Drewno klejone warstwowo

Konstrukcje z drewna klejonego

Drewno klejone warstwowo to bodaj najbardziej zaawansowana technologicznie forma tego naturalnego materiału budowlanego. Jest bardzo wytrzymałe, łatwo je kształtować, jest odporne na ogień. Jego niepowtarzalne cechy fizyczne i użytkowe sprawiają, że ma praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania.

Zastosowanie drewna klejonego
Drewno klejone ma tyle zastosowań, ile pomysłów mają projektanci. Sprawdza się zarówno jako materiał na małą architekturę ogrodową czy do budowy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak również jako budulec obiektów wielkogabarytowych (hale produkcyjno-magazynowe, handlowe, sportowe, pływalnie), na budowie mostów jednoprzęsłowych kończąc.
Jako produkt stosowany w budownictwie drewno klejone musi spełniać szereg surowych norm i wymogów, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla użytkowników powstałych z niego obiektów. Pierwszym polskim producentem, który na rynek wprowadził wielkowymiarowe elementy z drewna klejonego warstwowo certyfikowane znakiem CE jest FABRYKA DREWNA KLEJONEGO FDK Sp. z o.o.

 

konstrukcje z drewna klejonego drewno klejone warstwowofot. www.fdk.com.pl

Oferta przedsiębiorstwa obejmuje elementy konstrukcyjne na hale widowiskowe i sportowe, pływalnie, obiekty handlowe, obiekty rolnicze, muszle koncertowe, zadaszenia trybun, ogrody zimowe itd. Ponadto firma ma możliwość kompleksowego świadczenia usług projektowania, dostawy elementów konstrukcyjnych, aż na montażu konstrukcji z drewna klejonego kończąc. Produkowane przez FDK elementy konstrukcyjne są dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej (spełniają wymagania normy europejskiej „PN-EN 14080 Konstrukcje drewniane. Drewno klejone warstwowo. Wymagania”). Potwierdzeniem tego jest posiadany przez firmę certyfikat dla Zakładowej Kontroli Produkcji i prawo znakowania wyrobów znakiem CE. W oparciu o ww. normę firma nadaje swoim wyrobom odpowiednią klasę wytrzymałości oraz używalności, niezbędną do zastosowania wyprodukowanych w FDK elementów jako materiału konstrukcyjnego.

 

zastosowanie drewna klejonego drewno klejone produkcjafot. www.fdk.com.pl

 

Drewno klejone – produkcja
Konstrukcje z drewna klejonego warstwowo są przyjazne dla środowiska naturalnego, dzięki czemu produkt ten jest doskonałą alternatywą dla stali i żelbetu, nie tylko bardziej ekologiczną, ale również atrakcyjniejszą wizualnie.
Do produkcji elementów z drewna klejonego warstwowo najczęściej stosowanym gatunkiem drewna jest świerk, rzadziej sosna i modrzew.
Proces produkcyjny tego typu elementów przebiega dwuetapowo. Najpierw odpowiednio przygotowane i wyselekcjonowane elementy tarcicy (zwykle grubości 40 mm) są łączone na długość. W drugim etapie lamele skleja się w belki na zadaną grubość i długość. Możliwe jest również uformowanie klejonych belek w odpowiednią zadaną krzywiznę.

 

konstrukcje ciesielskie drewno klejone gotowe do montażurys. www.fdk.com.pl

W technologii klejenia producenci stosują różne typy klejów – najczęściej dwuskładnikowe chemoutwardzalne. W FDK stosuje się jednoskładnikowy klej poliuretanowy, który utwardza się pod wpływem wilgoci zawartej w drewnie oraz powietrzu. Jest to produkt nowej generacji, który jest nie tylko przyjazny dla środowiska i otoczenia, ale i ma doskonałe parametry, które pozwalają na stosowanie wyprodukowanych elementów we wszelkiego typu budowlach (nawet w basenach pływackich).

 

produkcja drewna klejonego drewno klejonefot. www.fdk.com.pl

 

Drewno klejone gotowe do montażu
FDK produkuje belki proste o maksymalnej długości do 24 m, o maksymalnym przekroju 24 x 130 cm, jak również belki gięto-klejone o wysokości do 1 m ze strzałką ugięcia do 3 m. Wyroby są ponadto czterostronnie strugane i sfazowane. Odpowiednio wykwalifikowany personel posiada uprawnienia do wizualnej klasyfikacji surowca, jakim jest wysokiej klasy tarcica z drewna świerkowego, modrzewiowego i sosnowego. Dzięki przeprowadzanej klasyfikacji elementy konstrukcyjne z drewna klejonego uzyskują klasy wytrzymałościowe do GL30, co oznacza, że pozbawiane są wszelkich wad, jakie występują w drewnie litym.
Ponadto przedsiębiorstwo wykonuje wszelkiego rodzaju obróbki wynikające z projektu wykonawczego, co daje gotowy wyrób do montażu (w tym również impregnację elementów oraz systemowe rozwiązania połączeń mechanicznych, zarówno standardowe, jak i nietypowe). Firma ma możliwość kompleksowego świadczenia swoich usług: począwszy od etapu projektowania, dostawy elementów konstrukcyjnych, kończąc na montażu konstrukcji z drewna klejonego.

