Świeże powietrze to podstawa

Nie da się przecenić wartości świeżego powietrza dla zdrowia oraz samopoczucia. Chociaż staramy się o tym pamiętać każdego dnia, to niestety nie zawsze jesteśmy w stanie wpływać na to, jakim powietrzem oddychamy. Jego zanieczyszczenia mogą mieć różne źródła – od emisji z pojazdów, poprzez spaliny z zakładów przemysłowych i energetycznych, aż po pożary i smog. Niezależnie od ich pochodzenia, powodują one mniejsze bądź większe zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i po jakimś czasie wszyscy poddani zbyt dużej ekspozycji na spaliny i zanieczyszczenia niestety zapłacą za to surową cenę. Wentylacja mechaniczna to koncept, który dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, zdecydowanie pomaga w dostarczeniu do budynków świeżego i czystego powietrza oraz pomaga wyeliminować wiele zagrożeń dla ludzkiego zdrowia, a ponadto… wpływa pozytywnie na stan samego budynku!

fot. Stiebel Eltron

Wentylacja pomieszczeń z pomocą nowoczesnych systemów

Obecna na rynku od 1924 roku grupa STIEBEL ELTRON stawia na najnowsze oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie grzania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania oraz energii odnawialnej. Wśród oferowanych przez tego międzynarodowego lidera rozwiązań, pojawił się niezwykle funkcjonalny koncept wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją ciepła do zastosowania w budynkach mieszkalnych. Poza oczywistym wpływem na lepsze zdrowie dla domowników, pełnią one jeszcze jedną, niezwykle ważną funkcję – dbają o dobry stan budynku. Współczesne budownictwo jest w bardzo dużej mierze nastawione na jeden cel – energooszczędność. W praktyce często oznacza to doskonałe uszczelnienie: najwyższej klasy izolację termiczną, pakiety trzyszybowe oraz pełną hermetyczność budynku. Brzmi na pozór doskonale, ale niestety ma to swoją złą stronę oraz cenę. Brak dopływu świeżego powietrza lub zbyt mała jego ilość powoduje zwiększenie poziomu wilgotności, przekroczenie którego powoduje zjawisko kondensacji, a to z kolei jest pierwszym krokiem do powstania i narastania pleśni. Jest ona nie tylko trudna do usunięcia, ale jest także niebezpieczna dla zdrowia, może bowiem prowadzić do infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet astmy i chorób płuc. Pozbycie się pleśni jest praktycznie niemożliwe do wykonania, jeśli u podłożu problemu leży właśnie zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu, a tym samym słaba wentylacja. Trzeba zająć się przyczyną problemu, czyli wprowadzić do budynku odpowiednie rozwiązania, takie jak wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.

fot. Stiebel Eltron

Czy wentylacja oznacza nieuchronne straty ciepła?

Często pojawiające się pytanie o centrale wentylacyjne nawiewno-wywiewne rozpoczyna się wątpliwością o ekonomiczność tej technologii. O ile dopływ świeżego powietrza pomoże zachować odpowiedni i zdrowy stan budynku, to jak to wygląda w połączeniu z systemami grzewczymi i klimatyzacyjnymi, które będą bardziej obciążone pracą przy stale napływającym chłodnym lub gorącym powietrzu z zewnątrz? Z pomocą przychodzą tu rekuperatory, czyli ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, dzięki którym udało się stworzyć instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Opracowany przez grupę STIEBEL ELTRON koncept wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej opiera się właśnie na zastosowaniu systemów rekuperacji. Dzięki innowacyjnemu i ekologicznemu odzyskowi ciepła w systemach wentylacji możliwe jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza, które nie obciąży systemów klimatyzacyjnych oraz grzewczych. Tego typu rozwiązanie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach i poza oczywistymi zaletami dla zdrowia domowników oraz jakości samego budynku, zmniejsza także zużycie energii na ogrzewanie lub klimatyzację oraz pozwala zaoszczędzić czas dzięki temu, że wentylacja odbywa się w sposób całkowicie automatyczny. Funkcjonalne systemy wentylacji domu STIEBEL ELTRON mogą być zastosowane zarówno w nowobudowanych budynkach, jak też starszych domach i mieszkaniach. Dostępne są w postaci wentylacji centralnej oraz decentralnej.

fot. Stiebel Eltron

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna centralna

Centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to najskuteczniejszy sposób na powstrzymanie kondensacji i pleśni. Taki system zapewnia ciągły przepływ świeżego powietrza przez dom. Wśród urządzeń z zakresu wentylacji centralnej znajdziemy systemy odprowadzania powietrza oraz systemy nawiewu/wywiewu. Działanie najprostszego systemu opiera się na pobieraniu i odprowadzaniu zużytego powietrza z kuchni, łazienki i toalety, a powstałe podciśnienie doprowadza świeże powietrze poprzez zewnętrzne wloty do pokojów dziennych oraz sypialni. Ilość odprowadzanego powietrza można w łatwy sposób regulować, za pomocą przełącznika. Kanały centralnej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej mogą być układane w ścianach, podłogach, sufitach podwieszanych, w betonie, pod jastrychem, praktycznie dowolnie. Systemy centralne zapewniają równomierny komfort świeżego powierza w każdej części domu lub mieszkania. Zastosowane filtry gwarantują najwyższą jakość powietrza, co jest dodatkowo pomocne dla alergików, w sezonie pylenia. Odzyskana energia z powietrza, które jest wywiewane, może być wykorzystywana do ogrzania powietrza nawiewanego (ok. 90% odzysku energii). STIEBEL ELTRON dostarcza m.in. pompy ciepła do ogrzewania wody i pomieszczeń, systemy dla mieszkań i domów standardowej wielkości, a także dużych domów oraz niewielkich nieruchomości komercyjnych.

fot. Stiebel Eltron

Decentralna wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – cena inwestycji, która pozytywnie zaskoczy!

Opracowana przez STIEBEL ELTRON energooszczędna decentralna wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, to polecany wybór w przypadku renowacji lub potrzeby selektywnej wentylacji określonych pomieszczeń. Łatwość instalacji oraz atrakcyjne ceny tych systemów sprawiają, że mają one wielu zwolenników.

fot. Stiebel Eltron

Decentralne rekuperatory montowane są w każdym pokoju/sypialni/salonie, a decentralne wyciągi bez odzysku ciepła w łazienkach/WC. Rekuperatory pracują na zasadzie przemiennej pracy (technologia Push-Pull), dzięki której mają niewielkie gabaryty, niski pobór energii (jeden wentylator, brak nagrzewnicy elektrycznej). Sterowanie odbywa się z jednego wspólnego sterownika, który można rozbudować o dodatkowe czujniki wilgotności, CO2, dzięki czemu kontrolują jakość powietrza w pomieszczeniu, ale mogą być także regulowane ręcznie. Dla zachowania pełnego komfortu, oferowane wentylatory charakteryzują się niską emisją hałasu oraz łatwą konserwacją i prostym czyszczeniem.

Więcej na temat wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła na stronie producenta: www.stiebel-eltron.pl

02-234 Warszawa, ul. Działkowa 2, woj. mazowieckie
tel. 22 609 20 30,