Izolacja akustyczna ściany i podłogi – o czym warto wiedzieć?

O izolacyjności termicznej wiemy już całkiem sporo, a nowoczesne metody uszczelniania budynków sprawiają, że budowane obecnie domy są bardzo ciepłe i energooszczędne. Jednak kwestie izolacyjności akustycznej ścian czy podłóg w blokach, domach jednorodzinnych czy wielorodzinnych wciąż spychane są na dalszy plan, aż do momentu, w którym uświadamiamy sobie, że ciągłe narażenie na różnego rodzaju hałasy właściwie uniemożliwia komfortowy wypoczynek. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, jaki rodzaj izolacji akustycznej podłogi lub ściany wybrać, warto przyswoić sobie kilka terminów dotyczących akustyki wnętrz i izolacyjności akustycznej.

Pierwszy z wymienionych – akustyka wnętrz – to sposób rozkładu i zaniku dźwięku w pomieszczeniu, silnie związany ze stopniem pochłaniania i rozpraszania dźwięku poprzez powierzchnie i elementy wyposażenia znajdującego się w nim. Z kolei izolacyjność akustyczna to stopień odcięcia od hałasów zewnętrznych oraz ilość dźwięków, jakie wydobywają się z naszego domu.

Przykładanie wagi do tego, jak wykonana jest izolacja akustyczna ścian wewnętrznych i zewnętrznych czy izolacja akustyczna podłogi przekłada się więc w prosty sposób na to, jaki komfort akustyczny jesteśmy w stanie uzyskać we własnym domu. Liczy się tu jednak nie tylko jakość użytych materiałów, ale także właściwe wykonanie i profesjonalne ułożenie izolacji, co zagwarantuje, że będzie ona dobrze pełnić swoją rolę.

– Warto też pamiętać o tym, że najlepiej kwestię wygłuszania ścian/podłogi w bloku uwzględnić już na etapie budowy lub remontu. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest odcięcie się od hałasów w już istniejącym budynku, choć poprawianie błędów projektowych i wykonawczych jest bardziej kłopotliwe i kosztowne niż w nowo budowanym domu – mówi Bartosz Grelewski z firmy Epufloor.

Zanim przystąpimy do poprawy parametrów budynku poprzez wykonanie izolacji akustycznej ściany i/lub podłogi, najpierw trzeba się zorientować się, z jakim rodzajem hałasów mamy do czynienia.

– Uciążliwy dźwięk w postaci drgań roznosi się dwiema drogami: po konstrukcji budynku i drogą powietrzną. Źródłem hałasu konstrukcyjnego mogą być np. wibrujące urządzenia sztywno umocowane do konstrukcji budynku (pompy, wentylatory, rury wodne), a także kroki i uderzenia w podłogę. Z kolei hałas powietrzny to np. głośna muzyka czy dobiegające zza ściany lub przez strop rozmowy – wyjaśnia Bartosz Grelewski.

Izolacja akustyczna podłogi w bloku i domu

Skutecznym sposobem na izolację akustyczną podłogi w bloku czy domu w przypadku hałasu uderzeniowego jest zastosowanie elastycznej warstwy (maty akustycznej) i wykonanie tzw. podłogi pływającej. Taka warstwa w konstrukcji podłogi pozwoli odizolować drgania od konstrukcji budynku, o ile oczywiście będzie umiejętnie wykonana.

Wybierając produkt warto zwrócić uwagę, z czego jest on wykonany. Sama etykieta „akustyczny” nie musi oznaczać, że produkt rzeczywiście sprosta naszym wymaganiom. Popularne na rynku z uwagi na bardzo niską cenę materiały spieniane (np. pianki polietylenowe) są nietrwałe i ułożone np. pod panelami z czasem zostają całkowicie sprasowane. Najskuteczniejsze wygłuszenie podłogi w bloku uzyskamy dzięki materiałom trwale elastycznym i o niskiej sztywności dynamicznej. Przykładem może być mata wykonana z gumy recyclingowanej, która ma też bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.

– Ważne jest też nieprzerwane ułożenie izolacji oraz zastosowanie izolacji obwiedniowej (również poprzez wywinięcie maty na ściany), co pozwoli na elastyczne odizolowanie wylewki od stropu i prostopadłych ścian. Produkty przeznaczone do wykonania podłogi pływającej, które wyróżniają się małą grubością to Isolgomma Roll, Isolgomma Grei oraz Isolgomma Upgrei – mówi Bartosz Grelewski.

fot. EPUFLOOR Sp. z o.o. | Isolgomma Upgrei

Nie zawsze możliwe jest skuwanie istniejącej wylewki do wykonania profesjonalnej podłogi pływającej, co nie oznacza, że nie da się w inny sposób wygłuszyć podłogi w bloku czy domu.

W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się maty akustyczne pod warstwy wykończeniowe podłogi, np. Isolgomma Sylwood ze sprasowanych granulek gumy i korka (pod podłogi z parkietu i paneli) oraz Isolgomma Sylcer ze sprasowanych granulek gumowych (pod kafle i płyty kamienne). Taką izolację akustyczną podłóg wykonuje się poprzez nieprzerwane ułożenie maty akustycznej na wylewce (na sucho lub na klej) i montaż warstwy wykończeniowej bezpośrednio na niej.

