o tym, który system kominowy wybrać, co często zależy od zainstalowanego źródła ciepła. W ofercie firmy LEIER znajdziemy przeznaczone do szybkiego montażu systemy kominowe do domów wyposażonych w różne typy kotłów.

ceramika budowlana leier

fot. LEIER

Dwuwarstwowy system kominowy LEIER BASIC przeznaczony jest do odprowadzania spalin z urządzeń z otwartą komorą spalania, zasilanych paliwem stałym i wytwarzających spaliny suche. Producent oferuje je w średnicach 16, 18, 20, 22, 25, 30 cm, także w wariancie z dodatkowym przewodem wentylacyjnym.

System kominowy LEIER IZLOWANY to uniwersalny, trójwarstwowy system kominowy do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych zasilanych dowolnym rodzajem paliwa, z otwartą komorą spalania. Dzięki przewietrzeniu wyeliminowane jest zjawisko gromadzenia się w warstwie izolacji wilgoci, kominy są gazoszczelne, odporne na działanie kwasów, wysokich temperatur oraz odporne na pożar sadzy. Podobnie jak LEIER BASIC, LEIER IZOLOWANNY dostępny jest w średnicach 14, 16, 18, 20, 22, 25, 30 cm oraz w wariancie z dodatkowym przewodem wentylacyjnym.

Do odprowadzania spalin i doprowadzania niezbędnego dla procesu spalania powietrza w nowoczesnych urządzeniach grzewczych opalanych gazem (z zamkniętą komorą spalania) i kondensacyjnych sprawdzi się z kolei dwuwarstwowy systemem kominowy LEIER TURBO. Jest on odporny na działanie kwasów i wilgoci i oferowany w kilku średnicach (14, 16, 18, 20, 25, 30 cm). Dzięki temu, że do jednego komina można podłączyć nawet 10 urządzeń grzewczych o mocy do 25 kW, system może być stosowany w budynkach wielorodzinnych i wielokondygnacyjnych. Jego zaletą jest też fakt, że nie wymaga on budowania osobnych pomieszczeń kotłowni.

Wymagania urządzeń grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym i kotłów kondensacyjnych i niskotemperaturowych spełniają kominy LEIER TURBO-S - system dwuwarstwowy odprowadzający spaliny o maksymalnej temperaturze 200°C i doprowadzający powietrze niezbędne dla procesu spalania. Można z nich wznosić kominy o wysokości nawet 35 m, a szczelność przewodu jest zagwarantowana dzięki zastosowaniu rur izostatycznych produkowanych w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne. Kominy dostępne są w zakresie średnic: 8, 10, 12, 14 cm.

Dla pracy w nadciśnieniu oferowane są z kolei powietrzno-spalinowe, dwuwarstwowe systemy kominowe LEIER MULTI, które przeznaczone są do odprowadzania spalin z najnowocześniejszych kotłów kondensacyjnych opalanych gazem lub olejem. Do jednego komina można podłączyć nawet 8 urządzeń grzewczych.

Ciekawą propozycją firmy LEIER są także wielofunkcyjne dwuciągowe systemy kominowe DUO, umieszczone we wspólnym pustaku z keramzytobetonu i wyposażone w dodatkowy kanał wentylacyjny. Komin umożliwia odprowadzenie spalin z urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania zasilanych dowolnym rodzajem paliwa oraz do odprowadzania spalin z najnowocześniejszych kotłów kondensacyjnych opalanych gazem lub olejem.

Płyty stropowe żelbetow

Firma LEIER jest też producentem płyt stropowych LEIER-PANEL, które stanowią „betonowe deskowanie tracone” monolitycznych stropów żelbetowych. Dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się najlepszy z możliwych stropów bez użycia kosztownych i pracochłonnych szalunków, o praktycznie nieograniczonym zastosowaniu, bo rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, jak i przy budowie szkół, szpitali, obiektów przemysłowych oraz konstrukcji inżynierskich.

ceramika budowlana leier

fot. LEIER

System stropowy LEIER PANEL składa się z powstających w zakładzie prefabrykacji wielkopowierzchniowych płyt szalunkowych oraz z warstwy nadbetonu, którą wylewa się na budowie. Następnie obie warstwy zostają ze sobą zespolone i zatopione w płycie stropowej poprzez dźwigarki kratowe. W efekcie powstaje strop półmonolityczny pełny (zespolony). Nośność płyt szalunkowych można dostosować do wymagań projektowych dzięki regulacji warstwy betonu wylewanej na budowie (zgodnie z dokumentacją techniczną). Wyeliminowanie konieczności wykonywania tynków na gładkiej powierzchni dolnej płyt i ograniczenie prac wykończeniowych sufitu tylko do przeszpachlowania styków podłużnych pomiędzy płytami przyspiesza pracę i obniża finalny koszt.

Płyty stropowe LEIER PANEL produkowane są w szerokości od 2,40 cm i długości nawet ponad 10 m i w praktycznie dowolnym kształcie, a ich zaletą są dopuszczalne duże obciążenia użytkowe (powyżej 10 kN/m²). Dzięki znacznym rozmiarom ilość styków (które są najsłabszym elementem stropów prefabrykowanych) jest zminimalizowana. Płyty szalunkowe mają grubość 5 lub 6 cm i ciężar odpowiednio 125 kg/m² lub 150 kg/m².

Obok krótkiego czasu montażu poprzez eliminację tradycyjnych szalunków i uproszczenie prac zbrojarskich i tynkarskich, rozwiązanie to daje dużą swobodę projektową architektom poprzez dowolność kształtów (łuki, wycięcia, otwory). W czasie eksploatacji możliwa jest też dowolna przebudowa ścianek działowych. Zastosowanie płyt stropowych żelbetowych eliminuje ponadto zjawisko „klawiszowania” podczas eksploatacji, a po stronie zysków inwestora wymienić też trzeba niskie koszty transportu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.leier.pl

33-150 Wola Rzędzińska, Wola Rzędzińska 155a, woj. małopolskie
tel. 146313700,