Czym są okucia ciesielskie?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są okucia ciesielskie. To rodzaj metalowych elementów używanych w konstrukcji więźby dachowej. Służą one wzmocnieniu, zabezpieczeniu i stabilizacji. Odpowiednio dobrane zapewniają trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, która nieustannie narażona jest na uciążliwości przyrody – porywiste wiatry, obciążenia śniegiem czy silnym deszczem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

fot. MiTek Industries

Jak dobiera się okucia do konstrukcji więźby dachowej?

Dobór okuć do konstrukcji więźby to złożony proces. Należy wziąć po uwagę różne kryteria, takie jak: wytrzymałość na obciążenia / dopuszczalna nośność, odporność na warunki atmosferyczne, ciężar pokrycia, materiał, z którego są wykonane, itp.

O tym, jakie stalowe elementy należy zastosować, decyduje projektant. W pierwszej kolejności wykonywany jest projekt samej konstrukcji dachu, np. kopertowego. Następnie wykonuje się obliczenia, z których wynikają kryteria, jakim powinno odpowiadać okucie w danym miejscu.

Takie kalkulacje opierają się na wprowadzonych danych wyjściowych, takich jak:

waga pokrywy śnieżnej, jaka może zalegać na dachu,
siła oddziaływania wiatru,
ciężar dachówki, itd.

W wyniku tych obliczeń otrzymuje się parametry, które musi spełniać dane okucie. Wówczas konstruktor wyszukuje właściwych elementów w katalogach producentów. Proces ten jest mniej złożony, gdy mamy do czynienia z prostym dachem dwuspadowym i bardziej złożony w przypadku skomplikowanej więźby.

fot. MiTek Industries

Program do projektowania więźby dachowej MiTek - zautomatyzowany dobór okuć

MiTek Industries jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w prefabrykacji drewnianych konstrukcji dachowych. Zaopatruje producentów wiązarów w kompleksową technologię: maszyny, łączniki oraz specjalistyczne oprogramowanie, takie jak PAMIR - program do projektowania więźby dachowej, który umożliwia projektowanie bezpiecznych konstrukcji w krótkim czasie. Dotyczy to także doboru okuć ciesielskich.

Inwestor może mieć pewność, że zarówno elementy drewniane, jak i wszystkie stalowe łączniki w jego więźbie zostały dokładnie przeanalizowane pod kątem inżynieryjnym.

Program PAMIR tworzy także dokumentację szczegółów mocowania. Ułatwia ona pracę ekipom montującym prefabrykowaną więźbę i niejednokrotnie pozwala uniknąć błędów.

Inną korzyścią zautomatyzowanego doboru okuć jest eliminacja niedopatrzeń i błędów przy zamawianiu łączników do montażu. Wydruki generują niezawodną specyfikację potrzebnych okuć oraz łączników.

Automatyczny dobór okuć w programie Pamir znacząco przyspiesza pracę konstruktora oraz redukuje potencjalne błędy w doborze okuć i w ich zamówieniach.

fot. MiTek Industries

Program PAMIR - cena

Jak informuje nas Bogusław Węgrzanowski - dyrektor MiTek Industries Polska - cena programu PAMIR zależna jest od rodzaju licencji. Licencjobiorca może wybrać jedną w dwóch opcji:

„pakiet minutowy” - w którym płaci się za pakiet 2500 minut korzystania z programu,
stały dostęp do programu, z rabatami zależnymi od liczby licencji.

Jak dodaje, licencjobiorcą może być tylko zakład produkujący wiązary i/lub domy drewniane.

Okucia ciesielskie są jednym z kluczowych elementów, które wpływają nie tylko na estetykę, ale także na trwałość i funkcjonalność drewnianych konstrukcji. Dobór okuć to skomplikowany i wymagający proces, dlatego program do projektowania więźby dachowej PAMIR stanowi duże udogodnienie, warte uwagi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.mitek.pl/

59-220 Legnica, ul. Poznańska 29K , woj. dolnośląskie
tel. 076-8628988,