Mobilność na wagę złota

Jedną z podstawowych cech rębaka Skorpion SD 160 jest mobilność, która jest kwestią szczególnie istotną dla przedsiębiorstw z branży komunalnej, drogowej czy leśnej. Szybkie dostarczenie maszyny na miejsce, w którym jest potrzebna pozwala znacznie usprawnić i przyspieszyć prace, nie tracąc dużo czasu na oczekiwanie, aż sprzęt dojedzie na miejsce. Mobilność rębaka spalinowego do gałęzi Skorpion SD 160 sprawia też, że można go wygodnie użytkować zarówno w terenie miejskim, jak i na poboczach dróg (np. przy wycinkach sezonowych) czy w miejscach, w których składowany jest surowiec.

fot. TEKNAMOTOR 

Wydajność w standardzie

Mobilny rębak Skorpion SD 160 to maszyna o dużych mocach przerobowych, która z powodzeniem poradzi sobie z rozdrabnianiem gałęzi z konarami i odrostami (liście, igliwie), jak również drewna okrągłego o maksymalnej średnicy 160 mm. Umożliwia to duża gardziel rębaka o wymiarach 285 mm szerokości i 180 mm wysokości.

Podawanie materiału odbywa się bardzo sprawnie i szybko dzięki układowi dwóch rolek wciągających, które napędzane są osobnymi silnikami hydraulicznymi z zamontowanej na rębaku pompy hydraulicznej. Standardowo rębaki spalinowe mobilne Skorpion 160 SD posiadają ośmiokątną gardziel załadowczą. Możliwe jest też zamówienie maszyny w wersji ze stołem załadowczym i klapą składaną ręcznie, co jest wariantem bardzo wygodnym dla operatora.

Świetne parametry pracy maszyny i wysoką wydajność producent osiągnął ponadto dzięki zastosowaniu tarczowego układu tnącego oraz mocnego, chłodzonego powietrzem silnika dwucylindrowego. Do wyboru jest 38-konny silnik KOHLER Command PRO EFI ECH980, 37-konny silnik Briggs&Stratton VANGUARD EFI 37 bądź 32,6-konny silnik Loncin LC2V90FD. Niezależne od wybranego wariantu, każdy silnik zastosowany w mobilnym rębaku spalinowym Skorpion 160 SD spełnia najnowsze wymogi dotyczące emisji spalin – Stage V.

Zbiornik paliwa o pojemności 40 l pozwala na płynną, ciągłą pracę maszyny przez kilka godzin. Aby wyeliminować ryzyko przeciążenia układu napędowego, firma Teknamotor wyposaża swoje rębaki w jeden z najbardziej innowacyjnych, elektronicznych systemów No-stress. W przypadku zagrożenia przeciążeniem układu napędowego, system ten automatycznie zatrzymuje układ podający. Pracę systemu można konfigurować indywidualnie, dopasowując wszystkie parametry do indywidualnych potrzeb.

Za perfekcyjne rozdrabnianie materiału odpowiada wspomniany układ tnący, który składa się z wyposażonej w dwa noże tarczy, współpracującej z dwoma nożami podporowymi. Producent zadbał o to, aby maksymalnie wydłużyć żywotność noży, dlatego są one wykonane z najwyższej klasy stali narzędziowej, poddane odpowiedniej obróbce cieplnej, a także zaostrzone obustronnie. Ostatnie rozwiązanie pozwala obrócić stępione narzędzie o 180º i dalej użytkować maszynę – bez konieczności wymiany ostrza.

Prostym rozwiązaniem optymalizującym pracę jest też podwójna rola, jaką pełni tarcza rębaka do gałęzi Skorpion 160 SD. Nie tylko współtworzy ona układ tnący, ale także wyrzuca uzyskany zrębek przez rurę wyrzutową. W praktyce odgrywa więc funkcję wentylatora, zaś za pomocą przekładni ślimakowej można w łatwy sposób ustawić rurę wyrzutową w dowolnym kierunku (w zakresie 360º).

fot. TEKNAMOTOR 

Rębak do gałęzi: spalinowy, mobilny… i bezpieczny

Nacisk na parametry użytkowe i funkcjonalność nie wymusił na producencie żadnych kompromisów na rzecz bezpieczeństwa. Z tego powodu mobilny rębak spalinowy Skorpion SD 160 ma wbudowany ten sam system bezpieczeństwa, w który wyposażone są również inne maszyny firmy Teknamotor. Jest to linkowy włącznik bezpieczeństwa – w sytuacji awaryjnej, po pociągnięciu w dowolną stronę linki, hydrauliczny układ podawczy maszyny zostaje zatrzymany. Aby wznowić jego pracę konieczne jest naciśnięcie przycisku „reset” oraz „do przodu”, co umożliwi powrót do wciągania materiału. Dodatkowo w niebezpiecznej sytuacji możliwe jest też użycie przycisku „stop awaryjny”.

Za komfort użytkowania maszyny wpływa z kolei starannie zaprojektowane oświetlenie LED, które zapewnia bezpieczeństwo pracy nawet w niesprzyjających warunkach.

Rębak spalinowy mobilny – remedium na marnotrawstwo

Zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, a dbałość o to, aby maksymalizować zyski z dostępnych surowców nabiera wymiaru nie tylko ekonomicznego, ale również – ekologicznego. Dostępne na rynku nowoczesne piece grzewcze są doskonale przystosowane do spalania zrębków drzewnych (a do tego – nie wymagają właściwie obsługi, bo cały proces jest w wysokim stopniu zautomatyzowany). Dzięki rębakom mobilnym do gałęzi Skorpion można więc z powodzeniem wykorzystać do celów grzewczych powstające podczas prac komunalnych czy drogowych odpady drzewne. To jednak nie koniec możliwości. Zrębki znajdują też zastosowanie np. w produkcji kompostu, w celach dekoracyjnych, a po wtórnym rozdrobnieniu przez młyn bijakowy także jako surowiec do produkcji brykietu lub pelletu.

fot. TEKNAMOTOR 

30 lat doświadczeń zobowiązuje!

Firma Teknamotor – producent spalinowych rębaków mobilnych Skorpion 160 SD obchodzi w 2022 roku okrągły jubileusz – 30 lat obecności na rynku. Przez te lata przedsiębiorstwo zdążyło wyrobić sobie renomę uznanego i cenionego producenta sprzętu do rozdrabniania odpadów drzewnych pochodzących z wyrębu w lesie oraz maszyn wykorzystywanych w tartakach, pracach pielęgnacyjnych w drzewostanach miejskich, parkowych, przydrożnych i sadowniczych czy przy przycinaniu krzewów.

Oferta obejmuje obecnie ponad 30 typów urządzeń do rozdrabniania odpadów drzewnych, które pracują w różnego typu zakładach – m.in. w firmach zajmujących się pielęgnacją zieleni miejskiej, firmach z branży leśnej, a także produkujących i przetwarzających biomasę na cele energetyczne.

Z pełną gamą proponowanych przez Teknamotor rozwiązań można zapoznać się na stronie: www.teknamotor.pl

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 2a, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 26 36 823,