Wyśrubowane standardy energetyczne, jakie stawiane są nowemu budownictwu sprawiają, że wznoszone obecnie domy rzadko wymagają dodatkowego ocieplenia. Inaczej wygląda to w przypadku starszych budynków. Ich ogrzewanie zimą, zwłaszcza gdy koszty energii grzewczej są ekstremalnie wysokie, może pochłonąć ogromną część domowego budżetu. Również latem takie budynki nagrzewają się zdecydowanie szybciej – jeśli więc zdecydujemy się na klimatyzację, to trzeba liczyć się z wysoki rachunkami za prąd.

W pełni zasadne jest zatem pytanie, czym ocieplić ściany od wewnątrz, aby zapewnić komfort termiczny przez cały rok, obniżyć wydatki eksploatacyjne, a jednocześnie – co bardzo ważne – nie narazić budynku na powstawanie zawilgoceń i rozwój pleśni. Jedną z możliwości jest innowacyjny system termoizolacji wewnętrznej Remmers iQ-Therm 2.0. Świetnie sprawdzi się on, gdy dany obiekt znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej lub z innych powodów nie można ingerować w wygląd elewacji, jak również wówczas, gdy ocieplenia wymagają tylko niektóre pomieszczenia. Termoizolacja wewnętrzna jest też najlepszym rozwiązaniem dla pomieszczeń, które nie są w ciągłej eksploatacji (np. sale konferencyjne czy sportowe).

Czym ocieplić ściany od wewnątrz?

Remmers iQ-Therm 2.0. to kapilarnie aktywna izolacja wewnętrza. Co konkretnie kryje się pod tym terminem? Otóż tego typu produkt, inaczej niż tradycyjna izolacja montowana od wewnątrz, nie wymaga stosowania folii wewnętrznej jako warstwy paroizolacji. Dzięki połączeniu materiału termoizolacyjnego ze specjalnie opracowaną, chłonną zaprawą mineralną (tzw. tynkiem klimatycznym), powstający kondensat (czyli wilgoć) nie zostaje zamknięty za warstwą folii, ale przez zaprawę migruje ze struktury muru do powietrza w pomieszczeniu. Wszystko to odbywa się bez szkód, z wyeliminowaniem ryzyka rozwoju pleśni i kumulowania wilgoci.

W starszej wersji systemu płyta termoizolacyjna była perforowana, a każdy z otworów wypełniony był zaprawą mineralną. W wersji 2.0. producent postawił na system liniowy. Oznacza to, że w przypadku ocieplania ścian od wewnątrz, wilgoć migruje do powietrza za pomocą aktywnych kapilarnie spoin. Opracowanie takiego rozwiązania sprawiło, że możliwe jest stosowanie izolacji o większych niż dotychczas grubościach, co w sposób oczywisty pozwala jeszcze skuteczniej docieplić budynek. Obok dostępnych do tej pory grubości 30, 50 i 80 mm, producent oferuje też płyty 120 mm.

iQ-Therm 2.0 – prosty montaż to podstawa

Aby wykonać ocieplenie ścian od wewnątrz z wykorzystaniem systemu opracowanego przez Remmers, nie potrzeba specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zaopatrzyć się w nóż do cięcia płyt, pędzel lub szpachlę i pacę zębatą. Następnie na podłodze, wzdłuż ściany i – jeśli to konieczne – także wzdłuż bocznych ścian wewnętrznych, należy ułożyć pasy krawędziowe z taśmy rozdzielającej, które zapewniają odseparowanie akustyczne i połączenie bez szczelin.

Następnie lamele termoizolacji iQ-Therm są przyklejane do czystego, suchego i chłonnego podłoża za pomocą aktywnej kapilarnie zaprawy klejącej iQ M. Tą samą zaprawą łączy się też lamele miedzy sobą, nanosząc zaprawę na górną krawędź lamel i powtarzając tę czynność warstwa po warstwie.

