Piany poliuretanowe w budownictwie

Natrysk i wlew piany poliuretanowej

Na rynku budowlanym – również polskim – świetne właściwości piany poliuretanowej docenia coraz większa liczba inwestorów. W tej pozytywnej ocenie kluczową rolę pełni sam materiał, jednak równie ważny jest sposób jego aplikacji. Firma Izospray jako jedna z nielicznych na polskim rynku obok natrysku wykonuje również znacznie bardziej skomplikowany wlew pianki poliuretanowej. O zalety i możliwości tej technologii zapytaliśmy właściciela firmy, Mariusza Kózkę.

Izolacje natryskowe pianą otwarto- i zamknięto komórkową
Pianka poliuretanowa jest uznawana za najskuteczniejszy materiał termoizolacyjny na świecie i nie jest to dziełem przypadku.
Izolacje natryskowe z wykorzystaniem piany poliuretanowej można wykonywać nawet na nierównej powierzchni czy w miejscach trudno dostępnych.
– Wybierając izolację pianką poliuretanową nie trzeba stosować żadnych dodatkowych mocowań i zabezpieczeń dla warstwy izolacyjnej dzięki temu, że materiał ma doskonałą przyczepność do podłoża – mówi Mariusz Kózka.
Technologia natryskowego nanoszenia piany sprawia, że po nałożeniu kilku warstw o grubości ok. 10-35 mm każda, powstaje w efekcie izolacja pozbawiona spoin (a więc także mostków termicznych),  o stałych parametrach fizycznych, które nie zmieniają się z upływem czasu. Odpowiednio dobrana grubość warstwy piany wyklucza też powstawanie tzw. punktu rosy wewnątrz obiektów.

 

piany poliuretanowe izosprayfot. Izospray

 

Dzięki odporności na agresywne środowisko chemiczne piany stosowane są nie tylko w budownictwie mieszkaniowym i publicznym, ale również w rolnictwie i przemyśle przy czym sam materiał jest przyjazny człowiekowi i środowisku naturalnemu. Wreszcie wśród zalet izolacji metodą natryskową trzeba też wymienić szybkość realizacji – w ten sposób możliwe jest wykonanie nawet kilkuset metrów kwadratowych izolacji dziennie.
– Nasza firma oferuje zarówno izolacje natryskowe w systemie otwarto komórkowym, jak i zamknięto komórkowym. Ten pierwszy szczególnie sprawdza się do ocieplenia i wyciszania poddaszy nowych lub modernizowanych domów, a także ścian budynków mieszkalnych o konstrukcji szkieletowej. System zamknięto komórkowy stosujemy w przypadku izolacji termicznej dachów płaskich oraz o niewielkim spadzie, a także we wszelkich innych izolacjach stosowanych w budownictwie przemysłowym, mieszkaniowym oraz rolnictwie – mówi Mariusz Kózka.
A co w sytuacji, jeśli z różnych względów nie jest możliwe wykonanie izolacji natryskowej?
– Wówczas proponujemy wykonanie wlewu pianki, co jest metodą mało inwazyjną, a przy tym niezwykle skuteczną – mówi Mariusz Kózka.

Wlew piany poliuretanowej
System wlewowy pianki poliuretanowej polega na wtryskiwaniu piany do wnętrza konstrukcji poprzez niewielkie otwory utworzone w ścianie lub innej przegrodzie, co pozwala na stworzenie szczelnej izolacji bez mostków termicznych i ingerencji w istniejącą konstrukcję. Jednak ponieważ wlew pianki jest procesem dość złożonym i wymagającym precyzyjnych obliczeń, nie każda firma świadczy tego typu usługę.
– Dzieje się tak z wielu względów, przede wszystkim dlatego, że nie można przeprowadzić wlewu pianki poliuretanowej „na szybko”, jak w przypadku natrysku. Wcześniej należy zbadać stan przegrody i jej szczelność, zaplanować i wykonać siatki otworów. Trzeba też bardzo dokładnie wyliczyć, ile piany będzie potrzeba – tak, aby w wyniku powiększenia jej objętości nie rozsadziła ścian czy w inny sposobów nie zniszczyła miejsca, w którym jest stosowana. Z dużymi  wyzwaniami spotykamy się podczas naszych prac stoczniowych, stale współpracujemy z kilkoma stoczniami remontowymi dokonując zalewu w ładowniach, przechowalniach i innych trudnych technicznie miejscach  – wyjaśnia Mariusz Kózka.
Ogromną zaletą systemu wlewowego są doskonałe właściwości wypełniające. Piana dopasowuje się do każdej powierzchni, dokładnie i szczelnie oblewa wszystkie elementy – przewody, rury, instalacje, wypełnia każdą pustkę w istniejącej konstrukcji. Dzięki temu w warstwie izolacyjnej nie powstają żadne mostki termiczne, a budynek jest zaizolowany termicznie i akustycznie.

