Jak poprawić ocieplenie poddasza – wybór odpowiedniej technologii

Wybór izolacji termicznej i przeciwwilgociowej dla poddasza to kluczowy etap w procesie budowy domu. Błędy podczas prac izolacyjnych mogą w przyszłości skutkować nawet 30% stratami ciepła z budynku. Dlatego wybór odpowiedniej technologii staje się niezwykle istotny. Nieważne jednak, czy budujesz dom od podstaw, czy też modernizujesz lub remontujesz istniejący. Aspekt energooszczędności i ogólny komfort użytkowników to priorytety. Gwarancja ciepłego domu zimą i przyjemnie chłodnego latem jest celem samym w sobie.
Poszukując skutecznych materiałów izolacyjnych, warto zwrócić uwagę na nowoczesne i sprawdzone technologie. Oprócz powszechnie stosowanej wełny mineralnej, coraz większą popularność zdobywa natryskowa piana poliuretanowa (PU lub PUR) – metoda uznawana za jedną z najbardziej efektywnych rozwiązań izolacyjnych. To idealny sposób m.in. na poprawienie ocieplenia poddasza.

Pianka poliuretanowa Crossin®

Wśród różnych opcji dostępnych na rynku pod wieloma względami wyróżniają się systemy Crossin Insulations®. Piany natryskowe Crossin® posiadają wszystkie cechy, których oczekuje się od nowoczesnych materiałów izolacyjnych, a dodatkowo charakteryzują się jednymi z najlepszych parametrów termoizolacyjnych. Wybierając tę technologię, inwestujemy nie tylko w skuteczną izolację, ale także w nowoczesne rozwiązania dostosowane do współczesnych standardów energetycznych.

Antidotum na mostki termiczne

Czy są mostki termiczne? To wszystkie te miejsca, przez które z budynku ucieka ciepło. Powstają najczęściej przy oknach, parapetach, w okolicach połączenia stropu czy dachu ze ścianą zewnętrzną. Za ich sprawą mroźne dni mogą być naprawdę niekomfortowe. Równie nieprzyjemne będą rachunki za odruchowe podkręcenie grzejnika. Mostki są uciążliwe również latem, gdy przez luki w izolacji gorące powietrze z zewnątrz dostaje się do budynku. Co więcej, w miejscach tych z czasem mogą powstawać groźne grzyby i pleśnie. O ich szkodliwości dla zdrowia nikogo przekonywać nie trzeba. Profesjonalnie zaaplikowana pianka poliuretanowa eliminuje istniejące mostki termiczne i zapobiega powstawaniu nowych, przez co wpływa na poprawienie izolacji termicznej poddasza.
Można spotkać się z dwoma rodzajami mostków termicznych: mostkami punktowymi oraz mostkami liniowymi. Przy wyborze technologii ocieplenia poddasza warto zwrócić uwagę na to, która z nich potrafi zminimalizować ilość powstających w warstwie izolacji luk. Natryskowe piany poliuretanowe Crossin® wyróżniają się ogromną przewagą nad innymi rozwiązaniami izolacyjnymi dzięki innowacyjnemu sposobowi aplikacji. Gwarantuje on, że niezależnie od kształtu i skomplikowania powierzchni, z jaką mamy do czynienia, uzyskamy bezspoinową warstwę izolacyjną, praktycznie pozbawioną mostków termicznych.

Trwałość z sezonu na sezon

Czy można oczekiwać, że początkowe właściwości izolacyjne pozostaną niezmienne przez długie lata? Powszechnie stosowane materiały izolacyjne w miarę upływu czasu tracą swoje pierwotne właściwości, co skutkuje pojawieniem się wcześniej wspomnianych mostków termicznych. Co więcej, tradycyjne formy izolacji, takie jak np. wełna mineralna, są bardziej atrakcyjne dla gryzoni, które chętnie się w nich zagnieżdżają, prowadząc do ich degradacji. Natryskowe piany izolacyjne oparte na poliuretanie, takie jak te oferowane przez markę Crossin®, w trakcie aplikacji trwale łączą się z podłożem. To zabezpiecza warstwę izolacji przed osuwaniem i przemieszczaniem się wraz z biegiem lat, czyniąc ją wyjątkowo skutecznym sposobem na poprawienie ocieplenia poddasza i nie tylko.
Co istotne, izolacja poliuretanowa Crossin® utrzymuje swoje właściwości zgodnie z normą EN-PN 14315-1, dotyczącą produktów do izolacji cieplnej w budownictwie. Materiał ten cechuje się niezwykle istotnymi atutami, zarówno pod względem właściwości izolacyjnych, jak i samej technologii montażu. Ewentualna naprawa wad związanych z przemieszczaniem czy degradacją materiału izolacyjnego jest technicznie wymagająca, czasochłonna i niewątpliwie kosztowna. Solidnie wykonana termoizolacja pianą PUR staje się nie tylko skuteczną barierą termiczną, ale także nieprzyjaznym środowiskiem dla gryzoni, tym samym eliminując konieczność późniejszych interwencji związanych z ich działalnością.
Co jeszcze sprawia, że izolacja natryskowa Crossin® jest wyjątkowo skutecznym sposobem na poprawienie ocieplenia poddasza? System oparty jest na Bio Defence TechnologyTM, która skutecznie hamuje rozwój grzybów, porostów i pleśni, zarówno na powierzchni, jak i w strukturze samego materiału. To kluczowy aspekt zwłaszcza dla osób z alergiami, ponieważ zastosowanie wspomnianej izolacji minimalizuje ilość potencjalnych alergenów w powietrzu.

Współpraca z niezawodnymi wykonawcami

Nawet najlepszy materiał, jeśli zostanie niewłaściwie zaaplikowany, nie spełni założonych wymagań. Decydując się na firmę do montażu izolacji, warto zapytać o posiadane i udokumentowane doświadczenie oraz o rodzaj wykorzystywanego sprzętu, a finalnie swojej decyzji nie opierać jedynie o cenę. Zagwarantuje to, że izolacja pianką poliuretanową będzie wyjątkowo skutecznym i trwałym sposobem na poprawienie ocieplenia poddasza.
Producent izolacji Crossin® współpracuje z wykonawcami, którzy przeszli cykl szkoleń i są stale kontrolowani pod względem kwalifikacji. Należy pamiętać, że ewentualne błędy popełnione w trakcie montażu izolacji, nie ujawniają się od razu, ale dopiero po kilku latach od zakończenia inwestycji. Z tego powodu podejmując decyzję, warto nie tylko postawić na sprawdzony materiał, ale i powierzyć jego aplikację rekomendowanemu przez producenta specjaliście.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://crossin.pl/

56-120 Brzeg Dolny, ul. Sienkiewicza 4, woj. dolnośląskie
tel. +48 71 794 34 11 ,