Co to jest rębak do drewna?
Rębak do drewna to specjalna maszyna służąca do rozdrabniania kawałków drewna bądź gałęzi i konarów. Wyposażony jest w mechanizm tnący – wirującą tarczę lub bęben z nożami, który tnie kawałki drewna na zrębki. Materiał uzyskany z rębaka wykorzystywany jest później m.in. do produkcji papieru, opału lub jako ściółka w ogrodzie.

Jaki rębak do drewna wybrać? Rębak bębnowy czy tarczowy?
Wybór urządzenia do rozdrabniania gałęzi nie jest prosty. Na rynku bowiem dostępnych jest wiele rodzajów rębaków. Najbardziej popularny jest rębak bębnowy oraz tarczowy rębak do drewna. Jaki wybrać zatem?

 

rębak bębnowy

fot. TEKNAMOTOR

Rębak tarczowy to maszyna do rozdrabniania drewna, gdzie zespołem tnącym jest tarcza z osadzonymi na niej nożami tnącymi. Rębaki tarczowe mogą posiadać 2, 3 lub 4 zespoły noży tnących na tarczy. Wielkość zrębków zależy od ilości noży tnących znajdujących się na tarczy tnącej. Rębak tarczowy najlepiej nadaje się do zrębkowania gałęzi, całych pni oraz w mniejszym stopniu dla odpadów tartacznych (ze względu na ograniczenia możliwości załadunku odpadów). Zaletą rębaków tarczowych jest wydajność, co przekłada się na zużycie dużo mniejszej ilości energii niż w podobnym rębaku bębnowym.

Rębak bębnowy jest dużo wytrzymalszy i może rozdrabniać grubsze gałęzie wraz z konarami i odrostami – liśćmi bądź igliwiem, a także pnie drzew. Cięcie odpadów drzewnych odbywa się podobnie jak w rębaku tarczowym – na nożu podporowym za pomocą noży tnących podczas obracania bębna. Rębaki bębnowe mogą posiadać 2, 3, 4 lub więcej zespołów noży tnących na bębnie. Wielkość zrębków zależy od ilości noży tnących znajdujących się na bębnie tnącym, a także od rozmiaru oczek w zainstalowanym sicie. Zaletą rębaków bębnowych jest produkcja jednorodnego zrębka. Jego cena jest wyższa niż tarczowego, ale warto w niego zainwestować, ponieważ daje on większe możliwości w kwesti rozdrabniania drewna.

 

fot. TEKNAMOTOR

Rębak bębnowy Skorpion 350 EBG
Jednym z producentów rębaków do drewna jest firma TEKNAMOTOR. Niedawno w ofercie firmy pojawiła się nowość – stacjonarny rębak bębnowy Skorpion 350 EBG. Został on wyprodukowany na bazie sprawdzonej konstrukcji rębaków serii Skorpion 350.

Nowy rębak bębnowy to maszyna o wymiarach: 4255 mm (długość) x 1820 mm (szerokość) x 3265 mm (wysokość) i wadze 3200 kg. Gardziel rębaka ma wymiar 375 mm (szerokość) x 340 mm (wysokość). Materiał drzewny umieszcza się w koszu zasypowym o pojemności 1m³ zamocowanym na stole załadowczym.

W rębaku bębnowym zastosowano specjalny system wciągania drewna, który składa się z zabudowanej w wahaczu zębatej rolki wciągającej i dociskającej drewno oraz stołu załadowczego z systemem dwóch zębatych gąsienic o długości 750 mm i 630 mm. Tak długa i szeroka powierzchnia transporterów gąsienicowych zapewnia łatwość, skuteczność i wysoką wydajność załadunku drewna. Pomiędzy transporterami gąsienicowymi znajduje się wolna przestrzeń separująca zanieczyszczenia typu: drobne kamyki, ziemia czy piach od materiału drzewnego. Rolkę i gąsienicę napędza układ silników hydraulicznych z pompy hydraulicznej zamontowanej na rębaku.

Jednym z najważniejszych elementów w każdym rozdrabniaczu do drewna jest mechanizm tnący. Rębak bębnowy Skorpion 350 EBG wyposażony jest w sektorowy układ 2 noży tnących na bębnie (jedno cięcie na jeden pełny obrót) + jeden nóż podporowy. Noże wykonane są z wysokiej jakości stali narzędziowej odpornej na tępienie – dającą gwarancję długiego czasu eksploatacji. Sektorowy układ noży tnących gwarantuje duże możliwości rębaka w stosunku do obciążenia układu napędowego.

 

fot. TEKNAMOTOR

Rozdrobniony materiał drzewny trafia do sita o otworach 50 x 50 mm, dzięki czemu uzyskuje się zrębek o regularnym kształcie i wielkości. Zrębek wybierany jest spod sita dwoma przenośnikami ślimakowymi do wentylatora wyrzutowego i za jego pomocą wyrzucany jest rurą wyrzutową na zewnątrz rębaka. Rura wyrzutowa osadzona jest na obrotnicy ślimakowej, za pomocą której w łatwy sposób można kierować wyrzutem zrębka o kąt 360°, co ułatwia jego zebranie i wywóz.

System napędowy rębaka bębnowego Skorpion 350 EBG stanowi wolnoobrotowy silnik elektryczny o mocy 55 kW. Silnik ten charakteryzuje się stabilniejszą pracą i większym momentem obrotowym – w odróżnieniu od wysokoobrotowych. Przy tej samej mocy silnik osiąga większe przeniesienie energii oraz poprzez powiększenie średnicy koła pasowego na silniku głównym – wydłuża się żywotność pasków klinowych.

Co z kosztami, jakie musi ponieść inwestor, kupując rębak bębnowy? Cena oraz wszystkie szczegóły dotyczące kupna maszyny są dostępne w Dziale Handlowym firmy TEKNAMOTOR. Zainteresowani klienci mogą również zadać pytanie o urządzenie poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie internetowej producenta. Tam także zapoznają się z całą ofertą, w skład której wchodzą: mobilne rębaki tarczowe, mobilne rębaki bębnowe, ciągnikowe rębaki tarczowe, ciągnikowe rębaki bębnowe, stacjonarne rębaki do drewna, młyny młotkowe, transportery i frezarka do niwelowania pni drzew.

 

rębak bębnowy skorpion

fot. TEKNAMOTOR

Bezpieczna praca z rębakiem bębnowym
W pracy z taką maszyną, jak rębak do drewna niezwykle ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Standardowe wyposażenie wszystkich rozdrabniaczy TEKNAMOTOR stanowi elektroniczny system kontroli pracy, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu napędowego, poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego. Producent dodatkowo wyposażył rębak bębnowy Skorpion 350 EBG w linkowy wyłącznik bezpieczeństwa, który odpowiada za bezpieczeństwo operatora podczas pracy maszyny. Poprzez pociągnięcie specjalnej linki w dowolną stronę powoduje on zatrzymanie hydraulicznego układu podawczego. Układ podawczy można zatrzymać również poprzez wciśnięcie przycisku „STOP AWARYJNY”. Odblokowanie układu następuje przez wciśnięcie przycisku „Reset”. Chcąc powrócić do cyklu pracy rębaka (wciągania materiału), należy wcisnąć przycisk „Do przodu”.

Do czego wykorzystać zrębki drzewne z rębaka bębnowego?
Rębak może rozdrabniać materiał drzewny o średnicy do 250 mm, który następnie jest cięty na zrębki o wielkości od 5 do 28 mm – dzięki płynnej regulacji prędkości podawania. Dzięki temu zrębek uzyskany z odpadów drzewnych rozdrobnionych w rębaku bębnowym marki TEKNAMOTOR można wykorzystać w wielu celach – zarówno energetycznych, przemysłowych, jak i dekoracyjnych. Można produkować m.in. drobny zrębek, który poddany dalszemu przerobowi na młynach młotkowych wykorzystywany jest do produkcji brykietu, pelletu lub ściółki ogrodniczej bądź uzyskać gruby zrębek, który jest idealnym materiałem do celów opałowych czy do sprzedaży na cele przemysłowe, np. w produkcji płyt pilśniowych i wiórowych. Ze względu na duże możliwości przerobowe rębak bębnowy Skorpion 350 EBG znakomicie sprawuje się przy rozdrabnianiu odpadów krótkich, np. z produkcji drewna kominkowego, które następnie wykorzystuje się jako opał.

Więcej o nowym rębaku przeczytasz na stronie: www.teknamotor.pl

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 2a, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 26 36 823,