Skuteczne zabezpieczenie dachu farbą do pianki poliuretanowej
O ile jeszcze kilkanaście lat temu mało kto w Polsce interesował się izolacjami z pianek poliuretanowych, to dziś można śmiało powiedzieć, że produkt ten szturmem zdobywa nasz rodzimy rynek. Izolacja obiektów przemysłowych, domów prywatnych, poddaszy i dachów to zaledwie ułamek obszarów zastosowania izolacji natryskowych z pianek PUR, które coraz częściej wypierają tradycyjny styropian i wełnę. Wraz z dynamicznym rozwojem tej branży zaczęło też rosnąć zapotrzebowanie na inne produkty, między innymi na farby do malowania pianki PUR, które zabezpieczyłyby wykonaną w ten sposób izolację na przykład na dachu.
– Z myślą o pokryciach dachowych z pian poliuretanowych, ale także elementów metalowych, została opracowana receptura jednoskładnikowej, ochronnej farby Izolbest. Farba zawiera dyspersję akrylową, pigmenty, wypełniacze i dodatki modyfikujące. Produkowana jest w postaci cieczy, gotowej do zastosowania po dokładnym wymieszaniu – wyjaśnia Małgorzata Będkowska z firmy Termopian.

 

farby do malowania pianki purfot. Termopian

 

Farba do malowania pianki poliuretanowej Izolbest tworzy na dachach elastyczne, jednorodne i dobrze kryjące powłoki o wysokiej przyczepności do podłoża. Dzięki doskonałym parametrom wytrzymałościowym są one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, przez co skutecznie zabezpieczają malowaną powierzchnię przed szkodliwym działaniem UV i korozją.

Renowacja i zabezpieczanie dachu z blachy
Farba Izolbest świetnie sprawdzi się też jako zabezpieczenie dachu z blachy, rynien czy parapetów, ale także jako ochrona i warstwa izolacyjna konstrukcji: dachowych o powierzchni na bazie asfaltu, betonowych i żelbetowych czy konstrukcji ze stali ocynkowanej.

 

farby do malowania pianki purfot. Termopian

 

– Wyrób ten przeznaczony jest nie tylko do zabezpieczania nowych dachów, ale także do regeneracji starych powłok na blachach ocynkowanych, jak i powlekanych – mówi Małgorzata Będkowska.
Podczas aplikacji farby Izolbest na elementy blaszane, powłoka malarska jest odnawiana, a dodatkowo blacha zabezpieczona jest przed dalszą korozją.

Jak używać farby do malowania pianki PUR?
Izolbest może być nanoszony podobnie jak tradycyjne farby, a więc za pomocą wałków malarskich, szczotek, pędzli lub poprzez maszynowy natrysk hydrodynamiczny (np. malowarki Adal, Graco).
– Farbę do malowania pianki poliuretanowej i metalu można aplikować bezpośrednio na podłoże. Aby uzyskać trwałą i jednorodną powłokę trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu powierzchni, która musi być  sucha, odtłuszczona i pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych. Ważne też, aby temperatura powietrza i podłoża nie była niższa niż 10 stopni oraz by nie padał deszcz – podkreśla Małgorzata Będkowska.
Farba do pianki poliuretanowej i metalu posiada krótki czas schnięcia, który – przy sprzyjających warunkach pogodowych – wynosi około 2 godzin.  
Co istotne – Izolbest to farba przyjazna dla środowiska, paroprzepuszczalna, nie zawiera rozpuszczalników oraz substancji lotnych. Nie wchodzi też w reakcje chemiczne z żadnymi materiałami, przez co jest bezpieczna dla wszelkich pokryć dachowych. Farba dostępna jest w dwóch kolorach – szarym i brązowym, na indywidualne zamówienie dostępne są również inne odcienie.
Firma Termopian obok farby do malowania pianek PUR i zabezpieczania dachów z blachy oferuje też wykonywanie prac malarskich (włącznie z przygotowaniem podłoża).

 

farby do malowania pianki purfot. Termopian

 

– Od 2012 roku wykonujemy również powłokę Izolbest-PRO na pokryciach dachowych z poliuretanu. Powłoka Izolbest-PRO, dzięki specjalnemu wypełniaczowi mineralnemu oprócz ochrony przed UV, stanowi dodatkową ochronę dachu przed uszkodzeniami mechanicznymi – podsumowuje Małgorzata Będkowska.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.termopian.com.pl

43-502 Czechowice-Dziedzice, Dworcowa 15a, woj. śląskie
tel. +48 32 214 45 80,