– Obecnie, mimo rozwoju nauki także w dziedzinie materiałów budowlanych i pojawieniu się na rynku wielu rozwiązań bazujących na nowych, nierzadko syntetycznych materiałach, mamy do czynienia z bardzo dużym zainteresowaniem naturalnymi i tradycyjnymi materiałami używanymi w budownictwie od wieków. Są to np. drewno, kamień , beton, ceramika, które wielu inwestorów stosuje zarówno na elewacje, jak i do wykańczania wnętrz – zauważa Robert Świerżewski z firmy Elkamino Dom, oferującej różnego rodzaju płytki i kamień elewacyjny gipsowy i cementowy.
Jednak te tradycyjne materiały często bywają nietrwałe, np. taras czy schody wyłożone cegłą z czasem zaczynają się kruszyć, przez co nie tylko wyglądają źle, ale również źle się po nich chodzi.
– Płytki produkowane w naszej firmie znakomicie rozwiązują ten problem. Są odporne na warunki atmosferyczne, bardzo trwałe, mają znacznie mniejszą grubość i najważniejsze: wyglądają jak cegła – aż czasem trudno uwierzyć, że to nie jest zwyczajna stara cegła – podkreśla Robert Świerżewski.
Oferowane przez Elkamino Dom płytki ceramiczne i cementowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz budynków, jak i na elewacje. Z kolei płytki gipsowe doskonale sprawdzą się we wnętrzach (w miejscach mało narażonych na uszkodzenia ze względu na dużą nasiąkliwość i małą odporność mechaniczną).
fot. Elkamino Dom
Stara, trwała cegła
Firma Elkamino Dom zajmuje się produkcją różnego rodzaju płytek ściennych, podłogowych, tarasowych, schodowych i parapetowych. Płytki są wykonane głównie na bazie cementu, ponadto w ofercie znajduje się też kamień dekoracyjny gipsowy do stosowania wewnątrz. Znakomitej jakości komponenty i duże doświadczenie w produkcji gwarantują wysoką jakość produktów.
Wśród płytek ściennych warto zwrócić uwagę na stylowe cementowe płytki Stara Cegła. Jest to wzór starej oryginalnej, XIX-wiecznej cegły, z charakterystycznymi wyżłobieniami, rysami i ubytkami w strukturze powierzchni, który został wykonany na bazie autentycznych, ponad stuletnich cegieł. Płytki te mają trochę większe wymiary niż obecnie produkowana cegła budowlana, co również podkreśla ich wiekowy charakter.
– Szeroka oferta, mianowicie około dziesięciu propozycji kolorystycznych naszych ceglanych płytek: od szaro-grafitowej, poprzez m. in. brązową, beżową, gotycką do białej, a także wielość rodzajów, od płaskich ściennych po narożne schodowe, parapetowe, podłogowe i tarasowe sprawia, że możemy powiedzieć, iż z płytek typu stara cegła „mamy wszystko” – podkreśla Robert Świerżewski.
fot. Elkamino Dom
Płytki zależnie od rodzaju mają grubość 1,5 cm lub 3,5 cm. Są przeznaczone na elewacje, tarasy, schody zewnętrzne i do wykańczania wnętrz, ścian, podłóg, schodów i parapetów. Obydwa typy mogą być stosowane na zewnątrz i do wnętrz. Różnorodność rodzajów, m.in. płytki płaskie w kilku rozmiarach, kilka rodzajów płytek stopnicowych i parapetowych, płytki skrajne o wykończeniu zaokrąglonym lub prostym, pozwala na kompleksowe wykonanie podłóg, schodów, tarasów i parapetów w stylu starej cegły.
– Do wykonania podłóg najczęściej stosowane są płytki o grubości 1,5 cm ze względu na niewielką wagę i grubość, bo w mieszkaniu często nie ma możliwości ułożenia grubszych płytek z uwagi na poziom wylewek i konieczność licowania z podłogami wykonanymi z innych materiałów w sąsiednich pokojach. Po zabezpieczeniu płytek środkami impregnującymi utrzymanie czystości takiej podłogi nie stanowi problemu. Płytki spełniają także wymagania temperaturowe jeżeli chodzi o zastosowanie ogrzewania podłogowego – wyjaśnia Robert Świerżewski.
fot. Elkamino Dom
Schody inne niż wszystkie
Schody jako jeden z najważniejszych elementów domu, zarówno pod względem funkcjonalności, jak również estetyki, są często wykonywane lub obkładane naturalnymi materiałami. Konstrukcja schodów jest zazwyczaj dokładnie opisana w projekcie domu, najczęściej przy schodach zewnętrznych stosuje się konstrukcję żelbetonową. I choć samo wykonanie zlecamy najczęściej fachowcom, to jednak już na tym etapie należałoby podjąć decyzję co do rodzaju materiału, którym schody będą wykończone. Wiąże się to z grubością podłóg, które powinny być na tej samej wysokości co powierzchnia ostatniego schodka, aby nie tworzyć niepotrzebnych, utrudniających chodzenie progów.
– Mimo iż surowy beton staje się coraz bardziej popularnym materiałem wykończeniowym i dekoracyjnym, niczym nieobłożone betonowe schody sprawiają wrażenie niedokończonych – mówi Robert Świerżewski.
Ciekawym pomysłem jest zastosowanie cegły na schody zewnętrzne, jednak jest to rozwiązanie mało trwałe, gdyż ceramiczna cegła budowlana często ulega rozwarstwieniu, kruszeniu i tzw. lasowaniu, czyli niszczeniu struktury w kontakcie z wodą. To samo dotyczy starych rozbiórkowych cegieł. Oczywiście takie schody można zabezpieczyć poprzez zastosowanie odpowiednich środków do konserwacji, są one jednak dosyć drogie i trzeba ten proces wielokrotnie ponawiać.
fot. Elkamino Dom
Atrakcyjny i wciąż modny efekt ceglanej powierzchni uzyskać jednak można w sposób o wiele prostszy, np. poprzez zastosowanie płytek o podobnej lub takiej samej fakturze jak cegła (ceramiczne, klinkierowe lub np. cementowe).
Płytki cementowe poza ciekawym wyglądem, jak np. płytki w stylu „stara cegła”, są znakomitym rozwiązaniem jeżeli chodzi o uzyskanie rustykalnego efektu starej, podniszczonej powierzchni, eliminując jednocześnie wady użytkowe starych, oryginalnych cegieł. Można je także zastosować do wykańczania wnętrz dzięki temu, że mają mniejszą niż np. pełna cegła grubość.
Płytki te pozwalają także uzyskać strukturę powierzchni o większej przyczepności, co w przypadku schodów ma duże znaczenie zwłaszcza zimą.
– Układanie wybranych płytek należy rozpocząć od przygotowania podłoża które powinno być czyste, suche i wolne od wszelkich pozostałości po innych pracach, np. resztek farb, tynków itp. Należy także usunąć luźne, słabo związane lub zwietrzałe części podłoża – wyjaśnia Robert Świerżewski. – Ważnym zabiegiem jest też gruntowanie podłoża, przez niektórych lekceważone, choć nie jest to czynność ani pracochłonna, ani kosztowna. Samo klejenie należy również wykonać bardzo starannie, schody są miejscem zazwyczaj mocno eksploatowanym. Należy zwrócić uwagę na dokładne rozprowadzenie kleju na płytce, jak również na podłożu. Po ułożeniu płytek pozostaje wykonanie spoiny i zaimpregnowanie powierzchni. Aby móc wygodnie chodzić i łatwo pielęgnować nasze nowe schody, najlepiej jest spoinę położyć niemal równo z powierzchnią płytki, choć jest to oczywiście także kwestia gustu – dodaje.
Zabezpieczenie płytek jest ostatnim, niemniej jednak bardzo ważnym etapem prac, zastosowanie odpowiedniego środka pozwoli na uchronienie płytek od ewentualnego zabrudzenia trudno usuwalnymi substancjami.
fot. Elkamino Dom
W stylu industrialnym
Ciekawe efekty daje zastosowanie imitacji cegły, kamienia dekoracyjnego, elewacyjnego czy płyt elewacyjnych na ścianach domu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrz. Tym bardziej, że takie rozwiązanie wpisuje się we wciąż modny i chętnie wybierany przez architektów styl industrialny (ciemniejsze odcienie, stara cegła, beton) lub też rustykalny (zarówno ciemna kolorystyka, jak i np. biała cegła, przywołująca obraz szlacheckiego dworku lub wiejskiej, bielonej chaty).
Interesującym pomysłem na elewację czy wnętrze może być np. zastosowanie betonu architektonicznego, który podobnie jak stara cegła nada wnętrzu oryginalny, industrialny charakter.
– Płyty z betonu architektonicznego produkujemy w kilku rozmiarach. Mała grubość od 1,5 cm do 2,5 cm i niewielka waga płyt daje stosunkowo łatwą możliwość uzyskania efektu „fabrycznej” ściany wewnątrz i na zewnątrz budynku w formie elewacji. Powierzchnia może być gładka lub bardziej surowa, porowata. Płyty standardowo produkujemy w kolorze szaro-betonowym , istnieje możliwość wykonania praktycznie każdego koloru. Płyty można mocować, kotwiąc je do ścian. Istnieje też możliwość klejenia, każda z naszych płyt jest dodatkowo wyposażona w wąsy montażowe – wyjaśnia Robert Swierżewski.
Elkamino Dom oferuje ponadto szeroki asortyment odpornego na warunki atmosferyczne kamienia elewacyjnego. Różnorodna kolorystyka oraz bogactwo dostępnych wzorów pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu – czy to sielskiego, bliskiego naturze, czy też bardziej przemysłowego, przypominającego wyglądem budynki przemysłowych miast.
Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.elkaminodom.pl