Wybór materiału wykończeniowego na elewację – o czym pamiętać?

Elewacja to, jak wiemy wizytówka każdego domu. Zarówno w aspekcie estetycznym, jak i funkcjonalnym. Z jednej strony jej stylistyka i kolorystyka odwzorowują nasze indywidualne preferencje, charakter czy osobowość. Z drugiej strony materiał do pokrycia elewacji spełnia ważną funkcję praktyczną – ma chronić nasz dom i ściany przed działaniem czynników środowiskowych (pyły, zanieczyszczenia, listowie, hałas) i atmosferycznych (temperatura, promieniowanie UV, deszcze, mrozy, wilgoć). Ozdobne płytki na elewację domu łączą obie te funkcje i stanowią ciekawą alternatywę dla tynku, szkła, blachy czy paneli. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia, wytrzymują dużą zmienność warunków pogodowych. Zapewniają naturalną izolację termiczną i akustyczną oraz niską nasiąkliwość. Są proste w pielęgnacji i dają spektakularny efekt wizualny, dzięki licznym wzorom i fakturom, które można uzyskać w produkcji.

fot. Elkamino Dom

Jakie płytki na elewację domu – przegląd możliwości

Zaletą płytek jest ich uniwersalność, dzięki czemu pasują niemal do każdej aranżacji – od stylistycznej klasyki czy opcji retro przez przytulne i jasne tonacje stylu rustykalnego czy śródziemnomorskiego po industrialny minimalizm czerni, czerwieni grafitu lub szarości stylu skandynawskiego. Płytki znakomicie odnajdują się także w roli materiału uzupełniającego lub wręcz samego detalu wykończenia, który zestawiamy z innymi popularnymi obecnie wśród projektantów materiałami – drewnem, szkłem, metalem, betonem architektonicznym. Jakie płytki na elewację domu wybrać, podążając za wybranymi trendami?

Płytki w stylu stara cegła – wzory klasyczne

Cegła to symbol materiału z duszą i historią. Szeroka oferta dostępnych faktur i wzornictwa płytek w stylu starej cegły powoduje, że bez problemu dobierzemy model do wybranej aranżacji. Po które wzory płytek elewacyjnych w stylu starej cegły sięgamy najczęściej?

– tradycyjna czerwona cegła staropolska,
– klimatyczna cegła staroangielska z rysami i nieregularnościami,
– rdzawa, surowa cegła industrialna,
– smukłe, dynamizujące wnętrza płytki milanowskie,
– przywołujące włoskie słońce płytki rzymskie.

fot. Elkamino Dom

Płytki stara cegła – warianty geometryczne i kolorystyczne

Nowoczesny design lubi eksperymentować z tradycyjną formą i proponować nieszablonowe rozwiązania. Płytki na elewację domu w stylu starej cegły można także wykorzystać w niecodziennej odsłonie. Kształty geometryczne jak heksagony, kwadraty, układy skośne oraz jodełki tworzą nowy wymiar domowej przestrzeni i zewnętrznej bryły budynku. Uzupełnieniem gry z formą może być nietypowa kolorystyka płytek. Poza klasyczną czerwienią znajdziemy obecnie także liczne warianty szarości, czerni, grafitu, jasnych, pastelowych barw oraz ciepłą biel.

fot. Elkamino Dom

Płytki cementowe imitujące różne materiały naturalne

Jeśli szukamy jeszcze bardziej nietypowych połączeń, sięgnijmy po płytki z fakturą innych materiałów. Najpopularniejszymi wariantami są tutaj drewno, wiklina, kamień, czyli faktury, które kuszą i przykuwająca uwagę entuzjastów stylu boho, rustic, eko.

fot. Elkamino Dom

Tak bogatą ofertę płytek znajdziemy u polskiego producenta firmy Elkamino Dom. Jakie płytki na elewację domu, poza wariantami starej cegły, możemy jeszcze wybrać?

Płytki gresowe – ekonomiczny sposób na atrakcyjną wizualnie i wytrzymałą elewację, która znakomicie imituje naturalne materiały. Gres jest efektowny, a przy tym prosty w czyszczeniu.

