Dlaczego efektywna wentylacja domu jest konieczna?

Doskonale wiemy, że jednym z najważniejszych celów wentylacji jest usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń, a co za tym idzie nadmiaru szkodliwego dla zdrowia i życia dwutlenku węgla i innych gazów. Równie ważne jest dostarczenie z zewnątrz odpowiedniej ilości powietrza świeżego. Nie zawsze uda nam się zapewnić odpowiedni nawiew i wywiew z wykorzystaniem wentylacji naturalnej. A jeśli nie ma komina, to nie mamy co liczyć na to minimum komfortu, które oferuje wentylacja grawitacyjna. Aby usprawnić wentylację w starym domu bez komina, musimy ją wymusić, a zatem stworzyć jakiś system. Dawniej swoistym rozwiązaniem były nieszczelności okien, ścian czy dachu. Ale to z kolei przynosiło straty ciepła, na które przy obecnych przepisach i cenach energii nie możemy sobie pozwolić. Gdy jednak inwestujemy w samą szczelność, ponownie tracimy wymianę powietrza. A bez dobrej wentylacji narażamy się na powstawanie grzybów, zaleganie wilgoci, naruszenie konstrukcji budynku i alergie. Jak wyjść z tego impasu?

Jak zrobić wentylację w starym domu bez komina? Przegląd rozwiązań

Jak więc widzimy, wykonanie wentylacji w starym domu bez komina jest istotną kwestią na wielu polach i będzie wymagało podjęcia mniejszych lub większych kroków w zakresie modernizacji domu. Sprawdźmy więc, jakie mamy możliwości, by zapewnić sobie oraz domownikom bezpieczne i komfortowe mieszkanie na co dzień.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna opiera się na naturalnym ruchu mas powietrza i jej skuteczność zależy od uzyskania odpowiedniej różnicy ciśnień między czynnikiem wewnątrz i na zewnątrz. Łatwiej uzyskać pożądany efekt zimą, trudniej latem. W przypadku braku komina – naturalnego kanału wentylacyjnego – przepływ powietrza możemy próbować uzyskać poprzez montaż wywiewnych kratek wentylacyjnych oraz nawiewników okiennych lub ściennych z kontrolą wilgoci lub ciśnieniowych, które otwierają się w sytuacji, gdy czujniki informują o konieczności dostarczenia świeżego powietrza. Minusem technologii jest brak kontroli nad siłą przepływu powietrza (siła wiatru, pora roku, zmienność czynników atmosferycznych), ewentualne straty ciepła, montaż urządzeń w ramach okien lub kucie ścian. Jak zrobić wentylację w starym domu bez komina, by działała niezawodnie?

fot. OEM ENERGY

Wentylacja a termoizolacja – naczynia połączone

Ważnym aspektem, który wpływa na zmianę systemu wentylacji w starym domu, jest także kwestia zapewnienia efektywnej izolacji termicznej budynku. Warunki Techniczne wymagają, by domy nowe oraz remontowane spełniały standardy wartości parametrów przenikania ciepła dla przegród budowlanych na dawnym poziomie domów energooszczędnych. Aby pomóc spełnić te wymagania, dofinansowuje się różnorodne inwestycje związane z termomodernizacją domów (ulga podatkowa, dopłata do wymiany pieca, stolarki otworowej, wsparcie finansowe dla zielonych systemów ogrzewania), dlatego chętniej podejmujemy się generalnego remontu nawet starych obiektów, w tym inwestycji w efektywny system wentylacji. Docieplenie budynku lub wymiana okien i drzwi powoduje jednak znaczne ograniczenie wymiany powietrza. Cieszymy się z braku nieszczelności okien, czy pozbycia się uciążliwych przeciągów, ale tracimy dawny sposób wentylowania starego domu.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

