Wymiana okien – mały krok do dużych oszczędności

Termomodernizacja nie zawsze musi się wiązać z generalnym remontem i postawieniem wszystkiego „na głowie”. Nowoczesna stolarka okienna może skutecznie ograniczyć straty ciepła w domu. Dostrzegli to również decydenci programu „Czyste Powietrze”. Chcąc ubiegać się o dofinansowanie, nie musisz zatem planować przedsięwzięć na rewolucyjną skalę. Oczywiście, jeśli chcemy liczyć na dotację, musimy wybrać okna spełniające wymagania programu „Czyste Powietrze”. Rosnące z roku na rok ceny energii stanowią dodatkowy argument za tym, aby zainwestować w energooszczędną stolarkę otworową.

Program „Czyste Powietrze 3.0” – nie tylko OZE i „kopciuchy”

Poprawa jakości powietrza i ograniczenie smogu to jedne z najważniejszych wyzwań, przed którymi – jako społeczeństwo – stoimy. Aby zachęcić nas do wyboru rozwiązań, które w tym pomogą, powstały rządowe zachęty.

Przypomnijmy, że celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Ma pomóc w tym wsparcie finansowe osób, które decydują się na termomodernizację swoich domów.

Aktualna odsłona programu („Czyste Powietrze 3.0”) kładzie większy nacisk na poprawę efektywności energetycznej poprzez m.in. zakup okien i drzwi, spełniających określone wymagania. Tym samym stanowi ukłon również w stronę osób, które decydują się na termomodernizację bez wymiany źródła ciepła. To dobra informacja zwłaszcza dla tych, których wysokie ceny materiałów i robocizny do tej pory odstraszały.

Należy pamiętać, że planowane przedsięwzięcia muszą dotyczyć jednorodzinnych budynków mieszkalnych (wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej), oddanych do użytku.

Fot. KRISHOME okna z dofinansowaniem w programie „Czyste Powietrze”

Jakie okna spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze”?

Aby okna kwalifikowały się do programu „Czyste Powietrze”, muszą spełniać wymagania wynikające z rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w zakresie Warunków Technicznych. Warto dodać, że dotyczy to również drzwi oraz bram garażowych, czyli całej stolarki otworowej.

Z rozporządzenia wynika, że okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9 [W(m2K)]. Z kolei drzwi zewnętrzne i bramy garażowe– nie większy niż 1,30 [W/(m2K)].

Montowane okna muszą więc wykazywać się doskonałymi parametrami technicznymi. Nic dziwnego – tylko wtedy możemy mówić o efektywnym energetycznie domu. Gdzie znajdziemy okna spełniające wymagania „Czystego Powietrza”?

Okna z widokiem na dofinansowanie – KRISHOME

KRISHOME (dawniej Krispol) to wiodąca marka stolarki otworowej. W ofercie znajdziemy m.in. funkcjonalne i solidne okna, które spełniają wszystkie wymagania programu „Czyste Powietrze”. W zależności od modelu, współczynnik przenikania ciepła wynosi nawet 0,72 [W/m2K]. Do wyboru mamy okna PVC, aluminiowe i hybrydowe. Znajdziemy wśród nich energooszczędne pakiety 3-szybowe oraz eleganckie i trwałe okna klasy premium.

Fot. KRISHOME okna energooszczędne

Okna PVC – ekonomiczne i energooszczędne

Trzyszybowe okna PVC KRISHOME to połączenie klasycznego wyglądu z wyjątkową uniwersalnością. Spełniają rygorystyczne normy dla budynków energooszczędnych i pasywnych. Prosta konstrukcja, składająca się z ramy wykonanej z systemu profili i uszczelek oraz szyb, pozwala na uzyskanie optymalnego współczynnika przenikania ciepła, który może wynosić nawet 0,72 [W/m2K], spełniając tym samym wymagania dla okien programu „Czyste Powietrze”, To często wybierany wariant w przypadku nowych inwestycji oraz termomodernizacji starych budynków. Poza standardowymi oknami PVC KRISHOME oferuje także niezwykle popularne z uwagi na swe funkcjonalności oraz walory estetyczne systemy drzwi tarasowych, z dużymi przeszkleniami i płynnym systemem otwierania.

