Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, jak ocieplić mieszkanie od środka/ od zewnątrz, warto uświadomić sobie, że już niebawem takie pytanie zadawać sobie będzie wielu właścicieli nieruchomości, którzy chcą sprzedać czy wynająć lokal. Dlaczego? Na początku października została uchwalona ustawa, która wprowadziła zmiany do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i jeszcze bardziej zaostrzyła przepisy w naszym kraju, dostosowując je do prawodawstwa unijnego. Cel jest jeden: zmniejszyć koszty eksploatacji budynków i zredukować emisję CO2.

Najistotniejsza zmiana dotyczy obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (domu, mieszkania), które informuje o wskaźnikach zapotrzebowania na energię, a także o emisji dwutlenku węgla (dotychczas taki obowiązek dotyczył jedynie budynków powstałych po 2009 roku). Nowe zapisy oznaczają, że przy każdej sprzedaży czy wynajmie budynku (domu, lokalu, mieszkania) trzeba będzie przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej, a informacje w nim zawarte – co oczywiste – będą też wpływać na wartość nieruchomości.

Innym novum jest utworzenie centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, który umożliwi zainteresowanym wgląd do podstawowych informacji zawartych w świadectwach.

Nowe zapisy wprowadzają ponadto obowiązek okresowych kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Ma również zostać opracowana strategia renowacji do 2050 roku, uwzględniająca środki i źródła ich finansowania.

Nowelizacja ustawy, nawet jeśli budzi opory (świadectwo energetyczne to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości), pozwoli na realną ocenę efektywności energetycznej budynków. W praktyce z pewnością dostarczy impulsów do renowacji, termomodernizacji, a w efekcie – obniżenia zapotrzebowania na energię starszych budynków.

A sposobów na termomodernizację jest wiele – można ocieplić mieszkanie od środka, jak i od zewnątrz, a także wykonać izolację dachu czy podłogi. Gotowe rozwiązania w tym zakresie opracowała firma Recticel Insulation, która oferuje materiały termoizolacyjne z pianki PIR z różnymi rodzajami okładzin.. Mają one doskonałe parametry izolacyjne λD od 0,019 do 0,026 W/(m·K) i świetnie sprawdzą się również wtedy, gdy istnieją ograniczenia dotyczące grubości warstwy docieplenia.

Jak ocieplić mieszkanie od zewnątrz?

W przypadku budownictwa wielorodzinnego, najczęściej w grę wchodzi ocieplanie mieszkań od środka, co nie wymaga zgody wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. Z kolei domy jednorodzinne dają w tym zakresie szersze możliwości, bo możliwe jest zarówno ocieplenie od zewnątrz, jak i ocieplenie ścian od środka. Jedną z propozycji Recticel kierowaną do właścicieli domów jednorodzinnych są fasady wentylowane z płytami POWERWALL (zdjęcie otwierające artykuł) – alternatywa dla tradycyjnych metod z tynkiem na styropianie/wełnie.

Takie płyty, wykonane z pianki PIR, mają okładziny z wytłaczanej folii aluminiowej, a ich współczynnik λD wynosi 0,022 W/(m·K). Za pomocą kołków mocuje się je do ściany, a następnie wykonuje na nich podkonstrukcję, na której zostaną ułożone płyty lub płytki elewacyjne (np. ceramiczne, metalowe i in.).

Płyty są łatwe w montaży, co zawdzięczają poręcznym wymiarom (600x1200 mm) oraz frezom pióro-wpust po obwodzie, co zapewnia szczelność połączeń. Oferowane są w grubościach do 30 do 180 mm.

Jak ocieplić mieszkanie od środka?

Nie w każdym budynku możliwe jest ocieplenie ścian od strony zewnętrznej – w takiej sytuacji wykonuje się ocieplenie ścian od wewnątrz. Produktem opracowanym przez Recticel do takich właśnie zastosowań są płyty EUROTHANE G o zamkniętej strukturze komórkowej pianki PIR i z paroszczelnymi okładzinami. Z jednej strony (od pomieszczenia) są one zespolone z płytą g-k.

Oferowane są w wymiarach 1200×2600 mm, a rdzeń PIR ma grubości od 20 do 100 mm (+12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa). Można je instalować za pomocą kleju, jak i wykonać na ocieplanej od środka ścianie podkonstrukcję, do której zostaną przymocowane płyty.

fot. RECTICEL INSULATION | Docieplanie ścian od wewnątrz płytami EUROTHANE G.

Dzięki zastosowaniu w płycie paroizolacyjnej okładziny, ograniczona jest dyfuzja pary wodnej z pomieszczenia w przegrodę, co niweluje ryzyko rozwoju pleśni.

Płyty EUROTHANE G mają współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,022 W/(m·K), co jest korzystne, kiedy docieplenie odbywa się kosztem zmniejszenia powierzchni pomieszczenia.

Obowiązujące obecnie wymagania dla współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych to Umax = 0,20 W/(m²·K). Jeśli docieplana jest od środka ściana z cegły ceramicznej pełnej grubości 38 cm, to należy zastosować płytę EUROTHANE G o grubości 100 mm.

Ocieplanie dachów płaskich

Oprócz produktów przeznaczonych do ocieplania od środka mieszkań i domów, firma Recticel opracowała też rozwiązania przeznaczone do dachów płaskich. Są to linie EUROTHANE SILVER, POWERDECK F i EUROTHANE Bi-4, a konkretny produkt dobiera się w zależności od rodzaju membrany wodochronnej, która będzie ułożona na płytach PIR. Duże znaczenie ma też metoda mocowania poszczególnych warstw dachowych.

Oferowane w ramach wymienionych linii płyty różnią się parametrami izolacyjnymi (λD od 0,022 do 0,026 W/(m·K)) oraz okładziną, łączy je natomiast bardzo dobra wytrzymałość na ściskanie oraz fakt, że przedłużają żywotność membran dachowych, dla których stanowią sztywne podłoże.

fot. RECTICEL INSULATION | Docieplanie dachów płaskich płytami EUROTHANE SILVER.

Płyty PIR:

  • Eurothane Silver – zazwyczaj wybierane są do układów mocowanych mechanicznie (kołkowanie płyt i kołkowanie membrany wodochronnej do podłoża); można je stosować praktycznie przy wszystkich typach membran.
  • Powerdeck F – stosuje się je w układach klejonych (klejenie lub kołkowanie płyty pod podłoża, klejenie membrany wodochronnej do płyty); można je stosować z membranami klejonymi lub samoprzylepnymi.
  • Eurothane Bi-4 – wykorzystywane w układach klejonych w połączeniu z papami asfaltowymi zgrzewalnymi

Często zdarza się, że za mostki termiczne w budynku odpowiadają tarasy/balkony, które dość trudno docieplić, bo istnieją zazwyczaj znaczne ograniczenia co do grubości warstwy ocieplenia. W takich sytuacjach Recticel rekomenduje panele próżniowe DECK-VQ (RYS., FOT. 4-5), które mają λD od 0,007 do 0,009 W/(m·K). Już przy grubości paneli 60 mm uzyskuje się spełnienie współczynnika Ucmax = 0,15 W/(m²·K), obowiązującego dla dachów od 2021 roku.

fot. RECTICEL INSULATION
Zastosowanie paneli próżniowych DECK-VQ przy renowacji tarasu
1 - płytki kamienne/betonowe, 2 - podstawki, 3 - membrana hydroizolacyjna, 4 - panel próżniowy DECK-VQ gr. 45 mm/60 mm, 5 - paroizolacja, 6 - warstwa wyrównująca, 7 - podłoże betonowe.

fot. RECTICEL INSULATION | Budowa paneli próżniowych DECK-VQ.

fot. RECTICEL INSULATION | Zastosowanie paneli próżniowych DECK-VQ.

Dach skośny - docieplenie nakrokwiowe

Odpowiadając na tytułowe pytanie: jak ocieplić dom/mieszkanie od środka, warto pamiętać, że źródłem problemów są nie tylko ściany, ale przede wszystkim – dach. Aby wyeliminować straty ciepła, warto rozważyć docieplenie dachu od strony zewnętrznej, co można wykonać przy okazji wymiany pokrycia.

W ocieplanych tradycyjnymi metodami dachach skośnych, izolacja cieplna układana jest pomiędzy i pod krokwiami, a więc – od strony pomieszczenia. Jeśli inwestor decyduje się na renowację dachu i nowe pokrycie, to ekonomicznie uzasadnione będzie docieplenie nakrokwiowe, czyli od zewnętrznej strony więźby dachowej.

Docieplenie nakrokwiowe

Rozwiązaniem polecanym do docieplania nakrokwiowego są płyty EUROROOF, które mają współczynniki przewodzenia ciepła λD = 0,022 W/(m·K). Tworzą one równomierną otulinę cieplną na całym dachu, szczelną na przepływ wiatru i wolną od mostków termicznych.

fot. RECTICEL INSULATION | Docieplenie nakrokwiowe z zastosowaniem płyt EUROROOF

Atutem płyt EUROROOF jest też prosty montaż, dzięki wykończeniu ich po obwodzie frezem pióro-wpust, co gwarantuje szczelność montażu. Do płyt dołączany jest też pakiet akcesoriów: wkręty RECTIFIX do mocowania płyt do krokwi, membrana wstępnego krycia RECTIVENT i taśmy uszczelniające.

Podłoga

Chcą ocieplić dom/mieszkanie od środka, warto też rozważyć montaż systemów przeznaczonych do podłóg, np. płyty PIR z linii EUROFLOOR, które można stosować z ogrzewaniem podłogowym. Są one sztywne i wysoce wytrzymałe na nacisk. Ponadto ich niski współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,019 do 0,022 W/(m·K) pozwala nawet dwukrotnie zredukować grubość izolacji w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań.

fot. RECTICEL INSULATION | Izolacja cieplna podłóg z zastosowaniem płyt z linii EUROFLOOR.

Ekonomicznie i ekologicznie

Zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie to jeden z głównych powodów, dla których inwestorzy prywatni i biznesowi decydują się na docieplanie budynków. A oszczędności mogą być naprawdę duże, bo przez niezaizolowany dach i ściany ucieka nawet 70% ciepła.

Termoizolacja to jednocześnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym – na redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jednak niezależnie od tego, czy planujemy ocieplić dach, podłogę, jak i ocieplić mieszkanie od środka lub od zewnątrz, warto stawiać na materiały najwyższej klasy, które będą dopasowane do potrzeb danej inwestycji. Tylko one zagwarantują, że koszt inwestycyjny zwróci się błyskawicznie.

Więcej informacji na stronie: www.recticelinsulation.com

Wymienione powyżej produkty Recticel są objęte programem "Czyste powietrze", co pozwala ubiegać się wsparcie finansowe na termomodernizację budynku z wykorzystaniem materiałów izolacyjnych tej marki.

90-554 Łódź, ul. Łąkowa 29, woj. łódzkie
tel. 61 815-10-08,