Jakie drzwi tarasowe – przesuwne czy otwierane?

W skrócie drzwi przesuwne na taras to najlepszy wybór, gdy zależy Ci na dużych przeszkleniach, zacieraniu granic między domem a ogrodem i systemach otwierania, które nie zabierają dodatkowego miejsca na skrzydło. Z kolei otwierane drzwi tarasowe to opcja bardziej klasyczna i ekonomiczna. Mniejsza powierzchnia przeszklenia to inny rodzaj widoku, proces otwierania wymaga zapasu miejsca, a jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi pozwalają uchwycić bardziej tradycyjny klimat tarasu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wszystkim tym zależnościom, bo jak wiadomo, przy projektowaniu i urządzaniu domu czy mieszkania, liczą się także detale, indywidualne preferencje estetyczne, zróżnicowane potrzeby wszystkich domowników oraz kwestie techniczne czy budżetowe.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe otwierane

Wybór między drzwiami tarasowymi przesuwnymi a otwieranymi

Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji?

1. Aranżacja

Dzięki większej powierzchni przeszkleń drzwi przesuwne nadają całej aranżacji nowoczesnego charakteru. Wybierane są często do minimalistycznych stylizacji dużych powierzchni, w których dominuje szkło i metal. W przypadku drzwi otwieranych klasycznie, w połączeniu z bogatą paletą oklein z łatwością przywołasz także tradycyjne stylizacje, które zapraszają swymi otwartymi skrzydłami na przytulny taras.

2. Widok

Drzwi przesuwne to salon otwarty na ogród, piękny widok kojący zmysły i jednocześnie więcej naturalnego światła we wnętrzach. Wybierz ten model, gdy chcesz, by taras lub ogród stały się naturalnym przedłużeniem domu. Otwierane drzwi na taras nie zapewniają tak przestronnych widoków, ale możesz uzyskać dzięki nim klasyczny efekt przejścia z domu do ogrodu.

3. Ile masz miejsca?

O wyborze otwieranych lub przesuwnych drzwi tarasowych często decyduje powierzchnia, jaką dysponujesz. Drzwi przesuwne nie wymagają wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na odstawienie otwartego skrzydła, atutem jest więc oszczędność miejsca. Decydując się na drzwi otwierane, trzeba z kolei wziąć ten aspekt pod uwagę przy zabudowie lub meblowaniu obszaru znajdującego się w promieniu skrzydła.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe przesuwne

4. Komfort na co dzień

Drzwi przesuwne na taras mimo dużych rozmiarów i masywności skrzydeł są łatwe w obsłudze i nie wymagają siły do zapewnienia płynnego otwierania i zamykania. Część systemów ma także tzw. zerowy próg, są więc wygodne i dostępne dla wszystkich domowników. Obsługa tradycyjnych drzwi otwieranych także jest prosta, gdyż przypomina korzystanie z klasycznych drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych. Trzeba jednak uważać na ryzyko zatrzaśnięcia drzwi przy przeciągach i mieć na uwadze istniejący próg.

5. Budżet

Szczegółowy koszt stolarki zależy od wielu czynników, dlatego zawsze ustalany jest indywidualnie. Jednak patrząc ogólnie, mniejsza powierzchnia i mniejszy ciężar tradycyjnych drzwi otwieranych, wraz z prostszym systemem obsługi, zazwyczaj przekłada się na niższą cenę niż w przypadku drzwi przesuwnych.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe przesuwne

Wybieramy drzwi tarasowe przesuwane lub otwierane – modele

Niezależnie od systemu, który wybierzesz na taras, wysokiej klasy stolarka tarasowa spełnia rygorystyczne standardy budowlane. Jest w pełni energooszczędna, ciepła, szczelna, cicha i bezpieczna. Na przykładach drzwi tarasowych KRISHOME prezentujemy, jak wygląda to w praktyce.