 

piany poliuretanowe izosprayfot. Izospray

 

Bezinwazyjna izolacja pianą poliuretanową
Wtryskiwanie pianki izolacyjnej to metoda, która sprawdza się jako termoizolacja lub hydroizolacja obiektów, w których nie można usunąć istniejącej boazerii ścian wewnętrznych lub zewnętrznych, na przykład w domach szkieletowych montowanych fabrycznie, które są już wykończone od wewnątrz i od zewnątrz. Jest też coraz powszechniej wykorzystywana do izolacji rurociągów, w wypełnianiu izotermicznym pojazdów, do wypełniania przestrzeni międzykadłubowych na statkach, a także w urządzeniach technologicznych przemysłu spożywczego, chemicznego oraz chłodniczego. Z zalet systemu wlewowego piany poliuretanowej coraz częściej korzysta również przemysł meblarski, stosując ten materiał do wypełnień drzwi oraz profili okiennych. Piana sprawdza się też jako izolacja zbiorników na wodę, paszę czy paliwa, jak również w środowiskach agresywnych chemiczne i w wysokich temperaturach.
– Wlew piany to również świetny sposób na usztywnienie konstrukcji. Jednym z nietypowych zleceń, które wykonaliśmy, było wypełnienie pianą przestrzeni pomiędzy ścianami wewnętrznymi i zewnętrznymi zabytkowej willi Gruneberga w Szczecinie. W związku z budową nowej trasy tramwajowej konieczne było przesunięcie budynku o 50 m, jednak jego konstrukcja groziła zawaleniem. W kooperacji z firmą Strabag opracowaliśmy plan wypełnienia przestrzeni ścian pianką poliuretanową. Wlew piany ustabilizował mury, umożliwiając ich przesunięcie bez szkody dla zabytkowego obiektu. System wlewowy pianki poliuretanowej jest więc nie tylko skutecznym sposobem na izolację, ale również na wzmocnienie konstrukcji całego budynku – podsumowuje Mariusz Kózka.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.izospray.pl

 

75-257 Koszalin , ul. Bosmańska 29D/9, woj. zachodniopomorskie
tel. 517 78 26 25,


Liczba odwiedzin: 966 | Data publikacji: 2015-06-30

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


28.09.2020 | Izolacje
Energooszczędność to słowo, które w XXI wieku...
29.06.2018 | Natryski pianki
Izolacja budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów...
27.01.2017 | Natryski pianki
Firma CELS jest jedną z wiodących firm...
05.01.2017 | Natryski pianki
Ocieplenie poddasza jest niezwykle istotne w trakcie...
24.09.2015 | Natryski pianki
Jeśli poddasze twojego domu ocieplone jest wełną...
09.07.2015 | Natryski pianki
Izolacje natryskowe z piany poliuretanowej to idealny...
16.06.2015 | Natryski pianki
Każda działalność gospodarcza, produkcja czy hodowla musi...
02.03.2015 | Natryski pianki
W dzisiejszych czasach każdy inwestor wie, że...
21.08.2014 | Natryski pianki
Izolacje wykonywane metodą natryskową coraz częściej wypierają...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
26.02.2019 | Natryski pianki
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zapewnia ciepło w...
25.06.2018 | Natryski pianki
Izolacje posadzek, dachów, poddaszy, ścian w budownictwie...
13.04.2018 | Izolacje
Za ocieplaniem domu pianką poliuretanową przemawia wiele...
02.02.2018 | Natryski pianki
Ocieplenie z pianki poliuretanowej i cena takiego...
05.04.2017 | Natryski pianki
Nowoczesne budownictwo poszukuje nowoczesnych materiałów, jednak zazwyczaj...
10.05.2016 | Natryski pianki
Natrysk piany poliuretanowej jako metoda izolacji, mimo...
28.01.2016 | Natryski pianki
W obiegowej opinii utarło się, że pianę...
22.10.2014 | Natryski pianki
Piany poliuretanowe wdzierają się przebojem na polski...
01.10.2013 | Natryski pianki
Źle zaizolowana „koperta budynku”, czyli zewnętrzna część...
14.01.2021 | Natryski pianki
Pianka PUR i wełna skalna to stale...
27.05.2020 | Stolarka otworowa
W tradycyjnym budownictwie straty ciepła przez otwory...
30.11.2017 | Natryski pianki
Marketing marketingiem, a fakty faktami. Kto z...
28.08.2017 | Stolarka otworowa
Okna są jednym z najważniejszych elementów każdego...
Titanium, czyli tytan. Metal bardzo wytrzymały, a...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. zachodniopomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie

Słowa kluczowe: piana poliuretanowa, piany poliuretanowe, natrysk pianki
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy