Zasada działania wentylacji grawitacyjnej jest prosta. Na skutek różnicy gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku powstaje ciąg kominowy. Gdy w budynku jest cieplej niż na zewnątrz (a więc powietrze wewnątrz ma mniejszą gęstość niż na zewnątrz), ciąg powietrza jest prawidłowy. Im większa różnica temperatur między kominem a powietrzem na zewnątrz, tym większy jest ciąg.
Niewłaściwy ciąg kominowy daje o sobie znać zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz robi się bardzo zimno. Wówczas niektóre kanały stają się nawiewnymi, a inne (zazwyczaj dłuższe) wyciągają powietrze – pojawia się wówczas tzw. ciąg wsteczny. Gdy ilość powietrza wywiewanego jest większa niż nawiewanego, dom się wyziębia, a ciepło ucieka na zewnątrz. Nie trzeba dodawać, że wraz z nim uciekają też pieniądze z portfela domowników.

 

wentylacja pomieszczeń mieszkalnych wentylacja pomieszczeń mieszkalnychfot. Schiedel Polska Sp. z o.o.

 

Jakie jeszcze skutki (obok wzrostu rachunków za ogrzewanie) ma nadmierny wypływ powietrza przez kanał wentylacyjny i niewłaściwa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych? Z czasem w takich budynkach zaczną się pojawiać grzyby i pleśń, a w domu panuje zaduch. Jest to niekorzystne nie tylko dla zdrowia człowieka. Długotrwała wilgoć może osłabiać również konstrukcję budynku.

Skuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych
Rozwiązanie powyższych problemów opracowała firma Schiedel Polska Sp. z o.o., która jest jednym z największych producentów systemów kominowych w Europie. Oferowany przez firmę regulator przepływu powietrza Schiedel Stabiler reguluje i ogranicza nadmierny strumień powietrza wywiewanego przez kanał wentylacyjny i optymalizuje wentylację pomieszczeń mieszkalnych. Tym samym stanowi lepszą alternatywę dla tradycyjnej kratki wentylacyjnej. Urządzenie nie wymaga zasilania energią elektryczną, jest proste w montażu i niekłopotliwe w konserwacji i czyszczeniu.
Schiedel Stabiler pozwala zoptymalizować nadmierny wypływ powietrza przez kanał wentylacyjny dzięki wbudowanej przepustnicy, która jest regulowana przepływem powietrza. Jeśli jest on mały, przepustnica nie rusza się bądź odchyla jedynie w niewielkim stopniu, umożliwiając łatwy przepływ powietrza do kanału wentylacyjnego. W przypadku intensywnego strumienia powietrza przepustnica odchyla się mocniej, zbliża się do przesłony i skutecznie ogranicza przepływ. W ten sposób strumień powietrza przepływającego przez Schiedel Stabiler reguluje wentylację w pomieszczeniu.

 

wentylacja pomieszczeń mieszkalnych wentylacja pomieszczeń mieszkalnychSchiedel Stabiler – profil zamknięty i otwarty / rys. Schiedel Polska Sp. z o.o.

 

Urządzenie posiada konstrukcyjnie określoną wartość graniczną przepływu powietrza zgodną z wymaganiami normowymi.
Schiedel Stabiler można montować w pustakach wentylacyjnych Schiedel, w kanale wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej. Doskonale sprawdza się zarówno w pokojach dziennych jak i w pomieszczeniach o określonej funkcjonalności, takich jak kuchnia, łazienka czy WC.

Oszczędzaj na wentylacji!
Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to jeden z kluczowych elementów, który ma wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dzięki zoptymalizowaniu przepływu powietrza i wyeliminowaniu ciągu wstecznego, Schiebel Stabiler pozwala zredukować straty energii nawet o 20%. Urządzenie płynnie dostosowuje przepływ powietrza w zależności od warunków pogodowych panujących na zewnątrz i zapobiega występowaniu wilgoci w pomieszczeniu poprzez skuteczną wymianę zużytego powietrza na świeże.

 

wentylacja pomieszczeń mieszkalnych wentylacja pomieszczeń mieszkalnychrys. Schiedel Polska Sp. z o.o.

 

Producent zatroszczył się też o stronę wizualną regulatora. Kaseta montażowa, ramka z magnesami i sam stabilizator są wykonane z blachy ocynkowanej, a ich nowoczesny design pasuje do każdego rodzaju aranżacji. Przepustnica jest łożyskowana na tulejkach z tworzywa sztucznego, a zderzaki ograniczające jej ruch są wykonane z gumy. Przepustnica posiada również wiskotyczny tłumik drgań, który zapobiega wpadaniu w rezonans i wygasza zbyt gwałtowne ruchy. Te rozwiązania konstrukcyjne zapewniają cichą i bezobsługową pracę urządzenia i skuteczne wyeliminowanie wszelkich szumów czy świstów.

 

wentylacja pomieszczeń mieszkalnych wentylacja pomieszczeń mieszkalnych wentylacja pomieszczeń mieszkalnychfot. Schiedel Polska Sp. z o.o.

 

W dobie drożejących cen energii grzewczej nikt już nie ma złudzeń, że zamiast liczyć na odwrócenie zwyżkowego trendu, lepiej samemu poszukać oszczędności. Stosując Schiedel Stabiler w średnim polskim mieszkaniu można zaoszczędzić nawet 20% w stosunku do układu bez takiego urządzenia. Procentowo nie da się natomiast wyliczyć ceny komfortu przebywania wewnątrz budynku i jakości powietrza. Pewnie dlatego, że dobre samopoczucie i zdrowie są bezcenne.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.schiedel.pl

45-449 Opole , ul. Wschodnia 24 , woj. opolskie
tel. (077) 455 59 49 ,