Szczelność z efektem „oddychania”
Termoizolacja za pomocą piany poliuretanowej pozwala uzyskać szczelny budynek, który cechuje się lepszymi wynikami energetycznymi, a tym samym niższymi kosztami utrzymania, przy zachowaniu jednocześnie efektu „oddychania”, co jest bardzo ważne dla zachowania zdrowego klimatu w jego wnętrzu.

Mnogość zalet
Niezwykle funkcjonalny materiał termoizolacyjny, jakim jest piana poliuretanowa, dodatkowo redukuje hałas, dzięki czemu domownicy mogą cieszyć się ciszą o każdej porze dnia i nocy. Zamknięta komórka piany poliuretanowej cechuje się wytrzymałością na ściskanie aż 350 kPa, co sprawia, że można bez obaw po niej chodzić, a zatem poszerza to zakres możliwości jej zastosowania. Brak toksycznych składników oraz niezwykła trwałość, wpływają na coraz większą popularność tego rozwiązania w zakresie termoizolacji domów.

 

Termoizolacja pianą poliuretanową

fot. Optimum Term

 

Usztywnia konstrukcję budynku
Piana poliuretanowa zastosowana jako materiał termoizolacyjny jest lekka, ale może dodatkowo zmniejszyć obciążenia konstrukcji dachów i ścian oraz wpłynąć na usztywnienie całego budynku, co jest niezwykle przydatne w przypadku domów szkieletowych.

 

fot. Optimum Term

Doskonała przyczepność
Jak informuje firma Optimum, niezwykłą zaletą termoizolacji pianą poliuretanową jest również wygoda i szybkość jej aplikacji. Cechuje się ona się wysoką adhezją do większości materiałów stosowanych w budownictwie, co sprawia, że jest niezwykle uniwersalna w zastosowaniu. Można ją wykorzystywać deskowaniu, blasze, folii a nawet betonie, chociaż producent rekomenduje stosowanie membran dachowych, które pozwolą uniknąć zawilgocenia ocieplenia.

Szybkość prac z pianą poliuretanową
Wykonanie termoizolacji przy użyciu tego materiału nie wymaga stosowania zbędnego mocowania, bowiem tego typu izolacje nie opadają po wpływem grawitacji. Szybka aplikacja natryskowa piany poliuretanowej (do 300 m2 jednorazowo) oraz błyskawiczne schnięcie w ciągu 15 sekund to dodatkowe zalety dla instalatora oraz inwestora.

 

Termoizolacja pianą poliuretanową

fot. Optimum Term

 

Na poddasze – struktura otwarto-komórkowa
Przy ocieplaniu poddaszy najczęściej stosowana jest piana poliuretanowa o otwartej strukturze (zwana termoizolacją). Jak wyjaśnia firma Optimum, realizująca docieplenia budynków mieszkalnych oraz przemysłowych, najważniejszymi parametrami tego materiału jest opór dyfuzyjny oraz jego nasiąkliwość, które w trudnych okresach, m.in. zimowych, bezpośrednio decydują o skuteczności izolacji. Odpowiedni materiał izolacyjny jest w stanie zatrzymać wilgoć, która wytrąca się z powietrza i naturalnym torem przemieszcza się w kierunku poddasza. Kolejną zaletą piany otwarto-komórkowej jest jej paro-przepuszczalność, o czym bezpośrednio decyduje wielkość komórek co z kolei zapewnia wymagany przepływ powietrza przez materiał izolacyjny. Istotną praktyczną zaletą piany poliuretanowej otwarto-komórkowej jest także możliwość stosowania jej bezpośrednio na więźbie dachowej, dzięki odpowiednio wyższemu oporowi dyfuzyjnemu, jakim się ona charakteryzuje.

 

fot. Optimum Term

Na fundamenty – piana zamknięto-komórkowa
Innym rodzajem piany poliuretanowej jest materiał o zamkniętej komórce (zwany hydroizolacją), który jest bardzo skuteczny nie tylko dla obiektów mieszkalnych, ale także gospodarczych i handlowych. Szczególnie często stosowany jest w przypadku fundamentów oraz innych pomieszczeń, które narażone są na niezwykle trudne warunki, związane z bezpośrednim kontaktem np. z wilgocią i zimnem. Natrysk tego materiału przeprowadzany bezpośrednio w budynku gwarantuje izolację niezawodną oraz bezszwową. Tego rodzaju izolacja doskonale sprawdza się w przypadku hal przemysłowych, niezależnie od rodzaju produkcji, jaki jest w niej wykonywany. Szczególnie doceniany jest w przypadku wymagającej produkcji, która ze względu na wysokie obostrzenia techniczne musi być odpowiednio zaizolowana przed wilgocią lub gorącem.

 

fot. Optimum Term

Piana zamknięto-komórkowa w przechowalniach warzyw
Piana zamknięto-komórkowa, ze względu na swoją skuteczność i niezawodność jest także najlepszym rozwiązaniem w przypadku przechowalni warzyw. Ze względu na swoje właściwości zapewnia pełne bezpieczeństwo oraz chroni przed niekorzystną zmianą temperatur, która mogłaby wpłynąć na uszkodzenie towarów znajdujących się wewnątrz niej. Należy również wspomnieć, że pozytywem płynącym z zastosowania piany zamknięto-komórkowej w chłodniach czy magazynach jest podnoszenie sprawności energetycznej tego typu pomieszczeń. Dzięki izolacji z piany zamknięto-komórkowej ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń jest tańsze ze względu na redukcję strat energii.

 

fot. Optimum Term

Z ofertą firmy Optimum można zapoznać się na stronie: www.optimumterm.pl

32-087 Zielonki, ul. Wzorowa 19, woj. podkarpackie
tel. 158701369, 514226410,