Do produkcji belek stropowych Posi-Joist stosowane jest lite drewno o klasie C24, odpowiednio strugane i suszone do wilgotności 23% oraz stalowe krzyżulce Posi-Struts. Belki Posi-Joist są produkowane w różnych wymiarach według dokumentacji technicznej otrzymanej bezpośrednio z programu, jako produkt finalny opracowania projektowego.

– Na specjalnej prasie do produkcji belek układane są lite belki drewniane (pasy), do których wprasowywane są metalowe krzyżulce. Belki Posi-Joist są następnie transportowane bezpośrednio na budowę i montowane, nie wymagając już żadnych obróbek. Wpływa to na obniżenie finalnej ceny realizacji inwestycji – wyjaśnia Bogusław Węgrzanowski z firmy MiTek Industries Polska Sp. Z o.o.

fot. MiTek 

Belki Posi-Joist – wymiary

Wymiary belek Posi-Joist są zróżnicowane, dopasowywane do wymagań projektowych danej realizacji. Ich szerokość może wynosić od 70 do 145 mm (przy zastosowaniu tarcicy o grubości 45 mm). Wysokość belek stropowych waha się między 200 mm a 420 mm i jest uzależniona od przyjętych obciążeń na belkę, rozstawu osiowego belek oraz rozpiętości stropu. Długość maksymalna może wynosić nawet 7 m bez podpór pośrednich, z uwzględnieniem obciążeń użytkowych na stropie (jak dla budownictwa mieszkaniowego). Z kolei rozstawy osiowe belek stropowych wynoszą od 400 do 625 mm.

– Belki można posadowić na ich pasach górnych lub dolnych bezpośrednio na ścianach szkieletowych lub murowanych, belkach stalowych czy żelbetowych. Oparcie może być bezpośrednie doczołowe lub poprzez zawieszenie za pomocą wieszaków. Posadowienie pasem górnym belki np. na podciągu stalowym pozwala na ukrycie podciągu w strukturze stropu i uzyskaniu bardzo dużych rozpiętości pod stropem. Dzięki temu możliwe jest obniżenie stropu lub zniwelowanie mostka termicznego przy zewnętrznej podporze – wyjaśnia Bogusław Węgrzanowski.

fot. MiTek 

Belki stropowe – ułatwiony dostęp do instalacji

Krzyżulce Posi nadają belce stropowej przestrzenny, otwarty kształt, przez co zapewniają swobodny dostęp do instalacji. Tym samym ułatwiają pracę hydraulikom, elektrykom czy innym instalatorom. Co istotne – instalację można poprowadzić w dowolnym miejscu w przestrzeni stropowej, przy czym dostęp do niej zapewniony jest również później, już w toku eksploatacji obiektu, co trudno przecenić np. w przypadku awarii.

Stropy z belek Posi-Joist są idealnym, a zarazem prostym rozwiązaniem dla coraz częściej stosowanego systemu rekuperacyjnego i powiązanych z nim przewodów. – Jeśli jest wymagany otwór szerszy niż wynikający z rozmiarów łącznika, można wstawić w strukturze belki dwa pionowe elementy drewniane dla poprowadzenia instalacji. Warto dodać, że w przeciwieństwie do belek z litego drewna lub belek ze środnikiem z płyty OSB, przy belkach stropowych Posi-Joist redukuje się prace przy wierceniu otworów – podkreśla Bogusław Węgrzanowski.

fot. MiTek 

Belki Posi-Joist – cena realizacji niższa dzięki szybkiemu montażowi

Montaż stropu z belek Posi jest stosunkowo łatwy, bo bazuje na dokumentacji technicznej, w której zawarte są informacje związane z rozstawem belek, oparciem ich na podporach lub metodą stężania stropu. W stropach można swobodnie kształtować otwory na schody, docinając belki do odpowiedniej długości i podwieszając je na wieszakach do wymianów litych lub z belek Posi.

Ponadto w przypadku zastosowania belek stropowych Posi-Joist istnieje możliwość dodatkowego usztywnienia stropu za pomocą poprzecznych desek w środkowej przestrzeni belek (pomiędzy krzyżulcami). Dzięki temu ograniczone są ugięcia i drgania pojedynczych belek, a rozłożenie obciążeń na sąsiednie belki jest efektywniejsze.

W przeciwieństwie do belek ze środnikiem z płyt OSB, stężanie belek Posi-Joist – zarówno tymczasowe (montażowe), jak i stałe – jest bardzo proste, gdyż mocowanie poprzecznych elementów nie wymaga wycinania otworów. Nie ma także ograniczeń co do ich umiejscowienia po długości belki. Stężenia w postaci deski należy stosować w każdym stropie z belek Posi-Joist, którego rozpiętość przekracza 4,0 m. Wymiary (przekrój) deski zależy od rodzaju zastosowanego krzyżulca i wynosi 45×95 mm lub 45×145 mm. Deski mocowane są do pionowych słupków w belkach.

Rozwiązaniem kierowanym do inwestorów, którym zależy na przyspieszeniu prac na budowie jest montaż kaset stropowych zamiast pojedynczych belek. Zwiększa to prędkość pracy i nie wymaga dużej ilości osób zaangażowanych na budowie, co znajduje przełożenie na całościową cenę inwestycji. Prefabrykowane kasety podłogowe to połączone w jeden element belki Posi-Joist wraz z ich docelowym poszyciem, które są scalane na miejscu produkcji. Takie elementy są transportowane i montowane na budowie bezpośrednio za pomocą dźwigu i przyspieszają znacznie czas wznoszenia obiektu.

fot. MiTek 

– Dzięki programowi PAMIR możliwe jest zaprojektowanie pełnej dokumentacji kaset Posi, włącznie z ich podziałem do transportu, doborem materiałów poszycia, a nawet z rodzajem stosowanych łączników. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na całościową cenę wykonania stropu, bo redukuje znacznie czas pracy dźwigu i montażystów – mówi Bogusław Węgrzanowski.

Precyzja w cenie z programem PAMIR

Belki stropowe Posi-Joist są projektowane za pomocą intuicyjnego i zaawansowanego programu PAMIR firmy Mitek Industries, który daje ogromne możliwości techniczne.

Możliwe jest projektowanie w układzie płaskim, jak i przestrzennym, a na szybką realizację projektową lub wycenę ofertową pozwala rozbudowany moduł automatycznego zadawania obciążeń, kształtowania układów i rozstawu belek Posi-Joist, ich wymiarów czy układu krzyżulców lub słupków w przestrzeni belek.

Operator może zadawać dowolne płyty poszycia na belkach wraz z ich łącznikami lub modelować całe kasety podłogowe. Program automatycznie wykonuje w tle rysunki techniczne: ogólne, produkcyjne czy montażowe.

Belki stropowe są projektowane zgodnie z obowiązującymi normami Eurokod. Program wykonuje obliczenia konstrukcji dla stanu granicznego nośności i użytkowalności, włącznie z obliczeniami drgań belek stropowych, wymaganych w obowiązujących normach. Wybrane obliczenia można w dowolnym układzie eksportować do plików tekstowych.

– Ponadto w programie PAMIR można projektować wiązary na płytkach kolczastych także z pasem dolnym z belek Posi-Joist, krokwie z krzyżulcami Posi oraz ściany szkieletowe – wszystko w jednym module programowym. Rysunki lub modele 3D stropów czy belek stropowych można eksportować do programów typu CAD lub na maszyny (piły, prasy) w technologii CNC – podsumowuje Bogusław Węgrzanowski.

Więcej informacji na temat stropów z belek stropowych Posi-Joist można znaleźć na stronie www.stropymitek.pl lub kontaktując się bezpośrednio z firmą Mitek Polska pod nr tel. 76-8628988 lub e-mail [email protected].

59-220 Legnica, ul. Poznańska 29K , woj. dolnośląskie
tel. 076-8628988,