To, że nie powinniśmy już budować domów w technologii tradycyjnej wiadomo od dawna. Jednak jeszcze wielu inwestorów nie jest świadomych tego, że koszty energii osiągają poziom, przy którym zamieszkiwanie domu tradycyjnego może okazać się nieopłacalne. Dlatego słusznie lansuje się technologie pozwalające na budowanie budynków energooszczędnych, które w przyszłości będą najcenniejszymi obiektami na rynku nieruchomości. Dlaczego? Ponieważ koszty ogrzewania w takich budynkach mogą być obniżone nawet do 100 zł miesięcznie. Osiągnięcie takiego wyniku zależy nie tylko od zastosowanych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Już na początku realizacji inwestycji musimy zastosować materiały i technologie, które zagwarantują szczelność budynku oraz niski współczynnik przenikalności ciepła ścian.
– Jako firma z długoletnim doświadczeniem w produkcji ceramiki budowlanej jesteśmy świadomi potrzeb rynku. W związku z tym nasze produkty dostosowane są do nowoczesnych technologii budowlanych. Obecnie w ofercie znajduje się kilka rozwiązań systemowych przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego. Są to systemy ścian zarówno dla budynków energooszczędnych jak i pasywnych. Nasze materiały biorą również udział w prestiżowym przedsięwzięciu pokazowym, jakim jest budowa modelowego domu zeroenergetycznego – mówi Rafał Stępień, właściciel firmy ZCB Owczary.

 

dom zeroenergetyczny dom zeroenergetycznySystem ścian TERMOton S-45 / rys. ZCB Owczary

 

System ścian dla domu pasywnego
Jednym z najbardziej znanych standardów budynków energooszczędnych jest technologia pasywna. Wyróżnia się ona tym, że wszelkie przegrody zewnętrzne charakteryzują się bardzo wysoką izolacyjnością oraz zastosowaniem szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. W związku z tym nie stosuje się w nich urządzeń grzewczych a jedynie systemu dogrzewania powietrza wentylacyjnego.
Energooszczędność budynków pasywnych potwierdzają konkretne liczby. Zapotrzebowanie na energię cieplną w domach tradycyjnych może wynosić nawet 120 kWh/m2 rocznie. W domach pasywnych współczynnik ten spada do 15 kWh/m2 na rok. Oznacza to, że do ogrzania m2 domu pasywnego wystarczyłoby 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m3 gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla.
Jak osiągnąć takie wyniki? Przede wszystkim należy zastosować materiały budowlane, które stworzą przegrody zewnętrzne o niskim współczynniku przenikania ciepła. Poza tym powłoka zewnętrzna budynku musi być nieprzepuszczalna dla powietrza. Takie wymagania spełnia system ścian TERMOton S-45 z oferty ZCB Owczary. TERMOton S-45 jest ścianą dwuwarstwową o grubości 45 cm, w której skład wchodzi Pustak Ceramiczny TERMOton P+W 25 oraz dwudziesto-centymetrowa warstwa ocieplenia, którą stanowi  Współczynnik przenikalności cieplnej muru wynosi 0,15 W/m2K, biorąc pod uwagę grubość muru (w tym wypadku 45cm) system ściany TERMOton S-45 umożliwia wybudowanie ściany o kilka centymetrów cieńszej niż dostępne na rynku materiały na ścianę jednowarstwową. Koszt budowy ściany w tym systemie przy odpowiednio dobranych materiałach jest także zdecydowanie niższy niżeli dostępne na polskim rynku wyroby na ścianę jednowarstwową.

 

system scian dla domu pasywnego system scian dla domu pasywnegoSystem ścian TERMOton S-40 / rys. ZCB Owczary

 

Systemy ścian domów niskoenergetycznych
Firma ZCB Owczary oferuje również dwu i trójwarstwowe systemy ścian dla domów niskoenergetycznych. Zapotrzebowanie na ciepło w przypadku takich budynków jest wyższe niż w domach pasywnych i wynosi od 30 do 60 kWh/m2 rocznie. W domach niskoenergetycznych priorytetem są: niski współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych oraz wyeliminowanie mostków termicznych. Dodatkowo stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach. Usytuowanie budynku oraz rozkład pomieszczeń jest tak rozwiązany by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania. W budynkach niskoenergetycznych  instaluje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz jako urządzenie dodatkowe stosuje się gruntową czerpnię powietrza.  

 

systemy scian termoton systemy scian termotonSystem ścian TERMOton S-44 / rys. ZCB Owczary

 

W wypadku domów niskoenergetycznych firma ZCB Owczary proponuje systemy ścian TERMOton o symbolach S-40, S-44, S-45, S-48, S-52, S-56. Są to mury o współczynniku przenikalności cieplnej od  0,15 W/m2K do  0,19 W/m2K. Systemy TERMOton S-40 i S-44 są murami dwuwarstwowymi. W pierwszym przypadku w skład systemu wchodzi pustak TERMOton P+W 25 i warstwa docieplenia o grubości 150 mm. W przypadku TERMOton S-44 mur o grubości 44 cm tworzą: pustak TERMOton P+W 29 oraz 150 mm warstwa docieplenia. Oba systemy charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,19 W/m2K.

 

mury trojwarstwowe mury trojwarstwoweSystem ścian TERMOton S-48 / rys. ZCB Owczary

Systemy S-48, S-52 i S-56 są murami trójwarstwowymi, w których skład wchodzą: warstwa zewnętrzna oraz wewnętrzna z pustaków oraz środkowa warstwa docieplenia o grubości 150 mm. Szczelność i niski współczynnik przenikania ciepła zapewniają pustaki TERMOton P+W 25, TERMOton P+W 11,5, TERMOton P+W 29 oraz TERMOton P+W 8 w rożnych konfiguracjach. Najniższy współczynnikiem przenikania ciepła, na poziomie 0,18 W/m2K, w przypadku tych systemów charakteryzuje się TERMOton S-56.

 

model domu zeroenergetycznego System ścian TERMOton S-52 / rys. ZCB Owczary

 

ZCB Owczary i dom zeroenergetyczny
W związku z rozwojem oferty i gromadzeniem doświadczenia w zakresie materiałów dedykowanych domom energooszczędnym firma ZCB Owczary wzięła udział w prestiżowym przedsięwzięciu polegającym na zbudowaniu modelowego domu zeroenergetycznego. Jednym z celów akcji jest zaprezentowanie różnych technologii i materiałów budowlanych przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego Wznoszony budynek zeroenergetyczny jest budynkiem zaprojektowany według definicji domu pasywnego o zapotrzebowaniu na energię na poziomie 15kW/m²/rok bez strat i mostków termicznych. Dom podzielony jest na moduły energetyczne funkcjonujące samodzielnie: moduł pierwszy – parter, moduł drugi – piętro, moduł trzeci – garaż. Wszystkie moduły są niezależnie funkcjonującymi systemami energetycznymi budynku. Każdy moduł wykonany jest w innych technologiach budowlanych w celu zdefiniowania najcieplejszych rozwiązań i ich opisania oraz opracowania mającego na celu wskazanie inwestorowi najlepszego rozwiązania. Firma ZCB Owczary przekazała na potrzeby przedsięwzięcia opisywany wyżej System TERMOton  S-45, z którego wybudowano mury modułu pierwszego – parter.  Więcej informacji na temat budynku zeroenergetycznego znajduje się na stronie: www.budynekzeroenergetyczny.com.pl

 

domy zeroenergetyczne domy zeroenergetyczneSystem ścian TERMOton S-56 / rys. ZCB Owczary

 

Ze szczegółami w zakresie systemów ścian ZCB Owczary można zapoznać się na stronach:
TERMOton S-40: www.owczary.pl/s40.html
TERMOton S-44: www.owczary.pl/s44.html
TERMOton S-45: www.owczary.pl/s45.html
TERMOton S-48: www.owczary.pl/s48.html
TERMOton S-52: www.owczary.pl/s52.html
TERMOton S-56: www.owczary.pl/s56.html

 

 

26-341 Mniszków, Owczary 28c, woj. łódzkie
tel. 447561074,