Dlaczego potrzebujemy w domu efektywnej wentylacji?

Stała wymiana zużytego i świeżego powietrza wewnątrz pomieszczeń jest kluczowa zarówno dla naszego samopoczucia, jak i utrzymania zdrowego mikroklimatu pomieszczeń, czyli wolnego od nadmiaru szkodliwych gazów, zawilgocenia, kurzu czy grzybów. Dawniej pewien poziom przepływu powietrza gwarantowały nieszczelności okien i drzwi. Nowoczesne budownictwo nastawione jest jednak na energooszczędność i termoizolacyjność, a przepisy budowlane systematycznie podnoszą normy szczelności przegród. Korzystamy więc z ciepłych, niskoemisyjnych domów. Jednocześnie potrzebujemy wsparcia w postaci systemu wentylacji, który wymusi nawiew i wywiew odpowiednich strumieni powietrza. Warto zatem na przykład wiedzieć, jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej, jak zamontować kratki wentylacyjne czy nawietrzaki.

Jakie systemy wentylacji możemy wybrać?

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja naturalna wymaga najmniejszego nakładu pracy i środków, ale też możliwości w zakresie efektywnej dystrybucji powietrza są tutaj ograniczone. Jej skuteczność zależy bowiem od uzyskania odpowiedniej różnicy ciśnień między czynnikiem wewnątrz i na zewnątrz. A wpływ na to ma wiele naturalnych uwarunkowań – siła wiatru, pora roku, zmiany pogody, wilgotność, temperatura. Dodatkowo działanie systemu utrudnia wysoka szczelność współczesnych budynków. Aby więc zapewnić poprawne funkcjonowanie tego rodzaju wentylacji, należy stosować np. nawietrzaki okienne.

Wentylacja mechaniczna

Lepszą kontrolę i pełną niezależność od zmiennych warunków atmosferycznych uzyskujemy w systemach, którymi sami możemy sterować. Takim rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, która zapewni wewnątrz budynku optymalną jakość powietrza. Najczęściej projektujemy ją na etapie planowania budowy domu i wtedy też ustalamy zasady prowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej.

Rekuperacja

Najnowocześniejszym wariantem wentylacji nawiewno-wywiewnej jest system rekuperacji, który oprócz wymiany powietrza, zapewnia odzysk ciepła z wywiewanego czynnika oraz filtrację nawiewanych mas z pyłków, kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej? – podstawowe zasady

Instalacja nawiewno-wywiewna składa się z kanałów głównych (tzw. pionów) i systemu rozdzielaczowego. W przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji) dodatkowym komponentem jest kompaktowy i cichobieżny rekuperator, który możemy zamontować w kotłowni, pomieszczeniu technicznym, garażu lub na poddaszu nieużytkowym.

Kanały główne

Warto więc tak projektować instalacje, aby prowadzić kanały główne wentylacji mechanicznej z rekuperacją przez pomieszczenia techniczne, rogi pomieszczeń oraz poddasze. Pamiętajmy, że piony w domach jednorodzinnych mają zazwyczaj średnicę od 160 mm do 250 mm. Ich celem jest transport powietrza pomiędzy rekuperatorem i rozdzielaczami oraz pomiędzy rekuperatorem i czerpnią, oraz wyrzutnią. Zbudowane są najczęściej z ocynkowanych rur spiro w izolacji.

Instalacja rozdzielaczowa

Sercem systemu jest instalacja rozdzielaczowa. Prowadzimy ją najczęściej w przestrzeni sufitu podwieszanego, w przestrzeni instalacyjnej (w warstwie izolacji) na stropie kondygnacji wyżej lub w ścianie, wykuwając bruzdy na kanały. Instalacja taka składa się z: rozdzielaczy, plastikowych kanałów elastycznych oraz skrzynek rozprężnych. Wszystkie te elementy można zbudować z opatentowanych komponentów marki Ground-Therm, o wspólnej nazwie VENTIFLEX® PLUS.

fot. Ground-Therm

Kanały systemu rozdzielaczowego

W jaki sposób rozmieszczać kanały wentylacji mechanicznej modułowego systemu VENTIFLEX® PLUS, by zagwarantować sobie najwyższą wydajność i niewielkie straty ciśnienia? Pamiętajmy o trzech zasadach:

• Przy maksymalnej wydajności przepływu powietrza w jednym kanale najdłuższe odcinki pomiędzy skrzynką rozprężną i rozdzielaczem nie powinny być dłuższe niż 12 m.
• Na jednym rozdzielaczu najkrótsze odcinki kanału powinny wynosić co najmniej połowę długości najdłuższych odcinków.
• Najkrótsze odcinki pomiędzy skrzynką rozprężną a rozdzielaczem powinny wynosić 4 m.

Prowadzanie kanałów wentylacji mechanicznej a izolacja

Na etapie planowania układu instalacji rekuperacji pamiętajmy także o zapewnieniu prawidłowej izolacji systemu. Termiczne zabezpieczenie instalacji rozdzielaczowej jest szczególnie istotne w przestrzeniach nieogrzewanych i nieizolowanych, czyli tam, gdzie zwykle montujemy rekuperatory. Zadbanie o efektywną izolację pionów jest ważne, nawet gdy instalacje te przechodzą przez pomieszczenia ogrzewane. Izolacja ma zatem wpływ na to, jak poprowadzimy kanały wentylacji mechanicznej.

Jak szybko i łatwo zbudować system wentylacji z rekuperacją – poznaj rozwiązanie Ground-Therm

VENTIFLEX® PLUS – kształtki do budowy skrzynek rozprężnych i rozdzielaczy

fot. Ground-Therm

• To modułowy system składający się 16 uniwersalnych kształtek. Błyskawicznie złożymy z nich skrzynki rozprężne i dowolny rodzaj rozdzielacza o wybranej liczbie króćców przyłączeniowych.
• Można montować go zarówno w podwieszanym suficie, jak i na stropie kondygnacji wyżej. Potrzebujemy do tego zaledwie 10 cm przestrzeni montażowej.
• Gdy mamy jeszcze mniej miejsca, pomocny będzie system owalny VENTIFLEX VT-130, wymagający jedynie 52 mm warstwy izolacyjnej.
• Komponenty, wykonane wysokiej jakości plastiku, montujemy łączeniem na wcisk lub z wykorzystaniem łączy bagnetowych.

VENTIFLEX VTX-DN75 – kanały wentylacyjne

fot. Ground-Therm

• Przepływ powietrza w systemie Ground-Therm umożliwia elastyczny kanał VENTIFLEX VTX-DN75.
• Dzięki małym średnicom i dużej sztywności kanałów łatwo schowamy je w wylewkach i stropach lub pod tynkiem, co znacznie rozszerza możliwości prowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
• Ze względu na zwiększoną średnicę wewnętrzną można nim przepuszczać aż 40 m3/h powietrza przy prędkości przepływu 3 m/s. Pozwala nam to zmniejszyć ilość kanałów wychodzących od rozdzielacza, dzięki czemu można wykorzystać mniej kanału na instalacji, a także zastosować mniejsze skrzynki rozprężne i rozdzielacze.

fot. Ground-Therm

VENTIFLEX® PLUS w praktyce

Każdy element systemu zawiera dodatek mikrosrebra, które zabezpiecza przed namnażaniem się bakterii. Jest on aplikowany już na etapie mieszania granulatu. Ground-Therm oferuje 30 lat gwarancji na aktywność powłoki biobójczej. System posiada atest higieniczny PZH. Ponieważ elementy wykonane są z wysokiej jakości tworzywa ABS, mają większą wytrzymałość niż kształtki z blachy i nie korodują. Możemy być też spokojni o pełną szczelność w każdych warunkach. Odpowiadają za nią połączenia na uszczelkach z mikrogumy oraz złączy bagnetowych.

Poznaj możliwości zastosowania systemu VENTIFLEX® PLUS w systemie rekuperacji i zobacz, jak rozprowadzić kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Ground-Therm – specjaliści od zapewnienia dobrej atmosfery w każdym domu

System VENTIFLEX® PLUS to jeden z opatentowanych rozwiązań oferowanych przez polską firmę Ground-Therm. Nowoczesny i uniwersalny system rozprowadzania powietrza wewnątrz budynków gwarantuje nam stały dostęp do świeżego, naturalnego powietrza wolnego od zanieczyszczeń.

Szczegółową ofertę producenta, wraz z materiałami informującymi o tym, w jaki sposób prowadzić kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domach jednorodzinnych i budownictwie mieszkalnym znajdziemy na stronie www.ground-therm.com.

41-940 Piekary Śląskie, ul. Podmiejska 35, woj. śląskie
tel. 322 318 020,