O ile jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne na dachach domów w naszym kraju nie były częstym widokiem, to obecnie śmiało można stwierdzić, że stały się one nieodłącznym elementem polskich miast i wsi. Dziś nikt już nie pyta o opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii i fotowoltaikę, natomiast w pełni zasadne jest pytanie o to, czy magazyn energii ma sens i czy warto do takiego rozwiązania dopłacić.

Czy magazyn energii ma sens?

System rozliczeń energii elektrycznej wytworzonej przez fotowoltaikę promuje jak największe wykorzystywanie wyprodukowanej energii na własne potrzeby. Obowiązujący od kwietnia 2022 roku system net-billingu wielu inwestorom wydaje się nieopłacalny (lub też – mniej opłacalny niż obowiązujący wcześniej system net-meteringu), bo odsprzedawane do sieci energetycznej po cenach hurtowych nadwyżki energii nie mogą być odebrane w tej samej cenie. W praktyce w miesiącach, w których instalacja pracuje z mniejszą wydajnością, właściciele fotowoltaiki, muszą kupować energię w cenie detalicznej – płacą więc za nią tyle samo, co inni odbiorcy (w ramach wybranej taryfy rozliczeniowej).
Szczególnie w takiej sytuacji dodanie do fotowoltaiki magazynu energii ma sens i jest ekonomicznie uzasadnione. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć wysyłkę energii do sieci i daje większą niezależność energetyczną, pozwalając korzystać z wyprodukowanej przez panele energii również wówczas, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne lub w razie awarii sieci.

Fotowoltaika z magazynem energii

Firma Soleko oferuje zestawy solarne o różnych mocach: 5 kW, 6 kW, 8 kW i 10 kW, które pozwalają wyprodukować prąd niezbędny do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Im wyższa moc instalacji, tym wyższy całościowy koszt inwestycji, jednak w przeliczeniu na 1 kW koszt instalacji maleje wraz ze wzrostem mocy zestawu fotowoltaicznego. Dodanie do fotowoltaiki magazynu energii ma sens w każdym wypadku, jednak szczególnie opłaca się tym inwestorom, którzy rozliczają się w systemie net-billingu. I choć konieczność zakupu magazynu energii (akumulatora) jeszcze bardziej podnosi koszty początkowe inwestycji, to w dalszej perspektywie jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.
A ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii?
– Instalacja o najmniejszej mocy 5kW z magazynem energii to wydatek rzędu 42990 zł brutto (w zależności od użytych komponentów i miejsca montażu). Z powodzeniem zaspokoi ona potrzeby niedużych gospodarstw domowych, które mają roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 5000 kWh – mówi Seweryn Grabiec z firmy Soleko. – W przypadku większych instalacji, jak 10 kW, koszty wynoszą ok. 54990 zł brutto. Są to oczywiście ceny z montażem – dodaje.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotowoltaikę z magazynem energii?

Ogromny popyt na fotowoltaikę sprawił, że na rynku pojawiło się dużo firm, które oferują montaż instalacji pozwalających korzystać z niewyczerpywalnej energii słońca. Niestety otworzyło to też pole do popisu nieuczciwym sprzedawcom, którzy oferują produkty niskiej jakości. A ponieważ inwestycja w fotowoltaikę nie należy do małych, inwestorzy często ulegają pokusie, aby zaoszczędzić.
– Choć panele nieznanych producentów mogą być tańsze, to jednak ryzyko związane z ich zakupem jest bardzo duże. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, oferujemy tylko renomowane wyroby wiodących producentów. Są to panele marek takich jak IBC Solar AG czy Corab, które mają gwarancję nawet do 25 lat na wydajność utrzymującą się na poziomie minimum 80% mocy instalacji. Tylko inwestycja w sprawdzone podzespoły ma sens. Dotyczy to również magazynów energii. W naszej firmie są to produkty marki BYD, które są wliczone w cenę całego zestawu – mówi Seweryn Grabiec.
W przypadku fotowoltaiki z akumulatorem solarnym, można całkowicie (system pracujący poza siecią) lub częściowo (system podpięty do sieci) uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy energii.

Dofinansowanie do fotowoltaiki z magazynem energii – to ma sens!

Odpowiedź na pytanie o to, czy magazyn energii ma sens, może być tylko twierdząca. Korzyści wynikające z montażu fotowoltaiki z akumulatorem są oczywiste: dzięki zainstalowaniu magazynu można znacznie zwiększyć autokonsumpcję energii (nawet o 40%).
Rentowność takiej inwestycji zwiększają ponadto możliwości uzyskania dofinansowań. Ministerstwo Klimatu i Środowiska już zapowiedziało, że w 2024 roku wystartuje kolejna, szósta edycja popularnego programu Mój Prąd – w jego ramach będzie można ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki i magazynów energii.
Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach beneficjenci programu mogli uzyskać dofinansowanie do 6000 zł w przypadku samej mikroinstalacji PV, zaś w przypadku instalacji z elementem dodatkowym kwoty te wynosił od 3000 zł do 16000 (instalacje z magazynem energii). Szefostwo Resortu Klimatu i Środowiska zapowiedziało też, że zawnioskowało o dodatkową pulę wniosków na magazyny energii. Jeśli te zapowiedzi się spełnią, to fotowoltaika z magazynem energii będzie miała podwójny sens ekonomiczny – pozwoli zwiększyć autokonsumpcję wytworzonej energii, a ponadto zapewni szybszy zwrot kosztów inwestycji.

O dotację do instalacji fotowoltaicznej można też ubiegać się w ramach programu „Czyste Powietrze” – w 2024 r. można wnioskować o dofinansowanie na zasadach obowiązujących w ubiegłym roku. Wysokość dotacji może wynieść do 66000 zł (podstawowy poziom dofinansowania) i do 136200 zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania, które obejmie kompleksową termomodernizację i montaż fotowoltaiki z magazynem energii.

Więcej informacji na temat firmy Soleko można znaleźć na stronie: https://www.kolektory.com/

 

29-105 Krasocin k. Włoszczowa, Oleszno, ul. Parkowa 18, woj. świętokrzyskie
tel. 41 39 44 087, 508 070 040,