fot. OEM ENERGY

Jednym z kompleksowych rozwiązań w tych przypadkach jest inwestycja w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, która wymusza i kontroluje właściwy obieg powietrza w domu. Wybierając ten wariant usprawnienia wentylacji w starym domu bez komina, warto postawić na opcję z rekuperacją, żeby maksymalnie wykorzystać wysiłek remontowy włożony w termomodernizację i nie przejmować się brakiem komina jako „centrali” wymiany powietrza. Rekuperacja wymaga pełnej szczelności ścian i stolarki. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest więc logiczną konsekwencją termomodernizacji budynku, pozwalającą mu „oddychać” bez tracenia energii. System popularny w nowoczesnym budownictwie domów niskoemisyjnych czy pasywnych, wydaje się trudny do wykonania w starych domach, ale coraz bardziej popularny. Najczęściej bowiem, także z innych przyczyn niż sama wentylacja, musimy i tak wykonać modernizację obiektu.

Sprawdź, jak działa rekuperacja i co zyskasz z centralami OEM Energy

 

Wykonanie wentylacji w starym domu bez komina z rekuperacją – o czym warto pamiętać?

System rekuperacji wymaga poprowadzenia nowych kanałów wentylacyjnych niezależnie od istnienia ewentualnych starych instalacji, ale w domu bez komina nie mamy zazwyczaj tego problemu. Kanały muszą być doprowadzone do wszystkich pomieszczeń, jednak inwazyjność prac możemy ograniczyć, dzięki instalacji systemu na poddaszu nieużytkowym lub nawet podwieszanym suficie. Stare budownictwo to zazwyczaj wysokie domy i ten fakt także działa na naszą korzyść. Pozwala to też poprowadzić kanały możliwie jak najkrótszą trasą, unikając gwałtownych zmian kierunku i zapewnić montaż czerpni na wymaganej wysokości min. 2 m. Przestrzeń poddasza musi być termoizolowana, by utrzymać dodatnie temperatury i zapewnić stałą pracę urządzenia, co i tak realizujemy przez proces termomodernizacji budynku.

fot. OEM ENERGY

Koszty i korzyści

Koszt inwestycji, choć znaczny, zwróci się dzięki korzyściom, jakie daje codzienne użytkowanie systemu: oszczędności na ogrzewaniu, odzyskowi ciepła, stałemu dostępowi do świeżego powietrza wolnego od pyłów, niezależności systemu od warunków zewnętrznych, eliminacji problemu wilgoci i grzybów w domu, opcji chłodzenia domu latem oraz dofinansowaniu np. z programu Czyste Powietrze. Wsparciem w aspekcie kontroli kosztów realizacji wentylacji w starym domu bez komina jest także dostęp do kalkulatora, który dzięki podaniu paramentów domu i innych danych określa dokładnie, jaki model sprawdzi się u nas najlepiej.

Systemy rekomendowane przez OEM Energy

W ofercie OEM Energy znajdziemy kilkanaście modeli rekuperatorów do domów jednorodzinnych renomowanej marki Enervent Zehnder. Sprawdzisz je wszystkie w katalogu online produktów

fot. OEM ENERGY

SALLA

Jednym z najnowszych rozwiązań dla domów i mieszkań jest model Salla, wyróżniający się kompaktową budową i dużą mocą. Rekuperator ten nie wymaga pozostawienia przetrzeni instalacyjnej, może być montowany nawet na pralce lub w szafie, bez strat na efektywności energetycznej. To wydajne urządzenie o przepływie powietrza do +/- 374 m³/h. W ramach optymalizacji efektywności energetycznej producent zlikwidował w modelu Salla konieczność automatycznego rozmrażania, dzięki opracowaniu struktury i przepływu powietrza, eliminującego moment zamarzania jednostki. Automatyka, niska waga i wysoka efektywność sprawiają, że model ten jest doskonałą odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób zrobić wentylację w starym domu bez komina.

fot. OEM ENERGY

Szczegółowe informacje o nowoczesnych systemach wentylacji mieszkaniowej z wykorzystaniem rekuperacji dostępne są na stronie www.oemenergy.pl, a niebawem również na nowej witrynie www.enerventpolska.pl.

41-500 Chorzów, ul. Składowa 17, woj. śląskie
tel. +48 501 510 511,