fot. TEKNAMOTOR  | Rębak spalinowy Skorpion 280 SDBG

Jaki rębak spalinowy kupić? Zgodny z normami!

W 2019 roku weszła w życie nowa, europejska norma emisji spalin Stage V, która ma na celu radykalnie zredukowanie emisji tlenków azotu i zawartości cząstek stałych w spalinach. Firma Teknamotor zareagowała błyskawicznie na tę zmianę. Dzięki zastosowaniu nowego silnika we flagowym i cieszącym się ogromną popularnością modelu rębaków spalinowych Skorpion 280 SDBG, maszyna spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i emisji spalin. Do wyboru są silniki benzynowe lub diesel – oba warianty zgodne ze Stage V.

Oczywiście nie jest to jedyny powód, dla którego warto kupić ten rębak spalinowy.

fot. TEKNAMOTOR  | Rębak spalinowy Skorpion 280 SDBG - wersja z 2010 roku.

Duża wydajność w kompaktowej formie

Skorpion 280 SDBG to najmniejszy mobilny rębak bębnowy z podajnikiem gąsienicowym, jaki jest produkowany w Europie. Niewielkie gabaryty nie oznaczają jednak żadnych kompromisów na rzecz efektywności, bo rębak ma duże moce przerobowe. Zawdzięcza to zarówno bębnowemu układowi tnącemu, jak i wydajnemu silnikowi spalinowemu. Pierwszy z wymienionych elementów to układ trzech noży tnących, które są ustawione sektorowo na obwodzie bębna oraz nóż podporowy. Każde z tych narzędzi zostało wykonane z najwyższej jakości stali i poddane profesjonalnej obróbce cieplnej, co przekłada się na trwałość, długą żywotność i efektywność cięcia.

fot. TEKNAMOTOR  | Bęben sektorowy.

Właśnie z tego powodu ten model rębaka spalinowego kupują często klienci profesjonalni z sektora komunalnego i drogowego, którym zależy na pozyskiwaniu zrębka o jednorodnej frakcji. Regularność wymiarów zrębka zapewnia sito, które jest zainstalowane pod systemem tnącym. Zapobiega ono powstawaniu drzazg i niedorębów. Rębak posiada hydrauliczny zawór, który odpowiada za płynną regulację prędkości podawania drewna do rozdrabniania. Pozwala on na produkowanie drobnego bądź grubego zrębka w zakresie od 5 do 25 mm. Za dostosowanie maszyny do aktualnie rozdrabnianego materiału odpowiada system antyprzeciążeniowy No-stress oraz programy „grube drewno” i „cienkie drewno” – dzięki nim można błyskawicznie zmienić tryb pracy rębaka.

Maksymalna średnica rozdrabnianego w rębaku drewna okrągłego to 180 mm. Gardziel rębaka o szerokości 265 mm i wysokości 190 mm umożliwia ponadto rozdrabnianie gałęzi wraz z konarami i odrostami (z liśćmi i z igliwiem).

fot. TEKNAMOTOR  | Zawór hydrauliczny (po lewej) i stacyjka oraz system No-stress (po prawej).

Bezpieczny operator to podstawa

Na co jeszcze zwrócić uwagę zastanawiając się, jaki rębak spalinowy kupić? Z całą pewnością istotnym kryterium jest też bezpieczeństwo operatora, a także komfort pracy.

Wśród zastosowanych przez Teknamotor rozwiązań znajduje się m.in. linkowy wyłącznik bezpieczeństwa – dzięki niemu można w prosty i szybki sposób zatrzymać hydrauliczny układ podawczy, pociągając za linkę w dowolną stronę. Inną możliwością jest skorzystanie z przycisku „Stop awaryjny”. Równie łatwo można wznowić pracę układu podawczego. W tym celu należy nacisnąć przycisk „Reset” i przycisk „Do przodu”, który wznowi wciąganie materiału.

fot. TEKNAMOTOR  | Linkowy system bezpieczeństwa.

Maszyna wyposażona jest ponadto w hamulec najazdowy i postojowy, a także w LED-owe oświetlenie drogowe, które zwiększa poziom bezpieczeństwa po zmierzchu.

Rozwiązaniem cenionym przez operatorów rębaków Skorpion 280 SDBG jest też wygodny system załadunku poprzez stół załadowczy z podajnikiem gąsienicowym. Dzięki temu przeznaczony do rozdrobnienia materiał ładuje się o wiele łatwiej, co wpływa zarówno na wygodę, jak i na szybsze tempo pracy.

Równie łatwo i wygodnie kieruje się też wyrzutem zrębka, bo jest on wybierany spod sita przenośnikiem ślimakowym, skąd trafia do wentylatora wyrzutowego. Za jego pomocą wyrzucany jest na zewnątrz poprzez rurę wyrzutową. Jest ona osadzona na ślimakowej obrotnicy, którą składa się na czas transportu.

fot. TEKNAMOTOR  | Systemy bezpieczeństwa w rębaku Skorpion 280 SDBG.

Na wygodę obsługi wpływa ponadto mieszczący aż 40 litrów zbiornik paliwa – dzięki niemu można pracować wiele godzin bez konieczności tankowania.

Maszyna ma europejską homologację – warto więc kupić ten rębak spalinowy, jeśli istotna jest możliwość rejestracji maszyny i dopuszczenia jej do ruchu drogowego.

O tym, jaki rębak spalinowy kupić, decyduje wiele kryteriów – przede wszystkim rodzaj i gabaryty rozdrabnianego materiału, jak również przeznaczenie uzyskanego zrębka. Oferowany przez Teknamotor rębak Skorpion 280 SDBG pozwala na produkcję zrębka wytwarzanego zarówno do bezpośredniego spalania w piecach, jak i do produkcji kompostu czy do celów dekoracyjnych. Jeśli natomiast podda się go wtórnemu rozdrobnieniu przez młyn bijakowy, to można wykorzystać uzyskany materiał do produkcji pelletu i brykietu.

fot. TEKNAMOTOR  | Składany komin.

Wybierając konkretną maszynę, warto też wziąć pod uwagę renomę producenta. Teknamotor ma już pond 30 lat doświadczenia w produkcji różnego rodzaju rębaków: bębnowych i tarczowych mobilnych z silnikiem spalinowym oraz oraz zawieszanych lub ciągniętych za traktorem, napędzanych poprzez WOM. Przedsiębiorstwo produkuje ponadto rębaki stacjonarne z silnikami elektrycznymi, które są wyposażone w automatyczne systemy załadunku i odbioru.

Więcej informacji na stronie: www.teknamotor.pl

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 2a, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 26 36 823,