Chroniony przed wilgocią, trwały i energooszczędny dach

Hydroizolacja nie tylko zabezpiecza budynek przed wnikaniem wody, co jest szczególnie ważne w regionach o dużej ilości opadów. Dzięki ochronie przed wilgocią, materiały budowlane nie ulegają korozji ani degradacji, a tym samym żywotność całej konstrukcji wydłuża się.

Dobrze zaizolowany dach pomaga też w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz budynku, co jest szczególnie istotne w kontekście – niemałych przecież – kosztów ogrzewania i chłodzenia. Do oszczędzania nikogo przekonywać nie trzeba, a ostatnie lata dodatkowo wpłynęły na grubość naszych portfeli – niestety negatywnie.

Hydroizolacja zapobiega też powstawaniu pleśni i grzybów, które nie tylko niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, ale i na strukturalną integralność budynku. Wobec tego, skoro skuteczna izolacja dachu przynosi tak wiele korzyści, to czym i jak uszczelnić dach z blachy, papy, betonu lub płyty OSB?

Hydronylon – co to jest?

Hydronylon to płynna, odporna na nagrzewanie membrana. Pozbawiona szwów i łączeń powłoka uszczelnia dach, chroniąc go przed wnikaniem wody, zwiększa wydajność fotowoltaiki, obniża zbyt wysoką temperaturę pomieszczeń zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach (efekt „zimnego dachu”) i zmniejsza koszty związane z klimatyzacją. Ponadto, zwiększa też atrakcyjność wizualną pokrycia dachowego.

Producentem hydronylonu jest firma Proof-Tech z Gliwic, działająca zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku. Z każdym rokiem portfolio firmy poszerza się o tysiące metrów kwadratowych wykonanej powłoki. Oferta obejmuje nie tylko materiały izolacyjne i akcesoria, ale również wykonawstwo oraz kompleksowe wsparcie techniczne.

Fot. Proof-Tech. Membrana do hydroizolacji dachu obniża temperaturę pokrycia dachowego

Jak uszczelnić dach z blachy – HYDRONYLON®

System HYDRONYLON® produkcji Proof-Tech służy do renowacji i uszczelniania dachu z blachy lub papy. Zestaw składa się z warstwy nawierzchniowej HYDRONYLON® HN, podkładu HYDRONYLON® HMS (P) oraz warstwy zbrojeniowej – siatki technicznej SW-1.

Jak montuje się powłokę? Na umytą, odtłuszczoną i suchą powierzchnię dachu rozprowadzamy podkład antykorozyjny. Po upływie 24 godzin, w miejscach łączenia się blach, rozwijamy siatkę zbrojeniową. Po kolejnych 24 godzinach nakładamy na nią warstwę nawierzchniową HYDRONYLON® HN, aby dokładnie zakryć oczka w siatce. Na koniec – również w odstępie jednej doby – rozprowadzamy HYDRONYLON® HN na całej powierzchni dachu.

Jednak technologia hydronylonowa pozwala na uszczelnienie nie tylko dachu z blachy i papy. Na jakich jeszcze pokryciach można ją zastosować?

Jak uszczelnić dach z betonu lub płyty OSB – HYDRONYLON® PLUS

Skuteczna hydroizolacja jest istotna w przypadku każdego dachu – nieważne z czego jest zrobiony. Jako że wiele pokryć dachowych wykonanych jest z betonu lub płyty OSB, producent wzbogacił swoją ofertę o HYDRONYLON® PLUS – rozwiązanie dedykowane wyżej wymienionym pokryciom.

HYDRONYLON® PLUS może być stosowany zarówno na dachach już istniejących, jak i dopiero powstających. To ekologiczny system na bazie akrylanów i nano-surowców, tworzący w 100% szczelną powłokę na podłożach betonowych i płytach OSB. Zapewnia również dachom odporność na promieniowanie UV i duże amplitudy temperatury. To także świetny sposób na renowację pokrycia – bezspoinowa powłoka stanowi jego estetyczne wykończenie.

Aplikacja wykonywana jest pod okiem fachowców, za pomocą akrylowego podkładu HYDRONYLON® PLUS HP, warstwy zbrojeniowej w postaci siatki technicznej oraz warstwy nawierzchniowej HYDRONYLON® PLUS HN. Cała procedura jest ekologiczna – nie wymaga stosowania ognia, a sam produkt posiada niską zawartość lotnych związków organicznych.

Fot. Proof-Tech. Hydronylon podnosi wydajność instalacji PV

Zimny dach” – obniż koszty klimatyzacji

Lato za pasem, a z każdym rokiem upały stają się coraz bardziej dotkliwe. Najbliższe – jak przewidują prognozy – ma przynieść kolejne rekordy temperatury.

Z pomocą następnego produktu – HYDRONYLONU QRL ONE, możemy nie tylko uszczelnić dach z blachy, papy, podłoży mineralnych czy z membran PVC. Powłoka refleksyjna QRL ONE przyczynia się do obniżenia temperatury pomieszczeń nawet o 10°C. To pierwsze w Polsce rozwiązanie typu “zimny dach”.

Niższa temperatura pokrycia dachowego przekłada się na duże oszczędności dla każdego inwestora. Po pierwsze, pomaga ograniczyć koszty związane z klimatyzacją. Po drugie, chłodny dach jest bardziej wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne, a co za tym idzie, wymaga mniej napraw. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu w miastach powstaje mniej wysp ciepła.

HYDRONYLON QRL ONE nie tylko zmniejsza temperaturę samego dachu, ale też poprawia komfort termiczny pomieszczeń znajdujących się pod nim. Skutecznie odbija promienie UV, chroni pokrycie dachowe, wydłuża jego żywotność i zapewnia całkowitą wodoszczelność. Poprawia też efektywność działania instalacji fotowoltaicznych. HYDRONYLON QRL ONE uzyskał w badaniach imponujący współczynnik odbicia SRI = 110 (dla porównania, idealna czerń ma SRI równe 0, a idealna biel – 100). Przed nałożeniem powłoki nie ma konieczności zrywania powierzchni dachowych.

Fot. Proof-Tech. „Zimny dach” z membraną Hydronylon

HYDRONYLON QRL ONE to znakomite rozwiązanie między innymi dla marketów i magazynów spożywczych, budynków mieszkalnych, hodowlanych, zakładów produkcyjnych, powierzchni pod panele fotowoltaiczne, magazynów farmaceutycznych, chłodni czy centrów handlowych.

Więcej informacji można uzyskać na stronie producenta: https://www.proof-tech.com/

44-121 Gliwice, ul. Sowińskiego 5, woj. śląskie
tel. + 48 662 431 070,