Bloczki i pustaki keramzytowe ze wsparciem producenta
„Ciasne, ale własne” – śmiało można stwierdzić, że maksyma ta odchodzi do lamusa, podobnie jak skłonność inwestorów do kompromisów w zakresie izolacyjności termicznej czy akustyki mieszkań. Jak więc budować dziś? Przede wszystkim stosując takie materiały, które są sprawdzone, przetestowane i legitymują się odpowiednimi parametrami pod względem akustycznym, wytrzymałościowym, termicznym. Nie bez znaczenia jest też oczywiście ekonomia. Jak bloczki i pustaki keramzytowe Leca® BLOK, opracowane przez firmę Leca i produkowane przez blisko 30 firm na terenie całego kraju wpisują się w te wymagania?

Ściany z Leca® BLOK.

Pustaki keramzytowe (Foto. 2A i 2B)
Najbardziej znanym produktem wśród elementów ściennych Leca® BLOK jest pustak Leca® BLOK 24, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. Wykonuje się z niego ściany o bardzo dużej paroprzepuszczalności, które szybko wysychają i nie zatrzymują wilgoci, przez co skutecznie izolują termicznie. Wyeliminowanie niepożądanego zjawiska kondensacji pary wodnej sprawia też, że w budynku nie dochodzi do rozwoju pleśni i grzybów.
Wyrobem o podobnym przeznaczeniu jest pustak Leca® BLOK 36,5. Producenci oferują ponadto pustaki o szerokości 12 cm, a także pełne bloczki fundamentowe, z których można wykonywać ściany w gruncie o szerokości 24 i 38 cm.

Pustaki Leca® BLOK 24 i Leca® BLOK 12

Bloczki keramzytowe
Osobną grupę produktów stanowią z kolei pełne bloczki keramzytowe przeznaczone do wznoszenia ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej. Mają one w swoim składzie granulki lekkiego keramzytu o porowatej strukturze wewnętrznej. Dzięki temu sprzyjają one pochłanianiu fal dźwiękowych, które przechodzą przez przegrodę. Jednocześnie niewielka waga keramzytu sprawia, że bloczki są lżejsze niż inne produkty legitymujące się tą samą klasą izolacyjności akustycznej.

Ściana z bloczków akustycznych Leca® BLOK.

Obok budownictwa wielorodzinnego, coraz częściej są one stosowane również w domach jednorodzinnych, a także w bliźniakach czy szeregowcach. Odgradza się nimi łazienki od sypialni lub np. pokoje dziecięce od pomieszczeń, w których mieszkają starsi domownicy.
Często wybierają je inwestorzy, którzy budują w pobliżu lotnisk, ruchliwych arterii czy zakładów przemysłowych, bo można wykorzystać je do budowy ścian zewnętrznych skutecznie izolujących akustycznie od hałasu.

Bloczek Leca® BLOK 18G i Leca® BLOK 22 KKS.

Gama proponowanych przez producentów bloczków keramzytowych obejmuje: bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 g (Rw= 57dB), bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20 (Rw 59 dB) oraz bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS (Rw= 58 dB). Wszystkie one pozwalają na uzyskanie izolacyjności akustycznej R’A1 powyżej 50 dB. Dwa pierwsze produkty stosowane są przede wszystkim do wznoszenia ścian pomiędzy mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym. Z kolei bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS to nowość, która pozwala na wykonanie ściany wypełniającej lub konstrukcyjnej oddzielającej mieszkania od korytarzy i klatek schodowych. Wzniesiona z tych bloczków ściana spełnia dodatkowe wymagania termiczne dla ścian odgradzających mieszkania od ciągów komunikacyjnych (współczynnik U= 0,858 W/(m2K), przy wymaganym U < 1 W/(m2K)). Badaniom poddano również właściwości izolacyjności akustycznej ściany, w której zamontowano puszki instalacji elektrycznej oraz wykonano podejście wodno-kanalizacyjne – również w tym przypadku rzeczywista izolacyjność akustyczna wyniosła R’w=52 dB.
Ściana z bloczków keramzytowych Leca® BLOK akustyczny 22KKS, która w swoim przekroju ma wkładkę z wełny mineralnej, a także same bloczki, zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego.

Podłoże z Leca® KERAMZYTU pod podłogę na gruncie.

Bloczki i pustaki z keramzytu Leca® to nie jedyne wyroby oferowane przez producentów. Uzupełnieniem systemu elementów ściennych jest Leca® KERAMZYT – lekkie, ceramiczne kruszywo, które ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Świetnie sprawdza się ono np. do izolacji podłóg na gruncie, do izolacji ścian fundamentowych, drenaży, budowy zielonych dachów, a także do wspomagania systemów retencyjnych czy prac ogrodowych.

Lista producentów pustaków i bloczków keramzytowych na stronie: https://lecadom.pl/gdzie-kupic
Więcej informacji o wyrobach na: www.lecadom.pl

83-140 Gniew, ul. Krasickiego 9, woj. pomorskie
tel. +48 58 772 24 10,