Prefabrykowane stropy gęstożebrowe

Gotowe rozwiązania to znak naszych czasów – nie inaczej jest na placu budowy. W nowoczesnym budownictwie słowo “prefabrykacja” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Nic w tym dziwnego, gdyż prefabrykaty, czyli wykonane fabrycznie elementy, cechują się wysoką precyzją, znacznie skracają czas realizacji i koszty inwestycji, a przy tym pozwalają uniezależnić budowę od panującej pogody.
Prefabrykowane stropy gęstożebrowe, takie jak strop Rector lub Teriva, swoją popularność zawdzięczają zwłaszcza szybkiemu i prostemu montażowi oraz małemu ciężarowi poszczególnych elementów. Konstrukcja składa się z belek, pustaków i nadbetonu. Belki stropowe przenoszą obciążenia ze stropu na podpory (np. ściany czy słupy), pustaki są wypełnieniem przestrzeni między nimi, zaś nadbeton wraz ze zbrojeniem belek tworzy konstrukcję nośną stropu. Systemy gęstożebrowe są, uśredniając, dwa razy szybsze w montażu w porównaniu do stropów żelbetowych monolitycznych.
Zastosowanie prefabrykatów zmniejsza zużycie betonu i stali na budowie, a także pozwala mocno ograniczyć zapotrzebowanie na szalunki, podpory montażowe i deskowanie, co ma znaczenie dla finalnego kosztu inwestycji.
Systemy stropowe gęstożebrowe, takie jak strop Rector lub Teriva, mają wielu zwolenników wśród projektantów i inwestorów. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Stropy sprężone Rector

Jednym z innowacyjnych systemów konstrukcyjnych, który zyskuje coraz większą popularność, są prefabrykowane stropy sprężone gęstożebrowe Rector. Te zaawansowane rozwiązania nie tylko przyspieszają proces budowy, ale także oferują liczne korzyści w zakresie wydajności i trwałości konstrukcji, pozostając przy tym rozwiązaniem ekonomicznym. Dzięki technologii sprężania betonu stropy gęstożebrowe zyskały bardzo mocny element konstrukcyjny, który pozwala tworzyć stropy o większej rozpiętości i nośności. W ofercie firmy RECTOR Polska – wiodącego producenta prefabrykowanych, sprężonych systemów stropowych belkowo-pustakowych – znajdziemy szeroką gamę stropów tego typu. RECTOBETON zbudowany jest z belek sprężonych oraz pustaków betonowych, RECTOLIGHT – z belek sprężonych oraz wypełnień stropowych z drewna prasowanego, zaś RECTOPLAST 13 – ze sprężonych belek stropowych RS oraz ultralekkich wypełnień międzybelkowych, wykonanych z plastikowych paneli RECTOPLAST. Wszystkie trzy opcje to rozwiązania przeznaczone zarówno do nowo powstających budynków, jak i do renowacji/wymiany stropów (w tej roli sprawdzi się zwłaszcza system RECTOLIGHT).
Stropy RECTOR łączą zalety systemów prefabrykowanych z zaletami wynikającymi ze sprężania betonu, w wyniku którego powstaje tzw. strunobeton. Charakteryzuje się on większą wytrzymałością na ugięcia niż żelbet, a to niesie szereg korzyści użytkowych. Dzięki technologii sprężania stropy te mogą przenosić większe obciążenia przy mniejszej masie własnej.
Wbrew częstej opinii dotyczącej stropów prefabrykowanych, prosty montaż i mały ciężar własny prefabrykatów systemów Rector sprawiają, że do ich układania nie trzeba korzystać z ciężkiego sprzętu, co obniża koszty inwestycji i pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu podczas budowy. Pustaki przenosi się i rozkłada ręcznie, łatwo się transportuje oraz wygodnie składuje. Ponadto dla systemów Rector wykonano certyfikowane badania ogniowe (od REI 60 do REI 240).
Stropy Rector, szczególnie w zestawieniu z płytami monolitycznymi, są dużo tańsze i szybsze w montażu, a jednocześnie niezawodne i wytrzymałe. W zależności od rozpiętości stropu, obciążenia można stosować dowolnie. Systemy te wykorzystuje się zarówno do stawiania domów jedno- i wielorodzinnych, jak i wielokondygnacyjnych budynków użyteczności publicznej.

Czym jest strop Teriva?