Kamień ozdobny – ten materiał to symbol ponadczasowej elegancji i ukłon w stronę tradycji. Daje efekt masywnej elewacji pełnej splendoru, która jest jednocześnie przytulna i komfortowa.

Płytki w stylu starej cegły wygrywają prestiżowe nagrody

Płytki na elewację domu, które wykonane są z naturalnych materiałów, łączą tradycję i nowoczesność. To sprawia, że są popularnym wyborem wśród projektantów. Ich wszechstronność doceniają także jurorzy światowych konkursów branży designerskiej, przyznając obiektom z elewacjami z płytek cementowych prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Jedną z niedawnych realizacji, wykorzystujących materiały produkcji Elkamino Dom zdobyła główną nagrodę Golden A’ Design Award w kategorii Architektura, Projektowanie Budynków i Konstrukcji 2022. To dom mieszkalny dla czteroosobowej rodziny o powierzchni ok. 350 m2, wybudowany w sąsiedztwie niskiej zabudowy podmiejskiej pod Warszawą.

fot. Elkamino Dom

Płytki Elkamino Dom wyborem architektów

Ręcznie robione przez rzemieślników Elkamino Dom grafitowe płytki cementowe w stylu płytki klinkierowej zostały wybrane przez projektantkę jako dominujący rodzaj płytki na elewację domu w stylu nowoczesnej stodoły. Pokrywa ona dwie bryły budynku oraz ogrodzenie, dając efekt eleganckiego monolitu, zapewniającego domownikom spokój i intymność. Wnęki i podcienie widoczne z okien domu wykonano z płyt HPL, czyli wytrzymałego kompozytu na bazie żywic poliuretanowo-akrylowych w odcieniu jasnego drewna. Ten element potęguje wrażenie przytulności i idealnie równoważy poczucie masywności płytki. Co więcej, swą ciemną kolorystyką nawiązuje do charakterystycznych dla mazowieckiego regionu sosnowych drzew z ciemnymi pniami. Ideą architektki było nawiązanie do charakterystycznej dla tradycji Mazowsza stylistyki poprzez nadanie jej nowoczesnej formy bez przytłoczenia sąsiadującej niskiej zabudowy swą wielkością. Grafitowe płytki elewacyjne Elkamino Dom pozwoliły zrealizować oba założenia.

Płytki na elewację od Elkamino Dom – co zyskasz?

Elkamino Dom to polska, rodzinna firma, która specjalizuje się w produkcji oryginalnych, naturalnych i dekoracyjnych materiałów wykończeniowych do aranżacji wnętrz i elewacji. Ozdobne i eleganckie płytki na elewację domu w stylu starej cegły uzupełnisz także materiałami na do aranżacji tarasu, wnętrz, podłóg – cegłą dekoracyjną, płytkami gresowymi, kamieniem dekoracyjnym. W Elkamino Dom możesz liczyć na pełne wsparcie i kompleksową obsługę, a w tym:

  • Doradztwo w zakresie doboru materiałów do danego zastosowania.
  • Próbki wybranych materiałów do porównania.
  • Szeroki wybór kolorów, faktur, wzorów, układów.
  • Ponad 100 wzorów ręcznie produkowanych płytek.
  • Możliwość realizacji płytek wedle własnego wzoru.
  • 1000 m2 własnego showroomu w Milanówku, w którym sprawdzisz wszystkie dostępne materiały.
  • Sieć salonów z ekspozycją oferty Elkamino na terenie całego kraju.
  • Akcesoria do montażu wybranych płytek.
  • Materiały do impregnacji, dzięki którym każdy rodzaj płytek może być użyty na ścianie wewnętrznej lub elewacji domu.

Zobacz, które płytki na elewację domu będą pasować do Twojej aranżacji

Poznaj szczegółową ofertę polskiego producenta na stronie www.elkaminodom.pl

05-822 Milanówek, ul. Średnia 33, woj. mazowieckie
tel. 468 564 040, 509 477 770,