Izolacja pianami PUR

Dlaczego warto stosować piany poliuretanowe?

Piany poliuretanowe wdzierają się przebojem na polski rynek budowlany. Wraz z pianami pojawiają się również firmy oferujące izolację wykonaną za ich pomocą. Część z inwestorów zdążyła się już przekonać, że nie wszyscy wykonawcy proponują usługę oraz produkty najwyższej jakości. Oprócz tego wokół izolacji budynków zarówno metodami tradycyjnymi jak i pianami poliuretanowymi narosło wiele nieprawdziwych mitów. Dlatego wielu inwestorów nie jest do końca przekonanych do wyboru nowoczesnego, jak na polskie warunki produktu.

Aby rozwiać wątpliwości dotyczące pian natryskowych rozmawialiśmy z Ryszardem Rożniakowskim, właścicielem firmy TERMIL Izolacje Natryskowe, autoryzowanym wykonawcą amerykańskiej firmy Demilec USA.

Lider Budowlany: Panie Ryszardzie, wielu naszych czytelników zadaje pytanie: „Po co w ogóle decydować się na izolacje pianami poliuretanowymi skoro z powodzeniem można stosować tradycyjne metody izolacji budynków?

Ryszard Rożniakowski: Wszystko zależy od tego co mamy na myśli mówiąc „z powodzeniem”. Oczywiście wykonanie izolacji, np. z wełny mineralnej można wykonać, ale czy takie rozwiązanie będzie efektywne, szczególnie biorąc pod uwagę upływ czasu? Prawdopodobnie nie – dlatego, że tradycyjne metody są często wadliwe z wielu powodów. Powstające mostki termiczne, absorbowanie wilgoci czy zmieniające się właściwości materiału na przestrzeni lat powinny skutecznie zniechęcać do ich stosowania.

 

izolacje pianami natryskowymifot. TERMIL Izolacje Natryskowe

 

Lider Budowlany: Czy izolacja pianami poliuretanowymi pozwala uniknąć tych oraz innych wad?

Ryszard Rożniakowski: Piany poliuretanowe przewyższają właściwościami tradycyjne materiały izolacyjne. Nawiązując do wad opisywanych powyżej należy powiedzieć, że piany poliuretanowe posiadają stałe, niezmienne w czasie właściwości izolacyjne oraz wyższe opory cieplne niż, np. wełna mineralna. Natryskiwane pod wysokim ciśnieniem, w ciągu kilku sekund znacznie zwiększają swoją objętość, szczelnie i dokładnie wypełniają, przyklejając się do izolowanych powierzchni. Dzięki temu redukowana do minimum jest możliwość powstania mostków termicznych czy negatywny wpływ wilgoci na izolację.

 

piana poliuretanowafot. TERMIL Izolacje Natryskowe

 

Lider Budowlany: Pomimo wszelkich wątpliwości dotyczących metod izolacji, co do jednego zgodni są zarówno wykonawcy jak i inwestorzy – należy oszczędzać energię a co za tym idzie pieniądze. Czy piany natryskowe dają nam szansę na odczuwalne oszczędności?

Ryszard Rożniakowski: Dobrze wykonana izolacja pianami poliuretanowymi przekłada się na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją budynków. Jest również tańsza w instalacji. Zaizolowanie budynku przy pomocy pian natryskowych odbywa się błyskawicznie i nie wymaga stosowania folii hydro-izolacyjnych co w przypadku tradycyjnych metod zwiększa nakłady na całą inwestycję. Dodatkowo trwałość izolacji PUR oraz jej niezmienne właściwości powodują, że inwestor po kilku, kilkunastu latach nie jest zmuszony do remontu lub wymiany izolacji, jak to ma często miejsce w przypadku wełny mineralnej.

 

ocieplanie poddasza metodą natryskowąfot. TERMIL Izolacje Natryskowe

 

Lider Budowlany: Często wspomina Pan o wełnie mineralnej. To właśnie ten materiał jest najczęściej przeciwstawiany pianom poliuretanowym, gdy mowa o dociepleniach poddaszy. Uważa się, że gruba warstwa wełny pomiędzy krokwiami to najlepsze rozwiązanie izolacyjne wentylowanego poddasza.

Ryszard Rożniakowski: Tradycyjne docieplenie poddasza wełną mineralną jest w Polsce jeszcze bardzo popularne. Jednak argumenty, które mają przemawiać za celowością takiej izolacji są w większości fałszywe. Decydując się na izolacje poddasza należy pamiętać, że jest to newralgiczny punkt budynku, który bezpośrednio wpływa na jego energooszczędność i komfort. Dlatego należy wybierać systemy, które nie tylko zapewniają stworzenie oporu cieplnego, ale również wykazują się zdolnością do zatrzymania ruchów konwekcyjnych powietrza, promieniowania cieplnego i stabilnością parametrów w czasie.

Lider Budowlany: Proszę o wytłumaczenie tej kwestii w słowach bardziej zrozumiałych dla naszych czytelników.

Ryszard Rożniakowski: Materiały takie jak wełna mineralna nie są w stanie zapobiec niepożądanemu zjawisku, które polega na tym, że budynek w okresie letnim nadmiernie się nagrzewa. Ograniczają się jedynie do zatrzymania  w budynku ciepła w okresie zimowym. Lekiem na nadmierne temperatury wewnątrz budynku latem wcale nie musi być instalacja systemu klimatyzacyjnego. Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja pian poliuretanowych Selection 500 czy Sealection Agribalance i niewentylowane poddasze. Tego typu instalacja jest najskuteczniejszą metodą docieplenia i uszczelnienia zadaszenia domów jednorodzinnych i obiektów handlowo-przemysłowych. Skutecznie „zamyka” i izoluje poddasze przed niekontrolowanym dopływem wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza oraz od ekstremalnie zmiennych, zewnętrznych czynników atmosferycznych.

 

ocieplanie pianą natryskowąfot. TERMIL Izolacje Natryskowe

 

Lider Budowlany: Często podnoszonym argumentem przeciwko pianom poliuretanowym jest przekonanie, że ich szczelna struktura może powodować degradację drewna konstrukcyjnego w więźbach dachowych.

Ryszard Rożniakowski: To błędny argument. Jego popularność wynika z tego, że z jednej strony inwestorzy mają zbyt niską wiedzę na temat pian a z drugiej strony na rynku nie ma wystarczająco dużo odpowiednich produktów, które mogą być wykorzystywane do izolacji międzykrokwiowej. Izolację dachu drewnianego pianami PUR należy zawsze wykonywać przy pomocy pian otwarto komórkowych. Są to substancje specjalnie zaprojektowane do tego typu zastosowań, charakteryzujące się paro przepuszczalnością. W odróżnieniu do paroizolacyjnych poliuretanów zamknięto komórkowych pozwalają one na kontrolowane oddychanie zaizolowanego drewna.

 

natrysk piankifot. TERMIL Izolacje Natryskowe

 

Lider Budowlany: Gdzie w związku z tym znajdują zastosowanie pianki poliuretanowe zamknięto komórkowe?

Ryszard Rożniakowski: Zastosowań dla pianek zamknięto komórkowych jest wiele. Nasza firma wykonuje m.in. izolowanie dachów płaskich od zewnątrz. Tak wykonana izolacja pozwala osiągnąć oszczędności na ogrzewaniu do 30 do 70 proc. rocznie. Tak jak w przypadku innych izolacji piankami PUR, izolacja dachu zabezpieczonego powłoką polimocznikowa jest bardzo trwała i wytrzymała. Serwis powłoki ochronnej powinien odbywać się co 10 – 15 lat. Nie oznacza on oczywiście wymiany powłoki a jedynie naprawy ewentualnych uszkodzeń.  
Przy pomocy pian zamknięto komórkowych mamy również możliwość izolacji ścian oraz fundamentów. Dzięki wysokiej przyczepności do betonu, stali, drewna aplikacja jest błyskawiczna a substancja wypełnia dokładnie powierzchnię i dopasowuje się do jej kształtu. Mogą nią być izolowane zarówno budynki nowo powstające i poddawane termomodernizacji. Zamknięto komórkowe pianki poliuretanowe szczególnie cenione są za redukcję kosztów energii, przy jednoczesnej kontroli wilgotności i poprawnej infiltracji oraz jakości powietrza wewnątrz budynku.