Po ich zamontowaniu należy nanieść dwie warstwy tynku regulującego wilgoć (iQ-Top) lub tynku szpachlowego (iQ M universal), w który wtapia się tkaninę zbrojącą. Każdy z wymienionych tynków odpowiada za regulację wilgotności wewnątrz pomieszczenia, poprawia klimat, a także eliminuje ryzyko tworzenia się rys.

Wykonane w taki sposób ocieplenie ścian od wewnątrz jest paroprzepuszczalne, aktywne kapilarnie i nie wymaga stosowania paroizolacji. W zależności od grubości wybranych lameli, współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ) wynosi:

– iQ-Therm 2.0 30 mm: 0,028 W/(m·K)

– iQ-Therm 2.0 50 mm: 0,028 W/(m·K)

– iQ-Therm 2.0 80 mm: 0,026 W/(m·K)

– iQ-Therm 2.0 120 mm: 0,025 W/(m·K)

Takie parametry oznaczają wysoki efekt termoizolacyjny, wyraźną poprawę komfortu termicznego osób przebywających w budynku, a zarazem ochronę przed zawilgoceniem i rozwojem grzybów pleśniowych.

Elementy systemu iQ-Therm 2.0

Odpowiedź na pytanie o to, czym ocieplić ściany od wewnątrz, jakiej udziela firma Remmers, jest bardzo kompleksowa, bo producent oferuje całą gamę kompatybilnych produktów, pozwalających znacząco poprawić parametry izolacji termicznej budynków.

Oprócz lamel iQ-Therm 2.0 ze sztywnej pianki poliuretanowej i laminowanych włókniną mineralną w czterech grubościach (30, 50, 80, 120 mm), dostępna jest też nowość iQ-Therm 2.0 K 50, czyli płyta w kształcie klina oraz iQ-Therm 2.0 L15 – płyta termoizolacyjna do ościeży.

W skład systemu wchodzi też uniwersalny klej i tynk cienkowarstwowy iQ M universal, tynk regulujący klimat wnętrz iQ-Top, szpachlówka drobnoziarnista SL Fill Q4, a także dwa rodzaje siatek zbrojących z włókna szklanego: Tex 4/100 (siatka w otulinie polimerowej) oraz Tex 6,5/100. Do wykończenia ścian w systemie iQ-Therm 2.0 przeznaczona jest odporna na zmywanie, bezrozpuszczalnikowa, nie zawierająca plastyfikatorów silikatowa farba do ścian wewnętrznych Color SL.

Integralną częścią systemu są ponadto akcesoria uzupełniające do wykonania ocieplania ścian od wewnątrz. Są to m.in. taśma rozdzielająca z zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej do termicznej, higroskopijnej i akustycznej separacji elementów na łączeniu ściana/podłoga czy wstępnie skompresowana taśma uszczelniająca (rozprężna) z miękkiej pianki PU w folii PP do późniejszej dekompresji. Do naprawiania drobnych ubytków pomiędzy lamelami iQ-Therm sprawdzi się twardniejąca pod wpływem wilgoci, jednokomponentowa pianka poliuretanowa 1K (pistoletowa).

Producent oferuje ponadto oprogramowanie do oceny strukturalno-fizycznej jednowymiarowych konstrukcji ścian i sufitów Q-Lator 2.0. Pozwala ono na szybkie i precyzyjne wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych dla ocieplanych przegród.

System Remmers iQ-Therm 2.0 stanowi idealne rozwiązanie do każdego obiektu, w którym trzeba wykonać skuteczne ocieplenie ścian od wewnątrz. Zapewnia nie tylko doskonałą izolację termiczną, ale również zaawansowaną kontrolę wilgotności, eliminując ryzyko powstawania pleśni.

Połączenie prostoty montażu z efektywnością, estetyką i trwałością, sprawia, że to kompleksowa odpowiedź na różnorodne potrzeby izolacyjne.

Więcej informacji na stronie: https://www.remmers.pl/pl/IQ-Therm

62-080 Tarnowo Podgórne, ul. Sowia 8, woj. wielkopolskie
tel. +48 (61) 816 81 00,