Ekogroszek, czyli tzw. węgiel ekologiczny, jest coraz bardziej popularny na naszym rynku i słusznie znajduje się w czołówce paliw wybieranych do ogrzewania domów i firm. Ogromna opłacalność zainwestowania w piec na ekogroszek oraz wybór tego paliwa przekłada się na niskie comiesięczne rachunki za ogrzewanie, ale to nie koniec zalet ekogroszku.

– Ten wszechstronny materiał opałowy spalać można w specjalnie przystosowanych do tego piecach, których oferta jest niezwykle szeroka – wyjaśnia Olga Król, koordynator ds. marketingu w firmie Sobianek, specjalizującej się w sprzedaży węgla oraz kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa, tj. nawozów, środków ochrony roślin i materiału siewnego. – Możemy wybierać pomiędzy piecem z palnikiem ręcznym, półautomatycznym i automatycznym. Piece na ekogroszek spełniają obecnie wymagania norm dla kotłów klasy 5, co oznacza, że np. modele ręczne nie mogą emitować powyżej 60 mg/m3 cząstek stałych oraz więcej niż 700 mg/m3 szkodliwego tlenku węgla. W połączeniu z niezwykle ważną zaletą ekogroszku, jaką jest niewielka emisja substancji smolistych, wpływa to pozytywnie na ekologiczność tego rozwiązania, a także oraz mniejszą konieczność czyszczenia i konserwacji pieca.

fot. SOBIANEK

Lepsze właściwości węgla po wstępnej obróbce

Do wytworzenia/produkcji ekogroszku używany jest węgiel kamienny, bowiem zgodnie z obowiązującą ustawą węgiel brunatny już jest zakazany. Jego nazwa nawiązuje do niewielkiej wielkości bryłek o średnicy od 5 do 25 mm, w postaci której on występuje.

– Produkcja rozpoczyna się od wydobycia węgla, jego przesiewania, płukania, a następnie kolejnego przesiewania. Towar w takiej postaci zakupujemy wprost z kopalni – mówi Olga Król. – Wszystkie zastosowane w czasie produkcji procesy sprawiają, że eliminuje się substancje toksyczne oraz niepalne chemiczne frakcje. Niektóre rodzaje ekogroszku, zależnie od tego z jakiego pokładu materiał wyjściowy został wydobyty, będą dodatkowo cechowały się niższym współczynnikiem spiekalności materiału i stopniem jego pylenia. Czasem stosuje się dodatkowo odpowiednie mieszanie różnych rodzajów ekogroszku dla obniżenia wartości Ri. Doskonałe właściwości tego materiału potwierdzają ogromną opłacalność inwestowania w piec na ekogorszek.

To właśnie wstępna obróbka i oczyszczenie sprawiają, że ten materiał jest znacznie wygodniejszy w codziennym zastosowaniu. Charakteryzuje się mniejszą granulacją w stosunku do klasycznego węgla, a dzięki temu doskonale współpracuje z różnego rodzaju podajnikami w piecach, znacznie zmniejszając potrzebę obsługi urządzenia oraz minimalizuje awarie związane z systemami podającymi, np. podajnikiem ślimakowym czy tłokowym.

fot. SOBIANEK

Dobre paliwo ze znanego źródła

– Kolejną znaczącą różnicą względem ekogroszku, w porównaniu do węgla, jest kaloryczność – tłumaczy Olga Król. – Ogólnie ekogroszek charakteryzuje jedna z wyższych wartości kalorycznych – minimum 24 MJ/kg, co reguluje odpowiednia ustawa, ale warto pamiętać o tym, że różnorodne rodzaje tego paliwa to też różne wartości w tym zakresie. Dla pełnej opłacalności kupna pieca na ekogroszek warto pamiętać o tym, by dobrać także odpowiednie paliwo. Ważne jest pochodzenie oraz jakość eko-groszku. Tani materiał opałowy o niewiadomym pochodzeniu może zawierać znaczną ilość zanieczyszczeń i prowadzić do uszkodzenia ślimaka w piecu. Co więcej, może być zbyt mokry i powodować problemy w instalacji grzewczej oraz narażać nas na dodatkowe koszty, związane z np. czyszczeniem komina, wymianą skorodowanych elementów kotła, np. ślimaka. Problemy te mogą być jeszcze większe, skraplająca się para zawierająca żrące związki siarki może doprowadzić do poważnych uszkodzeń i rozszczelnienia komina. Opał niskiej jakości to także nieefektywne ogrzewanie, czyli duża ilość zużytego paliwa przy niższym uzyskanym cieple.

fot. SOBIANEK

Czy opłaca się kupić piec na ekogroszek? Jak uniknąć wadliwego paliwa?

– Tak jak wspomniałam, dla pełnej opłacalności zakupu pieca na ekogroszek nie możemy zapominać o samym paliwie – informuje Olga Król. – Słabej jakości ekogroszek to szkody dla pieca oraz mniejsza oszczędność z tytułu tej inwestycji. Warto dodać m.in. problem wysokiej zawartości popiołu w paliwie, co spowoduje mniejszą ilość uzyskanego ciepła, a większą ilość odpadów, które musimy przekazać do utylizacji. Wybierajmy ekogroszek wysokokaloryczny, niskosiarkowy, dość suchy oraz niespiekalny – z jak najniższym Indeksem Rogi, o małej zawartości popiołu. Pozwoli to na czyste oszczędności z tytułu czystego spalania.

