Izolacje natryskowe pianką poliuretanową

Izolacje PUR – ocieplanie dachów płaskich, poddaszy, fundamentów

Nowoczesne budownictwo poszukuje nowoczesnych materiałów, jednak zazwyczaj trochę czasu musi upłynąć, zanim inwestorzy przekonają się do nietradycyjnych rozwiązań. Taka była historia pianki poliuretanowej, do której rynek początkowo podchodził nieufnie. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że izolacje natryskowe pianką poliuretanową stopniowo wypierają powszechnie stosowane materiały ociepleniowe, z którymi wygrywają efektywnością, trwałością i szybkością aplikacji. O izolacje PUR pytamy eksperta – Jakuba Wróbla z firmy Ekopur System.

Lider Budowlany: Do znudzenia słuchamy o zaletach pianek poliuretanowych, co początkowo na naszym rynku było odbierane jako agresywna kampania marketingowa. Dziś jednak trudno nie przyznać, że izolacje natryskowe coraz częściej wypierają tradycyjne materiały, i dzieje się tak nie tyle dzięki reklamie, ale głównie za sprawą właściwości samego materiału, co doceniają inwestorzy.
Jakub Wróbel: Rzeczywiście dziś nie trzeba już specjalnie nikogo przekonywać, że izolacje natryskowe pianką poliuretanową bronią się same, tym bardziej, że nie są już materiałem nowym. Ich ekspansja na rynku jest pochodną różnych trendów, w tym przede wszystkim dążenia do wznoszenia budynków coraz bardziej szczelnych i lepiej zaizolowanych. Ceny energii grzewczej drożeją, bo zasoby naturalne się kurczą. O ile przeciętny Kowalski rzadko zaprząta sobie głowę kwestiami ekologii (choć robi to i tak zdecydowanie częściej, niż np. 20 lat temu), to głównym aspektem przemawiającym na korzyść nowoczesnych, skutecznych izolacji PUR są przede wszystkim korzyści finansowe i prosty rachunek ekonomiczny już w trakcie eksploatacji budynku. Dziś energia grzewcza jest na tyle droga, że nikt nie chce, aby pieniądze z jego portfela uciekały razem z ciepłem ze źle zaizolowanego domu czy hali przemysłowej.

 

izolacje natryskowe ekopur izolacje natryskowe ekopurfot. Ekopur System

 

Lider Budowlany: Proszę więc przypomnieć, czym pianki wygrywają z tradycyjnymi materiałami? Czy rzeczywiście zyskać można tak dużo, że mimo wyższej ceny wielu inwestorów wybiera właśnie pianki do termoizolacji dachu płaskiego lub na ocieplenie poddasza?
Jakub Wróbel: Przede wszystkim pianki mają lepsze parametry izolacyjności cieplej. Dość często mówi się, że izolacja PUR jest droższa niż ocieplanie tradycyjnymi materiałami, jednak mało kto przy tej okazji podkreśla, że aby uzyskać takie same parametry izolacyjności cieplnej, jakie mamy przy 20 cm piany, trzeba by ułożyć 35 cm wełny. Kolejnym aspektem jest szczelność izolacji natryskowej. Po zaaplikowaniu na powierzchnię piana pęcznieje, dokładnie wypełniając wszystkie szczeliny, kieszenie powietrzne i pęknięcia. Taka izolacja nie ma też żadnych łączeń, dzięki czemu eliminuje się mostki termiczne. Piana chroni ponadto przed wilgocią, co rozwiązuje z kolei problem powstawania grzybów i zawilgocenia budynku. Pianka jest bardzo lekka, przez co często jest ona jedyną możliwością ocieplenia w sytuacji, gdy nie można nadmiernie obciążyć konstrukcji budynku. Warto też pamiętać, izolacja natryskowa PUR z biegiem czasu nie zmienia swoich właściwości – nie kurczy się, nie utlenia, nie opada, a ponadto świetnie wygłusza budynki i tłumi dźwięki, dlatego stosowana jest w studiach nagrań, kinach domowych, gabinetach lekarskich, salach wykładowych. Izolacyjność akustyczna sprawia też, że świetnie sprawdza się do ocieplania i izolacji poddaszy, bo tłumi hałas wywołany kroplami deszczu stukającymi w blachę na dachu. I na koniec – budynek z izolacją PUR zdecydowanie mniej nagrzewa się latem, co pozawala zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji.

 

izolacje natryskowe ekopur izolacje natryskowe ekopurfot. Ekopur System

 

Lider Budowlany: W jakich przypadkach izolacje natryskowe pianką poliuretanową sprawdzą się najbardziej?
Jakub Wróbel: Można powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie planowane jest ocieplenie tradycyjnymi metodami oraz tam, gdzie z przyczyn technicznych jest ono trudne do wykonania. Przede wszystkim jako izolacje poddasza, bo pianka może zostać naniesiona bezpośrednio na blachę, beton, deskowanie, płytę OSB i folię, podwyższając tym samym ogólną efektywność energetyczną budynku. Piany sprawdzają się też przy termoizolacji dachu płaskiego – można je położyć na dach wykonany z blachy, papy, deski, betonu, membrany dachowej, czy też płyty OSB. Przy ocieplaniu dachów płaskich pianką PUR dodatkowo zyskuje się też warstwę hydroizolacji, która jest barierą chroniącą przed przenikaniem deszczu i topniejącego śniegu. Te same właściwości termo- i hydroizolacyjne sprawiają, że izolacja PUR jest też świetna w przypadku ocieplania fundamentów. Nie przepuszcza wody, ma jednolitą strukturę, która szczelnie wypełnia i chroni nawet bardzo trudno dostępne miejsca, nie wymaga stosowania dodatkowych uszczelniaczy. Można ją nakładać na nowe lub stare fundamenty i na nierówne powierzchnie, na których pod tradycyjnymi, nieplastycznymi materiałami tworzyłyby się puste miejsca niesprzyjające skutecznej izolacji cieplnej i wodnej. Izolacje natryskowe bardzo dobrze sprawdzają się też w zastosowaniach przemysłowych. Właściwości pianki i sposób aplikacji powodują nie tylko brak łączeń, ale i eliminują skraplanie wody. Pianka jest ponadto odporna na szeroką gamę odczynników chemicznych, na które może być narażona w zastosowaniach przemysłowych, jest lekka, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynku, np. hali stalowej, która ma ograniczone dopuszczalne obciążenia. Powierzchnię z pianki można też łatwo czyścić – wystarczy do tego odpowiednia myjka ciśnieniowa.

 

izolacje natryskowe ekopur izolacje natryskowe ekopurfot. Ekopur System

 

Lider Budowlany: Skoro sam materiał ma tak świetne parametry, to na ile ważny jest wybór firmy, która wykona izolację dachu płaskiego czy ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?
Jakub Wróbel: Ten aspekt ma bardzo duże znaczenie. Profesjonalny wykonawca musi wykazać się wiedzą na temat izolacji natryskowych, za którą stoi szereg szkoleń, a także umiejętności praktyczne. Ważna jest też jakość używanych pian oraz ich zastosowanie adekwatne do konkretnego przypadku. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy z braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, wykonawca izolacji natryskowej wybierze pianę, która nie jest przeznaczona do danego zastosowania. Dlatego przed wyborem usługodawcy warto sprawdzić jego portfolio i dowiedzieć się, czy deklarowane przez niego umiejętności są poparte odpowiednimi certyfikatami.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ekopur-system.pl

 

42-300 Myszków, ul. Kościuszki 8a, woj. śląskie
tel. +48 724 334 290,


Liczba odwiedzin: 2078 | Data publikacji: 2017-04-05

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


28.09.2020 | Izolacje
Energooszczędność to słowo, które w XXI wieku...
05.10.2018 | Natryski pianki
Jeszcze do niedawna izolacje natryskowe z pewnym...
piana natryskowa
14.09.2018 | Izolacje
Pianka natryskowa uznawana jest dziś za jedno...
08.01.2014 | Natryski pianki
Marnotrawstwo to największy grzech naszej cywilizacji. Chociaż...
07.10.2013 | Natryski pianki
Produkcja przemysłowa generuje wysokie koszty, dlatego właściciele...
01.10.2013 | Natryski pianki
Źle zaizolowana „koperta budynku”, czyli zewnętrzna część...
01.10.2013 | Natryski pianki
Systemy termoizolacji znajdują zastosowanie nie tylko w...
05.09.2019 | Natryski pianki
Właściwa izolacja termiczna domu to dziś nie...
05.01.2017 | Natryski pianki
Ocieplenie poddasza jest niezwykle istotne w trakcie...
26.03.2015 | Izolacje
Idea energooszczędności i ochrony budynków przed negatywnym...
22.10.2014 | Natryski pianki
Piany poliuretanowe wdzierają się przebojem na polski...
15.11.2021 | Izolacje
Choć jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce...
25.03.2021 | Izolacje
Właściwy stan dachu to jeden z najważniejszych...
14.01.2021 | Natryski pianki
Pianka PUR i wełna skalna to stale...
08.10.2020 | Izolacje
Termoizolacja budynków jest bardzo ważna w nowoczesnym...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
18.10.2019 | Izolacje
Wełna skalna ROCKWOOL to doskonała alternatywa dla...
Niezawodność, łatwość obsługi, atrakcyjna cena. Czy jeden...
Blady strach pada praktycznie na każdego, komu...
12.03.2019 | Natryski pianki
Izolacja natryskowa pianką PUR zyskuje na popularności....
26.02.2019 | Natryski pianki
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zapewnia ciepło w...
21.02.2019 | Natryski pianki
Bazując na bogatym doświadczeniu, firma Krzysztofa Węglarowicza...
25.06.2018 | Natryski pianki
Izolacje posadzek, dachów, poddaszy, ścian w budownictwie...
11.05.2018 | Posadzki przemysłowe
Posadzki z betonu pod tarczę antyrakietową w...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. zachodniopomorskie
woj. dolnośląskie
woj. podlaskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: natrysk pianki, izolacje pianą, izolacja natryskowa, docieplanie, ocieplanie poddasza, ocieplenie fundamentu
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy