Rębak tarczowy czy bębnowy?

Najpopularniejszymi urządzeniami do produkcji zrębków są rębaki bębnowe i tarczowe, w których mechanizm tnący rozdrabnia drewno na zrębki, wykorzystując wyposażony w noże wirujący bęben lub tarczę. Zastanawiając się nad tym, czy lepszy będzie rębak tarczowy czy bębnowy, warto przypomnieć obszary zastosowań dla poszczególnych urządzeń. Rębaki bębnowe, z uwagi na większą wytrzymałość, przeznaczone są do grubszych gałęzi wraz z konarami i odrostami (liśćmi, igliwiem), a nawet do pni drzew. Cięcie odbywa się na nożu podporowym za pomocą noży tnących podczas obracania bębna, a od ilości noży oraz od rozmiaru oczek w zainstalowanym sicie zależy wielkość zrębków. W ofercie firmy Teknamotor znajduje się rozbudowana gama bębnowych rębaków Skorpion, a cena tego typu urządzeń jest nieco wyższa niż rębaków tarczowych. Budowa tych ostatnich sprawia, że lepiej sprawdzą się do zrębkowania gałęzi, całych pni oraz w przypadku rębaków stacjonarnych do odpadów tartacznych (ze względu na ograniczenia możliwości załadunku odpadów). Rębaki tarczowe mają jednak wyższą wydajność, a co za tym idzie – zużywają mniej energii niż rębaki bębnowe. Zespołem tnącym w tego typu urządzeniach jest tarcza z zespołami noży tnących. Od ich ilości zależy też wielkość zrębków. W ofercie firmy Teknamotor znajdują się tarczowe rębaki ciągnikowe, jak i rębaki mobilne.

fot. Teknamotor

Rębaki tarczowe – rodzina Skorpion

Rodzina rębaków tarczowych Skorpion napędzanych z wału ciągnika obejmuje pięć urządzeń o różnych możliwościach i cenach: Skorpion 160 R, Skorpion 160 R/90, Skorpion 250 R, Skorpion 250 R/90, Skorpion 250 RG/90.

We wszystkich modelach układ tnący stanowi tarcza wyposażona w dwa lub trzy noże tnące, współpracująca z dwoma nożami podporowymi. Dzięki temu, że noże są obustronnie zaostrzone, można je obracać o 180°, a w efekcie – dwa razy dłużej użytkować. Wszystkie noże są wykonane z odpowiednio dobranych stali narzędziowych oraz poddane profesjonalnej obróbce cieplnej. Dodatkowo tarcza rębaka spełnia również zadanie wentylatora i wyrzuca zrębki przez rurę wyrzutową, którą można ustawić w dowolnym kierunku na pełnym promieniu 360°.

Nad bezpieczeństwem operatora rębaków ciągnikowych Skorpion czuwa linkowy wyłącznik bezpieczeństwa, który poprzez pociągnięcie linki w dowolną stronę powoduje zatrzymanie hydraulicznego układu podawczego. Aby odblokować układ należy nacisnąć przycisk „Reset”, a w celu powrotu do cyklu pracy rębaka – przycisk „Do przodu”. Zatrzymanie układu podawczego następuje również poprzez wciśniecie przycisku „Stop awaryjny”.

W standardzie wszystkie rębaki tarczowe ciągnikowe są wyposażone w jeden z najnowocześniejszych na rynku europejskim elektronicznych systemów No-stress. Jego zadaniem jest zapobieganie przeciążeniu układu napędowego poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego. Edytowalne oprogramowanie systemu pozwala na prostą zmianę ustawień pracy maszyny i dostosowanie do indywidualnych potrzeb (m.in. program „grube drewno” czy „cienkie drewno”).

 

Rębak ciągnikowy– alternatywa dla rębaka spalinowego

Typoszereg rębaków tarczowych ciągnikowych otwierają modele Skorpion 160 R i Skorpion 160 R/90. Oba przeznaczone są do współpracy z ciągnikami średniej wielkości (min. moc 60 KM w modelu 160 R i 80 KM w modelu 160 R/90). Są one zawieszane na trzypunktowym układzie z tyłu ciągnika i doskonale sprawdzają się przy pracy w terenie, gdzie jest utrudniony dojazd samochodem. Z uwagi na niską cenę, Skorpion 160 R i 160 R/90 jest też o wiele tańszą alternatywą dla rębaków mobilnych z napędem z silnika spalinowego.

Model 160 R posiada gardziel o wymiarach 285 mm (szerokość) i 165 mm (wysokość), co pozwala na rozdrabnianie gałęzi wraz z konarami i odrostami (z liśćmi i z igliwiem), a także okrągłego drewna do średnicy 16 cm. Rębak posiada hydrauliczny podajnik gałęzi, składający się z dwóch rolek napędzanych osobnymi silnikami hydraulicznymi. Układ hydrauliczny w rębaku jest napędzany z własnej pompy hydraulicznej, co zwalnia użytkownika z potrzeby korzystania z hydrauliki ciągnika.

fot. Teknamotor

Rębak ciągnikowy Skorpion 160 R/90 posiada ponadto innowacyjne rozwiązanie w postaci usytuowania gardzieli załadowczej pod kątem 90° w stosunku do kierunku jazdy, co umożliwia jednoczesny transport rębaka i lekkiej przyczepy za pomocą jednego ciągnika. Również ten model ma dwie rolki wciągające gałęzie napędzane osobnymi silnikami hydraulicznymi oraz układ hydrauliczny napędzany z własnej pompy hydraulicznej.

Skorpion 250 – cena niska, wydajność wysoka

Rębaki tarczowe Skorpion 250 R i 250 R/90 to maszyny przeznaczone do współpracy z ciągnikami o mocy min. 80 KM, zawieszane na trzypunktowym układzie z tyłu ciągnika. Ponadto model Skorpion 250 R/90 może też być osadzony na podwoziu jednoosiowym, co pozwala na poruszanie się z maszyną z prędkością do 25 km/h. Jest on ponadto przystosowany jest do holowania po wszystkich typach dróg i wyposażony w LED-owe oświetlenie drogowe.

Tego typu urządzenia są atrakcyjną alternatywą dla rębaków spalinowych, przede wszystkim pod względem ceny. Skorpion 250 R i R/90 posiadają gardziel o szerokości 420 mm i wysokości 255 mm, co pozwala na rozdrabnianie gałęzi wraz z konarami i odrostami (z liśćmi i z igliwiem), a także okrągłego drewna do średnicy 25 cm. Ze względu na swoje osiągi rębaki ciągnikowe Skorpion 250 R i 250 R/90 mogą być używane zarówno przy wycinkach na poboczach dróg, w mieście, jak i przy pracach leśnych, również w terenie, w którym utrudniony jest dojazd samochodem.

Oba modele posiadają dwie rolki wciągające gałęzie, napędzane osobnymi silnikami hydraulicznymi wraz z reduktorami, a układ hydrauliczny jest napędzany z własnej pompy hydraulicznej.

W modelu Skorpion 250 R/90 zastosowano to samo rozwiązanie, co w modelu 160 R/90 w postaci gardzieli załadowczej pod kątem 90° w stosunku do kierunku jazdy, co pozwala na jednoczesny transport rębaka i lekkiej przyczepy za pomocą jednego ciągnika.

fot. Teknamotor

Najbardziej zaawansowanym urządzeniem wśród rębaków ciągnikowych tarczowych jest Skorpion 250 RG/90 – pierwszy polski model z podajnikiem gąsienicowym, a zarazem pierwszy model z serii nowoczesnych rębaków, skierowanych dla wymagających użytkowników, oczekujących wysokiej wydajności i wygody obsługi jednocześnie.

Jego konstrukcja osadzona jest na podwoziu jednoosiowym, co pozwala na holowanie maszyny po wszystkich typach dróg. Rębak ciągnikowy Skorpion 250 RG/90 może być wyposażony w oś jezdną z zawieszeniem resorowanym lub zawieszeniem pneumatycznym (osie wyposażone w hamulec pneumatyczny). Maszyna przeznaczona jest do współpracy z ciągnikami o mocy powyżej 100 KM. Napęd przekazywany jest przez wałek przekaźnika mocy z WOM ciągnika (540 lub 1000 obr/min).

Rębak posiada hydrauliczny system napędowy podawania materiału. Składa się on z zębatej górnej rolki oraz podajnika gąsienicowego zainstalowanego w stole załadowczym. Podzespoły te napędzane są silnikami hydraulicznymi z pompy zainstalowanej na rębaku, co umożliwia współpracę rębaka tarczowego z hydraulicznym dźwigiem (żurawiem). Takie rozwiązanie pozwala na łatwiejszy załadunek drewna, a tym samym usprawnia pracę operatorów i zwiększa efektywność. Doskonale sprawdzi się w firmach zrębkujących materiał o dużej średnicy czy znaczne ilości rozłożystych gałęzi lub krzaków. Gardziel o wymiarach 420 mm (szerokość) i 255 mm (wysokość) pozwala na rozdrabnianie odpadów drzewnych o średnicy do 25 cm i usytuowana jest pod kątem 90° w stosunku do kierunku jazdy.

 

W czasach, w których mówimy o katastrofie klimatycznej, nie można sobie pozwolić na najmniejsze nawet marnotrawstwo. Rębaki tarczowe (ciągnikowe lub mobilne) pozwalają na efektywne zagospodarowanie odpadów drzewnych i produkcję zrębków, które mogą być wykorzystane do bezpośredniego spalania w piecach, do produkcji kompostu, do celów dekoracyjnych oraz (po wtórnym rozdrobnieniu przez młyn bijakowy) jako surowiec do produkcji brykietu i pelletu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.teknamotor.pl

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 2a, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 26 36 823,