To, że piany poliuretanowe są świetnymi izolatorami, wiedzą wszyscy. Nieco mniej osób (ale wciąż sporo) wie, że jest to możliwe nie tylko dzięki właściwościom samego materiału, ale również za sprawą samej metody aplikacji poprzez natrysk, gdzie nie występują żadne przerwy łączeniowe, a co za tym idzie – nie ma mostków termicznych. I właściwie to mogłoby wystarczyć za uzasadnienie, dlaczego piany poliuretanowe szturmem zdobywają kolejne – w tym również polskie – rynki, wypierając wełnę mineralną czy styropian. Ale to dopiero początek!

Skuteczna izolacja każdej powierzchni
– Pianka poliuretanowa jest materiałem powstającym wskutek zachodzącej reakcji chemicznej, której towarzyszy wysokie ciśnienie wytworzone w specjalnym, wykorzystywanym przez nas urządzeniu – reaktorze. Powstaje ona na bazie połączenia izocynianianu oraz poliolu. Dzięki reaktorowi umożliwiającemu wykonanie natrysku, piana znacznie zwiększa swoją pierwotną objętość oraz sztywnieje. W ten sposób staje się barierą trwałą oraz całkowicie dopasowaną do powierzchni, na którą zostaje naniesiona jak druga skóra – wyjaśnia Maciej Piłka.
Dzięki właściwościom materiału i samej metodzie aplikacji, piany z powodzeniem są stosowane w różnych typach budynków, w obiektach nowych i starych, sprawdzając się doskonale jako izolacja dachów, poddaszy, fundamentów, ścian i innych powierzchni.

 

izolacja pianami poliuretanowymi izolacja pianami poliuretanowymifot. EKO-DOM

 

Wykonanie natrysku może odbywać się zarówno wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz. Szybki proces sztywnienia pozwala piance PUR w możliwie jak najkrótszym czasie stworzyć skuteczną barierę izolacyjną. Ponadto z powodzeniem można ją nanosić na każdą powierzchnię (gładką, porowatą), gdyż doskonale dopasowuje się do struktury i wszelkich nierówności występujących na powierzchniach deskowanych, płyt OSB (kompozytowych), MFP (wiórowych), blach oraz specjalnych membran.

Dlaczego opłaca się izolować pianą poliuretanową?
Szczelność powłoki, brak zjawiska absorbowania wilgoci z różnicy temperatur, szybkość realizacji inwestycji – to tylko niektóre z powodów, dla których piana jako izolator ścian pozostawia wełnę mineralną i styropian daleko w tyle.
– Przeciwnicy izolacji pianą jako argument przemawiający na jej niekorzyść przytaczają wyższą cenę. Tymczasem zaledwie 20 cm piany wystarczy, aby uzyskać parametry izolacyjności cieplnej, dla których potrzebne by było aż 35-40 cm wełny mineralnej. Okazuje się więc, że pianki poliuretanowe są materiałem termo, dźwięko i hydroizolacyjnym nie tylko bardzo skutecznym, ale także niedrogim – podkreśla Maciej Piłka.

Piany poliureatnowe lepsze niż styropian i wełna mineralna
Argumentem przemawiającym na korzyść izolacji pianą jest też brak konieczności cięcia, co wielu przedstawicieli firm ocieplających budynki wełną mineralną lub styropianem uznaje za największe ograniczenie stosowanych przez nich materiałów – zwłaszcza w przypadku płaszczyzn niestandardowych. Co oznacza to w praktyce? Przy zakrzywieniach, nierównościach, zaokrągleniach styropian i wełnę trzeba docinać, co jest żmudnym, pracochłonnym zajęciem i nie zawsze jest możliwe z uwagi na nieregularność powierzchni. Do tego dochodzi jeszcze konieczność łączenia elementów, zawsze niedoskonałego, bo powodującego nieszczelności, a w konsekwencji powstawanie mostków termicznych.

 

izolacja pianami poliuretanowymi izolacja pianami poliuretanowymifot. EKO-DOM

 

– Tego problemu nie ma oczywiście przy pianach, które dzięki natryskowi tworzą szczelną i ciągłą powłokę izolacyjną – bez łączeń, bez cięcia, bez odpadów – mówi Maciej Piłka. – Pianka poliuretanowa przylega ściśle do każdej powierzchni i doskonale sprawdza się przy wypełnianiu wszelkich zakrzywionych i nieregularnych płaszczyzn – dodaje.
Dzięki natryskowej metodzie aplikacji możemy skutecznie zaizolować przeróżne bryły, miejsca niedostępne, kopuły, których kształty dotychczas wykluczały izolację styropianem lub wełną.
Wreszcie nad tradycyjnymi metodami izolacji piany PUR mają również tę przewagę, że są odporne zarówno na grzyby i drobnoustroje, jak i zupełnie nieatrakcyjne dla gryzoni.

Piana poliuretanowa w zastosowaniach prywatnych i przemysłowych
Piany poliuretanowe można stosować na wszystkie powierzchnie budynku w celu jego docieplenia: na poddasza, ściany, dachy, fundamenty oraz inne elementy konstrukcyjne wymagające uszczelnienia oraz docieplenia, na powierzchnie konstrukcyjne domów nowych bądź znajdujących się w stanie surowym (przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych), na powierzchnie konstrukcyjne domów starych i wieloletnich, gdzie pianka PUR nie tylko będzie stanowiła barierę akustyczno-termiczną, ale również wzmocni i usztywni konstrukcję budynku.

 

izolacja pianami poliuretanowymi izolacja pianami poliuretanowymifot. EKO-DOM

 

– Piany sprawdzają się też jako izolator obiektów handlowo-usługowych, hal przemysłowych, magazynów, domów, budynków gospodarczych itp. – podkreśla Maciej Piłka.
Właściciele każdego obiektu – niezależnie od tego czy jest to hala produkcyjna, czy dom prywatny, szukają oszczędności, które można uzyskać np. poprzez uniemożliwienie strat ciepła. Dzięki natryskowi pian PUR, które dają 100% szczelności powłoki izolacyjnej, można zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku nawet do 50%. A to wszystko przy minimum 25 latach gwarancji.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ociepleniepoddasza.eu

42-320 Niegowa, ul.Bankowa 36, woj. śląskie
tel. +48 5 37 47 57 67,