Rębak tarczowy ciągnikowy Skorpion

Efektywna produkcja zrębków

Firmy komunalne, drogowe, z branży leśnej to tylko niektóre z przedsiębiorstw, w których sprawdzi się rębak tarczowy Skorpion firmy Teknamotor. Ta doskonale rozpoznawalna i regularnie powiększająca się rodzina urządzeń obejmuje zarówno rębaki bębnowe, jak i rębaki tarczowe. Budowa maszyn, zastosowane przez producenta rozwiązania konstrukcyjne i korzystny stosunek ceny do jakości sprawiają, że maszyny zbierają bardzo pochlebne opinie od użytkowników, a wyposażenie zróżnicowane w zależności od modelu pozwala dobrać model odpowiadający nawet na najbardziej wygórowane oczekiwania.

Rębak tarczowy czy bębnowy?

Najpopularniejszymi urządzeniami do produkcji zrębków są rębaki bębnowe i tarczowe, w których mechanizm tnący rozdrabnia drewno na zrębki, wykorzystując wyposażony w noże wirujący bęben lub tarczę. Zastanawiając się nad tym, czy lepszy będzie rębak tarczowy czy bębnowy, warto przypomnieć obszary zastosowań dla poszczególnych urządzeń. Rębaki bębnowe, z uwagi na większą wytrzymałość, przeznaczone są do grubszych gałęzi wraz z konarami i odrostami (liśćmi, igliwiem), a nawet do pni drzew. Cięcie odbywa się na nożu podporowym za pomocą noży tnących podczas obracania bębna, a od ilości noży oraz od rozmiaru oczek w zainstalowanym sicie zależy wielkość zrębków. W ofercie firmy Teknamotor znajduje się rozbudowana gama bębnowych rębaków Skorpion, a cena tego typu urządzeń jest nieco wyższa niż rębaków tarczowych. Budowa tych ostatnich sprawia, że lepiej sprawdzą się do zrębkowania gałęzi, całych pni oraz w przypadku rębaków stacjonarnych do odpadów tartacznych (ze względu na ograniczenia możliwości załadunku odpadów). Rębaki tarczowe mają jednak wyższą wydajność, a co za tym idzie – zużywają mniej energii niż rębaki bębnowe. Zespołem tnącym w tego typu urządzeniach jest tarcza z zespołami noży tnących. Od ich ilości zależy też wielkość zrębków. W ofercie firmy Teknamotor znajdują się tarczowe rębaki ciągnikowe, jak i rębaki mobilne.

fot. Teknamotor

Rębaki tarczowe – rodzina Skorpion

Rodzina rębaków tarczowych Skorpion napędzanych z wału ciągnika obejmuje pięć urządzeń o różnych możliwościach i cenach: Skorpion 160 R, Skorpion 160 R/90, Skorpion 250 R, Skorpion 250 R/90, Skorpion 250 RG/90.

We wszystkich modelach układ tnący stanowi tarcza wyposażona w dwa lub trzy noże tnące, współpracująca z dwoma nożami podporowymi. Dzięki temu, że noże są obustronnie zaostrzone, można je obracać o 180°, a w efekcie – dwa razy dłużej użytkować. Wszystkie noże są wykonane z odpowiednio dobranych stali narzędziowych oraz poddane profesjonalnej obróbce cieplnej. Dodatkowo tarcza rębaka spełnia również zadanie wentylatora i wyrzuca zrębki przez rurę wyrzutową, którą można ustawić w dowolnym kierunku na pełnym promieniu 360°.

Nad bezpieczeństwem operatora rębaków ciągnikowych Skorpion czuwa linkowy wyłącznik bezpieczeństwa, który poprzez pociągnięcie linki w dowolną stronę powoduje zatrzymanie hydraulicznego układu podawczego. Aby odblokować układ należy nacisnąć przycisk „Reset”, a w celu powrotu do cyklu pracy rębaka – przycisk „Do przodu”. Zatrzymanie układu podawczego następuje również poprzez wciśniecie przycisku „Stop awaryjny”.

W standardzie wszystkie rębaki tarczowe ciągnikowe są wyposażone w jeden z najnowocześniejszych na rynku europejskim elektronicznych systemów No-stress. Jego zadaniem jest zapobieganie przeciążeniu układu napędowego poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego. Edytowalne oprogramowanie systemu pozwala na prostą zmianę ustawień pracy maszyny i dostosowanie do indywidualnych potrzeb (m.in. program „grube drewno” czy „cienkie drewno”).

 

Rębak ciągnikowy– alternatywa dla rębaka spalinowego

Typoszereg rębaków tarczowych ciągnikowych otwierają modele Skorpion 160 R i Skorpion 160 R/90. Oba przeznaczone są do współpracy z ciągnikami średniej wielkości (min. moc 60 KM w modelu 160 R i 80 KM w modelu 160 R/90). Są one zawieszane na trzypunktowym układzie z tyłu ciągnika i doskonale sprawdzają się przy pracy w terenie, gdzie jest utrudniony dojazd samochodem. Z uwagi na niską cenę, Skorpion 160 R i 160 R/90 jest też o wiele tańszą alternatywą dla rębaków mobilnych z napędem z silnika spalinowego.

Model 160 R posiada gardziel o wymiarach 285 mm (szerokość) i 165 mm (wysokość), co pozwala na rozdrabnianie gałęzi wraz z konarami i odrostami (z liśćmi i z igliwiem), a także okrągłego drewna do średnicy 16 cm. Rębak posiada hydrauliczny podajnik gałęzi, składający się z dwóch rolek napędzanych osobnymi silnikami hydraulicznymi. Układ hydrauliczny w rębaku jest napędzany z własnej pompy hydraulicznej, co zwalnia użytkownika z potrzeby korzystania z hydrauliki ciągnika.

fot. Teknamotor

Rębak ciągnikowy Skorpion 160 R/90 posiada ponadto innowacyjne rozwiązanie w postaci usytuowania gardzieli załadowczej pod kątem 90° w stosunku do kierunku jazdy, co umożliwia jednoczesny transport rębaka i lekkiej przyczepy za pomocą jednego ciągnika. Również ten model ma dwie rolki wciągające gałęzie napędzane osobnymi silnikami hydraulicznymi oraz układ hydrauliczny napędzany z własnej pompy hydraulicznej.

Skorpion 250 – cena niska, wydajność wysoka

Rębaki tarczowe Skorpion 250 R i 250 R/90 to maszyny przeznaczone do współpracy z ciągnikami o mocy min. 80 KM, zawieszane na trzypunktowym układzie z tyłu ciągnika. Ponadto model Skorpion 250 R/90 może też być osadzony na podwoziu jednoosiowym, co pozwala na poruszanie się z maszyną z prędkością do 25 km/h. Jest on ponadto przystosowany jest do holowania po wszystkich typach dróg i wyposażony w LED-owe oświetlenie drogowe.

Tego typu urządzenia są atrakcyjną alternatywą dla rębaków spalinowych, przede wszystkim pod względem ceny. Skorpion 250 R i R/90 posiadają gardziel o szerokości 420 mm i wysokości 255 mm, co pozwala na rozdrabnianie gałęzi wraz z konarami i odrostami (z liśćmi i z igliwiem), a także okrągłego drewna do średnicy 25 cm. Ze względu na swoje osiągi rębaki ciągnikowe Skorpion 250 R i 250 R/90 mogą być używane zarówno przy wycinkach na poboczach dróg, w mieście, jak i przy pracach leśnych, również w terenie, w którym utrudniony jest dojazd samochodem.

Oba modele posiadają dwie rolki wciągające gałęzie, napędzane osobnymi silnikami hydraulicznymi wraz z reduktorami, a układ hydrauliczny jest napędzany z własnej pompy hydraulicznej.

W modelu Skorpion 250 R/90 zastosowano to samo rozwiązanie, co w modelu 160 R/90 w postaci gardzieli załadowczej pod kątem 90° w stosunku do kierunku jazdy, co pozwala na jednoczesny transport rębaka i lekkiej przyczepy za pomocą jednego ciągnika.

fot. Teknamotor

Najbardziej zaawansowanym urządzeniem wśród rębaków ciągnikowych tarczowych jest Skorpion 250 RG/90 – pierwszy polski model z podajnikiem gąsienicowym, a zarazem pierwszy model z serii nowoczesnych rębaków, skierowanych dla wymagających użytkowników, oczekujących wysokiej wydajności i wygody obsługi jednocześnie.

Jego konstrukcja osadzona jest na podwoziu jednoosiowym, co pozwala na holowanie maszyny po wszystkich typach dróg. Rębak ciągnikowy Skorpion 250 RG/90 może być wyposażony w oś jezdną z zawieszeniem resorowanym lub zawieszeniem pneumatycznym (osie wyposażone w hamulec pneumatyczny). Maszyna przeznaczona jest do współpracy z ciągnikami o mocy powyżej 100 KM. Napęd przekazywany jest przez wałek przekaźnika mocy z WOM ciągnika (540 lub 1000 obr/min).

Rębak posiada hydrauliczny system napędowy podawania materiału. Składa się on z zębatej górnej rolki oraz podajnika gąsienicowego zainstalowanego w stole załadowczym. Podzespoły te napędzane są silnikami hydraulicznymi z pompy zainstalowanej na rębaku, co umożliwia współpracę rębaka tarczowego z hydraulicznym dźwigiem (żurawiem). Takie rozwiązanie pozwala na łatwiejszy załadunek drewna, a tym samym usprawnia pracę operatorów i zwiększa efektywność. Doskonale sprawdzi się w firmach zrębkujących materiał o dużej średnicy czy znaczne ilości rozłożystych gałęzi lub krzaków. Gardziel o wymiarach 420 mm (szerokość) i 255 mm (wysokość) pozwala na rozdrabnianie odpadów drzewnych o średnicy do 25 cm i usytuowana jest pod kątem 90° w stosunku do kierunku jazdy.

 

W czasach, w których mówimy o katastrofie klimatycznej, nie można sobie pozwolić na najmniejsze nawet marnotrawstwo. Rębaki tarczowe (ciągnikowe lub mobilne) pozwalają na efektywne zagospodarowanie odpadów drzewnych i produkcję zrębków, które mogą być wykorzystane do bezpośredniego spalania w piecach, do produkcji kompostu, do celów dekoracyjnych oraz (po wtórnym rozdrobnieniu przez młyn bijakowy) jako surowiec do produkcji brykietu i pelletu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.teknamotor.pl

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 2a, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 26 36 823,


Liczba odwiedzin: 3290 | Data publikacji: 2019-11-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


W branży leśnej, drogownictwie i firmach komunalnych...
Wykorzystywanie zrzyn, okrąglaków czy odpadów tartacznych i...
Rozdrabnianie gałęzi i konarów wymaga zastosowania specjalnej...
Poszukiwanie przez przedsiębiorstwa i sektor prywatny tańszych...
Rozdrabnianie gałęzi to jeden z pomysłów na...
Zrębki drzewne są produktem, który nie musi...
Obróbka drewna to dla jednych codzienna praca,...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
Prawdziwe stare drewno, które starzało się powoli,...
12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi...
Wiązary dachowe, domy szkieletowe, drewniane nadbudowy dachów...
Ponieważ fasada jest wizytówką budynku, powinna przyciągać...
Aranżując dom czy mieszkanie często stajemy przed...
11.07.2016 | Piece, kotły
Koszt ogrzewania oraz stopień jego uciążliwości dla...
30.11.2021 | Baseny, fontanny
Późną jesienią raczej myślimy o zakupie nart...
Odpowiednio dobrana armatura wodociągowa bezpośrednio wpływa na...
30.11.2021 | Meble
Najlepiej taką, która zgrabnie wkomponuje się w...
29.11.2021 | Meble
W obecnych czasach coraz więcej wagi przykłada...
Zachodzące w 2021 r. zmiany na rynku...
29.11.2021 | Stolarka otworowa
Zasilanie i ogrzewanie domów zieloną energią wraz...
25.11.2021 | Chemia budowlana
Dachy płaskie w przeszłości były kryte papą...
25.11.2021 | Domy prefabrykowane
Historia firmy Lubar mogłaby stanowić podstawę barwnego...
Przy aranżowaniu łazienki lub samej toalety myślimy...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. świętokrzyskie

Słowa kluczowe: teknamotor, teknamotor, rębaki, rąbaki, sprzęt do obróbki drewna, sprzęt do rąbania drewna, rębak, skorpion, skorpion 250, rębak ciągnikowy, rębak spalinowy, alternatywny rębak, rębak do drewna, rębak tarczowy, rębak tarczowy czy bębnowy, rębak tarczowy budowa, rębak tarczowy opinie, rębak skorpion 250 r cena, rębak skorpion 120 cena, rębak skorpion 120 s cena, rębak skorpion 160, rębak skorpion 160 sd cena,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy