Pianka zamkniętokomórkowa co to jest?

Pianka zamkniętokomórkowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się z zamkniętych pęcherzyków mikroskopijnej wielkości. Jej właściwości przypominają polistyren XPS, jest bardzo lekka (nie obciąża konstrukcji -zaledwie 35-60 kg/m3 ), współczynnik lambda (λ) oscyluje pomiędzy 0,023-0,029 W/(m.K). Ta forma piany charakteryzuje się odpornością na wodę oraz bardzo wysoką twardością po wyschnięciu. Co za tym idzie pokrycia wykonane z natryskiwanej piany stają się monolityczną, bezspoinową powłoką zabezpieczającą dach przed przeciekami (dodatkowo docieplając). Po takim dachu śmiało można również chodzić.

Izolacja natryskowa termopianą | fot. Grupa Termopian

Izolacja natryskowa dachu. Technologia wykonania

By ruch pieszy na dachu był rzeczywiście możliwy konieczne jest perfekcyjne wykonanie izolacji. Pianka zamkniętokomórkowa – Termopiana to pierwsza warstwa aplikowana bezpośrednio na stare pokrycie (przykładowo drewno, papę, eternit) stanowiąca jednocześnie izolacje termiczną i hydroizolację. Druga warstwa to powłoka zabezpieczająca piankę przed niszczącym promieniowaniem UV. W tym wypadku najczęściej stosowaną powłoką jest powłoka malarska. Dość powszechnym produktem na rynku w zakresie farb na piankę z filtrem UV jest Izolbest. Farba Izolbest jest jednoskładnikowa. Zawiera dyspersję akrylową, pigmenty, wypełniacze i dodatki modyfikujące. Ma pełne działanie ochronne i może być nakładana samodzielnie na oczyszczone podłoże. Aby pianka zamkniętokomórkowa zyskała ochronną powłokę wystarczą: wałki malarskie, szczotki lub pędzle. To sprawia, że cena całej inwestycji zyskuje na atrakcyjności. Technologicznie nic się nie zmienia, jednak cały proces jest prosty.

Zabezpieczanie izolacji dachu płaskiego (po lewej) | Izolacja natryskowa dachu płaskiego (po prawej)
fot. Grupa Termopian

Pianka otwartokomórkowa – izolacja od wewnątrz

Izolacje Termopianą w postaci pianki otwartokomórkowej możliwe są również od wewnątrz budynków. Można nią wykonywać docieplenia zarówno w budownictwie indywidualnym/mieszkaniowym jak i przemysłowym w zakresie izolacji hal, chłodni, budynków inwentarskich czy przechowalni warzyw i owoców.

Może być aplikowana zarówno w nowo powstających jak i istniejących obiektach. Dzięki bardzo dobrej przyczepności może być natryskiwana na wszystkie popularne materiały budowlane takie jak beton, drewno czy stal i aluminium.

Najważniejszym pożytkiem ze stosowania Termopiany wewnątrz budynków jest zatrzymanie ciepła oraz likwidacja mostków termicznych. Tworzy ona spójną, bezszwową powłokę. Wypełnia szczeliny i trudno dostępne miejsca, wskutek czego jest bezkonkurencyjna wobec tradycyjnych materiałów dociepleniowych.

Izolacja natryskowa termopianą | fot. Grupa Termopian

Firma Termopian oferuje klientom ponad 20 lat(!) doświadczeń w zakresie hydro i termoizolacji. Nieruchomość zabezpieczona wysokiej jakości materiałami to mniejsze nakłady na jego remonty i utrzymanie w przyszłości.

Więcej informacji na stronie www.termopian.com.pl

43-502 Czechowice-Dziedzice, Dworcowa 15a, woj. śląskie
tel. +48 32 214 45 80,