FEN 92, FEN 82, FEN 78

To uniwersalne modele do budowy tarasowych drzwi otwieranych, które zapewniają niezbędne dla codziennego komfortu paramenty techniczne oraz dają szerokie pole wyboru w zakresie estetyki wykończenia. Wielokomorowa budowa wysokiej jakości profili PVC i duża głębokość zabudowy przekładają się na skuteczną izolację termiczną i akustyczną oraz stabilność konstrukcji. Wiele wariantów kolorystyki i oklein (także opcja bikolor umożliwiająca zróżnicowanie dekoru po obu stronach drzwi tarasowych) pozwoli dobrać styl spójny z aranżacją domu i tarasu.

FEN 86A

To profil aluminiowy, który pozwala na budowę ciepłych i dużych przeszkleń w nowoczesnym stylu, wprowadzających do wnętrza dużo naturalnego światła (Uw = 0,8 W/m2K dla okna tarasowego o wymiarach 1700×2100 mm).

Gdy wybierasz drzwi tarasowe przesuwne zamiast otwieranych, sprawdź, który system będzie dla Ciebie najlepszy. W segmencie drzwi przesuwnych znajdziesz bowiem kilka typów, które różni sposób obsługi i możliwe do uzyskania wielkości przeszkleń.

FEN HST

Najczęstszym wyborem są drzwi HST, czyli system unoszono-przesuwny, który zapewnia płynną, cichą i bardzo wygodną pracę skrzydła. Po odryglowaniu skrzydło ruchome jest lekko podnoszone i następnie przesuwane po szynie ukrytej w podłodze. W pozycji zamkniętej opada i szczelnie łączy się z ramą. Lekkość obsługi uzyskasz nawet przy bardzo dużych przeszkleniach (szerokość ościeżnicy do 6 m), zachowując komfortową izolację termiczną (niski współczynnik przenikania ciepła Uw od 0,76 W/m2K).

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe FEN HST

FEN PSK

To systemy uchylno-przesuwne z niskim progiem (do 7 cm), w których płynne i bezwysiłkowe otwieranie podzielone jest na kilka krótkich etapów (odryglowanie, odstawienie skrzydła na ok. 10 cm, przesunięcie). Atutem tego systemu jest możliwość samego uchylenia skrzydła w pionie. To przydatne, gdy w danej chwili nie korzystasz z tarasu, a chcesz cieszyć się świeżym powietrzem. Maksymalna szerokość skrzydła w systemach FEN PSK to 3 m, waga skrzydła do 200 kg.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe FEN PSK

FEN SLIDE design

Modele slide zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników przesuwnych drzwi tarasowych. To ekonomiczne rozwiązanie, łączące zalety HST i PSK. Zbudujesz z nimi skrzydła o wysokości do 2,4 m, szerokości 3 m, progu 7 cm i wadze do 150 kg, zachowując smukłą konstrukcję i wysokie parametry izolacji termicznej – Uw do 0,77 W/m2K.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe FEN SLIDE Design

SKYLINE

To bezramowe, przesuwne okna panoramiczne o maksymalnej wielkości 4 metrów, ze skrzydłem ruchomym o wadze nawet do 1200 kg. Smukłe aluminiowe profile, ukryta rama, zlicowany próg i olbrzymia tafla szkła sprawiają, że taras staje się niemal częścią domu, a wszelkie bariery w podziwianiu widoku znikają.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe SKYLINE

Które drzwi tarasowe wybrać – przesuwne czy otwierane?

Jak widzisz, wybór między drzwiami tarasowymi przesuwnymi a otwieranymi wymaga chwili namysłu. Obok stricte estetycznych i praktycznych kwestii, w grę wchodzą też niuanse. Jednak to one decydują w dużej mierze o naszym codziennym komforcie lub stają się źródłem nieznośnych uciążliwości. By tego uniknąć, skorzystaj ze wsparcia ekspertów i wybierz zakupy z Gwarancją Spokoju w Salonach KRISHOME. Po więcej szczegółów zapraszamy na www.krishome.pl.

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 63 98 600,