Ekologiczna ceramika – sprawdzony materiał budowlany

Mury zbudowane z pustaków są bardzo wytrzymałe i stabilne, ale rynek budowlany docenia ten materiał również za jego ekologiczność i optymalną regulację wilgotności, wysoką odporność na działanie ognia oraz czynników chemicznych i fizycznych. Ceramika, która powstaje z naturalnego surowca – gliny, jest też materiałem zdrowym i ekologicznym, a rozwój technologii sprawia, że bez straty tych właściwości poprzez różnorodne dodatki można jeszcze bardziej poprawić izolacyjność termiczną. Dlatego już na etapie przygotowania surowca do gliny dodawane są np. trociny drzewne, które w trakcie obróbki termicznej w piecu, w temperaturze bliskiej 1000°C wypalają się, pozostawiając w czerepie ceramicznym mikropory, które podnoszą parametry izolacyjności termicznej tego naturalnego materiału.

Pustaki Thermopor – wszystko do budowy ścian

Najnowsza generacja pustaków do wznoszenia ścian oferowana przez firmę Leier obejmuje trzy grupy produktów. Pierwsza z nich to ceramika Thermopor P+W, czyli system murowania na zamek w postaci piór i wpustów. Wyroby te przeznaczone są do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, nośnych i nienośnych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej i oferowane są w ośmiu wielkościach.

Dla klientów, którzy poszukują systemów budowy ścian o podwyższonych własnościach izolacyjności akustycznej, dedykowane są pustaki Thermopor AKU. Sprawdzą się one zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i we wszelkiego rodzaju biurowcach.

leier rozwiązania systemowe leier rozwiązania systemowe leier rozwiązania systemowe

fot. Leier            

Do swoich systemów budowy ścian Leier oferuje zaprawę murarską Thermopor TZM, która obok standardowych składników jak cement i wapno, zawiera także dodatki mineralne – na przykład perlit, który poprawia jej właściwości izolacyjne. Wszystkie pustaki są bardzo proste w obróbce, łatwo wznosi się z nich ściany i można je ciąć z wykorzystaniem standardowych narzędzi tnących, jak piły tarczowe, taśmowe czy tarcze tnące. Dzięki temu, że wszystkie elementy systemu Thermopor są dopasowane, znacząco przyspiesza się też czas budowy, łatwiej też projektować, mając do dyspozycji kompletny system.

Systemy kominowe – kompletne zestawy

Firma Leier oferuje także kompletne zestawy systemów kominowych do szybkiego montażu, przeznaczonych do różnego typu kotłów. Spektrum oferowanych rozwiązań otwierają kominy izolowane z przewietrzeniem, które można stosować zarówno w przypadku kotłów tradycyjnych, jak i nowoczesnych zasilanych różnymi typami paliwa. Dzięki przewietrzeniu wyeliminowane jest zjawisko gromadzenia się w warstwie izolacji wilgoci,  kominy są gazoszczelne, odporne na działanie kwasów, wysokich temperatur oraz odporne na pożar sadzy. Producent oferuje je w średnicach 14, 16, 18, 20, 22, 25, 30 cm, także w wariancie z dodatkowym przewodem wentylacyjnym.

W przypadku nowoczesnych urządzeń grzewczych opalanych gazem z zamkniętą komorą spalania i kondensacyjnych sprawdzi się z kolei Leier TURBO – dwuwarstwowy systemem kominowy, który odprowadza spaliny i doprowadza niezbędne dla procesu spalania powietrze. System ten jest odporny na działanie kwasów i wilgoci. Producent zaprojektował komin TURBO w taki sposób, aby zabierał on jak najmniej miejsca, przez co nie ma potrzeby budowania osobnych pomieszczeń kotłowni. Oferowany w kilku średnicach (14, 16, 18, 20, 25, 30 cm) system kominowy sprawdzi się w budynkach wielorodzinnych i wielokondygnacyjnych, a do jednego komina można podłączyć nawet 10 urządzeń grzewczych o mocy do 25 kW. Komin pracuje w podciśnieniu, a dla pracy w nadciśnieniu producent oferuje system MULTI.
Kominy Leier TURBO-S to rozwiązanie, które spełni wymagania urządzeń grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym szczególnie z kotłów kondensacyjnych i niskotemperaturowych. Jest to system dwuwarstwowy odprowadzający spaliny (o maksymalnej temperaturze 200°C) i doprowadzający powietrze niezbędne dla procesu spalania. Można z nich wznosić kominy o wysokości nawet 35 m, a szczelność przewodu jest zagwarantowana dzięki zastosowaniu rur izostatycznych produkowanych w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne. Kominy dostępne są w zakresie średnic: 8, 10, 12, 14 cm.

Kominy Leier BASIC to dwuwarstwowe systemy kominowe przeznaczone do odprowadzania spalin z  urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania zasilanych paliwem stałym wytwarzającym spaliny suche. Dostępny w średnicach od 16 do 30 cm i w wariancie z dodatkowym przewodem wentylacyjnym.

Firma Leier w swojej ofercie posiada także dwuciągowy system kominowy DUO umieszczony we wspólnym pustaku z keramzytobetonu. Wielofunkcyjny komin DUO umożliwia odprowadzenie spalin z urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania zasilanych dowolnym rodzajem paliw oraz do odprowadzania spalin z najnowocześniejszych kotłów kondensacyjnych opalanych gazem lub olejem. Komin jest wyposażony w dodatkowy kanał wentylacyjny.

 

leier rozwiązania systemowe leier rozwiązania systemowe leier rozwiązania systemowe leier rozwiązania systemowe

fot. Leier | Komin izolowany, komin TURBO, komin TURBO S, komin DUO

Pustaki wentylacyjne – systemy wentylacji grawitacyjnej

Każdy budynek, niezależnie od tego, czy jest to obiekt mieszkalny czy użyteczności publicznej, wymaga odpowiedniej wentylacji. Najpopularniejszą metodą wymiany powietrza zużytego na świeże jest zbudowanie grawitacyjnego systemu wentylacyjnego (tzw. wentylacja naturalna). Do budowy takich właśnie systemów firma Leier oferuje wykonane z lekkiego betonu pustaki wentylacyjne LK w różnych wymiarach i wersjach 1, 2, 3 lub 4-kanałowych. Mimo stosunkowo niskiej wagi, pustaki te mają dużą wytrzymałość na ściskanie, dzięki czemu bez przeszkód można stosować je w budynkach wielokondygnacyjnych (maksymalnie 9 kondygnacji). Są one dźwiękoszczelne i  nie wymagają obmurowania, pozwalając zaoszczędzić cenną powierzchnię zabudowy.

leier rozwiązania systemowe leier rozwiązania systemowe

fot. Leier | Pustaki wentylacyjne z ceramiki i z betonu

Leier jest również producentem pustaków wentylacyjnych z ceramiki, z których można wykonywać przewody dla wentylacji grawitacyjnej. Oferowane są one w wymiarach 188 x 188 x 220 mm. Sprawdzą się w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej, zarówno w przypadku obiektów parterowych, jak i wielokondygnacyjnych.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.leier.pl

33-150 Wola Rzędzińska, Wola Rzędzińska 155a, woj. małopolskie
tel. 146313700,