Podłogi drewniane można montować na sucho na macie Isolgomma Sylwood, a kafelki i płyty kamienne można kleić bezpośrednio do maty Isolgomma Sylcer przy pomocy specjalnych preparatów. W obu przypadkach nie można zapominać o izolacji obwodowej.

fot. EPUFLOOR Sp. z o.o. | Mata Isolgomma Sylwood.

Powyższe rozwiązania opisują, jak poprawić izolację stropu od dźwięków uderzeniowych z mieszkań, w których miałaby być instalowana opisana podłoga. W inny sposób wykonuje się izolację akustyczną podłóg w przypadku hałasów przenoszonych drogą powietrzną, takich jak głośna muzyka. Najlepsze efekty daje zastosowanie ustrojów akustycznych, złożonych z kilku warstw o różnych gęstościach, tzw. kanapek akustycznych. Aby całe spektrum częstotliwości było skutecznie izolowane stosuje się najczęściej materiał bardzo gęsty, np. płyty z granulatu gumowego, oraz materiał włóknisty, odpowiedzialny za tłumienie wyższych częstotliwości, np. wełnę poliestrową, charakteryzującą się lepszą skutecznością tłumienia, niż tradycyjna wełna mineralna.

– Wełna mineralna jest drażniąca, a stosowana w pomieszczeniach mieszkalnych wymaga użycia okularów i rękawic. Na dodatek jej pyły unoszą się jeszcze przez długi czas po zamontowaniu. Podobnie jak materiały spieniane, wełna ma też tendencję do osiadania, przez co w toku eksploatacji traci swoje parametry izolacyjności akustycznej. Od tych wad wolna jest wełna poliestrowa – mówi Bartosz Grelewski.

Izolacja akustyczna ścian w bloku i domu

Niemałym problemem, który najdosłowniej spędza sen z powiek mieszkańcom domów szeregowych czy bloków jest brak izolacji akustycznej ścian wewnętrznych.

– Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest dobudowanie warstwy zwiększającej izolacyjność akustyczną ściany w bloku czy domu wielorodzinnym dzięki zastosowaniu jako wypełnienia paneli z granuli gumowych oraz wełny poliestrowej – mówi Bartosz Grelewski. Tak jak opisanym powyżej przypadku izolacji podłóg od dźwięków powietrznych – tutaj również najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kanapki akustycznej.

fot. EPUFLOOR Sp. z o.o. | Gotowe okładziny Isolgomma Rewall.

Efektywnym rozwiązaniem są też oferowane przez Epufloor gotowe okładziny Isolgomma Rewall. Mają one strukturę warstwową i składają się z wełny poliestrowej, panelu z granulatu gumowego oraz płyty GK o podwyższonej gęstości. Całość ma grubość 4 cm. Atutem takich paneli jest prosty montaż: wystarczy przykleić go do ściany i wykończyć dodatkową warstwą płyt GK. Podobną skuteczność możemy uzyskać stosując płyty Isolgomma Mustwall oraz wełnę poliestrową Isolgomma Fybro – gotowy system ma 7,5cm grubości, ale za to zyskujemy możliwość wieszania na nowo powstałych ścianach półek i szafek. W przypadku wygłuszenia ściany lekkiej zastosować można trójwarstwowy panel Isolgomma Trywall, który stosuje się jako wypełnienie pomiędzy płytami gk, instalowanymi na stelażach.

fot. EPUFLOOR Sp. z o.o. | Wełna poliestrowa Isolgomma Fybro i trójwarstwowy panel Isolgomma Trywall.

Przy budowaniu konstrukcji ze stelaży, czy to dodatkowej przedścianki do istniejącej ściany, czy ścianki lekkiej, istotne jest zastosowanie dylatacji obwodowej, a najłatwiejszym sposobem na to jest użycie samoprzylepnej taśmy dylatacyjnej Isolgomma Stywall w miejscach, gdzie profil łączy się ze ścianą, tak, aby uniknąć sztywnych połączeń pomiędzy nimi. Inaczej drgania, od których się odgradzaliśmy poprzez ustrój akustyczny, przejdą na warstwę wykończeniową z płyt gk, niwelując uzyskany przyrost izolacyjności.

fot. EPUFLOOR Sp. z o.o. | Samoprzylepna taśma dylatacyjna Isolgomma Stywall.

Komfort akustyczny to termin, który coraz częściej funkcjonuje w naszej świadomości – coraz więcej słyszymy o tym, jak ważne znaczenie w szybko pędzącym świecie ma odpoczynek i spokój. Rozwiązania opisane powyżej pozwolą w łatwy i skuteczny sposób poprawić izolację akustyczną podłogi czy wygłuszyć ściany, co zdecydowanie podniesie komfort życia codziennego. Trzeba jednak pamiętać, że receptą jest odpowiedni dobór rozwiązania, w czym pomóc mogą pracownicy firmy Epufloor 

90-033 Łódź, ul. Kopcińskiego 77, woj. łódzkie
tel. 42 678 70 45,