Ceramika budowlana dedykowana budownictwu pasywnemu

Innowacyjny pustak o parametrach na medal

Co otrzymamy, gdy ambitny producent połączy w zakresie jednego produktu tradycyjny materiał budowlany, innowacyjną myśl techniczną oraz chęć odpowiadania na najbardziej wyszukane wymagania rynku? Niewątpliwie wynikiem takiej syntezy będzie przepis na sukces. W wypadku firmy TERMOton realizacja tej receptury zaowocowała stworzeniem nowego pustaka ceramicznego TERMOton P+W 44, który wchodząc na rynek zdobył prestiżową nagrodę w postaci Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dlaczego pustak TERMOton P+W 44, produkowany przez firmę ZCB Owczary zaczyna odnosić sukcesy? Odpowiedź jest prosta – jest to jedyny produkt z zakresu ceramiki budowlanej, charakteryzujący się niespotykanymi właściwościami użytkowymi, umożliwiającymi konstruowanie jednowarstwowej ściany dla domów pasywnych, o współczynniku przenikania ciepła na poziomie U=0,2 W/m2K. Dotychczas takie parametry były możliwe wyłącznie dla ścian wielowarstwowych. Dlatego poryzowany pustak TERMOton P+W 44 może być stosowany do wznoszenia budynków spełniających wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

 

pustak ceramiczny pustaki ceramicznefot. ZCB OWCZARY

 

Pustak ceramiczny o parametrach pasywnych
Poziom komfortu oraz energooszczędności każdego budynku wyznaczają jego parametry cieplno-wilgotnościowe, akumulacyjne, izolacji akustycznej, paroprzepuszczalności oraz parochłonności. Wręcz idealnymi wskaźnikami, w zakresie wymienionych cech charakteryzuje się pustak TERMOton P+W 44. Wynika to z faktu, że produkt ten stanowi połączenie tradycyjnego, znanego od tysięcy lat materiału, jakim są wyroby ceramiczne, nowoczesnej myśli technicznej, innowacyjnej konstrukcji oraz wysokiej jakości surowców użytych do jego wytworzenia.  
Bazą każdego pustaka ceramicznego TERMOton jest przede wszystkim glina (łupki kajprowe) oraz dodatki w postaci trocin i pulpy celulozowej. W procesie produkcji dodatkowe składniki wypalają się, co wpływa na zwiększenie poryzacji materiału. Dzięki temu obniża się wartość współczynnika przewodności cieplnej pustaka. Dodatkowo powietrze zamknięte w porach zwiększa jego alumulacyjność cieplną.
Poryzacja materiału ma również wpływ na jeszcze jeden, ważny czynnik,  oddziałujący na energooszczędność domów pasywnych. Jest nim dyfuzja pary wodnej, zwana powszechnie paroprzepuszczalnością. W odróżnieniu od wielu nowoczesnych materiałów budowlanych, pustaki ceramiczne pozwalają ścianom i budynkowi oddychać. Należy pamiętać, że sam wysoki opór cieplny nie gwarantuje  niskich  kosztów  ogrzewania. Dlatego często mamy do czynienia z sytuacją, w której budynek, do którego budowy użyto materiałów o niskiej paroprzepuszczalności i niskim współczynniku przewodzenia ciepła jest zamknięty na wzór termosu. Wówczas oszczędzoną energię traci się w trakcie wietrzenia zawilgoconych pomieszczeń.
Oprócz wysokiej poryzacji, ważnym aspektem wpływającym na energooszczędność pustaków TERMOton P+W 44 jest wysoki udział drążeń. Wyrażenie „wysoki” ma tutaj znaczenie technologiczne, ponieważ drążenie wymusza bardzo długą drogę przepływu strumienia ciepłego powietrza z jednej powierzchni pustaka do drugiej. Długa droga została osiągnięta dzięki wprowadzeniu bardzo dużej ilości ścianek wewnętrznych o grubości 3-4mm. W ten sposób stworzono pustak o ultra wysokim oporze cieplnym gwarantujący wysoką izolacyjność.

 

rysunek termotonrys. ZCB OWCZARY

 

Pustaki ceramiczne – ekologicznie, tanio, wygodnie
Pustak TERMOton P+W 44 oraz inne produkty oferowane przez producenta z Owczar produkowane są wyłącznie z naturalnych składników. Nie zawierają oraz nie emitują żadnych niebezpiecznych substancji. Są, więc w pełni bezpieczne dla człowieka i tworzą budynki o zdrowym mikroklimacie.
Nowoczesna technologia ich wytwarzania wyróżnia je spośród innych produktów ceramicznych. Związane jest to z niską gęstością objętościową przy jednoczesnej, wysokiej wytrzymałości. Budowane przy ich udziale domy są trwałe i bezpieczne. Dodatkowo pustaki ceramiczne nie starzeją się i z biegiem czasu nie zmieniają swoich właściwości.
W ostatnich latach ciągłe unowocześnianie i automatyzacja produkcji pustaków ceramicznych spowodowały obniżenie kosztów ich wytwarzania. W związku z tym ich ceny są porównywalne a nawet niższe od innych produktów budowlanych. Murowanie bez spoiny pionowej pozwala zaoszczędzić na wet do 90 proc. kosztów zaprawy. Redukcji poddawane są również koszty robocizny. Duże wymiary pustaków przy jednocześnie niższej masie pozwalają na szybkie i tańsze wznoszenie ścian.

Firma ZCB OWCZARY funkcjonuje na rynku nieprzerwanie od 36 lat. Jako firma z długoletnim doświadczeniem w produkcji ceramiki budowlanej jest świadoma potrzeb rynku. W związku z tym produkty ZCB OWCZARY dostosowane są do nowoczesnych technologii budowlanych.
Obecnie w ofercie firmy znajduje się kilka rozwiązań systemowych przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego. Są to systemy ścian zarówno dla budynków energooszczędnych jak i pasywnych.
Produkty firmy biorą udział w prestiżowym przedsięwzięciu pokazowym, jakim jest budowa modelowego domu zeroenergetycznego. Jednym z celów akcji jest zaprezentowanie różnych technologii i materiałów budowlanych przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego Wznoszony budynek zeroenergetyczny jest budynkiem zaprojektowany według definicji domu pasywnego o zapotrzebowaniu na energię na poziomie 15kW/m²/rok bez strat i mostków termicznych.
Z pełną ofertą firmy ZCB OWCZARY można zapoznać się na stronie www.owczary.pl

 

certyfikat medal mtp

 

26-341 Mniszków, Owczary 28c, woj. łódzkie
tel. 447561074,


Liczba odwiedzin: 1190 | Data publikacji: 2014-02-26

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Aranżacje w stylu industrialnym w ostatnich latach...
Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś,...
Kompletne systemy budowy ścian, kominów czy kanałów...
Zakład Ceramiki Budowlanej Owczary wprowadza na rynek...
Mody w budownictwie i aranżacji wnętrz zmieniają...
27.11.2013 | Domy ekologiczne
O domach energooszczędnych napisano i powiedziano już...
29.11.2017 | Domy ekologiczne
Każde dziecko zna bajkę o trzech świnkach,...
Titanium, czyli tytan. Metal bardzo wytrzymały, a...
06.05.2016 | Techniki zamocowań
Do tej pory wszelkie prace budowlane mogły...
03.10.2019 | Systemy budowlane
Dom z keramzytu to coraz chętnej wybierana...
13.08.2014 | Beton komórkowy
Budowa domu to duże wyzwanie – podczas...
25.06.2020 | Techniki zamocowań
Jak ułatwić sobie prace montażowe i zapewnić...
10.06.2019 | Chemia budowlana
Klej do płytek gresowych i ceramicznych Kerami,...
Instalacja bram przeciwpożarowych w dużych obiektach użyteczności...
07.08.2018 | Chemia budowlana
W ciągu ostatnich lat branża budowlana dokonała...
Ekologiczny styl życia na dobre już zadomowił...
07.10.2015 | Systemy budowlane
Wybór stropów do nowopowstającego obiektu to bardzo...
Cegła to jeden z najstarszych znanych człowiekowi...
Doświadczenie wykonawców i późniejszych użytkowników pozwala stwierdzić...
09.12.2013 | Stolarka otworowa
Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów...
30.09.2013 | Izolacje
Zaprawa izolująca cieplnie Polytech Therm, proponowana przez...
05.11.2015 | Stalowe konstrukcje
Utarło się przekonanie, że współczesne znaczy jednorazowe,...
Choć drewno uznawane jest za jeden z...
Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ to nowość firmy...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubuskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: ceramika budowlana, pustaki ceramiczne, pustak ceramiczny, pustaki pasywne, pustak pasywny.
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy