Hydroizolacja fundamentów i ścian piwnic

Jak skutecznie zabezpieczyć fundamenty i ściany piwnic?

Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy. Co ważne, hydroizolację fundamentów można wykonać nie tylko w nowym domu, ale także podczas jego remontu czy przebudowy, jednak cena zabezpieczenia będzie wówczas wyższa.

Zabezpieczenie domu przed wilgocią pochodzącą z fundamentów czy piwnicy to jednak przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie, ponieważ w zawilgoconym domu rozwijają się chorobotwórcze grzyby i pleśnie. Firma TEAIS od prawie czterdziestu lat zajmuje się opracowywaniem, unowocześnianiem i produkcją materiałów do hydroizolacji fundamentów i ścian piwnic.

Hydroizolacja fundamentów – rodzaje
Hydroizolacje można podzielić na różne sposoby: w zależności od przeznaczenia (parochronne, przeciwwodne), ze względu na sposób ułożenia warstwy (hydroizolacja pozioma i hydroizolacja pionowa) czy ze względu na rodzaj użytych materiałów (hydroizolacja mineralna, hydroizolacja bitumiczna i hydroizolacja z tworzyw sztucznych).

 

fot.  TEAIS

Jak wybrać właściwy system hydroizolacyjny?
Nie ulega wątpliwości, że wszystkie znajdujące się pod gruntem elementy domu muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i wodą gruntową. Jak jednak wybrać właściwy system hydro izolacyjny? Kluczowe są tu warunki gruntowo-wodne, sposób posadowienia (ława fundamentowa i posadzka na gruncie, płyta denna), rodzaj i stan podłoża (np. z czego wykonana jest ściana fundamentowa) oraz obecność dylatacji i przejść rurowych. Dokładna analiza tych danych pozwoli na wybór optymalnego systemu i rodzaju materiału.

Hydroizolacja fundamentów – krok po kroku
Kolejność prac podczas izolowania ścian piwnic i fundamentów decyduje o właściwym wykonaniu zabezpieczenia fundamentów i zależy zwykle od przyjętej metody, zakresu prac i rodzaju materiału izolacyjnego. Powinna być podana w projekcie, bez którego wykonanie hydroizolacji mija się z celem. W domach bez piwnic, poziom podłóg pomieszczeń użytkowych znajduje się zawsze ponad powierzchnią terenu, zatem woda może zagrażać jedynie w przypadku powodzi czy lokalnych podtopień. W takich domach hydroizolacja układana jest jedynie poziomo na ścianach fundamentowych zewnętrznych i wewnętrznych, powyżej poziomu gruntu. W domu podpiwniczonym natomiast konstrukcję zabezpieczamy nie tylko przed wilgocią kapilarną, ale również przed wodą gruntową, której poziom może zmieniać się w ciągu roku w szerokim zakresie. Podstawową regułą, zapewniającą skuteczność ochrony przed wnikaniem wody, będzie utworzenie szczelnej “wanny” hydroizolacyjnej, sięgającej od powierzchni gruntu, poprzez ściany zewnętrze, do podłogi piwnicy.

 

 fot. TEAIS

Hydroizolacja mineralna
Uszczelniające tynki i zaprawy są dużo łatwiejsze w stosowaniu niż folie oraz membrany hydroizolacyjne. Tworzą wodoszczelne powłoki, które dodatkowo wypełniają wszelkie nierówności izolowanych elementów i nadają się do uszczelniania powierzchni o nieregularnych kształtach.
Do hydroizolacji mineralnej przeznaczony jest CEPIS – produkt na bazie cementu, który po wymieszaniu z wodą tworzy hydroizolacyjną powłokę o wysokiej twardości i idealnej przyczepności do podłoża. CEPIS stosowany może być nawet na nieregularne podłoża lub powierzchnie ścian z bloczków betonowych albo pustaków, wyrównuje podłoże i tworzy wysoce skuteczną hydroizolację. Może być także używany jako warstwa hydroizolacyjna przed końcowym malowaniem.
Specjalistycznym produktem do hydroizolacji mineralnej jest CEPIS GUNITADO. To produkt na bazie cementu, który po wymieszaniu z minimalną ilością wody tworzy izolację do uszczelniania ścian, basenów i szybów wind. CEPIS GUNITADO nakładany jest natryskowo, w warstwie o grubości do 3 mm.

Hydroizolacje bitumiczne
Masy bitumiczne służą do wykonywania hydroizolacji elementów budowli stykających się z gruntem. Masy bitumiczne najczęściej stosowane są do izolacji pionowych ścianach piwnic. Tworzą one grubowarstwowe hydroizolacje, które skutecznie chronią obiekty przed działaniem wody opadowej i gruntowej. Spełniają również warunki stawiane izolacji ciężkiej. Taką masą jest EMULAIS firmy TEAIS. To produkt jednokomponentowy, bezrozpuszczalnikowy, na bazie emulsji asfaltowej. Masę aplikuje się w temperaturze otoczenia. Emulais przeznaczony jest do gruntowania i hydroizolacji każdej powierzchni, zarówno na podłoża betonowe jak i ceramiczne w celu wykonania skutecznej izolacji przeciwwilgociowej odpornej na działanie wody lub na wpływ czynników atmosferycznych. Stosowany jest do gruntowania i wykonania ochrony oraz izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, murów oporowych, ścian piwnic, dachów lub zbiorników.
Masą bitumiczną jest także LASTOIS IN. To hydroizolacja jednokomponentowa, rozpuszczalnikowa, w postaci czarnej farby. Może być używana do systemu izolacji fundamentów, ścian, kanałów, szybów wentylacyjnych i rynien, a także do formowania paroszczelnych barier lub do gruntowania przed układaniem warstw asfaltobetonowych, pap. Może być nanoszona pędzlem lub wałkiem.

 

fot.  TEAIS

Hydroizolacja na bazie naturalnej gumy
Do hydroizolacji tarasów, patio, posadzek, ścian nośnych i działowych, elementów ukrytych, a także odwróconych płyt lub dachów służy LASTOFLEX OC. To jednokomponentowa hydroizolacja bezrozpuszczalnikowa na bazie polimeryzowanej naturalnej gumy. Lastoflex Oc posiada bardzo dużą elastyczność oraz wysoką odporność na starzenie. Podczas układania tworzy hydroizolacyjną warstwę w postaci ciągłej membrany o wysokiej przyczepności do podłoża i dużej wytrzymałości na rozciąganie i skręcanie.

Hydroizolacja fundamentów – cena
Cena wykonania hydroizolacji zależy do wielu czynników i określa się ją indywidualnie dla każdego konkretnego przypadku. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju hydroizolacji i od wybranych do jej wykonania materiałów.

Więcej informacji na temat materiałów do hydroizolacji dostępnych jest na stronie www.teais.pl


Liczba odwiedzin: 593 | Data publikacji: 2018-10-04

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


07.08.2018 | Chemia budowlana
W ciągu ostatnich lat branża budowlana dokonała...
29.06.2018 | Natryski pianki
Izolacja budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów...
16.06.2015 | Natryski pianki
Każda działalność gospodarcza, produkcja czy hodowla musi...
19.03.2015 | Hydrotechnika
Problem przecieków budowli – zwłaszcza zaś ich...
01.10.2013 | Natryski pianki
Systemy termoizolacji znajdują zastosowanie nie tylko w...
Polimoczniki to materiały, które szturmem podbijają rynek...
Energooszczędność, niskie koszty ogrzewania, wyeliminowanie konieczności napraw...
10.06.2019 | Chemia budowlana
Klej do płytek gresowych i ceramicznych Kerami,...
11.03.2019 | Chemia budowlana
Pytanie „jak pozbyć się wilgoci ze ściany”...
11.01.2019 | Chemia budowlana
Drewno to najszlachetniejszy budulec, jednak aby wykonane...
01.08.2018 | Chemia budowlana
Stabilny i trwały montaż ogrodzenia, słupka czy...
25.06.2018 | Chemia budowlana
Końcowy efekt prac glazurniczych w kuchni lub...
25.05.2018 | Chemia budowlana
Jeśli zamieszkujesz stary dom, musisz liczyć się...
24.05.2018 | Chemia budowlana
Dokonując zakupu materiałów budowlanych do remontu łazienki,...
27.02.2018 | Chemia budowlana
Każdy wie, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie....
14.02.2018 | Chemia budowlana
Powszechne jest przekonanie, że wilgoć na ścianach...
11.01.2018 | Chemia budowlana
Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób...
11.12.2017 | Chemia budowlana
Czy styl industrialny, który ostatnimi laty zdominował...
30.11.2017 | Chemia budowlana
Jesień to czas, gdy nawet najmniejsze ubytki...
28.09.2017 | Chemia budowlana
Zrzeszanie się przedsiębiorców nie jest nową formą...
06.06.2016 | Chemia budowlana
Na rynku produktów chemii budowlanej pojawił się...
19.01.2016 | Chemia budowlana
Drewno – ten najszlachetniejszy i zawsze modny...
16.06.2015 | Chemia budowlana
Trudno dziś znaleźć dom czy ogród bez...
01.09.2014 | Chemia budowlana
W dzisiejszych czasach budownictwu stawia się bardzo...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. opolskie
woj. dolnośląskie
woj. łódzkie
woj. małopolskie
woj. podkarpackie

Słowa kluczowe: hydroizolacja fundamentów, jak skutecznie zabezpieczyć fundamenty, hydroizolacja fundamentów cena, hydroizolacja na bazie naturalnej gumy, hydroizolacje bitumiczne