Zastosowanie drewna klejonego
Drewno klejone ma tyle zastosowań, ile pomysłów mają projektanci. Sprawdza się zarówno jako materiał na małą architekturę ogrodową czy do budowy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak również jako budulec obiektów wielkogabarytowych (hale produkcyjno-magazynowe, handlowe, sportowe, pływalnie), na budowie mostów jednoprzęsłowych kończąc.
Jako produkt stosowany w budownictwie drewno klejone musi spełniać szereg surowych norm i wymogów, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla użytkowników powstałych z niego obiektów. Pierwszym polskim producentem, który na rynek wprowadził wielkowymiarowe elementy z drewna klejonego warstwowo certyfikowane znakiem CE jest FABRYKA DREWNA KLEJONEGO FDK Sp. z o.o.

 

konstrukcje z drewna klejonego drewno klejone warstwowofot. www.fdk.com.pl

Oferta przedsiębiorstwa obejmuje elementy konstrukcyjne na hale widowiskowe i sportowe, pływalnie, obiekty handlowe, obiekty rolnicze, muszle koncertowe, zadaszenia trybun, ogrody zimowe itd. Ponadto firma ma możliwość kompleksowego świadczenia usług projektowania, dostawy elementów konstrukcyjnych, aż na montażu konstrukcji z drewna klejonego kończąc. Produkowane przez FDK elementy konstrukcyjne są dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej (spełniają wymagania normy europejskiej „PN-EN 14080 Konstrukcje drewniane. Drewno klejone warstwowo. Wymagania”). Potwierdzeniem tego jest posiadany przez firmę certyfikat dla Zakładowej Kontroli Produkcji i prawo znakowania wyrobów znakiem CE. W oparciu o ww. normę firma nadaje swoim wyrobom odpowiednią klasę wytrzymałości oraz używalności, niezbędną do zastosowania wyprodukowanych w FDK elementów jako materiału konstrukcyjnego.

 

zastosowanie drewna klejonego drewno klejone produkcjafot. www.fdk.com.pl

 

Drewno klejone – produkcja
Konstrukcje z drewna klejonego warstwowo są przyjazne dla środowiska naturalnego, dzięki czemu produkt ten jest doskonałą alternatywą dla stali i żelbetu, nie tylko bardziej ekologiczną, ale również atrakcyjniejszą wizualnie.
Do produkcji elementów z drewna klejonego warstwowo najczęściej stosowanym gatunkiem drewna jest świerk, rzadziej sosna i modrzew.
Proces produkcyjny tego typu elementów przebiega dwuetapowo. Najpierw odpowiednio przygotowane i wyselekcjonowane elementy tarcicy (zwykle grubości 40 mm) są łączone na długość. W drugim etapie lamele skleja się w belki na zadaną grubość i długość. Możliwe jest również uformowanie klejonych belek w odpowiednią zadaną krzywiznę.

 

konstrukcje ciesielskie drewno klejone gotowe do montażurys. www.fdk.com.pl

W technologii klejenia producenci stosują różne typy klejów – najczęściej dwuskładnikowe chemoutwardzalne. W FDK stosuje się jednoskładnikowy klej poliuretanowy, który utwardza się pod wpływem wilgoci zawartej w drewnie oraz powietrzu. Jest to produkt nowej generacji, który jest nie tylko przyjazny dla środowiska i otoczenia, ale i ma doskonałe parametry, które pozwalają na stosowanie wyprodukowanych elementów we wszelkiego typu budowlach (nawet w basenach pływackich).

 

produkcja drewna klejonego drewno klejonefot. www.fdk.com.pl

 

Drewno klejone gotowe do montażu
FDK produkuje belki proste o maksymalnej długości do 24 m, o maksymalnym przekroju 24 x 130 cm, jak również belki gięto-klejone o wysokości do 1 m ze strzałką ugięcia do 3 m. Wyroby są ponadto czterostronnie strugane i sfazowane. Odpowiednio wykwalifikowany personel posiada uprawnienia do wizualnej klasyfikacji surowca, jakim jest wysokiej klasy tarcica z drewna świerkowego, modrzewiowego i sosnowego. Dzięki przeprowadzanej klasyfikacji elementy konstrukcyjne z drewna klejonego uzyskują klasy wytrzymałościowe do GL30, co oznacza, że pozbawiane są wszelkich wad, jakie występują w drewnie litym.
Ponadto przedsiębiorstwo wykonuje wszelkiego rodzaju obróbki wynikające z projektu wykonawczego, co daje gotowy wyrób do montażu (w tym również impregnację elementów oraz systemowe rozwiązania połączeń mechanicznych, zarówno standardowe, jak i nietypowe). Firma ma możliwość kompleksowego świadczenia swoich usług: począwszy od etapu projektowania, dostawy elementów konstrukcyjnych, kończąc na montażu konstrukcji z drewna klejonego.

 

fabryka drewna klejonego drewno klejonerys. www.fdk.com.pl

 

Konstrukcje ciesielskie
Oferta FDK to jednak nie tylko belki z drewna klejonego. Firma produkuje, dostarcza i montuje prefabrykowane drewniane konstrukcje ciesielskie przy zastosowaniu certyfikowanego drewna klejonego warstwowo. Elementy więźby dachowej wykonane z drewna konstrukcyjnego posiadają gwarantowaną stabilność kształtów i wymiarów, co pozwala na dokładną obróbkę, wykonanie złączy i ułatwia szybki montaż na budowie w kompletne systemy konstrukcji nośnych.
Produkcja jest realizowana za pomocą nowoczesnej, sterowanej numerycznie linii SUPREMA, wspomaganej specjalistycznym oprogramowaniem Dietrich’s. W połączeniu z pracą doświadczonego personelu, możliwa jest najbardziej precyzyjna obróbka wielkogabarytowych elementów drewnianych. Taki park maszynowy daje też pewność znalezienia najlepszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań projektowych oraz stworzenia wizualizacji projektu konstrukcyjnego.

 

zastosowanie drewna klejonego drewno klejone zastosowaniefot. www.fdk.com.pl

 

Firma FDK dysponuje mobilnymi grupami montażowymi, wyposażonymi w odpowiednie narzędzia, które w krótkim czasie montują przygotowane elementy konstrukcji w całość.
Przedsiębiorstwo znajduje się obecnie w fazie inwestycji i rozwoju, co prowadzi do stałego poszerzania portfela produktów, m. in. zwiększania przekrojów i długości elementów konstrukcyjnych oraz produkcji deski w postaci podbitki dachowej, elewacyjnej, podłogowej, tarasowej również z drewna termowanego.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.fdk.com.pl

 

35-211 Rzeszów, ul. Konopnickiej 18, woj. podkarpackie
tel. 666834322,