Okna aluminiowe – minimalistyczna i trwała oprawa dla dużych przeszkleń

Okna aluminiowe KRISHOME to kolejny produkt spełniający wymagania programu „Czyste Powietrze”. Ich ceny są nieco wyższe w porównaniu do okien PVC. Długowieczna konstrukcja, która dodaje bryle budynku lekkości i elegancji, sprawia, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po to rozwiązanie. Okna cechują się trwałością, ale nie jest to jedyna ich zaleta. Zachowują świetne parametry techniczne, a przy tym są niezwykle eleganckie i estetyczne. Stolarka aluminiowa sprosta wymaganiom każdego projektu – od klasycznego, po najbardziej nowoczesny i śmiały. Bogata oferta kolorystyczna pozwala dowolnie łączyć je z oknami PVC, przy jednoczesnym zachowaniu spójności wizualnej. Okna aluminiowe KRISHOME, jako jedne z nielicznych dostępnych na rynku, mogą być okleinowane, i to w wersji bikolor.

Okna hybrydowe – nowe oblicze luksusowego okna

Kolejna propozycja KRISHOME to hybryda aluminiowego, bezkompromisowego designu z energooszczędnymi profilami PVC. Czasem najlepszym wyborem może okazać się skorzystanie ze sprawdzonego profilu okien PVC FEN 82 i wyposażenie go w specjalną nakładkę aluminiową, która zamieni klasyczne okno w aluminiowy styl. Współczynnik przenikania ciepła na poziomie od 0,72 [W/m2K] spełnia wymagania dla okien programu „Czyste Powietrze”. Solidna konstrukcja oparta jest na 6-komorowym systemie profili ramy i skrzydła ze wzmocnieniami stalowymi. Potrójny system uszczelek zapewnia niezawodną szczelność.

Warto dodać, że cała stolarka KRISHOME – zarówno okna, jak i drzwi oraz bramy – spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze”.

Fot. KRISHOME stolarka spełniająca wymagania programu „Czyste Powietrze”

Cena okien spełniających wymagania programu „Czyste Powietrze”

Jakich cen okien, na które możemy otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, możemy się spodziewać? To zależy, oczywiście, od wielu kwestii, m.in. od materiału, z którego są wykonane, parametrów, technologii wykonania czy wymiarów. Nietrudno się domyślić, że cena okien wzrasta wraz z ich wielkością, liczbą szyb czy dobranego osprzętu.

  • Materiał

Podstawowym czynnikiem, wpływającym na cenę okna, jest materiał, z jakiego zostało wykonane. Np. okna z drewna lub aluminium są zwykle droższe od tych z PVC. Ich wyższy koszt wynika z bardziej czasochłonnej i skomplikowanej obróbki.

  • Technologia wykonania i model

Im bardziej energooszczędne okno, tym wyższa cena. Starając się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, warto jednak pamiętać, że wybór takiego rozwiązania przyniesie większe oszczędności w trakcie eksploatacji.

  • Wymiary standardowe vs na zamówienie

Koszt okien wykonanych na zamówienie zawsze będzie wyższy niż tych o standardowych wymiarach.

Wymiana okien na energooszczędne to inwestycja, która przynosi korzyści na wielu płaszczyznach: ekonomicznej, ekologicznej i społecznej. Dzięki możliwości uzyskania wsparcia finansowego, termomodernizacja staje się dostępna dla coraz większej rzeszy właścicieli i współwłaścicieli domów, finalnie przynosząc wymierne korzyści dla całego społeczeństwa. Zanim wybierzemy okna, nie zapomnijmy sprawdzić, czy spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze”.

Z ofertą firmy KRISHOME można zapoznać się na stronie: https://krishome.pl/

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 63 98 600,