Zrębki znajdują rynek wszędzie tam, gdzie rozdrobnione drewno może być przerabiane dalej lub jest wykorzystywane do produkcji energii. Można je spalać jako wysokoenergetyczne paliwo w ekologicznych piecach, przerabiać w kierunku płyt meblowych, papieru lub kierować do dalszego rozdrobnienia na młynach młotkowych. Poszukując urządzeń do produkcji zrębków należy na pewno zainteresować się dwoma nowymi rozwiązaniami w zakresie rębaków, które pojawiły się w tym roku na rynku. Są to urządzenia bębnowe, proponowane przez firmę Teknamotor. Różnią się od siebie przede wszystkim wydajnością oraz rodzajem napędu.

Rębak bębnowy napędzany przez ciągnik
Firmom, które są lub będą w stanie pozyskiwać duże ilości materiału do zrębkowania firma Teknamotor proponuje rębak Skorpion 500RB. Jest to rębak bębnowy, który napędzany jest przez wał WOM ciągnika o mocy minimum 120 KM (540 ÷ 750 obr./min). Maszyna służy do rozdrabniania gałęzi, pni drzew o średnicy do 300 mm i wydajności do 20m3/h. Dodatkowo maszyna jest przystosowana do łatwego transportu na własnych kołach.
Ze względu na znaczne gabaryty zrębkowanego materiału  rębak dedykowany jest do mechanicznego załadunku odpadów drzewnych za pomocą żurawia HDS (w standardzie wyposażony jest w podstawę do jego zamocowania). Duża przestrzeń załadunku drewna, gardziel o wymiarach 550 x 370mm umożliwia zrębkowanie rozłożystych gałęzi i innych objętościowo obszernych odpadów drzewnych.
W rębaku Skorpion 500RB zastosowano system wciągania drewna, który składa się z zabudowanej w wahaczu zębatej rolki wciągającej i dociskającej drewno o średnicy 380 mm, a także stołu załadowczego z zębatą gąsienicą o długości 680 mm, która jest poprzedzona klapą załadowczą, składaną ręcznie. Skorpion 500 RB może być też wyposażony w hydraulicznie składaną klapę, w której zainstalowana jest również zębata gąsienica o długości 600 mm. Układ wciągania drewna zasilany jest pompą hydrauliczną, która jest w wyposażeniu standardowym rębaka, rolka i gąsienice są napędzane z tejże pompy układem silników hydraulicznych wraz z reduktorami.
Zastosowanie układu 6 noży tnących na bębnie ustawionych sektorowo (jeden obrót bębna na jedno pełne cięcie) zapewnia osiągnięcie bardzo dużych możliwości rębaka przy stosunkowo małej mocy ciągnika. Konstrukcja noży umożliwia zostrzenie ich w okresie użytkowania z długości nominalnej nawet o 55 mm tym samym wydłużając ich żywotność.

 

rębak bębnowyfot. Rębak Skorpion 500 RB

Zapewnienie regularnego zrębka jest osiągane dzięki zastosowaniu sita zamontowanego pod bębnem tnącym. Zrębek wybierany jest spod sita dwoma przenośnikami ślimakowymi do wentylatora wyrzutowego i za jego pomocą wyrzucany rurą wyrzutową. Zastosowana w rębaku standardowa rura wyrzutowa obracana jest ręcznie za pomocą ślimakowej obrotnicy o 360° (występuję również w opcji z hydraulicznie składaną rurą wyrzutową wraz z automatycznym sterowaniem obrotnicą 240° realizowaną za pomocą Joysticka).
Konstrukcja rębaka jest osadzona na podwoziu jednoosiowym. Umożliwia to holowanie maszyny po wszystkich typach dróg. Typowe zastosowanie osi jezdnej bez hamulca pozwala Skorpionowi 500 RB na poruszanie się z prędkością do 25 km/h. Może być on również wyposażony w oś jezdną z zawieszeniem resorowanym (do 40 km/h) lub pneumatycznym (do 80 km/h) – obie te osie posiadają hamulec pneumatyczny.
Rozwiązanie usytuowania stołu załadowczego pod kątem 90° w stosunku do kierunku jazdy pozwala na jednoczesny transport rębaka i przyczepy za pomocą jednego ciągnika (rębak posiada zaczep holowniczy).
Rębak wyposażony jest w nowoczesne LED-owe oświetlenie drogowe.
W wyposażeniu standardowym Skorpiona 500 RB mamy do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów No-stress. Automatycznie zapobiega on przeciążeniu układu napędowego dzięki czasowemu zatrzymaniu układu podającego. System pozwala w bardzo prosty sposób na zmianę ustawień pracy maszyny oraz dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Programy o nazwie: „grube drewno” i „cienkie drewno” stanowią o szybkiej zmianie trybu pracy urządzenia. Bardzo łatwo jest zatem przystosować pracę rębaka do aktualnie rozdrabnianego materiału, dzięki czemu zwiększa się jego efektywność. System ten ma wbudowany licznik motogodzin.

 

rębak bębnowy rębak bębnowyfot. Rębak Skorpion 500 RB

W skład standardowego wyposażenie rębaka SKORPION 500 RB wchodzi:
– oś jezdna do 25 km/h;
– stół załadowczy wyposażony w gąsienicę oraz ręcznie składana klapa załadowcza bez gąsienicy;
– rura wyrzutowa ze ślimakową obrotnicą 360°, deflektor;
– nowoczesne led-owe oświetlenie drogowe;
– wałek odbioru mocy;
– własny system hydrauliczny;
– system antyprzeciążeniowy no–stress z licznikiem motogodzin.
Teknamotor proponuje również wyposażenie opcjonalne:
– oś jezdną z zawieszeniem resorowanym do 40 km/h lub zawieszeniem pneumatycznym do 80 km/h; osie wyposażone w hamulec pneumatyczny;
– osie wyposażone w hamulec pneumatyczny;
– hydraulicznie składany stół załadowczy (klapa) wraz z gąsienicą;
– podwyższenie rury wyrzutowej;
– hydraulicznie składana rura wyrzutowa z automatycznym sterowaniem obrotnicą 240° i deflektorem;
– hydrauliczny dźwig samochodowy (hds);
– sterowanie za pomocą joysticka.

 

 

Rębak bębnowy z własnym z silnikiem wysokoprężnym
Mniejszą wydajność, ale własny napęd oferuje rębak bębnowy Skorpion 350SDB. Jest to rónwież maszyna w formie przyczepy specjalnej. Napędzana jest jednak nie wałem WOM z ciągnika tylko czterocylindrowym turbodoładowanym wysokoprężnym silnikiem spalinowym firmy Perkins lub Yanmar o mocy 84 KM.
Konstrukcja rębaka osadzona jest na podwoziu jednoosiowym, wyposażonym w hamulec najazdowy i postojowy oraz zaczep holowniczy pod sworzeń kulisty lub uchwyt oczkowy. Rębak w formie przyczepy specjalnej pozwala na szybkie przemieszczanie się między miejscami. Rębak wyposażony jest w nowoczesne LED-owe oświetlenie drogowe.

 

rębak bębnowy z własnym silnikiemfot. Rębak  Skorpion 350 SDB

W rębaku zastosowano system wciągania drewna składający się z zabudowanej w wahaczu zębatej rolki wciągającej i dociskającej drewno o średnicy 380 mm oraz stołu załadowczego z zębatą gąsienicą długości 68 cm, którą poprzedza składana ręcznie klapa załadowca. Rolkę i gąsienicę napędza układ silników hydraulicznych wraz z reduktorami z pompy hydraulicznej zamontowanej na rębaku.
Sektorowy układ 4 noży tnących na bębnie (jedno cięcie na jeden pełny obrót) gwarantuje duże możliwości rębaka w stosunku do obciążenia układu napędowego. Otaczające bęben sito o otworach 30×30 lub 50×50 mm gwarantuje wyprodukowanie regularnego zrębka w normie G30 i G50.
Przestrzeń załadunku drewna, gardziel o wymiarach 375 x 340 mm umożliwia zrębkowanie rozłożystych gałęzi i innych objętościowo obszernych odpadów drzewnych. Zrębek wybierany jest spod sita dwoma przenośnikami ślimakowymi do wentylatora wyrzutowego i za jego pomocą wyrzucany rurą wyrzutową. Zastosowana rura wyrzutowa osadzona jest na obrotnicy ślimakowej za pomocą której w łatwy sposób można kierować wyrzutem zrębka o kąt 360°.
Standardowe wyposażenie stanowi jeden z najnowocześniejszych elektronicznych systemów No-stress dostępnych na rynku europejskim, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu napędowego, poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego. Edytowalne oprogramowanie systemu antyprzeciążeniowego No-stress pozwala w prosty sposób na zmianę ustawień pracy maszyny i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Program „grube drewno”, „cienkie drewno” umożliwia szybką zmianę trybu pracy rębaka celem dostosowania do aktualnie rozdrabnianego materiału i efektywniejszej pracy rębaka.
Zrębek uzyskany z odpadów drzewnych można przeznaczyć jako materiał energetyczny do spalania, surowiec do produkcji płyt meblowych lub do dalszego przerobu na młynach młotkowych.

 

rębak bębnowy z własnym silnikiem rębak bębnowy z własnym silnikiemfot. Rębak  Skorpion 350 SDB

W standardowym wyposażeniu rębaka Skorpion 350 SDB znajdują się:
– koło zapasowe;
– rura wyrzutowa ze ślimakową obrotnicą 360°, deflektor;
– nowoczesne led-owe oświetlenie drogowe;
– własny system hydrauliczny;
– system antyprzeciążeniowy no–stress z licznikiem motogodzin.
Opcjonalnie można podwyższyć rurę wyrzutową.

 

 

Z pełną linią rębaków produkowanych przez firmę Teknamotor można zapoznać się na stronie: www.teknamotor.pl

 

MODEL URZĄDZENIA SKORPION 500 RB
Gabaryty (dł. x szer. x wys.) [mm] 3870 x 2360 (3000)* x 3025 (4460)*
Waga [kg] 3400 bez HDS **
Średnica materiału [mm] pień do 300
Ilość noży (zależna od wersji bębna tnącego [szt.] 6 tnących + 1 podporowy
Szybkość podawania [mb/min] do 21
Wydajność zrębkowania [m3/h] do 20
Szerokość zrębka [mm] do 35 mm w zależności od materiału
Sposób podawania rolka i podajnik gąsienicowy o napędzie hydraulicznym
Średnica bębna [mm] 520
Wymiary gardzieli (szer. x wys.) [mm] 550 x 370
Długość gąsienicy [mm] stół 680, (klapa 600)***
Sito – oczko [mm] 30×30 lub 50×50
Min. moc ciągnika [KM] 120

 

()* – wymiar po rozłożeniu.
()** – waga zależna od wyposażenia rębaka.
()*** – występuje w opcji.
 

 

MODEL URZĄDZENIA SKORPION 350 SDB
Gabaryty (dł. x szer. x wys.) [mm] 4120 (4860)* x 2010 x 2520
Waga 2470
Średnica materiału [mm] pień do 250
Ilość noży (zależna od wersji bębna tnącego [szt.] 4 tnące + 1 podporowy
Szybkość podawania [mb/min] do 21
Wydajność zrębkowania [m3/h] do 16
Szerokość zrębka [mm] do 28 mm w zależności od materiału
Sposób podawania rolka i podajnik gąsienicowy o napędzie hydraulicznym
Średnica cięcia bębna [mm] 520
Wymiary gardzieli (szer. x wys.) [mm] 375 x 340
Sito – oczko [mm] 30×30 lub 50 x 50

 

 

DANE TECHNICZNE SILNIKA  
Min. moc napędu PERKINS 804D-33T / YANMAR 4TNV98T
Pojemność skokowa [cm3] 3300 / 3319
Moc silnika [KM] 84
Rodzaj chłodzenia ciecz
Rodzaj paliwa olej napędowy
Pojemność zbiornika paliwa [l] 60
Max. zużycie paliwa [l/h] 13

 

 

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 2a, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 26 36 823,