 

pianka poliuretanowafot. TERMIL Izolacje Natryskowe

 

Lider Budowlany: Pozostał nam jeszcze ostatni, często poruszany przez naszych czytelników problem. Pytają oni: Czym kierować się w wyborze wykonawcę izolacji natryskowych?

Ryszard Rożniakowski: Profesjonalny wykonawca przede wszystkim powinien zgłębić wiedzę na temat izolacji natryskowych i przejść szereg szkoleń dzięki, którym pogłębi swoje umiejętności praktyczne. Jednocześnie musi w swojej ofercie posiadać wysokiej jakości piany poliuretanowe dla różnych zastosowań. Nie może dochodzić do sytuacji, gdy z braku wiedzy lub odpowiedniego produktu wykonawca aplikuje izolację, nie przeznaczoną do danego zastosowanie. Bywa tak w przypadku stosowania pian zamknięto komórkowych do izolacji dachów drewnianych od wewnątrz. Psuje to opinię o naszej branży i powoduje powstawanie nieprawdziwych mitów na temat pian PUR.

Lider Budowlany: Dziękujemy za rozmowę.

Ze szczegółową ofertą firmy TERMIL, można zapoznać się na stronie: www.piana-izolacja-warszawa.pl

 

05-135 Komornica, ul. Wspólna 20, woj. mazowieckie
tel. 885296447,


Liczba odwiedzin: 1121 | Data publikacji: 2014-10-22

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


05.10.2018 | Natryski pianki
Jeszcze do niedawna izolacje natryskowe z pewnym...
05.04.2017 | Natryski pianki
Nowoczesne budownictwo poszukuje nowoczesnych materiałów, jednak zazwyczaj...
08.01.2014 | Natryski pianki
Marnotrawstwo to największy grzech naszej cywilizacji. Chociaż...
01.10.2013 | Natryski pianki
Systemy termoizolacji znajdują zastosowanie nie tylko w...
18.12.2019 | Natryski pianki
Nowoczesne technologie hydroizolacji są już dostępne w...
Polimoczniki to materiały, które szturmem podbijają rynek...
28.01.2016 | Natryski pianki
W obiegowej opinii utarło się, że pianę...
16.06.2015 | Natryski pianki
Każda działalność gospodarcza, produkcja czy hodowla musi...
15.11.2021 | Izolacje
Choć jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce...
Niezawodność, łatwość obsługi, atrakcyjna cena. Czy jeden...
09.07.2015 | Natryski pianki
Izolacje natryskowe z piany poliuretanowej to idealny...
17.12.2021 | Izolacje
W XXI wieku termin „energooszczędność” robi wielką...
26.02.2019 | Natryski pianki
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zapewnia ciepło w...
21.02.2019 | Natryski pianki
Bazując na bogatym doświadczeniu, firma Krzysztofa Węglarowicza...
13.04.2018 | Izolacje
Za ocieplaniem domu pianką poliuretanową przemawia wiele...
30.11.2017 | Natryski pianki
Marketing marketingiem, a fakty faktami. Kto z...
30.06.2015 | Natryski pianki
Na rynku budowlanym – również polskim –...
19.05.2015 | Natryski pianki
Zastosowanie produktów poliuretanowych i polimocznikowych w budownictwie...
02.03.2015 | Natryski pianki
W dzisiejszych czasach każdy inwestor wie, że...
21.08.2014 | Natryski pianki
Izolacje wykonywane metodą natryskową coraz częściej wypierają...
Szkody wyrządzone przez ulewne deszcze mogą wpłynąć...
16.07.2021 | Chemia budowlana
Hydroizolacja Remmers MB2K to elastyczna polimerowa powłoka...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
05.09.2019 | Natryski pianki
Właściwa izolacja termiczna domu to dziś nie...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. zachodniopomorskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. dolnośląskie
woj. podlaskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: izolacje natryskowe, natrysk pianki, piana poliuretanowa
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy