Płytki elewacyjne – nowoczesne rozwiązanie o długich korzeniach

Dom to nie tylko dach nad głową. Choć to popularne wyrażenie ma wymiar metaforyczny żartobliwie można dodać, że dom to również elewacja. To właśnie ona, obok dachu, stanowi wizytówkę każdego domu. Nadaje mu charakterystyczny wygląd, nawiązując do różnych stylów architektonicznych – od tych retro, po najbardziej nowoczesne. Sposobów jej wykończenia jest wiele, a jednym z nich są płytki elewacyjne.

Same w sobie wcale nie są współczesnym wynalazkiem. Ich historia sięga aż starożytności, kiedy to Egipcjanie, Grecy i Rzymianie wykorzystywali kamienne oraz ceramiczne płyty do ozdabiania ścian świątyń, pałaców i willi. W średniowieczu, szczególnie popularne w architekturze gotyckiej i renesansowej, płytki już nie tylko zdobiły, ale także chroniły mury przed wilgocią i erozją. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że stanowiły one pierwowzór dla współczesnych płytek elewacyjnych, które – oprócz zapewnienia atrakcyjnej strony wizualnej, która potrafi być naprawdę spektakularna – skutecznie zabezpieczają budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Dobrze dobrane płytki mogą też poprawić izolacyjność termiczną i akustyczną budynku, co przekłada się na komfort użytkowania i oszczędność energii.

Podłużne, długie płytki elewacyjne long dostępne są w różnorodnych kolorach i fakturach, dzięki czemu umożliwiają tworzenie unikalnych kompozycji, podkreślających indywidualizm i charakter budynku – niezależnie od tego, czy chcemy nadać mu nowoczesny, czy klasyczny design.

Płytka elewacyjna long z oferty Elkamino Dom

Wykonane z wysokiej jakości cementu płytki elewacyjne long znajdziemy m.in. w ofercie Elkamino Dom – polskiej, rodzinnej firmy, specjalizującej się w produkcji materiałów wykończeniowych do aranżacji wnętrz i elewacji. Dzięki szerokiej gamie kolorów, wzorów i tekstur, płytki te pozwalają na realizację niemal każdej wizji architektonicznej – od nowoczesnych, po klasyczne. Wszechstronność, wytrzymałość oraz różnorodna estetyka sprawiają, że są doskonałym wyborem zarówno dla nowoczesnych, jak i klasycznych projektów. Co więcej, płytki z oferty Elkamino Dom nadają się również do wykończenia elementów wnętrz.

Nowoczesne płytki elewacyjne z serii Long – Classic, Vertical, Niva oraz Long Gładki – dostępne są w różnych odcieniach szarości i grafitu oraz w kolorze białym i ecru.

Płytki Long Niva i Long Gładki mają wymiary: 5,4cm wysokości, 50,4cm długości oraz 2cm grubości, zaś Long Vertical – odpowiednio: 5,4cm x 3,6cm x 2cm.

Bezfugowy montaż – praktyczne rozwiązanie

Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w płytkach Long produkcji Elkamino Dom jest bezfugowy sposób układania. Ma to znaczący wpływ na estetykę elewacji, eliminując widoczne linie podziału, które mogą zakłócać spójność wizualną. To również oszczędność czasu i materiałów, co z kolei bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów montażu.

Płytka elewacyjna Long Classic

Podłużne płytki elewacyjne Long Classic to bardzo dobre rozwiązanie do wykańczania ścian zewnętrznych domu. Różnorodność asortymentu umożliwia wykonanie ciekawych, niestandardowych, nowoczesnych lub tradycyjnych realizacji. Struktura powierzchni płytek nawiązuje do natury – nierówności kamienia naturalnego. Producent zaleca montaż płytek Classic z zastosowaniem fugi.

Nowoczesna odsłona stylu retro

Choć style w budownictwie zmieniają się jak w kalejdoskopie i wciąż ewoluują, niektóre materiały, używane w budownictwie od wieków, są jednak ponadczasowe. Idealnym przykładem jest cegła. Ceglana elewacja buduje dostojny klimat wypełniony duchem historii, co sprawia, że zainteresowanie tym rozwiązaniem wciąż jest żywe. Dużą popularnością w naszym kraju cieszą się m.in. cegły staropolskie, ale też np. płytki ceglane rzymskie, dworskie czy gotyckie.

Miłośnikom tego stylu przypaść do gustu mogą płytki elewacyjne Long Retro, stylizowane na starą cegłę. To nowoczesna odpowiedź na tradycyjne zapotrzebowanie. Dzięki wiernemu odwzorowaniu wyglądają równie dobrze jak ich pierwowzory, jednocześnie są bardziej trwałe i łatwiejsze w utrzymaniu. Wielbiciele stylu retro, loft czy vintage równie chętnie dekorują w ten sposób także wnętrza swoich domów. Tu mamy dobrą informację – płytkami można wykończyć też elementy ścian wewnętrznych.

Spektrum kolorystyczne jest naprawdę imponujące – każdy inwestor poszukujący nowoczesnego rozwiązania w klasycznym, ceglanym stylu, z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Płytki elewacyjne Long Retro dostępne są bowiem we wszystkich kolorach innych płytek z oferty Elkamino Dom – Stara Cegła – od tych najbardziej tradycyjnych, przez białe, ecru, szare, brązowe, grafitowe, czarne, a nawet turkusowe czy lazurowe! Znajdziemy tu również kolory nawiązujące do rozmaitych, konkretnych stylów retro, takich jak np. włoski, dworski, klasztorny, staropolski czy gotycki.

Podsumowując, płytki elewacyjne long to doskonały sposób na poprawę wyglądu i funkcjonalności budynku. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz szerokiej gamie dostępnych materiałów i wzorów, pozwalających na dopasowanie do każdego stylu architektonicznego, pozostają jednym z najbardziej popularnych elementów wykończeniowych w budownictwie.

Z pełną ofertą Elkamino Dom można zapoznać się na stronie: https://elkaminodom.pl/

05-822 Milanówek, ul. Średnia 33, woj. mazowieckie
tel. 468 564 040, 509 477 770,