Zanim przejdziemy do porównania: strop Rector a Teriva, odpowiedzmy na pytanie, czym charakteryzuje się ten drugi?
Teriva to rodzaj prefabrykowanego stropu gęstożebrowego i belkowo-pustakowego. Składa się z kratownicowych belek żelbetowych, nadbetonu i wypełnienia w postaci pustaków betonowych lub keramzytowych. Te drugie dodatkowo zmniejszają ciężar stropu oraz pozwalają mu uzyskać lepszą izolacyjność termiczną. Całość stanowi zwartą i stabilną konstrukcję o niewielkiej masie własnej.
Montaż stropu jest stosunkowo prosty i zazwyczaj może odbywać się bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego, choć jest on bardziej wymagający (żebra rozdzielcze, więcej podpór montażowych, więcej elementów żelbetowych), w porównaniu do stropów Rector.
Cechą charakterystyczną Terivy jest ograniczone obciążenie ponad ciężar własny (np. 4.0 – 400 kg/m2 ponad ten ciężar). Obecnie powszechnie stosowane ogrzewanie podłogowe na poddaszu wymaga grubszej warstwy wylewki betonowej, co zwiększa ciężar warstw wykończeniowych. Dodatkowo, stosowanie cięższych ścian działowych może sprawić, że nośność stropu będzie niewystarczająca i konieczne będzie jego przeprojektowanie lub dobranie innego rozwiązania konstrukcyjnego.
O ile stropy te dobrze izolują termicznie, o tyle, ze względu na pustki powietrzne (komory w pustakach stropowych), ich izolacyjność akustyczna nie jest na najwyższym poziomie.
Problemem dla początkującego konstruktora może okazać się konieczność wykonania bardzo dokładnego planu i pomiarów. Jeśli nie będą one precyzyjnie opisane przed przystąpieniem do pracy, może okazać się, że któregoś z prefabrykatów czy podzespołów brakuje, a budujący nie będzie wiedział, na jakie może je wymienić.
Choć montaż stropów Teriva można wykonać (zazwyczaj) bez użycia ciężkiego sprzętu, to w przypadku bardziej skomplikowanych układów konstrukcyjnych konieczne jest wykonanie wielu elementów żelbetowych przenoszących większe obciążenia. Należy wspomagać się podporami, wspornikami i żebrami rozdzielczymi. Jeśli zajdzie konieczność zastosowania skomplikowanych struktur, dobrze jest postawić na doświadczoną, świadomą ekipę budowlaną (a to może wiązać się z wyższymi kosztami).

Strop Rector czy Teriva – podobieństwa i różnice

Jak już wspomnieliśmy, oba systemy to prefabrykowane stropy gęstożebrowe. W obu przypadkach jedynym monolitycznym (powstającym na placu budowy) elementem jest warstwa nadbetonu, która zapewnia wytrzymałość i sztywność konstrukcji. Ich alternatywa w postaci monolitycznych stropów żelbetowych, które wykonuje się w całości na miejscu budowy, jest rozwiązaniem bardziej pracochłonnym i technologicznie trudniejszym w realizacji. Wybierając strop Rector lub Teriva, możemy liczyć na szybsze i prostsze wykonanie konstrukcji.
Niewątpliwymi zaletami obu systemów są ich korzystna cena oraz niewielki ciężar własny. Prefabrykaty są łatwe w transporcie oraz składowaniu. Są też odporne na skrajne czynniki atmosferyczne.

A jakie są główne różnice między stropem Rector a Teriva?

Łatwość i szybkość wykonania

Choć montaż obu systemów jest szybki i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, to jednak w przypadku stropów Teriva jest on bardziej skomplikowany i wolniejszy, w zestawieniu z systemami Rector. W stropach Teriva dodatkowo trzeba szalować i stemplować żebra rozdzielcze

Przewaga strunobetonu

Zastosowanie betonu sprężonego w systemach Rector pozwala tworzyć stropy o większej rozpiętości i nośności. Dzięki technologii sprężania mogą one przenosić większe obciążenia przy mniejszej masie własnej, w tym obciążenia od słupków więźby dachowej.

Ugięcia stropu

Stropy sprężone Rector projektowane są z uwzględnieniem maksymalnego ugięcia na poziomie 1/500 rozpiętości stropu, co sprawia, że są one bardzo sztywne, a spękania tynku się nie pojawiają. Jest to jedna z cech tego produktu, która sprawiła, że stropy te często stosowane są również w budownictwie wielorodzinnym. Siatka stalowa układana w nadbetonie dodatkowo usztywnia i rozkłada obciążenia na większą powierzchnię. W przypadku stropów Teriva ugięcia mogą wynieść maksymalnie 1/200 rozpiętości stropu, co może doprowadzić do pojawiania się rys na tynku.

Konieczność deskowania stropu

Im mniej deskowania, tym lepiej dla osoby, która go wykonuje, zwłaszcza, jeśli nie ma w tej kwestii dużego doświadczenia.
Stropy Rector nie wymagają deskowania, zaś Teriva może potrzebować deskowania miejscowego, w obrębie żeber rozdzielczych, wsporników płyt balkonowych lub klatek schodowych czy też żelbetowych belek ukrytych w grubości stropu.

Maksymalna rozpiętość

Maksymalna rozpiętość jest większa w przypadku stropów Rector i wynosi odpowiednio:

  • RECTOBETON – do 10 m
  • RECTOLIGHT – do 8,6 m
  • RECTOPLAST 13 – do ok. 6,8 m

Maksymalna rozpiętość stropów Teriva wynosi zaś do 7,2-8 m (wielu producentów zastrzega, że stropy o rozpiętości ponad 6 m muszą być projektowane jako dwuprzęsłowe, czyli dwa sąsiadujące ze sobą pola stropowe tworzące wspólny układ konstrukcyjny).

Prostota i uniwersalność zastosowań, szybki i łatwy montaż, eliminacja konieczności wykonywania szalunków oraz korzystna cena – to podstawowe aspekty sprawiające, że prefabrykowane stropy gęstożebrowe są coraz częściej wybieraną alternatywą dla monolitycznych stropów żelbetowych. Zanim wybierzemy pomiędzy stropem Rector a Teriva, warto rozważyć konkretne wymagania projektu oraz budżet inwestycyjny. Współpraca z doświadczonymi specjalistami w dziedzinie budownictwa pomoże podjąć najlepszą decyzję, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Więcej informacji o systemach stropowych firmy RECTOR Polska można znaleźć na stronie: www.rector.pl

32-500 Chrzanów, ul. Śląska 64e, woj. małopolskie
tel. +48 32 626 02 60,