Rębak do gałęzi spalinowy producent Teknamotor

W branży leśnej, drogownictwie i firmach komunalnych niezbędnym urządzeniem jest rębak do gałęzi spalinowy. Producent Teknamotor przygotował nową wersję znanej i sprawdzonej maszyny – Skorpion 350 SDB. To nowoczesne, uniwersalne urządzenie, spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa i emisji spalin.

Rębak do gałęzi spalinowy – zastosowanie

Rębak do gałęzi potrzebny jest wszędzie tam, gdzie konieczna jest obróbka odpadów drzewnych. Urządzenia te stosowane są szeroko w firmach komunalnych, branży leśnej oraz drogownictwie. Tego typu rozdrabniacze do gałęzi pełnią także ważną funkcję w produkcji biomasy. Przed zakupem odpowiedniego rębaka do gałęzi spalinowego dobrze jest poznać funkcje urządzenia oraz wziąć pod uwagę takie czynniki jak: mobilność, bezpieczeństwo, ergonomia oraz czynniki ekologiczne, zwłaszcza w przypadku norm emisji spalin. Wszystkie te cechy charakteryzują rębak do gałęzi spalinowy Skorpion 350 SDB.

fot. TEKNAMOTOR

Rębak do gałęzi spalinowy – cechy urządzenia

Istotną cechą tych maszyn, w tym nowoczesnego rębaka do gałęzi spalinowego Skorpion 350 SDB jest mobilność, która pozwala na dowiezienie urządzenia w miejsca, gdzie prowadzona jest wycinka lub przycinanie drzew. Producent wziął pod uwagę wszystkie te czynniki, oferując najbardziej zaawansowany technologicznie rozdrabniacz do gałęzi spalinowy, przeznaczony dla służb komunalnych, drogowych oraz branży leśnej. Mobilność zapewnia konstrukcja rębaka w formie przyczepy specjalnej. Maszyna oparta jest na podwoziu jednoosiowym, wyposażonym w hamulec najazdowy i postojowy, a także zaczep holowniczy pod sworzeń kulisty lub uchwyt oczkowy. Rębak Skorpion 350 SDB został wyposażony w drogowe oświetlenie LED. Maszyna otrzymała europejską homologację, która pozwala na rejestrację maszyny i dopuszczenie jej do ruchu drogowego.

Obróbka drewna w rozdrabniaczu do gałęzi spalinowym

Rębak lub inaczej rozdrabniacz do gałęzi spalinowy, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem służącym do przerabiania dużych odpadów drzewnych (takich jak gałęzie i pnie) na zrębek, który stosowany jest w rozmaitych celach, głównie energetycznych, przemysłowych, a nawet dekoracyjnych. Różne modele rębaków mają różne możliwości obróbki, wynikające z konstrukcji i rozmiarów tych urządzeń. Skorpion 350 SDB ma duże możliwości przerobowe – maksymalna średnica gałęzi wynosi 25 cm. Jest to możliwe dzięki rozmiarom gardzieli o szerokości 375 mm i wysokości 340 mm. Dzięki swojej konstrukcji maszyna ta doskonale sprawdza się przy rozdrabnianiu pni drzew, a także rozłożystych gałęzi. Drewno jest wciągane do rębaka dzięki systemowi, składającemu się z zabudowanej w wahaczu zębatej rolki wciągającej o średnicy 380 mm oraz stołu załadowczego z zębatą gąsienicą o długości 750 mm, którą poprzedza klapa załadowcza. Rolkę oraz gąsienicę napędza układ silników hydraulicznych, sterowanych z pompy hydraulicznej zamontowanej na rębaku do gałęzi. To rozwiązanie ułatwia załadunek drewna, usprawnia pracę operatorów urządzenia i dzięki temu zwiększa efektywność pracy.

fot. TEKNAMOTOR

Rozdrabnianie drewna w rębaku do gałęzi

Drewno po załadunku poddawane jest procesowi rozdrabniania. Rębak do gałęzi spalinowy Skorpion 350 SDB posiada w standardowym wyposażeniu płynną regulację prędkości podawania drewna, w zakresie cięcia od 5 do 28 mm. To rozwiązanie umożliwia uzyskanie drobnego i grubego zrębku. W zależności od preferencji, rębak wytworzy drobny zrębek, który po dalszym przerobie na młynach młotkowych, można wykorzystać do produkcji brykietu lub pelletu. Inne ustawienie pozwoli zaś na uzyskanie grubego zrębku, będącego idealnym materiałem do celów opałowych lub do sprzedaży w celach przemysłowych.

fot. TEKNAMOTOR

Producent rębaka do gałęzi spalinowego Skorpion 350 SDB oferuje więc urządzenie uniwersalne, które spełni różne preferencje użytkownika. Rozdrabnianie w rębaku do gałęzi odbywa się dzięki pracy sektorowego układu noży tnących na bębnie. Jedno cięcie wykonywane jest podczas jednego, pełnego obrotu bębna. Układ ten gwarantuje duże możliwości rębaka w stosunku do obciążenia układu napędowego maszyny. Rębak do gałęzi spalinowy Skorpion 350 DB gwarantuje wyprodukowanie regularnego zrębka w normie G30 lub G50, co umożliwia otaczające bęben sito o otworach 30×30 mm lub 50×50 mm. Zrębek wybierany jest spod tego sita za pomocą dwóch przenośników ślimakowych do wentylatora wyrzutowego, który umożliwia wyrzucanie zrębka przez rurę wyrzutową. Producent przewidział zmienne warunki pracy urządzenia, dlatego rura wyrzutowa została osadzona na obrotnicy ślimakowej, dzięki której łatwo można kierować wyrzutem zrębka. Na czas transportu rębaka rura jest składana.

fot. TEKNAMOTOR

System napędowy w rębaku do gałęzi spalinowym

Źródłem napędu spalinowego rębaka do gałęzi jest oczywiście silnik spalinowy. Producent oferuje cztery rodzaje silnika dedykowane do rębaka Skorpion 350 SDB. Pierwsze dwa to wysokoprężne, turbodoładowane silniki firmy Kohler model KDI2504TCR lub firmy Hatz model 4H50TICD o mocy 74,8 KM. Warto podkreślić, że jednostki te spełniają najnowsze standardy emisji spalin STAGE V. Silniki te są chłodzone cieczą i standardowo zabudowane maską. Rębak może być także napędzany silnikiem firmy Yanmar, model 4TNV98T o mocy 84 KM lub jednostką firmy FIAT, model FTP F32MNTX20 o mocy 88 KM. Możliwość wyboru jednostki zależna jest od norm emisji spalin obowiązujących w danym kraju. Niezależnie od zainstalowanej jednostki, rębak do gałęzi spalinowy Skorpion 350 SDB wyposażony jest również w sprzęgło tarczowe rozłączne, którego zadaniem jest przeniesienie napędu z silnika poprzez przekładnię pasową na bęben tnący. W ten sposób odciążany jest wał korbowy silnika, co umożliwia płynne załączanie napędu rębaka.

Wyposażenie rębaka do gałęzi

Rębak do gałęzi spalinowy, oprócz niezbędnych elementów konstrukcyjnych, powinien posiadać wyposażenie ułatwiające pracę operatorom oraz zapewniające ich bezpieczeństwo. Producent rębaka do gałęzi spalinowego Skorpion 350 SDB, jako standardowe wyposażenie, oferuje elektroniczny system No-Stress, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu napędowego urządzenia za pomocą czasowego zatrzymania układu podającego. Oprogramowanie systemu antyprzeciążeniowego No-Stress jest edytowalne, co pozwala w prosty sposób zmienić ustawienia pracy maszyny i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ułatwiają to także programy “grube drewno” oraz “cienkie drewno”, które umożliwiają szybką zmianę trybu pracy rębaka w celu dostosowania do aktualnie rozdrabnianego materiału i efektywniejszej pracy maszyny.

fot. TEKNAMOTOR

Bezpieczeństwo w czasie obsługi rębaka

Ze względu na charakter urządzenia, rębak do gałęzi spalinowy powinien być wyposażony w zabezpieczenia niwelujące ryzyko wypadku podczas obsługi maszyny. Nad bezpieczeństwem operatora rębaka Skorpion 350 SDB czuwa linkowy wyłącznik oraz przycisk “STOP AWARYJNY”. Pociągnięcie linki wyłącznika w dowolnym kierunku powoduje natychmiastowe zatrzymanie układu podawczego rębaka. Odblokowanie tego układu następuje po wciśnięciu przycisku “Reset”. Aby powrócić do cyklu pracy urządzenia (czyli wciągania materiału), należy wcisnąć przycisk “Do przodu”.

fot. TEKNAMOTOR

Rębak do gałęzi spalinowy – producent

Przed zakupem odpowiedniego rębaka warto wziąć pod uwagę to, co oferuje producent oraz jego profesjonalną pomoc. Ważne jest także doświadczenie. Teknamotor – producent rębaka Skorpion 350 SDB i innych tego typu maszyn – działa na rynku od 1992 roku. Wieloletnie doświadczenie firmy gwarantuje odpowiednią pomoc przy doborze maszyny z uwzględnieniem jej wydajności i przeznaczenia. Teknamotor, oprócz fachowej obsługi, ma także doświadczenie w projektowaniu i produkcji maszyn do rozdrabniania odpadów drzewnych. To największy producent krajowy i jeden z największych w Europie.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie www.teknamotor.pl.

 

 

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 2a, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 26 36 823,


Liczba odwiedzin: 541 | Data publikacji: 2020-10-14

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Poszukiwanie przez przedsiębiorstwa i sektor prywatny tańszych...
Firmy komunalne, drogowe, z branży leśnej to...
Zrębki drzewne są produktem, który nie musi...
Rozdrabnianie gałęzi i konarów wymaga zastosowania specjalnej...
Rozdrabnianie gałęzi to jeden z pomysłów na...
31.10.2017 | Pompy
Instalacja kanalizacyjna w budynkach jest zwykle projektowana...
08.06.2016 | Pompy
Niewykorzystywanie wszystkich pomieszczeń w budynku uznaje się...
10.02.2020 | Pompy
Nowoczesne systemy pompowe mogą znaleźć zastosowanie w...
Firma TAD-LEN na rynku działa od 22...
Obróbka drewna to dla jednych codzienna praca,...
16.02.2015 | Tartaki
Chociaż użycie drewna w polskim w budownictwie...
Wykonawcy robót w budownictwie przemysłowym coraz częściej...
Wytrzymałe łuki drewniane konstrukcyjne to wszechstronne elementy...
02.04.2020 | Domy ekologiczne
„Dom skandynawski” to hasło, które elektryzuje każdego...
12.03.2019 | Domy drewniane
Może się wydawać, że całoroczne domy drewniane...
Wywiad z managerem firmy ABIES Polska o...
mini ładowarka rolnicza
Profesjonalizacja rynku to dziś nie tylko zwiększanie...
10.10.2017 | Składy budowlane
Coraz częściej przy wyborze sprzętu budowlanego i...
Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów...
Żaluzje i rolety chronią nas przed nadmiernym...
02.03.2017 | Obiekty rolnicze
Nowoczesne gospodarstwo rolne w niczym nie przypomina...
20.10.2016 | Stalowe konstrukcje
Wybór systemu, w jakim zbudujemy dom, garaż,...
14.06.2016 | Domy drewniane
Prefabrykacja konstrukcji drewnianych to metoda wznoszenia domów...
24.05.2016 | Domy prefabrykowane
Drewno jest znanym od zarania dziejów materiałem...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. świętokrzyskie
woj. opolskie

Słowa kluczowe: rębak do gałęzi spalinowy, producent rębaka do gałęzi spalinowego, rozdrabniacz do gałęzi spalinowy, rębak, rozdrabniacz, rębarka, rozdrabniarka, teknamotor, maszyny do drewna, maszyny do rąbania drewna, maszyny, bębnowe, tarczowe, rębaki mobilne, rębaki stacjonarne, młyny bijakowe, transportery
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy