fot. Steico

Drewniana belka dwuteowa (I-beam) znajduje zastosowanie podczas wykonywania stropów w budownictwie szkieletowym i ceniona jest z uwagi na dużą dokładność i stabilność wymiarową, niewielki ciężar oraz doskonałą nośność. Warto jednak pamiętać, że wybierając stropy w tej technologii należy zastosować w połączeniach odpowiednie wieszaki do belek dwuteowych, co związane jest ze specyficznym przekrojem belek.

Belki dwuteowe znajdują szereg zastosowań w budownictwie szkieletowym – wykonuje się z nich belki stropowe, ale także słupki ścienne lub krokwie. Konstrukcyjnie belka I-beam składa się ze środnika (płyta OSB / utwardzona płyta pilśniowa) oraz z pasa górnego i dolnego z drewna litego (strugane, suszone komorowo) lub z fornirowanego drewna warstwowego (LVL – ang. Laminated Veneer Lumber).

fot. Steico | Zdj. 2. Drewniane belki dwuteowe

Z uwagi na fakt, że belki dwuteowe są wolne od wad, jakie przypisuje się tradycyjnej tarcicy, stosowane są one jako alternatywa dla niej. Wśród atutów tego materiału warto wymienić dokładność i stałość wymiarów oraz ustaloną wilgotność, co eliminuje problem z wypaczaniem się elementów. Do tego dochodzi jeszcze niewielka masa belek oraz ograniczenie strat ciepła do minimum dzięki temu, że mostek termiczny z całego przekroju belki zredukowany jest do środnika.

Wieszaki do belek stropowych drewnianych (dwuteowych)

Zastosowanie belek dwuteowych związane jest koniecznością wykorzystywania specjalistycznych złączy. Są to wieszaki do belek dwuteowych, które można stosować tylko z tymi właśnie produktami, a ponadto – należy je dobierać do belek o konkretnych wymiarach (wysokość i szerokość).

Belki dwuteowe w stropie wymagają dość specjalistycznych złączy przeznaczonych tylko i wyłącznie do tego typu produktów, dodatkowo z reguły złącze może współpracować tylko z belką o danej wysokości i szerokości.

Możliwe są dwa rodzaje montażu wsporników belek: wierzchni oraz doczołowy. W pierwszym wariancie większość obciążeń z wieszaka przekazywana jest przez gwoździe na wierzch belki głównej, natomiast w wariancie drugim gwoździe łączą wieszak belki dwuteowej z bokiem belki głównej.

Każda z powyżej wymienionych metod ma swoje zalety oraz ograniczenia. Obok preferencji wykonawcy co do zastosowanej techniki montażu, kryterium doboru zależy też od nośności.

O czym warto pamiętać, decydując się na konkretną technikę montażu wieszaków do belek stropowych drewnianych i jakie zalety ma każda z tych metod?

Montaż wieszaków wierzchnich przebiega nieco szybciej, bo potrzebna jest mniejsza ilość łączników niż w montażu doczołowym. Atutem takiego wariantu są też skrzydełka górne, bo jeśli wierzch belki górnej jest zlicowany z wierzchem belki dwuteowej, to nie ma potrzeby pionowego pozycjonowania belki. Jest to możliwe dzięki konstrukcji złącza, które pozwala po zamontowaniu utworzyć płaską podłogę. Warto jednak pamiętać, że jeśli element główny jest wyższy niż belka mocowana, to skrzydełka górne uniemożliwią montaż. Czasem mogą też one tworzyć minimalne nierówności podłogi.

Montaż belek drewnianych stropowych na wieszakach doczołowych (a więc bez skrzydełek górnych) jest o tyle łatwiejszy, że możliwe jest pozycjonowanie pionowe i licowanie z górną lub dolna krawędzią belki głównej, gdy mają one różne wysokości. Jednocześnie takie wieszaki montuje się nieco dłużej, co jest związane z większą ilością gwoździ.

fot. Simpson Strong Tie | Zdj. 3. Wieszaki belek dwuteowych – ITSE (wierzchni) i IUSE (doczołowy).

Wieszak belki EWH – wszechstronność na wagę złota

Wieszaki belek dwuteowych IUSE (doczołowy) i ITSE (wierzchni) są obecnie wypierane przez nowszy produkt – wieszak EWH. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia dwa sposoby montażu: wierzchni lub doczołowy. W sytuacji, jeśli wykonawca zdecyduje się na montaż doczołowy, to wystarczy odłamać skrzydełka górne z wieszaka EWH.

Ponadto produkt zaprojektowano tak, aby umożliwić jeszcze inne jego zastosowania. Przede wszystkim możliwe jest połączenie wieszakiem dwóch belek stropowych dwuteowych bez konieczności wypełniania ich do pełnego przekroju, co znacznie przyspiesza montaż. Wypełnienie do pełnego przekroju konieczne jest jednak w przypadku połączeń o większej nośności, które narzucone są w projekcie.

Montaż wieszaka EWH do belek dwuteowych wykonuje się przy użyciu standardowych gwoździ N3.75×30 (gwoździe kwadratowe skrętne) lub popularnych gwoździ pierścieniowych CNA4,0, z wykorzystaniem zwykłej gwoździarki. Dzięki dużym otworom można też wykonywać bezpośrednie połączenia z betonem, np. z wieńcem.

fot. Simpson Strong Tie | Zdj. 4. Wieszak belki dwuteowej EWH.

fot. Simpson Strong Tie | Zdj. 5. Wybrane zastosowana wieszaka EWH.

Co oprócz wieszaków do belek stropowych drewnianych?

Oprócz wieszaków belek stropowych, na rynku dostępne są także inne złącza do belek dwuteowych, które ułatwiają i przyśpieszają montaż.

Na budowie problematyczne jest np. wykonywanie otworów w belkach stropowych, bo ich producenci dopuszczają wiercenie ich jedynie w środnikach, a nie w okolicach obciążeń skupionych lub strefach przypodporowych (gdzie wymagana jest duża nośność na ścinanie). Informacji na ten temat można zasięgnąć u specjalistów z firmy Steico. Należy przy tym pamiętać, że jeśli wywiercenie otworów we wspomnianych powyżej strefach jest koniecznie, to warunkiem jest zastosowanie złącza IHS, które wzmocni otwór. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można poprowadzić instalację w niemal każdym miejscu w stropie.

fot. Simpson Strong Tie | Zdj. 6. Złącze IHS wzmacniające belkę w miejscu wyciętego środnika.

Ciekawym rozwiązaniem, o którym warto wiedzieć, jest też złącze MJC, które pozwala połączyć dwie lub więcej belek dwuteowych, przez co mogą one pracować jak jeden element. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy podwójna belka jest niesymetrycznie obciążona.

Praktycznym elementem, który sprawdzi się przy montażu belek stropowych jest klips ZS. Pozwala on szybko i sprawnie montować przewiązki pomiędzy belkami, a jego wysokość jest dostosowana do wysokości pasa górnego belki.

fot. Simpson Strong Tie | Zdj. 7. Złącze MJC w zastosowaniu z podwójną belką dwuteową

fot. Simpson Strong Tie | Zdj.8 Klip przewiązek ZS

W razie pytań dotyczących projektowania lub poprawnego montażu wieszaków belek stropowych drewnianych (dwuteowych), pomocą służą inżynierowie z działu wsparcia technicznego Simpson Strong-Tie. Tel: 22 865 22 00 e-mail: [email protected]

Więcej na stronie: www.strongtie.pl

Źródło: mgr inż. Tomasz Szczesiak, Simpson Strong-Tie

02-234 Warszawa, ul. Działkowa 115a, woj. mazowieckie
tel. 22 865 22 00,