 

fabryka drewna klejonego drewno klejonerys. www.fdk.com.pl

 

Konstrukcje ciesielskie
Oferta FDK to jednak nie tylko belki z drewna klejonego. Firma produkuje, dostarcza i montuje prefabrykowane drewniane konstrukcje ciesielskie przy zastosowaniu certyfikowanego drewna klejonego warstwowo. Elementy więźby dachowej wykonane z drewna konstrukcyjnego posiadają gwarantowaną stabilność kształtów i wymiarów, co pozwala na dokładną obróbkę, wykonanie złączy i ułatwia szybki montaż na budowie w kompletne systemy konstrukcji nośnych.
Produkcja jest realizowana za pomocą nowoczesnej, sterowanej numerycznie linii SUPREMA, wspomaganej specjalistycznym oprogramowaniem Dietrich’s. W połączeniu z pracą doświadczonego personelu, możliwa jest najbardziej precyzyjna obróbka wielkogabarytowych elementów drewnianych. Taki park maszynowy daje też pewność znalezienia najlepszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań projektowych oraz stworzenia wizualizacji projektu konstrukcyjnego.

 

zastosowanie drewna klejonego drewno klejone zastosowaniefot. www.fdk.com.pl

 

Firma FDK dysponuje mobilnymi grupami montażowymi, wyposażonymi w odpowiednie narzędzia, które w krótkim czasie montują przygotowane elementy konstrukcji w całość.
Przedsiębiorstwo znajduje się obecnie w fazie inwestycji i rozwoju, co prowadzi do stałego poszerzania portfela produktów, m. in. zwiększania przekrojów i długości elementów konstrukcyjnych oraz produkcji deski w postaci podbitki dachowej, elewacyjnej, podłogowej, tarasowej również z drewna termowanego.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.fdk.com.pl

 

35-211 Rzeszów, ul. Konopnickiej 18, woj. podkarpackie
tel. 666834322,


Liczba odwiedzin: 14921 | Data publikacji: 2014-10-02

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Aranżując dom czy mieszkanie często stajemy przed...
Efektywność. Wytrzymałość. Natura. Innowacyjność. Te słowa najlepiej...
Wywiad z managerem firmy ABIES Polska o...
14.05.2020 | Domy drewniane
Drewno jest najlepszym materiałem budowlanym, jakim natura...
Jakość materiałów konstrukcyjnych bezpośrednio przekłada się na...
Wraz ze wzrostem świadomości na temat obróbki...
Mnogość materiałów wykorzystywanych w nowoczesnych aranżacjach wnętrz...
Dla polskiej branży budowlanej drewno staje się...
Pozornie wydawać by się mogło, że konstrukcje...
Możliwość budowy domu prefabrykowanego w szkielecie drewnianym...
Budownictwo rolnicze to wymagający sektor. Wiaty, magazyny,...
10.12.2021 | Domy drewniane
Drewniana zabudowa to od zawsze symbol tradycji,...
Szeroki wybór produktów oraz fachowe doradztwo to...
23.12.2020 | Domy ekologiczne
Krótki czas realizacji i przystępna cena całej...
Obok gliny i kamienia, drewno jest najstarszym...
12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
Wytrzymałe łuki drewniane konstrukcyjne to wszechstronne elementy...
03.06.2020 | Domy ekologiczne
W naszym kraju budownictwo murowane jest uświęcone...
05.03.2020 | Domy drewniane
Budowa domów energooszczędnych to dziś hasło, pod...
16.07.2019 | Domy prefabrykowane
Domy z prefabrykatów drewnianych, bardzo popularne w...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
17.07.2017 | Domy drewniane
Domy drewniane przeżywają obecnie swój renesans. Inwestorzy...
Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi...
Wiązary dachowe, domy szkieletowe, drewniane nadbudowy dachów...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. małopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. dolnośląskie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: drewno klejone, konstrukcje z drewna klejonego, fabryka drewna klejonego, ciesielskie konstrukcje
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy