Izolacje natryskowe pianą otwarto- i zamknięto komórkową
Pianka poliuretanowa jest uznawana za najskuteczniejszy materiał termoizolacyjny na świecie i nie jest to dziełem przypadku.
Izolacje natryskowe z wykorzystaniem piany poliuretanowej można wykonywać nawet na nierównej powierzchni czy w miejscach trudno dostępnych.
– Wybierając izolację pianką poliuretanową nie trzeba stosować żadnych dodatkowych mocowań i zabezpieczeń dla warstwy izolacyjnej dzięki temu, że materiał ma doskonałą przyczepność do podłoża – mówi Mariusz Kózka.
Technologia natryskowego nanoszenia piany sprawia, że po nałożeniu kilku warstw o grubości ok. 10-35 mm każda, powstaje w efekcie izolacja pozbawiona spoin (a więc także mostków termicznych),  o stałych parametrach fizycznych, które nie zmieniają się z upływem czasu. Odpowiednio dobrana grubość warstwy piany wyklucza też powstawanie tzw. punktu rosy wewnątrz obiektów.

 

piany poliuretanowe izosprayfot. Izospray

 

Dzięki odporności na agresywne środowisko chemiczne piany stosowane są nie tylko w budownictwie mieszkaniowym i publicznym, ale również w rolnictwie i przemyśle przy czym sam materiał jest przyjazny człowiekowi i środowisku naturalnemu. Wreszcie wśród zalet izolacji metodą natryskową trzeba też wymienić szybkość realizacji – w ten sposób możliwe jest wykonanie nawet kilkuset metrów kwadratowych izolacji dziennie.
– Nasza firma oferuje zarówno izolacje natryskowe w systemie otwarto komórkowym, jak i zamknięto komórkowym. Ten pierwszy szczególnie sprawdza się do ocieplenia i wyciszania poddaszy nowych lub modernizowanych domów, a także ścian budynków mieszkalnych o konstrukcji szkieletowej. System zamknięto komórkowy stosujemy w przypadku izolacji termicznej dachów płaskich oraz o niewielkim spadzie, a także we wszelkich innych izolacjach stosowanych w budownictwie przemysłowym, mieszkaniowym oraz rolnictwie – mówi Mariusz Kózka.
A co w sytuacji, jeśli z różnych względów nie jest możliwe wykonanie izolacji natryskowej?
– Wówczas proponujemy wykonanie wlewu pianki, co jest metodą mało inwazyjną, a przy tym niezwykle skuteczną – mówi Mariusz Kózka.

Wlew piany poliuretanowej
System wlewowy pianki poliuretanowej polega na wtryskiwaniu piany do wnętrza konstrukcji poprzez niewielkie otwory utworzone w ścianie lub innej przegrodzie, co pozwala na stworzenie szczelnej izolacji bez mostków termicznych i ingerencji w istniejącą konstrukcję. Jednak ponieważ wlew pianki jest procesem dość złożonym i wymagającym precyzyjnych obliczeń, nie każda firma świadczy tego typu usługę.
– Dzieje się tak z wielu względów, przede wszystkim dlatego, że nie można przeprowadzić wlewu pianki poliuretanowej „na szybko”, jak w przypadku natrysku. Wcześniej należy zbadać stan przegrody i jej szczelność, zaplanować i wykonać siatki otworów. Trzeba też bardzo dokładnie wyliczyć, ile piany będzie potrzeba – tak, aby w wyniku powiększenia jej objętości nie rozsadziła ścian czy w inny sposobów nie zniszczyła miejsca, w którym jest stosowana. Z dużymi  wyzwaniami spotykamy się podczas naszych prac stoczniowych, stale współpracujemy z kilkoma stoczniami remontowymi dokonując zalewu w ładowniach, przechowalniach i innych trudnych technicznie miejscach  – wyjaśnia Mariusz Kózka.
Ogromną zaletą systemu wlewowego są doskonałe właściwości wypełniające. Piana dopasowuje się do każdej powierzchni, dokładnie i szczelnie oblewa wszystkie elementy – przewody, rury, instalacje, wypełnia każdą pustkę w istniejącej konstrukcji. Dzięki temu w warstwie izolacyjnej nie powstają żadne mostki termiczne, a budynek jest zaizolowany termicznie i akustycznie.

 

piany poliuretanowe izosprayfot. Izospray

 

Bezinwazyjna izolacja pianą poliuretanową
Wtryskiwanie pianki izolacyjnej to metoda, która sprawdza się jako termoizolacja lub hydroizolacja obiektów, w których nie można usunąć istniejącej boazerii ścian wewnętrznych lub zewnętrznych, na przykład w domach szkieletowych montowanych fabrycznie, które są już wykończone od wewnątrz i od zewnątrz. Jest też coraz powszechniej wykorzystywana do izolacji rurociągów, w wypełnianiu izotermicznym pojazdów, do wypełniania przestrzeni międzykadłubowych na statkach, a także w urządzeniach technologicznych przemysłu spożywczego, chemicznego oraz chłodniczego. Z zalet systemu wlewowego piany poliuretanowej coraz częściej korzysta również przemysł meblarski, stosując ten materiał do wypełnień drzwi oraz profili okiennych. Piana sprawdza się też jako izolacja zbiorników na wodę, paszę czy paliwa, jak również w środowiskach agresywnych chemiczne i w wysokich temperaturach.
– Wlew piany to również świetny sposób na usztywnienie konstrukcji. Jednym z nietypowych zleceń, które wykonaliśmy, było wypełnienie pianą przestrzeni pomiędzy ścianami wewnętrznymi i zewnętrznymi zabytkowej willi Gruneberga w Szczecinie. W związku z budową nowej trasy tramwajowej konieczne było przesunięcie budynku o 50 m, jednak jego konstrukcja groziła zawaleniem. W kooperacji z firmą Strabag opracowaliśmy plan wypełnienia przestrzeni ścian pianką poliuretanową. Wlew piany ustabilizował mury, umożliwiając ich przesunięcie bez szkody dla zabytkowego obiektu. System wlewowy pianki poliuretanowej jest więc nie tylko skutecznym sposobem na izolację, ale również na wzmocnienie konstrukcji całego budynku – podsumowuje Mariusz Kózka.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.izospray.pl

 

75-257 Koszalin , ul. Bosmańska 29D/9, woj. zachodniopomorskie
tel. 517 78 26 25,