Najbardziej popularnym i tradycyjnym sposobem ocieplania poddaszy w Polsce jest użycie wełny mineralnej. Jednak od kilku lat na polskim rynku funkcjonuje usługa docieplania poddaszy pianami poliuretanowymi. Metodą tą można docieplać poddasza w nowopowstających budynkach jak i przeprowadzać termomomodernizacje budynków istniejących. Jest to metoda szybka i trwała. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy nastąpiła degradacja starej izolacji, np. z powodu popełnionych błędów przy jej układaniu lub jej słabej jakości, co pociąga za sobą brak trwałości. Dlatego, gdy zauważymy pierwsze oznaki degradacji termoizolacji lub okaże się ona niewystarczająca, warto wymienić docieplenie na otwarto komórkową pianę poliuretanową.

 

docieplenie poddasza pianą poliuretanowąfot. Termil

 

Dlaczego piana poliuretanowa?
Piana PUR jest materiałem paro przepuszczalnym i oddychającym oraz  nie traci swoich właściwości przez całym okresie użytkowania budynku. Jej nakładanie jest bardzo proste i szybkie, co skraca znacznie czas remontu. Piana PUR może być nakładana praktycznie na każdy materiał: na drewno, blachę, beton, cegły, a nawet folię, ponieważ jej ważną cechą jest duża adhezyjność. Może być również stosowana jako wypełnienie przestrzeni miedzy dwoma przegrodami – piana w wersji zalewowej.
Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje piany poliuretanowej – zamknięto komórkową i otwarto komórkową. Budowa piany zamknięto komórkowej (nawet do 92% zamkniętych komórek) sprawia, że jest ona paroszczelna i nie przepuszcza powietrza. Dzięki temu doskonale nadaje się do termoizolacji dużych powierzchni przemysłowych oraz do hydro izolacji murów. Natomiast piana otwarto komórkowa to piana PUR, w której budowie zdecydowanie przeważają komórki otwarte (do 98%). Ta piana oddycha i jest paro przepuszczalna, więc idealnie nadaje się do zastąpienia wełny mineralnej w budynkach mieszkalnych. Działa podobnie jak odzież termo aktywna – chroni przed wiatrem i zimnem, odprowadzając jednocześnie na zewnątrz nadmiar wilgoci.
Technika nakładania piany metodą natrysku sprawia,  że można ją bez problemu zastosować w budynkach i na poddaszach o nawet najbardziej skomplikowanych kształtach. Po nałożeniu na izolowaną powierzchnię emulsja rozrasta się 120 krotnie przyklejając się do połaci konstrukcji dachu. Ta sama cecha sprawia, że zastosowanie izolacji z piany PUR eliminuje wszelkie mostki termiczne, uszczelniając dodatkowo wszystkie dziury i pęknięcia w dachu oraz w ścianach. Ponadto, piana PUR po nałożeniu i zakończeniu procesów wzrostu, po kilku godzinach staje się  bezwonna, nie uczula i nie emituje żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu jest też ekologiczna i przyjazna dla środowiska. Zastosowana w pomieszczeniach narażonych na duże natężenie hałasu (np. przy bardzo uczęszczanych drogach) skutecznie wytłumi niepożądane dźwięki. Co istotne, piana PUR jest nieatrakcyjna dla szkodników i gryzoni, w przeciwieństwie do wełny mineralnej.

 

docieplenie poddasza pianą poliuretanowąfot. Termil

 

Wymiana bez rozbiórki dachu
Dzięki właściwościom fizycznym piany PUR i możliwości nakładania jej metodą natryskową i zalewową, wymiana wełny mineralnej na pianę jest możliwa a przy fachowym podejściu wykonawcy nie musi oznaczać rozbierania zabudów i rujnowania pomieszczeń mieszkalnych.  Cały proces wymiany odbywa się wewnątrz budynku, a wycięcia wymaga zwykle tylko kilka procent  połaci poddasza.  Sam natrysk lub zalanie piany przebiega w błyskawicznym tempie.  Oszczędność czasu jest podczas prac budowlanych i remontowych oznacza  oszczędnośpieniędzy. Wymiana wełny mineralnej na pianę PUR poprawia termo aktywność budynku o nawet 70%, więc inwestycja zwraca się w całości już po 3-4 latach. Warto jednak taką operację powierzyć doświadczonym fachowcom, aby izolacja była dobrana indywidualnie do potrzeb klienta i  wykonana najlepszymi materiałami.

 

docieplenie poddasza pianą poliuretanowąfot. Termil

 

Termil – jakość i solidność
Firma Termil od lat z powodzeniem wykonuje izolacje z piany poliuretanowej, używając do tego najwyższej jakości materiałów z serii SEALECTION®, profesjonalnego sprzętu i najlepiej wyszkolonych fachowców. Wieloletnie doświadczenie procentuje zadowoleniem klientów, którzy przez lata cieszą się z rozsądnie wydanych pieniędzy, bo wymiana wełny mineralnej na pianę PUR to inwestycja na lata.

Oferta firmy Termil dostępna jest na stronie www.termil.pl

 

05-135 Komornica, ul. Wspólna 20, woj. mazowieckie
tel. 885296447,