Duet idealny: ogrzewanie akumulacyjne i wentylacja z odzyskiem ciepła

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne – piece dynamiczne

Dostęp do własnej energii, wytwarzanej na przykład przez panele fotowoltaiczne, powoli staje się normą również w naszym kraju, tym bardziej, że inwestycję w OZE ułatwiają liczne programy dofinansowania. Połączenie ich z przyjaznym środowisku, elektrycznym ogrzewaniem akumulacyjnym oraz wentylacją z odzyskiem ciepła to doskonałe rozwiązanie dla osób, które stawiają na ekologię, a zarazem dążą do maksymalnego obniżenia rachunków za prąd.

Choć jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że ogrzewanie na prąd to najdroższe rozwiązanie z możliwych, to nie sposób zauważyć, że ostatnio sporo się w tej dziedzinie zmieniło. Sprzyja temu rozwój technologii, a flagowym przykładem może być ogrzewanie akumulacyjne. Na czym polega? Otóż przede wszystkim urządzenia grzewcze (piece akumulacyjne czy ogrzewanie podłogowe) mogą być zasilane tanią energią elektryczną, pobieraną z sieci w taryfie nocnej, weekendowej lub grzewczej. Można też połączyć akumulację z energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. Doskonale zaizolowane piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym typu SHF, jakie znajdziemy w ofercie firmy Automatik Elektrociepło, gromadzą uzyskane w taniej taryfie ciepło wewnątrz, a następnie, poprzez cichy wentylator, oddają je do pomieszczenia. W ten sposób, wykorzystując tanią (lub – w przypadku fotowoltaiki – darmową) energię, można skutecznie ogrzać dom, nie ponosząc z tego tytułu dużych wydatków ani, co równie istotne, nie zanieczyszczając środowiska spalinami. Każdy piec wyposażony jest w elektroniczne sterowanie, która usprawnia codzienną obsługę, a ponadto można go dodatkowo wyposażyć w regulację pogodową, która poprzez wykrywanie zmian warunków pogodowych na zewnątrz, dostosuje dostawę energii cieplnej i utrzyma ją na optymalnym poziomie.

fot. Automatik Elektrociepło | Piece akumulacyjne w wersji standard, niskie lub płaskie.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – rekuperacja decentralna

Decydując się na ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie, jakim jest piec akumulacyjny, warto zastanowić się również nad innymi rozwiązaniami, które pozwolą jeszcze bardziej zoptymalizować nakłady ponoszone na utrzymanie domu. Dziś, gdy nowo budowane domy są bardzo szczelne, tradycyjna wentylacja grawitacyjna staje się pieśnią przeszłości, podobnie jak nieopłacalne jest otwieranie okien w celu przewietrzenia (zwłaszcza zimą). Mamy jednocześnie świadomość, że wymiana powietrza gwarantuje zarówno dobre samopoczucie mieszkańców, jak i optymalną wilgotność, która powinna być utrzymana na poziomie 40-60%RH, a minimalna wymagana wymiana powietrza w ciągu godziny powinna wynosić 0,4 kubatury pomieszczenia.

Rozwiązaniem są systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła. Zapewniają one skuteczną wymianę powietrza i uniemożliwiają gromadzenie się wilgoci, pleśni i grzybów w budynku. Dzięki rekuperacji dostarczanie wysokiej jakości, świeżego powietrza odbywa się bez strat ciepła wewnątrz w domu, a cicha i efektywna praca rekuperatorów wewnątrzściennych pozwoli na obniżenie kosztów energii elektrycznej.

fot. Automatik Elektrociepło | Rekuperator LWE 40

Nieinwazyjny, estetyczny montaż

Kluczowe znaczenie w doborze optymalnego ogrzewania akumulacyjnego do domu lub mieszkania ma określenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Na tym początkowym etapie trzeba też ustalić typ pieca (standard, niski, płaski) i określić moc jednostkową na metr kwadratowy.

Warto też pamiętać, że ogromnym atutem ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego jest bardzo łatwy montaż, który nie wymaga doprowadzenia nośnika energii innego niż energia elektryczna. Bardzo łatwo można ukryć elementy instalacyjne, wykańczając ściany. Dzięki temu, że prace montażowe są nieinwazyjne, w prosty sposób można wkomponować piec akumulacyjny do każdego pomieszczenia, bez szkody dla jego estetyki. Tego typu urządzenia nie wymagają ponadto kosztownych przeglądów i konserwacji, co w prosty sposób przekłada się na oszczędności w domowym budżecie.

fot. Automatik Elektrociepło

Tanie ogrzewanie na prąd

Dobra izolacja termiczna podłóg, ścian oraz szczelne okna i drzwi zmniejszają zapotrzebowanie na energię cieplną i zwiększają opłacalność stosowania ogrzewania elektrycznego. W połączeniu z efektywnym systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która utrzymuje właściwą wilgotność pomieszczeń i eliminuje straty na wymianie powietrza, taka inwestycja staje się jeszcze bardziej rentowna.

Warto też pamiętać o możliwości podpisania z elektrownią umowy, pozwalającej na korzystanie z taniej energii, która sprzedawana jest w ramach taryfy „nocnej” lub „pozaszczytowej” za cenę niższą prawie o 50%. Właśnie w tych taryfach piece akumulacyjne gromadzą energię. Jeśli do tego na dachu budynku zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, to rachunki za prąd potrzebny do zasilania ogrzewania i innych urządzeń w domu będą zaskakująco niskie.

Ogrzewanie akumulacyjne utrzymuje stałą temperaturę przez cały sezon grzewczy, a zaawansowana automatyka steruje i analizuje ilość ciepła zgromadzoną w piecu, jednocześnie dokonując pomiarów temperatury zewnętrznej. Na podstawie tych danych precyzyjnie określany jest wymagany czas pracy zespołu pieców grzewczych poprzez kontrolę momentu włączenia i wyłączenia ładowania tanią energią.

Funkcja samoadaptacyjna sterowania pozwala na radykalne obniżenie kosztów, szczególnie w okresach przejściowych, takich jak wiosna czy jesień. Moc pieców może być zredukowana do nawet 75% mocy przyłączeniowej, a sterowanie za pomocą zintegrowanego panelu obsługowego z wyświetlaczem LCD precyzyjnie kontroluje temperaturę.

fot. Automatik Elektrociepło | Panele fotowoltaiczne

Firma Automatik Elektrociepło jest obecna na rynku branży grzewczej od 25 lat. Wachlarz oferowanych usług obejmuje projektowanie i instalację ogrzewania i wentylacji dla budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego oraz do obiektów sakralnych. Indywidualne podejście do każdego projektu, poparte wiedzą i doświadczeniem wykwalifikowanej kadry sprawiają, że firma jest w stanie sprostać nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom inwestorów.

Więcej informacji oraz filmy z realizacji na stronie: www.elektrocieplo.pl  

Automatik Elektrociepło
ul. Legionów 16
87-100 Toruń

tel. 56 660 44 44
tel. 601 862 788
[email protected]

87-100 Toruń, ul. Legionów 16, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56 660 44 44, 601 86 27 88,


Liczba odwiedzin: 1237 | Data publikacji: 2020-09-02

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


13.09.2021 | Ogrzewanie
Ekologiczne metody pozyskiwania energii, to nie konieczność...
13.12.2013 | Ogrzewanie
Czy ogrzewanie elektryczne może być opłacalne? Oczywiście,...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Oczekiwania, jakie nowoczesne budownictwo stawia dziś przed...
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
09.08.2019 | Ogrzewanie
Według potocznych opinii ogrzewanie podłogowe elektryczne to...
18.05.2018 | Ogrzewanie
Elektryczne ogrzewacze pomieszczeń to doskonała alternatywa dla...
11.06.2021 | Ogrzewanie
Jednym z najkorzystniejszych na rynku alternatywnych systemów...
Pompa ciepła i jej montaż są tematem...
17.12.2020 | Ogrzewanie
Gdy ekolodzy biją na alarm, a zmiany...
29.03.2019 | Ogrzewanie
Pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne i...
05.06.2018 | Grzejniki
Kwestia ogrzewania w domu jest bardzo ważna....
21.05.2018 | Ogrzewanie
Daikin to firma, która zdążyła już nas...
15.02.2018 | Pompy
Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się...
23.06.2017 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych...
19.09.2016 | Ogrzewanie
Lato to idealna pora na spędzanie czasu...
13.09.2016 | Ogrzewanie
Nasi pradziadkowie nie uwierzyliby, gdyby powiedzieć im,...
27.07.2016 | Piece, kotły
Urzędy Marszałkowskie na terenie całego kraju ogłosiły...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
11.04.2016 | Ogrzewanie
Ekonomiczne ogrzewanie hal, budynków mieszkalnych, kościołów i...
20.01.2016 | Piece, kotły
Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo...
03.12.2015 | Piece, kotły
Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy. Aby zapewnić...
07.08.2014 | Ogrzewanie
Sezon rozpoczęcia budów zbliża się wielkimi krokami....
18.03.2022 | Piece, kotły
Choć piec i kocioł to pod względem...
03.11.2021 | Grzejniki
Jeśli szukasz opłacalnego ogrzewania elektrycznego, wybierz grzejniki...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podlaskie
woj. łódzkie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: ogrzewanie elektryczne, elektryczne ogrzewanie podłogowe, piec akumulacyjny, sterownik, grzejnik elektryczny, ochrona przed śniegiem i lodem, elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne, piece akumulacyjne, promienniki podczerwieni, rekuperacja decentralna w kościołach, wentylacja z odzyskiem ciepła, ogrzewanie podławkowe, ogrzewanie kościołów, ogrzewanie przeciwoblodzeniowe - ochrona przed śniegiem i lodem
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy