Piaskowanie drewna – cena, która nie odstrasza
Drewniane elewacje, schody, meble ogrodowe i elementy małej architektury z biegiem czasu tracą swój blask i zaczynają ulegać naturalnym procesom degradacji. Działanie wilgoci, śniegu, deszczu, promieniowania UV, a także codzienna eksploatacja – wszystkie te czynniki mają wpływ na wygląd i kondycję drewna.
Jedną z metod, która pozwala szybko i niezwykle skutecznie wykonać renowację, jest piaskowanie drewna. Cena takiej usługi jest zdecydowanie niższa niż np. za czyszczenie laserem lub suchym lodem, a jednocześnie sam proces zapewnia podobny, bardzo spektakularny efekt.
– Piaskowanie drewna to technologia, w której wykorzystuje się strumień sprężonego powietrza, zawierający piasek kwarcowy lub inne ścierniwo (np. garnet, granulat szklany, soda). Ścierniwo w starciu z podłożem oczyszcza je z farb i brudu, wnikając w miękkie słoje drewna, które poleruje, rzeźbi i kształtuje. Jednocześnie taki proces pozwala zachować naturalny wygląd surowca – wyjaśnia Marcin Oksentowicz z firmy PIASKOWANIE DREWNA MARCIN OKSENTOWICZ, która oferuje usługę czyszczenia metodą strumieniową-ścierną drewna, jak również metalu, cegły czy betonu.

Skuteczność gwarantowana!
Ogromnym atutem zastosowania metody strumieniowo-ściernej, obok spektakularnego efektu, jest cena – piaskowanie drewna deklasuje w tej kwestii laser czy suchy lód. Jednocześnie jest to metoda droższa niż szlifowanie czy ściąganie farby opalarką. W odróżnieniu jednak od tych dwóch ostatnich technologii, piaskowanie jest dużo bardziej skuteczne, bo pozwala bardzo precyzyjnie oczyścić miejsca również o ograniczonej dostępności – wąskie przestrzenie, zakrzywienia, naroża.

Ponadto zanieczyszczenia, naloty i stare powłoki (farby, lazury, bejce, lakiery) – inaczej niż podczas szlifowania – nie są wcierane w powierzchnię drewna.
– Ścierniwo powoduje dokładne oderwanie farb i zabrudzeń dzięki znacznej sile uderzenia. Natomiast siła skompresowanego powietrza zdmuchuje je z powierzchni oczyszczanego elementu – wyjaśnia Marcin Oksentowicz. – Z kolei w przypadku piaskowania metalu, można skutecznie oczyścić nawet najbardziej skorodowane elementy w miejscach trudno dostępnych i przygotować powierzchnię do malowania proszkowego – dodaje.
Piaskowanie w osłonie wody (tzw. hydropiaskowanie), jakie stosuje się w przypadku cegły i betonu, pozwala wyeliminować z kolei niepożądane zapylenie.
Jakie jeszcze atuty oprócz skuteczności i ceny ma piaskowanie drewna? Otóż prawidłowo wykonany proces z umiejętnie dobranym uziarnieniem ścierniwa, pozwala w piękny sposób wyeksponować naturalną strukturę drewna, wraz z jego niepowtarzalnym kolorem i usłojeniem. Ważne jest jednak, aby wysoka jakość ścierniwa szła w parze z odpowiednio dobranymi parametrami pracy maszyny generującej sprężone powietrze (ciśnienie robocze, ilość piasku dostarczanego do strumienia powietrza). Kluczowe jest też oczywiście doświadczenie operatora i jego umiejętności. Połączenie wszystkich powyższych kwestii sprawia, że piaskowanie jest metodą nieinwazyjną, bezpieczną i bardzo precyzyjną.
Dzięki temu doskonale sprawdzi się podczas renowacji starych domów drewnianych. Nie tylko pozwala usunąć stare powłoki, mchy, naloty, grzyby, ale także wydobywa utracony z biegiem czasu urok takich budynków. To metoda o wiele lepsza niż czyszczenie chemiczne, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia drewna – zwłaszcza takiego, które ma już swoje lata.

Piaskowanie drewna i malowanie
– Oprócz piaskowania drewna, metalu, betonu i cegły, oferujemy także inne usługi. Oczywiście przygotowujemy odpowiednio miejsce pracy i zabezpieczamy wszystkie elementy, które nie mają zostać poddane oczyszczaniu. Daje to pewność, że nic nie zostanie przypadkowo uszkodzone. Posiadamy ponadto profesjonalny agregat malarski renomowanej, amerykańskiej marki TriTech T9, dzięki czemu czyszczone powierzchnie możemy też pomalować – mówi Marcin Oksentowicz.
Co istotne, procesowi oczyszczania metodą strumieniowo-ścierną można poddać niemal każdy element drewniany: ściany budynku, elewacje i daszki, stropy, podłogi, tarasy, balustrady, ogrodzenia i płotki, a także drewniane drzwi meble ogrodowe i domowe oraz wiele innych.

Skuteczność, szybkość, atrakcyjna cena – piaskowanie drewna to świetna metoda oczyszczania drewna ze starych powłok, nalotów i zabrudzeń. Ważne jest jednak, aby takie prace powierzać firmom z doświadczeniem, które mają odpowiedni sprzęt i umiejętność posługiwania się nim. Tylko to daje gwarancję spektakularnego efektu końcowego.

Więcej informacji na stronie: www.piaskowanie-drewna.com.pl