Magazyn energii – akumulatory do fotowoltaiki

Magazyny energii są stosowane do przechowywania energii elektrycznej, wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, w celu wykorzystania jej w późniejszym czasie, gdy zapotrzebowanie na energię jest większe lub gdy nie ma dostępu do słońca. Daje to możliwość lepszego wykorzystania zielonej energii z instalacji fotowoltaicznej.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem do magazynowania energii pochodzącej z fotowoltaiki są akumulatory. Mogą one przechowywać nadmiar energii elektrycznej produkowanej przez panele słoneczne i uwalniać ją w momencie potrzeby, np. w nocy lub podczas szczytowego zapotrzebowania. Instalacja wzbogacona o magazyny energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki.

Jak zauważa Dawid Moździerz, odpowiedzialny za dział PV w firmie OEM Energy – „Systemy oparte o falowniki hybrydowe i magazyny energii to rozwiązania przystosowane do nadchodzących warunków rynkowych. Niewątpliwą zaletą tych systemów jest fakt zwiększenia autokonsumpcji produkowanej przez nas energii, zabezpieczenie przed wysokimi cenami energii, jak również niezależność energetyczna”.

OEM Energy dostarcza produkty związane z OZE na terenie całej Polski od ponad 10 lat. Doświadczenie firmy pozwala na oferowanie najwyższej jakości certyfikowanych produktów.

Jak zwiększyć autokonsumpcję z fotowoltaiki – „powerbank” dla energii z fotowoltaiki

Fotowoltaika dostarcza darmową energię elektryczną. Sama w sobie nie ma jednak zdolności do jej magazynowania. Oznacza to, że to, co zostanie wyprodukowane, musi zostać zużyte na bieżąco. Piki produkcyjne przypadają na godziny południowe w słoneczne dni. Nic bardziej oczywistego, że skoro czerpiemy energię ze słońca, nadwyżki występują zwłaszcza latem. Jak je wykorzystać w okresach, gdy rośnie zapotrzebowanie na energię, a panele słoneczne nie pracują (np. nocą)? Najbardziej oczywistym sposobem zwiększenia autokonsumpcji energii z własnej produkcji jest magazynowanie nadwyżek we wspomnianych magazynach energii. Działanie magazynu energii można porównać do typowej sytuacji, gdy z pomocą przychodzi nam powerbank. Akumulator przechowa nadprogramową energię do czasu, gdy będziesz jej potrzebować, co pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki. Warto wspomnieć również o tym, że instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii może umożliwiać zasilanie awaryjne. Oznacza to, że w przypadku przerw w dostawie prądu, energia pobierana jest z akumulatora, aż do jego wyczerpania.

fot. OEM ENERGY

Gdzie można zamontować magazyn energii? Teoretycznie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Z uwagi jednak na nasze warunki klimatyczne, lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go wewnątrz, np. w piwnicy, garażu lub kotłowni. Najlepiej jeśli temperatura powietrza panująca w takim pomieszczeniu oscyluje pomiędzy 15 a 25 stopniami Celsjusza. Systemy magazynujące energię znajdziemy w szerokiej ofercie OEM Energy.

Pompy ciepła z funkcją Smart Grid Ready

Jak jeszcze można zwiększyć autokonsumpcję z fotowoltaiki? W ofercie OEM Energy znajdziemy również różne rodzaje pomp ciepła. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala na zwiększenie samowystarczalności energetycznej budynku. Pompa ciepła może być wyposażona w funkcję Smart Grid Ready, stworzoną głównie z myślą o sterowaniu pracą pompy przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Jednakże bardziej zaawansowane technicznie falowniki posiadają możliwość wykorzystania tej funkcji poprzez wysyłanie informacji o nadprodukcji do pompy ciepła. Dzięki temu efektywniej wykorzystamy energię z instalacji fotowoltaicznej.

Na jakie dofinansowanie można liczyć

Warto zwrócić uwagę na możliwe dofinansowania. Program Mój Prąd 5.0. umożliwia dotację na zakup magazynu energii w wysokości 16 tys. złotych, a do całej instalacji możemy uzyskać jeszcze 7000 oraz 3000 zł za EMS/HEMS, który często idzie w parze z magazynem. Łącznie daje to aż 26000 złotych.

Z kolei program Czyste Powietrze zakłada dofinansowanie na inwestycje związane z fotowoltaiką w pierwszej części do 30000 zł, w drugiej – do 37000 zł, a w trzeciej – aż do 69000 złotych. Dodatkowo można uzyskać zwrot podatku od kwoty 53 000 zł wydanej na fotowoltaikę.

Autokonsumpcja – wyższe ceny prądu, większa potrzeba

Potrzeba wykorzystania nadwyżek energii koreluje z coraz wyższymi cenami prądu. Ostatnie czasy nas nie oszczędzały, a zwłaszcza naszego portfela. Pandemia i sytuacja za wschodnią granicą poskutkowały wzrostem inflacji i póki co niewiele wskazuje na to, że szybko odetchniemy z ulgą. Pod koniec 2022 roku została przyjęta ustawa zamrażająca ceny energii dla gospodarstw domowych oraz mikro, małych i średnich firm. Piąta edycja programu „Mój Prąd” ma na celu wspieranie instalacji paneli słonecznych, magazynów energii, pomp ciepła, kolektorów słonecznych i systemów zarządzania energią w gospodarstwach domowych. Nic nie trwa jednak wiecznie – w obliczu perspektywy końca tarczy solidarnościowej już teraz wiele osób inwestuje w magazyny energii i baterie, aby być przygotowanymi na wysokie ceny energii.

W przypadku, gdy produkcja energii z fotowoltaiki przekracza bieżące zapotrzebowanie, jej nadwyżki mogą być przechowywane w magazynie energii, zamiast trafiać do sieci elektroenergetycznej. To pozwala na maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii i minimalizuje straty związane z niedopasowaniem podaży i popytu, co skutkuje zwiększeniem autokonsumpcji z fotowoltaiki.

Więcej informacji na stronie: www.oemenergy.pl

41-500 Chorzów, ul. Składowa 17, woj. śląskie
tel. +48 501 510 511,