Firma Sobianek oferuje szeroką ofertę workowanego ekogroszku, który posiada odpowiednie certyfikaty oraz długą listę opinii zadowolonych użytkowników. Jak doszło do takiej popularności ekogroszku Sobianek? Zdecydowanie na popularność wpływa doskonała jakość paliwa maki Sobianek oraz doskonała obsługa klienta, włącznie z profesjonalnym doradztwem.

fot. SOBIANEK

Ekogroszek z certyfikatem

– Nasza firma postawiła sobie za cel dostarczanie na rynek prawdziwego ekogroszku, który pozwoli naszym odbiorcom na ekologiczne ogrzewanie ich domów i firm – mówi Olga Król. – Oferujemy ekogroszek w workach, co chroni go przed zawilgoceniem, niezależnie od warunków i miejsca przechowywania. Dużą wagę przykładamy do środowiska i dlatego nasz ekogroszek produkujemy ze szczególnym uwzględnieniem wymogów ustawy antysmogowej. Zapewniamy naszych użytkowników, że nasz ekogroszek spala się co do grama, a zatem otrzymują oni silną energię grzewczą, a nie zimny płomień. Dodatkowo, każda partia ekogroszku zostaje poddana badaniom w niezależnym laboratorium, co potwierdza tą samą, najwyższą jakość. Wiele razy przekonaliśmy się o tym, że prawidłowe paliwo jest ważnym aspektem w dylemacie dotyczącym tego, czy opłaca się kupić piec na ekogroszek.

fot. SOBIANEK

Paliwo najwyższej jakości

– Wśród naszych produktów szczególnym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek LEW, PANTERA, TYGRYS – informuje Olga Król. – Wszystkie z nich sprawdzą się doskonale, jeśli poszukujemy paliwa, które wpłynie na opłacalność zakupu pieca na ekogroszek.

Ekogroszek LEW to konfekcjonowany węgiel kamienny najwyższej jakości. Wysoka kaloryczność 29-27 MJ/kg z bardzo niską zawartością popiołu (maksymalnie 5%) oraz siarki (poniżej 0,6%) gwarantuje wysoką temperaturę spalania, w wydłużonym czasie. Granulacja ekogroszku LEW to ziarna o wielkości w przedziale 7-25mm.

Ekogroszek PANTERA o kaloryczności 27-25 MJ/kg to węgiel konfekcjonowany z użyciem profesjonalnej, nowoczesnej linii produkcyjnej. Przed zapakowaniem w worki ekogroszek jest odpowiednio przesiany, dzięki czemu w opakowaniu nie znajdziemy nadmiaru miału węglowego. Granulacja wynosi 7-25 mm, zawartość popiołu do 6%, a zawartość siarki do 0,6%.

Ekogroszek TYGRYS to czyste i uniwersalne paliwo do kotła. Jest to w 100% węgiel kamienny typu ekogroszek, bez miału i kamieni. Wysoka kaloryczność na poziomie 24-26 MJ/kg zapewnia wysoką wydajność. Zawartość popiołu w produkcie to max. 9%, a siarki na poziomie zaledwie 0,4%. Granulacja ekogroszku to ziarna o wielkości 7-25mm. 

fot. SOBIANEK

Redukcja rakotwórczego dymu

– Niedawno do naszej oferty dołączył nowy model, jakim jest niskoemisyjny LEW PLUS – tłumaczy Olga Król. – W tym przypadku mamy do czynienia z paliwem najwyższej jakości, które idealnie współgra z koncepcją opłacalności kupna pieca na ekogroszek.

Ekogroszek LEW PLUS powstaje z polskiego surowca najwyższej klasy. Węgiel jest konfekcjonowany przy użyciu nowoczesnej, profesjonalnej linii produkcyjnej. Ten ekogroszek wzbogacono dodatkiem Błękitny Plus.

– Głównym celem powstania Ekogroszku LEW Plus jest obniżanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstałych z ogrzewania domów, ale bez konieczności wymiany starych kotłów i pieców – wyjaśnia Olga Król. – Bezdymny dodatek Błękitny Plus redukuje emisję rakotwórczego B(a)P. o 42%, a także redukuje emisję pyłu PM 10 o 29%. Dodatkowo ekogroszek LEW PLUS o wysokiej kaloryczności 27-29 MJ/kg zapewnia wysoką temperaturę spalania, w wydłużonym czasie. Atutem jest także niska zawartość popiołu – max. 5% oraz siarki – max. 0,6%.

fot. SOBIANEK

Paliwo z darmową dostawą

– Oferujemy naszym odbiorcom opcję darmowej dostawy ekogroszku na terenie całej Polski – mówi Olga Król. – Dodatkowo świadczymy profesjonalne doradztwo, dlatego jeśli nie wiesz, jaki rodzaj ekogroszku wybrać, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 509 709 709.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sobianek.pl

21-200 Parczew, ul. Polna 70, woj. lubelskie
tel. 83 354 44 91, 572 326 536,