Spoinowanie płytek
Układanie na ścianach płytek stara cegła, kamienia elewacyjnego, czy dekoracyjnego często wiąże się z koniecznością wykonania ważnej czynności, jaką jest wypełnienie przestrzeni między płytkami, czyli spoinowania.
- Przy płytkach, które nie są kładzione na styk, a o takich mówimy, właściwe wykonanie spoinowania ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Nawet najładniejsze płytki stara cegła mogą wiele stracić poprzez nieestetycznie wykonaną spoinę – zauważa Robert Świerżewski.
Technika montażu płytek stara cegła czy różnego rodzaju płytek z kamienia lub sztucznego kamienia zazwyczaj polega na mocowaniu ich do powierzchni ściany za pomocą różnego rodzaju zapraw klejowych (co nie dotyczy płyt wielkoformatowych). Na początek trzeba odpowiednio przygotować ścianę, to znaczy oczyścić ją z luźnych części, ewentualnie wyrównać, zagruntować i wykonać inne niezbędne prace. Po tym etapie można już przystąpić do klejenia płytek.

 

jak fugować płytkifot. Elkamino Dom

 

- Zachowanie odpowiednich odległości między płytkami można osiągnąć za pomocą różnego rodzaju dystansów czy listew. W związku z tym, że podczas klejenia płytek i wypełniania spoin między nimi łatwo jest pobrudzić je klejem czy spoiną, niektórzy fachowcy impregnują płytki przed ich montażem. Pozwala to na łatwiejsze usuwanie ewentualnych zabrudzeń, zwłaszcza przy elementach o nieregularnej, chropowatej lub porowatej powierzchni – podpowiada Robert Świerżewski.
Po związaniu kleju można usunąć dystanse, usunąć ewentualne zabrudzenia i rozpocząć spoinowanie płytek.

Zaprawa do spoinowania - nanoszenie
Wybór odpowiedniej zaprawy do spoinowania nie powinien stanowić problemu. W zależności od techniki kładzenia można wyróżnić dwa rodzaje zapraw spoinujących. Pierwszy to zaprawy kładzione na mokro, które po rozmieszaniu z wodą mają konsystencję przypominającą cementową zaprawę klejową. Drugie to tzw. półsuche zaprawy spoinujące do płytek.
- Zaprawy kładzione na mokro można nakładać za pomocą tzw. pacy, zsuwając zaprawę w przestrzeń między płytkami. Inną możliwością jest użycie rękawa foliowego (torby do fugowania) w kształcie trójkąta, gdzie przez odpowiednio przycięty koniec wyciskamy zaprawę i umieszczamy ją w przestrzeniach między płytkami – wyjaśnia Robert Świerżewski.

 

jak fugować płytkiSpoinowanie “na mokro”

 

Najwygodniejszym sposobem jest aplikowanie zaprawy do spoinowania za pomocą tzw. wyciskacza (pistoletu) do mas spoinujących. Na rynku zasadniczo dostępne są dwa rodzaje tego typu urządzeń: wyciskacze na tzw. rękaw foliowy i bardziej profesjonalne wyciskacze ze szczelnym tłoczkiem i tubą przystosowaną do bezpośredniego nakładania zaprawy. Spoinowanie płytek za pomocą wyciskacza przypomina nieco dekorowanie tortu bitą śmietaną – należy przyciąć stożkową końcówkę wyciskacza na odpowiedni rozmiar (najlepiej zrobić średnicę nieco mniejszą niż szerokość spoiny) i umieścić ją w przestrzeni między płytkami.
- Następnie, wolno przesuwając końcówkę, można aplikować zaprawę. Najczęściej spoina wymaga jeszcze wyrównania, najlepiej uczynić to za pomocą sztywnego pędzelka. Czynność ta musi być wykonana, kiedy zaprawa jest jeszcze mokra – mówi Robert Świerżewski.

 

jak fugować płytkiWyciskacz do mas spoinujących

 

W przypadku tzw. zapraw półsuchych, których nazwa trafnie określa konsystencję tego rodzaju mas spoinujących, technika nakładania polega głównie na aplikowaniu zaprawy za pomocą pacy i kielni do fugowania. Po nałożeniu należy spoinę wyrównać przy pomocy kielni do fugowania.
Wybór rodzaju zaprawy spoinującej do płytek często jest zdeterminowany umiejętnością i doświadczeniem fachowca. Zaletą zaprawy półsuchej jest łatwość jej aplikacji, zaprawy mokre szczelniej wypełniają szczeliny i zazwyczaj bardzo dobrze wiążą płytki ze sobą.

Niezależnie od wybranej metody warto pamiętać o tym, że gwarancją sukcesu podczas układania płytek stara cegła jest skrupulatne przeprowadzenie każdego z opisanych powyżej etapów, ze starannym przygotowaniem powierzchni i równomiernym rozmieszczeniem płytek włącznie. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że odporna na czynniki atmosferyczne i łatwa do utrzymania w czystości powierzchnia wykonana z płytek stara cegła bezawaryjnie posłuży nam przez długie lata.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.elkaminodom.pl

05-822 Milanówek, ul. Średnia 33, woj. mazowieckie
tel. 468 564 040, 509 477 770,